Sedef hastalığı olup çare bulan var mı?

merhaba arkadaslar.

ben henüz 16 yaşında sedef hastası bir bireyim. yani sizinde anlayacağınız üzere sedef ile biraz erken tanışmış bulunmaktayım ve neredeyse 1yıldır da belirgin sedeflerim ile uğraşmaktayım. ondan önceki yıllarda henüz böylesine belirgin, yaygın değildi hatta şunu söyliyebilirim ki ben bile sedef olduğumu anlamamıştım. sadece kulak arkasında dökülmeler yaşıyordum ve bunu takıntı veya sorun etmeyerek arada kendim dökerek biraz tahriş olmasına sebep olmuşum bunun farkına çok sonradan vardım tabi.
sanırım bu biraz uzun bir yazı olacak fakat okumaya inanın ki değer.
size biraz hastalığımın ilk döneminden bahsetmek istiyorum..
ilk zamanlar söylediğim gibi hiç farkına bile varmamıştım. benim ilk sedefim alnımın biraz üstünde sağda, ve saç derimde baş gösterdi. saç diplerimdeki sedefimi fark etmek gerçekten imkansızdı bilirsiniz kullandığınız şampuan ya da kremden dökülen saç derisi hepimize normal gelen bir sorundur hatta kimi zaman çok da sorun etmeyiz. her neyse. daha sonra bir gün alnımın kenarında çıkan sedefi ilk gördüğümde sivilcedir diyerek çok ciddiye almadım. daha sonra bir gün okulda yoğun derslerin de verdiği yorucu tempodan uyuya kalmıştım. içinizde hemşirelik okuyan biri varsa beni anlayacaktır. devam ediyorum. kalktığımda yine alnımda daha da büyümüş ve kabuklanmış ve adeta yaraya benzeyen bir şey olduğunu fark ettim. yine çok sorun etmedim heralde uyuyup uyanınca iz oldu, birazdan geçer diyerek servise gittim. servise gittiğimde bir arkadaşım "alnına ne oldu?" dedi ve o an belirgin olduğunu fark ettim. sonra bilmeden elimle dökülmesini sağladım. "hah gitti!" derken.. ileri ki zamanlarda alnımın büyük bir kısmını kaplayan ve durmaksızın kabuklanan bir şey haline geldi. inanın bana sedefin yüzünüz de yaptığı etki berbat.
yayıldı yayıldı ve yayıldı. alnımın neredeyse her yerine küçük kabarcıklar halinde sıçradı. sürekli bir kabuklanma. zaten kızarık bir şeysin bir de kabuklanıp duruyorsun! artık insanlar beni her gördüğünde "alerji mi?, doktora gittin mi?, çok acıyor mu?, oraya ne olmuş öyle?" gibi tepkiler veriyordu. birde bunun yarattığı psikoloji var tabi.
tabi bu sadece yüzümde oluşan kısmı. birde kulak arkası var ki en kötüsü. son derece son safada ilerlemiş bir kulak arkası sedefi. zaten yukarıda da söylediğim gibi ilk belirtim oradaydı hatta yüzümdeki sedef yaklaşık 8-9ay sonra oluşmuştu. ve ben onun öncesinde kulağımın arkasında oluşan sedefin farkında bile olmayarak defalarca kez tahriş etmiştim. bilinçsizlik dediğimiz şey bu olsa gerek. inanın kulağımın arkasını görmek istemezdiniz. birde gidip kıkırdağımı deldirmiştim kulağımın aldığı o berbat hali düşünebiliyor musunuz? fotoğraflarda görmüş olduğunuz ilerlemiş sedeflerden çok daha kötü. kulağımın arkasından tutun aşağı doğru kıpkırmızı ve her tarafı kabuklanmış git gide yayılan bir sedeften bahsediyorum. diyeceksiniz ki; tüm bunlara rağmen hala farkına varamadın mı! vardım tabii ama doktora gitmemekte hala ısrarcıydım. öğrenciyim ve hemşirelik okuyorum günde 10 saat, kimi zaman 11saate çıkan dersler, üzerine birde 1saatlik bir yolculuk.. tek yaptığım okula git eve gel ve uyu. doktora gitmeyi pek düşünmüyordum bile. birde saçımı topladığımda arkadaşlarımdan aldığım "geçmiş olsun, inanmıyoruum çok kötü olmuş, dokunma oraya benim içim gidiyor" gibi tepkiler artık gerçekten