Reçeller - Marmelatlar Portakal Kabuğu Reçeli (Resimli)

Sersoy

www.ebruhane.blogcu.com
Kayıtlı Üye
17 Kasım 2007
2.998
2
45
Portakal kabuklarının aramosından çıkan harika tat

Portakalların kabukları elma dilimi gibi soyululur. İçlerindeki beyaz kısım bir bıçakla alınır, sakın çok kazımayın yoksa kabuk pişerken sertleşir.

Her dilim içe doğru sarılır, gul gibi..
Sarma işleminin ardından isterseniz iğneyle delerek uzunca bir ipe dizilir. İpin ucu düğümlenir.
İstersenizde benim yaptığım gibi her iki sargıya bir kurdan batırılır (bu işlemler yaprakların açılmaması, şeklini koruması için önemli)
Portakal kabuklarını büyük bir kaseye koyup üzerine su doldurulur. Bir kaç saatte bir suyu değiştirerek bir gün suda bekletilir (acılarını atmaları için).

2 kg. (10-11 adet) portakal
1500 gr. tozşeker (6 su bardağı)
3 su bardağı su
1 adet limonun suyu ya da 1 gr. limon tuzu

Acısını atan kabuklar, bol suda yumuşayıncaya kadar haşlanır.
Süzüp sudan alınır.
Şeker ve su kaynatılır. Biraz kaynayınca kabukları içine atılır. Kısık ateşte köpüğünü alarak reçel kıvamını buluncaya kadar kaynatılır.
Limon suyunu veya limon tuzunu ilave edip bir taşım kaynatarak ocaktan alınır.
Eğer kabukları ipe geçirmişseniz bir bıçakla ipi kesip kabuları sıyırarak iplikten çıkarın. Kurdan kullandıysanız çıkarmanıza gerek yok, sofrada kolaylık oluyor :)
Ilınınca kavanozlara alıp serin bir yerde saklanır.

Kabukların pişmeden önce hazırlanmış hali
spa0298.jpg

Ay çok güzel görünüyor canım...
Kavonazada böyle kürdanlı olarakmı yerleştiriyorsun...

Bende severim portakalı, kabuklarını kurutup, yazın kekin içine koyarım.
Birde bunu yapayım bari ya, reçelim bitti, adamcağızım istiyo kahvaltıda...

Şimalcim sulanma sakın butun net alemi benim tabağını tanır :KK70: hahaaa

canım değişik bi reçelmiş ben böle bilmiyordum paylaşımın teşekkürler

Bende severim portakalı, kabuklarını kurutup, yazın kekin içine koyarım.
Birde bunu yapayım bari ya, reçelim bitti, adamcağızım istiyo kahvaltıda...

yap tatlım.. zaten mevsimi :) ben önce portakalı sıktım suyunu kocişle içtim, sonra reçeli yapıverdim yerimseniben

canım değişik bi reçelmiş ben böle bilmiyordum paylaşımın teşekkürler

bende teşekkur ederim

kızlar isterseniz reçeli aynı şekilde greyfurt veya turunçla da yapabilirsiniz. babaannem hep turunçla yapardı super oluyor. tavsiye ederim

Şimalcim sulanma sakın butun net alemi benim tabağını tanır :KK70: hahaaa
:roflol::roflol:

yap tatlım.. zaten mevsimi :) ben önce portakalı sıktım suyunu kocişle içtim, sonra reçeli yapıverdim yerimseniben

Ohh afiyet olsun...
Portakaldan daha önce marmelat yapmıştım, mayhoş tadı var diye istemezmiş benim kociş, kendime kadar yapıcam ama...hihoyyyt

:roflol::roflol:

Ohh afiyet olsun...
Portakaldan daha önce marmelat yapmıştım, mayhoş tadı var diye istemezmiş benim kociş, kendime kadar yapıcam ama...hihoyyyt

Şimalcim portakalın içini kullanmayacağın için o mayhoşluk olmuyor tadında birde 1 gun suda bekletecesin, haşlayacaksın vs acılığıda kalmıyor, çook farklı bir tat çıkıyor ortaya. istersen pişirirken içine 1 pk vanilya at sofrada da uzerine ceviz parçaları koy senin kocişin hayır demeyeceğine bahse girerim yerimseniben

Şimalcim portakalın içini kullanmayacağın için o mayhoşluk olmuyor tadında birde 1 gun suda bekletecesin, haşlayacaksın vs acılığıda kalmıyor, çook farklı bir tat çıkıyor ortaya. istersen pişirirken içine 1 pk vanilya at sofrada da uzerine ceviz parçaları koy senin kocişin hayır demeyeceğine bahse girerim yerimseniben

ben turunç reçelini çok seviyorum..bi bulsam buralarda yapıcam ama ..çanakkalede turunç meyvesi ya da ağacı yok ki..nerden bulucam bilmiyorum..marketlerde hazır reçeli bile yok..

çok ilginç ilkkez duydum ve gördüm çok beğendim ya aldığımda yapıcam inş teşekkür ederim elinize sağlık..

X