Sperm morfolojisi- mikroenjeksiyon ilişkisi

mlkpinar

gel kavuşalım artık....
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2008
250
4
Merhaba Doktor Bey,

Ben daha önce de size eşimin spermlerinin tamamının pinhead olduğundan bahsetmiş ve uygulanacak tüp bebek işleminde ne kadar şansımız olabileceğini sormuştum.Siz de verilecek sperm örneğinin içinden sağlıklı olan sperm hücreleriyle işlemin gerçekleştirileceğini söylemiştiniz.Ancak ne yazık ki ilk mikroenjeksiyon denememiz başarısız oldu.Embriyoloğumuz dölleme işlemini amorf spermlerle gerçekleştirdiğini söyledi,ilk aşamada döllenme gerçekleştiği ve 4 adet embriyo transfer edildiği halde tutunma gerçekleşmedi.
Sizce bu kullanılan spermlerin amorf olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?Amorf spermlerle de sağlıklı embriyolar elde edilebilir mi?Yani bizim için sağlıklı sperm elde etmek mümkün olamayacağı için sonraki denemelerde de amorf olanlara ümit bağlamak doğru olur mu yoksa biz de kök hücreyle ilgili gelişmeleri mi bekleyelim?

Sevgiler...

Merhaba mlkpinar,

Pinhead spermlerle döllenme işlemini gerçekleştirmek mümkün değildir. Amorf spermlere gelince; bu spermlerde bazı kromozomal anormallikler diğer spermlere göre daha yüksek oranda görülmektedir. Bu da işlemin başarısını tabii ki etkilemektedir. Amorf spermlerle elde edilen sağlıklı gebelikler ve doğumlar bulunmaktadır. Ancak sizin durumunuzla ilgili bir tahmin yapmamız mümkün değildir. Kök hücre ile ilgili gelişmelerden yakın gelecekte maalesef pek bir yarar beklemiyorum. Bu gelişmeleri beklerken anne adayının yaşının ilerlemesine bağlı malum risklerin arttığını unutmadan karar veriniz.

Sağlıklı günler geçirmenizi dilerim.

Dr. E. Kerem Dirican
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

X