can sıkıcı olmaya başlamıştı. internetten araştırana kadar bunun ne olduğunu bilmiyordum bile. internete baktığımda yaşadığım o hüzün, o psikoloji.. onun tarifini ancak siz yani biz yaşayanlar biliriz sanırım. resmen dank etmişti. kendi kendime ben SEDEF HASTASIYIM demek öyle zor geldiki. birde internette okuduğum yorumlar resmen beni bitirmişti. sürekli Allah'ım sen yardım et diyordum. yapılan o umutsuz yorumlar.. tabi artık bilincindeydim ve bilincinde olsam dahi o süreç de kendimce bir şey yapsam da sedeflerim gitgide artıyordu. her ne kadar nemlendirici sürersem süreyim eninde sonunda yine aynı sonuca varıyordum ve bu da biraz hayal kırıklığına neden oluyordu. artık sedefim göğsümün çevresinde, sırtımda, dirseğimde, göğsümün aşağısı bölgelerde kısacası her yerde idi.
diyiceksiniz ki, farkına vardın sedef olduğunu artık biliyorsun peki neden hala bir doktora gitmedin(!)?
arkadaşlar, öyle bir şey ki bürünülen psikoloji çok farklı. internette okunan yorumlar, izlenilen videolar, en uzman doktorun dahi bu hastalık için söyledikleri beni "zaten bunun kesin bir tedavisi yok" demeye kadar getirdi. evet zaten bunun kesin bir tedavisi yok, bu hastalığı yaşayanlar da olağanüstü umutsuz. Senelerdir her yolu denemiş insanlar var ne yapayım elimden geleni yapacağım psikolojisine süreklemişti. yani doktora gitmemekteki ısrarım ne yazık ki devam etmişti. ailemin zorlamalarına rağmen.
sonra bir gün kendime yeter! dedim. atladım otobüse özel bir hastanede cildiyeciye gittim. zaten sedef olduğuma yüzde bin emin olan ben yine de testten geçtim ve artık doktor onaylı bir sedef hastasıydım. doktorla konuştum, anlattım. hepimizin bildiği üzere sedef daha çok psikolojik şeylerin neden olduğu bir hastalık, kaldı ki benimkide biraz öyle.
bununla yaşamayı öğrenin, ve yaşarken mutlu olmayı da. biliyorum hangimiz stresi sıkıntıyı önleyebiliriz ki? ama size stres ve sıkıntıdan ziyade önereceğim şey hasta olduğunuzu unutmanız. sedefinizi tedavilerinizin haricinde unutun. kendi kendinize ben sedefim demeyin, geçicek diyin. neyse biliyorum bu tavsiyeler hepimizin bildiği klişe şeyler, sıkıcı gelebilir o yüzden asıl konuya gelmek istiyorum.
çok ilaç kullandım, doğal nemlendiriciler, hatta aloe vera bitkisi aldık kremi de değil bakın aloe verayı direkt olarak aldık her gün taze taze koparıp içindeki sıvıyı sedefli bölgeme sürüyordum ne yazık ki ondan bile bir sonuç alamadım siz düşünün. doktorum dermabel isminde kortizonlu bir krem verdi içiniz de dermabel kullanmış olanlar bilir 5gün günde bir kez sürüyorsun 5gün sürmüyorsun yan etkileri kortizon içerdiğinden elbetteki var o yüzden çok sağlıklı olduğu söylenemez işe yarıyor mu derseniz açıkcası öyle harika sonuç alamadım ama en azından lekelerinizin kırmızılıktan hafif kahvererengimsi bir hale gelmesine yardımcı oluyor. beni rahatsız eden daima kokusu olmuştur fena bir şekilde kortizon kokuyor ve bu aldığım sonuca göre çok iyi bir durum değil bence. ama yinede denemek isterseniz diye söylüyorum denenebilir. belki benden çok daha iyi sonuçlar alanınız olur.
şimdi arkadaşlar gelelim asıl bombaya.
BURAYI KESİNLİKLE OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM!
bu yazıyı uzun uzun yazdım, anlatmak istedim çünkü yaşadığım psikolojiyi görün anlayın ve sizden hiçbir farkımın olmadığını bilin istedim. çünkü aynılarını bende yaşıyorum. okuduğum yazılar da hep bir "acaba?"m olmuş hep bir soru işareti kalmıştı. belkide çok daha kötüsünü yaşıyorumdur ama hepimize şifa ve geçmiş olsun diliyorum.
