Börekler Patatesli, sarma yufka brei (resimli...)

hxuxrrem 2000

SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2007
5.323
31
çok pratik, acil misafire uygun...

patatesler rendelenir..1kuru soğan ince doğranır,isteğe bağlı baharat eklenir...
ve içi çiğden hazırlanır.. zaten bize zaman kazandıran da bu.. içini pişirerek vakit kaybetmezsiniz...

6 yufka,
1şişe soda
2 kaşık yoğurt
1çaybardağı süt
2 yumurta
1tanesinin sarısı üzerine ayrılacak
sıvı yağ
içi:
4-5 orta bou patates
1 kuru soğan
baharat(pul biber,nane,tuz karabiber)

1 yufka tezgaha serilir hazırlanan yoğurtlu sodalı karışım yufka üzerine sürülür.üzerine bir kat daha yufka yayılır,ve işlem tekrarlanır.yufka 8 e bölünür (sigara böreği gibi)(yani her 8 e böldüğümüz yufka çift kat olacak..)
çiğden hazırlanmış iç ;üçgen kesilmiş yufkanın ince ucundan kalın ucuna kadar eşit miktarda konur ve sigara böreği gibi ama daha kalın sarılır . tüm yufkalar bitene kadar işlem tekrar edilir..
üzerine yumurta sarısı sürülür. varsa çörek otu yada susaum yada kaşar rendesi .. serpilir...
200 derecede 30-40 dk. pişirilir...
afiyet olsun....

brek.jpg

brek1.jpg

bu arada tepsiye sıkışık dizmeyin benimkiler gibi birbirine yapışmasın.. ben sıkışık dizmiştim yapıştılar....seyrek dizin ki kabardıklarında yapışma olmasın ve servis daha şık dursun....

Son düzenleme:
ellerine sağlık çok güzel görünüyor...şimdi tekrar edeyorum doğru anlamışmıyım bakalımmm....yufkayı yaydıktan sonra yoğurt ve soda karışımını her yere sürüyoruz fırça yardımı ile tekrardan üstüne bir yufka daha onuda ayni işlemi tekrarlıyoruz ve sekiz eşit parçaya bçldükten sonra iç malzemesini koyuyoruz ve rula halinde sarıyoruz...yani her dilim iki kat yufkadan oluyor doğru mu?..peki aklıma takılan şu yada ben atladı okurken bilmiyorum yağ yok mu?..

ellerine sağlık çok güzel görünüyor...şimdi tekrar edeyorum doğru anlamışmıyım bakalımmm....yufkayı yaydıktan sonra yoğurt ve soda karışımını her yere sürüyoruz fırça yardımı ile tekrardan üstüne bir yufka daha onuda ayni işlemi tekrarlıyoruz ve sekiz eşit parçaya bçldükten sonra iç malzemesini koyuyoruz ve rula halinde sarıyoruz...yani her dilim iki kat yufkadan oluyor doğru mu?..peki aklıma takılan şu yada ben atladı okurken bilmiyorum yağ yok mu?..

doğru anlamışsın limonum...yağ.var... listede sodalı karışım varya....yoğurt, süt, sıvı yağ , tuz yumurta, (bir tanesinin sarısı ayrılacak üzeri için...) bu karışıma ekliyeceğiz sıvı yağı.. 1 şişe de soda en son katıcan karışıma kabaracak ve yufkalara süreceksin.... çok kolay anlatmak daha uzun sürüyor inanki...kolay gelsin tatlım şimsiden afiyetolsun...mutlaka dene..a.s.

bende yufka aldım ne yapsam diye düşünüyordum :nazar: bunu yapam buryada koyarım resmini :smiley-cool:

bende yufka aldım ne yapsam diye düşünüyordum :nazar: bunu yapam buryada koyarım resmini :smiley-cool:

ayy yap hayatım gerçektende çok kolay ve lezzetli ... sıkışık dizme olurmu rahat rahat kabarsın ve börekler birbirine yapışmasın... bekliyorum resmini pişince...cokacimcoook ...

Son düzenleme:
fotoraf0080g.jpg
delikafadulden harika oldu valla tadı süper şiştiler kocaman oldu delikafadulden saol hurremcim :sm_cool:

Alev kurstan geldim, karnım aç ve evde yemek yok bu yaptığın allahtan revamı canım çekti yaw
ellerine sağlık

ellerine sağlık hürroş...bu haftaki börek menüm doldu peynirli börek yapmıştım...haftada 1 kereden azla hamur işi yapmak istemıyorum... inşallah haftaya yapar resmini eklerim...

Emeklerine sağlık canım, bende kıymalı yaparım bunu için yağlı olduğu için bişey sürmem ama dışına bende soda kullanıyorum, çok güzel kabartıyor yufkayı...

fotoraf0080g.jpg
delikafadulden harika oldu valla tadı süper şiştiler kocaman oldu delikafadulden saol hurremcim :sm_cool:

:1shok:
ooo maşallah tatlım süper olmuş.....seyrek dizdin dimi.. bak yapışmamış seninkiler.. afiyet bal şeker olsun... ellerine sağlık....cokacimcoook

;nix;5828272 .!.:
ellerine sağlık hürroş...bu haftaki börek menüm doldu peynirli börek yapmıştım...haftada 1 kereden azla hamur işi yapmak istemıyorum... inşallah haftaya yapar resmini eklerim...

tamam nix im benim.. bekliyoruz sendende .. resim .....:içelim:

Emeklerine sağlık canım, bende kıymalı yaparım bunu için yağlı olduğu için bişey sürmem ama dışına bende soda kullanıyorum, çok güzel kabartıyor yufkayı...

ewet kıymalısı da süper oluyor hakikaten.... soda mucize yaratıyor böreklerde ...

bende yapıyorum sodalı börek fakat biraz daha farklısını ama gerçekten çok lezzetli oluyor ellerine sağlık

X