Sedef hastalığı olup çare bulan var mı?

Öncelikle herkese geçmiş olsun. Sedef hastalığını ilk defa bundan 21 yıl önce öğrendim. Büyük kaynımda var. Kendisi öğretmendi. Öğretmendi diyorum bundan onaltı onyedi yıl önce eşiyle birlikte yurt dışında yaşamaya başladılar ve giderken öğretmenlikten istifa ettiği için öyle dedim. Tam dört yıl onda gözlemledim çünkü şark hizmeti yapıyordu ve yaz tatilinde buraya geldiğinde daha hafif yok denecek gibi oluyordu, ancak okulların açılmasına veya gideceğine yakın bir hafta on gün önce inanılmaz şekilde her yerini kaplıyordu. Ve kendisi bitkilerle de çok ilgilendiği için denemediği şey kalmamıştı, balıklıgöl ve şu anda bilemeyeceğim bir takım şifalı sulara falan hep gitmişti ama nafile. Stress veya sıkıntının bu hastalığı tetiklediğini artık zaten herkes biliyor. Yine aynı şekilde sedef egzama veya benzeri rahatsızlıkların asıl merkezi çoğunlukla karaciğer ve böbrek kaynaklı olabiliyor. Halen tıpta kesin tedavisi olmadığı söyleniyor ancak geçici de olsa mutlaka bir takım şeylerle biraz da olsa rahatlıyordu kaynım. İki yıl önce yazın gelmişlerdi en son. Üstelik yurt dışında karaciğer enzimlerini falan sürekli takip ettirdiğini daha iyi sonuçları olduğunu söylediği halde benim yıllar önce gördüğümden çok daha fazla artmıştı problemleri. Çünkü ellerinin üzeri önceki kırmızı lekelerden çok daha kalın egzama tarzındaydı. Ege ve Akdenize tatile geliyor sanırım iyi geliyormuş. Benim iki yıl öncesine kadar sedefle ilgili bilebildiklerim bunlardan ibaretti. Fakat şu anda bildiklerim çok daha fazla. Hangi ilaç kullanılırsa kullanılsın, zaman zaman ne kadar azalırsa azalsın sonuçta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hep atlanıyor gördüğüm kadarıyla. Kesinlikle içten alınacak besin desteğinin çok ama çok önemli ve şart olduğunu, ayrıca şampuan, duş jeli, sabun, herhangi bir krem losyon vb. şeyler, hatta hiç önemsenmeyen ama çok çok önemli olan çamaşır deterjanı (çünkü o giysiler sürekli cildin büyük bir kısmıyla temas halinde ve difüzyon yoluyla bir şekilde cildin üst tabakalarında da olsa bu kimyasallar sağlıklı bir cilt için bile tehdit oluşturuyor) dahil olmak üzere sedef problemi olan kişilerde mutlaka ama mutlaka doğal ürün kullanılması gerektiğini, bu şekilde ihtimam gösterildiği taktirde gerçekten iyi sonuç alındığını defalarca gördüm. Bu bilgileri ilk paylaştığım kişi kaynım oldu. Ancak hala problemi aynı. Çünkü ısrarla bu hususları biraraya getiren bir şey uygulamıyor niyeyse, bir taraftan ya bu hastalığın zaten çaresi yok diyor, ama bir taraftan da hala yıllardır yaptıklarının aynısını çare olur diye yapmaya devam ediyor. Bunu da anlayamıyorum ve çok üzülüyorum. Evet ben kendimce bütün samimiyetimle burada kendi tesbitlerimi kısmen de olsa sizinle paylaşmaya çalıştım. Sizin için ne anlam ifade eder veya sizde mi kaynım gibi düşünürsünüz işte onu bilemiyorum ama bence insan çözüm odaklı düşünebilmeli. Biliyorum bu hastalık, daha doğrusu ben bunun adına hastalık denilmesini de pek doğru bulmuyorum açıkçası çünkü bu bir cilt problemi diye düşünüyorum, üstelik artık özellikle son yıllarda çok yaygın olarak kullanılmaya başlayan likit sabunlar ve tüm diğer kimyasallar ve çevresel faktörler, güneşin zararlı etkileri gibi sebeplerden dolayı cilt kanseri de dahil olmak üzere cilt problemlerinde korkunç bir artış olduğunu belirtiyor tüm uzmanlar ve yapılan araştırma sonuçları ve bu tür problemler belki de yıllardır bilinen sedef ve egzama probleminden daha bile tehlikeli de olabilirler. Onun için, evet biliyorum ki çok zor gerçekten ve sıkıntılı bir şey ama ben yine de bunu bir hastalık değil de aynı hassas ciltler veya allerjik ciltler gibi bir cilt problemi olarak tanımlamayı daha uygun buluyorum kendimce niyeyse ve kimyasaldan uzak durduğunuz müddetçe mutlaka çok daha iyi sonuçlarla karşılaşacağınızdan da eminim.Hepinize sağlıklar, kolaylıklar ve sağlığınızı korumak adına en doğru uygulamalar diliyorum. Görüşmek üzere. İyi hafta sonları olsun herkese.