şimdi size önereceğim bu ilacı kesinikle denemenizi tavsiye ediyorum, inanın bu ilacı alana kadar hiçbir umudum yoktu hep aynı sonuçları almaktan gerçekten yorulmuştum ama bu ilaçtan sonra benim son derece ilerlemiş sedeflerim dahi iyileştiyse sizin de iyi bir sonuç alacağınıza eminim. ben ilk sürdüğümde gayet umutsuzdum. samimi söylüyorum aldığım sonuçta karşısında verdiğim tepki "BU NASIL OLABİLİR!" oldu. iyi yönde yalnız. sürdüm, iyice yedirerek sürdüm ve sonra hafif üstüne biraz daha sürüp biraz sedefli bölgenin üstünde toparlanmışcasına bıraktım. hava alması önemli arkadaşlar mümkünse sürdükten sonra o bölge açık bir şekilde beklesin. göğüs bölgenizde veya çevresine sürdüğünüz zamanda sizden ricam üzerinizde iç çamaşırı veya çamaşırınınızın olmamasıdır. müsait bir yerde iseniz lütfen açık bir şekilde bekletin çok daha iyi sonuç alırsınız. sedefli bölge kapalı kaldığı zaman sedefinizin daha da kötü hale gelmesine ve etrafına sıçramalar yapmasına neden oluyor. bayanlara şu tavsiyede emin olarak bulunabilirim; giydiğiniz iç çamaşırı lütfen çok sıkı olmasın, o bölgeyi havasız bıraktıkça ilerlemesine neden olursunuz. ilacı sürünce de hava almasına izin verin.
kaşımayın, mümkün olduğunca sedefli bölgeye dokunup tahriş etmeyin. duşta ılık hatta seviyorsanız soğuk duş alın. şimdi önereceğim ilacı ben saçlı derime de uyguluyorum faydasını gördüm siz de uygulayabilirsiniz.
YETEER ARTIK İLACIN İSMİNİ SÖYLESENE ARKADAŞIM SESLERİNİ DUYUYOR GİBİYİM..:)
arkadaşlar kullandığım olağanüstü memnun kaldığım ve bahsi geçen ilacım eczanelerde rahatlıkla bulabileceğiniz Hollanda'ya ait onların ürettiği ilaç.
"CORESATIN" nonsteroidal cream. |CORESATIN MAVİ renk olanı.
ikiside aynı arkadaşlar sadece tam adını vermek istedim. coresatin mavi renk olanı sedef hastaları için üretilmiş, iyi ki de üretilmiş. öğrendiğime göre renkleri mevcutmuş onlar da bir diğer deri hastalıkları için sanırım.
fiyatı aslında 35TL ben gittiğim hastaneden dolayı beş lira indirimle 30TL'ye almıştım. öyle muhteşem pahalı kremler alıp hayal kırıklığına uğramanıza inanın değmez. bu kremi her gün kullanabilirsiniz ben her gün güne iki defa bazen bir defa sürüyorum zaten yan etkisi ve rahatsız eden bir kokusu yok o yüzden hiç de sorun olmuyor. denemekte fayda var bence denemekten zarar da gelmez ki gerçekten işe yarayacağına inanıyorum umarım bu yazıyı okuyup alan arkadaşlarım da, büyüklerim de benim gibi güzel sonuçlara ulaşır. tamamen sorunu ortadan kaldırıyor diyemem ama kullandığınız sürece yok diyebilirim. sedefli bölgeniz ilk önce kahverengiye dönüşüyor daha sonra ten renginize geri dönüyor sonra ilerlemiş olan sedeften dolayı sedefli bölgeniz yani teniniz normalin birazcık daha açık bir renge dönüyor ki çok belirgin bir şeyde değil sedefli kalmasından emin olun bin kat daha iyi ve daha olumlu bir sonuç.
biliyorum çok konuştum, uzuuuncana bir yazı oldu okudunuz veya okumadınız ama yinede benim gibi bu sorunları yaşayan herkese sağlık ve şifa diliyorum. şayet bu konu veya tavsiye ettiğim ilaçlar üzerine bir sorunuz olursa seve seve yanıtlarım. tavsiyem üzerine bu ilacı kullanan memnun kalan veya kalmayan kişiler olursa görüşlerinizi bildirin okurum ama umarım memnun kalır ve benim gibi gerçekten muhteşem olan sonucu alırsınız.

Sedef hastalığı, deri hastalıkları arasında en çok konuşulan bir cilt hastalığıdır. Sürekli konuşulmasının altında yatan neden ise göze batan belirtileri ve tedavisindeki zorluktur. Pembe-kırmızı kabarıklık üzerine beyaz ince parlak kepeklerin oluşu hastalığa “sedef” adını vermiştir. Daha çok kollar, gövde ve bacaklar da yer alır. Genetik faktöre sahip olan bu hastalık 20-40 yaşlar arası daha sık görülmektedir. Mikrobik bir hastalık olmadığı için bulaşıcı değildir.

Sedef hastalığının tedavisi için ağızdan alınan ilaçlar yâda akıtma şeklinde tedavi uygulanmaktadır. Ancak tüm bu ilaçların yanı sıra alternatif tıp da sessiz kalmamış bu hastalığa.

Güneş girmeyen eve doktor girer dedikleri kadar var. Her derde deva güneş, bu hastalığa da çare buluyor, D vitamini sayesinde hasta bölgenin büyümesini engelliyor.Ayrıca D vitamini krem ve solüsyon şeklinde de eczanelerde bulabilirsiniz.

Diğer bir çare ise Salisilik asit. Reçetesiz olarak satılan salisilik asit FDA tarafından orta derece sedef hastalarında kullanabileceğiniz belirtmiştir. Bu asit derinin dış tabakasının soyulmasına yol açarak deriyi yumuşatır, pul pul yaparak dökülmesini sağlayabilirsiniz ancak aşırı kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde saç dökülmesi ve ciltte tahriş yaratabilir.

Gelelim doğal yollarla sedef hastalığına iyi gelen yöntemlere…

Elma sirkesi bilindiği gibi iyi bir dezenfektan olmakla birlikte sedef hastalığındaki kaşıntıları da dindiriyor.
Bir su bardağına 2 çay kaşığı kadar karbonat atarak da hem vücudunuzun PH seviyesini arttırın hem de sedeflerinizi iyileştirin. 11 gün boyunca sıcak suyla hazırladığınız bu kürün dozuna fazla kaçırmamaya dikkat edin.

Son olarak en kuvvetli destekçilerden ebe gümeci otuna değinelim. Pek çok faydası olan bu bitkiyi kaynatıp suyunu içerek sedef hastalığınızdan kurtulabilirsiniz. Deneyin faydasını göreceksiniz.
hayatkolay.com

Annem uzun bir zaman çekti bu rahatsızlıktan çok şükür kurtuldu ama bu kez romatizmayı miras bıraktı illet şey..

internette sedefeson diye bir site var rahmetli bir dermatolojı uzmanı tarafından bulunan ve şu an çocukları tarafından üretilen krem şeklinde bir tedaviyi deneyen varmı acaba

Gecmis olsun oncelikle. Esimde sedef hastasi bizde tedavi yollari ariyoruz ama sonuc yine ayni tekrar ediyor. Ben esime sabah aksam corekotu yogurt karisimi yapiyorum iyi geliyo dagilmiyo en azindan

Corasatin diye bi krem varmis kullanan arkadaslar varmi.varsa lutfen paylasirmisiniz sonuclarini

corastatin isimli krem piyasadan geçen eylülde toplatılmış..

bana geçen sene bir arkadaşım tavsiye etmişti ama cerrahpaşada doktorum vermedi. bir bildiği varmış..
bulsanız da kullanmayın

benim sedef hastalığım yok gibi birşey.. küçük lezyonlar vardı geçen seneye kadar, daha çok egzama dediler ama sedef hastalığı ile benzer ilaçları kullanılıyor.. oradan sedefle yakınlığımız oldu :)

geçen seneden beri spirulina kullanıyorum. maskesini boynuma ve göğüs bölgemde uygulayınca 2-3 seferden sonra bir daha olmadı o bölgelerde.. bir de sabununu kullanıyorum o da aynı şekilde .. ellerimde neredeyse hiç bir lezyon yok artık.

bazen ense sırt çevresinde kaşıntı başlıyor lezyon olmadan geçiyor bu maddeyle..

süper ve ucuz tavsiye ederim

Corasatin diye bi krem varmis kullanan arkadaslar varmi.varsa lutfen paylasirmisiniz sonuclarini
ben kullandım şimdiye kadar o kdr çok krem kullandımkı hiç vir fatda görmedim ilk defa coresatinde fayda gördüm çok samimi sölüyoum mutlaka denemeni.öneririm düzenli.bi.şekilde ben sürmeden önce bebe şampuanıyla yıkıodım sürüodun piyasadan felan toplatılmadı