merhaba arkadaşlar ben sedef hastasıyım ve 12 haftalık hamileyim krem ve saç damlası kullanmamın bebegime bir zararı olurmu bilgisi olan lütfen cvp yazsın... :KK50::KK30:

merhaba arkadaşlar ben sedef hastasıyım ve 12 haftalık hamileyim krem ve saç damlası kullanmamın bebegime bir zararı olurmu bilgisi olan lütfen cvp yazsın... :KK50::KK30:

Slm bnde sedef hastasıyım o ilaçlarım prospektüsünde hamilelik ile ilgili birşeyler yazıyor diye hatırlıyorum. Prospektüsünü oku kullanmadan kesinn Geçmiş olsun bnde 1 senedir hiç çıkmadı inş çıkmaz. ben bişey fark ettim sedef oldugumu kafama taktıgımda daha co oluyodu. şuan sedef hastası oldugum bile aklıma gelmiyoo stress yapma geçer takmamaya çalış deniz ve güneşte yararlı oluyomuş doktorum demişti.

Bende ilk egzama olarak başladı bu.. Ne yaptıysam geçiremedim. Neler neler kullandım yok ancak kullandığım zaman geçiyordu ilacı bıraktığım an yeniden oluşuyordu.İlaçlar kortizon içerdiği için sık sık kullanmıyordum da sonra bunaldım bıraktım. En son kontrole gittiğimde sedef başlangıcı dediler.:KK14: Allah hepimize acil şifalar versin umarım bu dertten kurtuluruz. :KK5:

canım bence olabilir çoğu ilaç kortizon falan içeriyor yinede bir doktoruna falan danış istersen.

Son düzenleme:

bende sedef hastasıydım hamileliğin ilerledikce sedeflerin azalıcaktır belkide hıc gelmemek uzere gidicektir bebeğini düşün yaralarına bakma bile benim gecti sedeflerim artık yoklar ama geri gelirlermi bilmem inşallah gelmezler ve sende inşallah kurtulursun bu hastalıktan Rabbim şifa versin.

senin 3 ay gecmiş sanırsam 3 aydan sonra cok az olarak sür bende hamileyken kullandım ama ilk 3 aydan sonra ondan sonrada sedeflerim tamamen kendiliğinden geçti dediğim gibi takma kafana hamileliğin tadını cıkar Allahım sağsalim kucagına almayı nasip etsin .

bende sedef hastasıydım hamileliğin ilerledikce sedeflerin azalıcaktır belkide hıc gelmemek uzere gidicektir bebeğini düşün yaralarına bakma bile benim gecti sedeflerim artık yoklar ama geri gelirlermi bilmem inşallah gelmezler ve sende inşallah kurtulursun bu hastalıktan Rabbim şifa versin.

nasıl geçti senn peki bndede war 19senedr hiç geçtiği olmadı nişanlıyım bnmde aklıma gelio hep çocuğmdada olck die:KK14:

nasıl geçti senn peki bndede war 19senedr hiç geçtiği olmadı nişanlıyım bnmde aklıma gelio hep çocuğmdada olck die:KK14:

ben evlendim hamile kaldıktan 3 ay sonra falan gecit kendiliğinden bende senin gibi cocugumdada olurmu dıye dusunuyordum Rabbım nasip etmedi bebeğim 34 haftalıkken anne karnında kalbi durdu herseyın hayırlısı olsun diyecek bişey yok 5 . aya girdim bebeğimi kaybedeli sedeflerim gelmedi geri daha ilk aylarda uzuntuden cıktı bı kac tane sonra kendiliğinden kayboldular sende bekleme evlenınce hemen cocuk dusun sakın korunma ben bebek olsun gecmesse ısın tedavısı falan olurum dedım ama gerek kalmadı zaten

ben evlendim hamile kaldıktan 3 ay sonra falan gecit kendiliğinden bende senin gibi cocugumdada olurmu dıye dusunuyordum Rabbım nasip etmedi bebeğim 34 haftalıkken anne karnında kalbi durdu herseyın hayırlısı olsun diyecek bişey yok 5 . aya girdim bebeğimi kaybedeli sedeflerim gelmedi geri daha ilk aylarda uzuntuden cıktı bı kac tane sonra kendiliğinden kayboldular sende bekleme evlenınce hemen cocuk dusun sakın korunma ben bebek olsun gecmesse ısın tedavısı falan olurum dedım ama gerek kalmadı zaten

çk üzüldm sorarak acını tazeledm özür dilerim çocu insn hamilelikte geçtğni sölüo inş bnmde öle olur:KK43:(((

çk üzüldm sorarak acını tazeledm özür dilerim çocu insn hamilelikte geçtğni sölüo inş bnmde öle olur:KK43:(((

ben sadece umut veriyim dedim önemli değil canım bende hıc gecmicek sanırdım insanlar evlenınce cocuk yap hemen belki gecer falan derlerdi inanmazdım aman ne alakası var nıye gecsin derdim ama gecti Rabbimin mucizesi bende ortaokuldan beri sedef hastasydım zor tabi hele evlenınce dahada zor oluyo anlayıslı bı es lazım benim eşim bana cok destek oluyodu insallah seninde gecer dua et herseyım hayırlısını versın Rabbım sana gecmiş olsun .