Sedef için kırmızı mantara başladım 1 hafta oluyor asagı yukarı biraz iyileşme var gibi ama farklı bir iyileşme normalde kullandıgım ilaçlar deriyi önce kırmızı yapıp sonra kırmızılığıda yokediyordu tabi bu geçici bir iyileşme ilacı bırakınca tekrar cıkıyordu. Simdi sanki kabuklar seğrelerek iyileşme oluyor gibi ama tam emin olamadım 1 ayda belli olur. Bu mantarı deneyip fayda gören varmı içinizde?

Selam......yiyip ictiklerinize dikkat ederseniz....emin olun buyuk oranda iyilesme oluyor....biraz ot gibi yasiyorsunuz ama olsun.....2.3 aydir diyetteyim yasak olan hicbirseyi yemiyorum.....inanin tek birtane yeni sedef cikmadi kis mevsiminde olmamiza ragmen...bence deneyin.....burda. Biri bi cay karisimi paylasmisti....simdi ona basladim.....tamamen gecerse yazicam

Kirmizi mantarin ticaretini yapiyorlar....faydasi var yok degil ama....tamamen duzelme soz konusu degil....bu gibi seyler sedef hedefli5 degil....sadece vucudun sistemini duzenliyo....

Sedef tedavisine önce tıbbi tedavinin birinci basamagiyla yani kortizonlu kremler ve iğnelerle başladım. İlk etapta faydasını görüp sonra tekrar kaldığım yerden devam edince tıbbi tedavileri bırakıp alternatif tedavilere yöneldim. Gerçekten fayda gördüğüm ve faydası uzun süre devam eden tek alternatif tedavi aloe vera oldu. 5 yıla yakın bir süre tek bir sedef lezyonu çıkmadı. Sonrasında yine kaldığımız yerden devam. Dışardan sureceginiz hiç bir madde kalıcı sedef tedavisi sağlamıyor. Öncelikle bunu kabullenmek lazım sanırım. Bütün o yağlar, kremler,merhemler sadece geçici bir rahatlama sağlıyor. Yediğiniz ve ictiginizle de çok alakası yok aslında. Sedef ile ugrastigim 10 yılda ben yeme icmeyle ilgili çok bir bağlantı bulamadım. Sorun bağışıklık sisteminizin kendi vücudunuza saldırması. Bunu duzeltemediginiz sürece hiç bir tedaviden fayda sağlayamazsınız.

Son zamanlarda tekrar tıbbi tedaviye başlama kararı aldım. Doktorumu seçtim iki hafta önce ilk randevuma gittim. Tahlillerim yapıldı, hastalığımin hangi seviyede olduğu tespit edildi ve ilaç tedavisine başladık. Henüz üç gün oldu. Fayda görmeye başladığım anda buraya yazarım doktorumun adını ve tedavinin aşamalarını. Şimdilik sır olarak kalsın bakalım.

Essek baklasi..diye bi fasulye türünden bahsetti birisi ama baska bir sayfada.....ben tarifini vereyim..uygulamak isteyen varsa...ben deneyemedim cunki yurtdisindayim....suan tazesini bulmam imkansiz ama Turkiye de vardir mutlaka............bir kilo taze yesil essek baklasini duduklude hasliyorsunuz...3 ay boyunca sabah oglen aksam iciyorsunuz......yaza mutlakka denicem

slm
benim ablam sedef hastası 3 yaşından beri bu hastalık var.76 doğumlu.bütün tedaviler neredeyse denendi
belirli bir süre sonunda hastalık tekrarlıyor vucudunun bazı bölgelerinde var.ayaklarında falan yok yani öyle
yürümede falan zorluk çekmiyor veya ağrıları olmuyor.zaten bu hastalığın çok fazla çeşidi varmış
bizimkinde yoğun değil ama yinede kafasına takıyor ve buyüzden hala evlenmedi bile...ancak kendi
durumundan birisiyle evlenmek istiyor.sedef hastası olupta evlenen varmı aranızda yani rahatsız edici bir
durum oluyormu merak ediyorum?bi şey daha etrafınızda sedef hastası bekar bir bey varmııııı arkadaşlar
bu yzdıklarımı yanlış anlamayın ablamı çok seviyorum ve onun da mutlu olmasını istiyorum sadeceee

X