ben sadece umut veriyim dedim önemli değil canım bende hıc gecmicek sanırdım insanlar evlenınce cocuk yap hemen belki gecer falan derlerdi inanmazdım aman ne alakası var nıye gecsin derdim ama gecti Rabbimin mucizesi bende ortaokuldan beri sedef hastasydım zor tabi hele evlenınce dahada zor oluyo anlayıslı bı es lazım benim eşim bana cok destek oluyodu insallah seninde gecer dua et herseyım hayırlısını versın Rabbım sana gecmiş olsun .

tşk ederm ii dileklerin için inş geçer bnmde nişanlım çk anlayışlı hep destek bna ama o pek çocuk istemio anca ununu eledktn snra belki bi tane olabilir modunda bna umut olmuck yani hamilelk:))))

tşk ederm ii dileklerin için inş geçer bnmde nişanlım çk anlayışlı hep destek bna ama o pek çocuk istemio anca ununu eledktn snra belki bi tane olabilir modunda bna umut olmuck yani hamilelk:))))[/QU

onun fikrini sadece sen değiştirebilirsin bizde dusunmuyorduk evlendikten 4 ay sonra hamile kaldım inan hamile kalınca u donusu yapıyorlar oyle soyledıklerıne bakma bide bi tavsıyem daha var ardıç katranı dıye bısey var siyah cok pis kokuyor ama gercekten işe yarıyor birazcık sabırla gercekten etkılı oluyor yaralara denemek istersen bılgın oldun yaranın uzerıne hergun suruceksın bılmıyorum hastalıgın ne boyutta benımkı sukurluktu beterın beterı mesela sınırlenınce cagalırdı falan sen ardıc katranını sur 45 dk falan beklet vucudunda hergun yap yaraların kayboldugunu goruceksın cıkartmak ıcınde kolonya dök pamuga işe yarıyor

tşk ederm ii dileklerin için inş geçer bnmde nişanlım çk anlayışlı hep destek bna ama o pek çocuk istemio anca ununu eledktn snra belki bi tane olabilir modunda bna umut olmuck yani hamilelk:))))[/QU

onun fikrini sadece sen değiştirebilirsin bizde dusunmuyorduk evlendikten 4 ay sonra hamile kaldım inan hamile kalınca u donusu yapıyorlar oyle soyledıklerıne bakma bide bi tavsıyem daha var ardıç katranı dıye bısey var siyah cok pis kokuyor ama gercekten işe yarıyor birazcık sabırla gercekten etkılı oluyor yaralara denemek istersen bılgın oldun yaranın uzerıne hergun suruceksın bılmıyorum hastalıgın ne boyutta benımkı sukurluktu beterın beterı mesela sınırlenınce cagalırdı falan sen ardıc katranını sur 45 dk falan beklet vucudunda hergun yap yaraların kayboldugunu goruceksın cıkartmak ıcınde kolonya dök pamuga işe yarıyor

bn onu hem sürdüm hem içtm ama bi faydası olmadı maalesef bnmki çk ileri boyutta hç geçmmedi bnmkide inş çocuk ister bigün yürektnde bnada umut olur sanmıorm ama :KK14:

çk önceleri kullandım bn onu hatırlamıorm nekdr süre sürdüğümü ama ddğm gbi hem sürdüm hem hap gbi yaptk onları yuttum ıyyy iğrenç bişidi:KK14:

:) leblebı ıle hap falan yapıyorlar ıcıyorlar valla benım mıdem kaldırmadı ama surdum gectıgını bılıyorum gecene kadar suruceksın yavas yavas azalıyo kayboluyo

:) leblebı ıle hap falan yapıyorlar ıcıyorlar valla benım mıdem kaldırmadı ama surdum gectıgını bılıyorum gecene kadar suruceksın yavas yavas azalıyo kayboluyo

ewt ewt leblebi:))) annemler zorla içirdi wala burnumu tıkayıp içiriolardı:)) nekdr sürdüm bilmiorm ama ailem çk üstüme düşer bu konuda eminmn uzun süre denemişlerdir bn hatırlamıorm 9yaşından beri wr çk sene oldğu içn artk hatırlamk istemiorm yaşadklarımı sanırım beynimde istem dışı silio onları:)

ewt ewt leblebi:))) annemler zorla içirdi wala burnumu tıkayıp içiriolardı:)) nekdr sürdüm bilmiorm ama ailem çk üstüme düşer bu konuda eminmn uzun süre denemişlerdir bn hatırlamıorm 9yaşından beri wr çk sene oldğu içn artk hatırlamk istemiorm yaşadklarımı sanırım beynimde istem dışı silio onları:)

anladım canım benım damla dıpı olandandı ama bazem bı cogalıyodukı butun vucudumu sarıcak dıye korkuyordum o zaman sana tek bı care kalıyo oda bebek nişanlına hamıle kalınca gectıgını falan soylesen belkı ıkna olur :)

X