Lütfen acil yardıma ihtiyacım var! akdeniz anemisi taşıyıcıyız eşimle ve gebeyim??

patty

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Şubat 2009
1
0
7 haftalık gebeyim ve ilk bebeğimm olacak istanbulda doktorumun vermiş olduğu testleri mecbur ( eşimin işi dolayısıyla doğu'da Batmanda) yaptırdım.
Ve değerlerimin bir kısmı normal değil. Ve akdeniz anemisi taşıyıcısıyım eşiminde öyle olduğunu yeni öğrendim. Kendisi bizimle pek ilgilenmediğinden! zaten zor günler geçirmekteyim. Ve internetten araştırdım ilk öğrendiğim anda... Bunun gebelik esnasında bir tedavisi olmadığı ve gebeliğin sonlandırıldığı bilgisine ulaştım... Kahroldum...
Şuan doktora hemen gitme imkanım yok... ve bir şekilde bilgi alamazsam rahat edemeyeceğim.... Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar ya da tecrübesi olanlar varsa paylaşmasını rica ederim...

Anne ve babanın her ikisi de taşıyıcı ise çocuğun akdeniz anemisi olma ihtimali (taşıyıcılık değil), maalesef %25. Geri kalan %50 ihtimalle taşıyıcı, %25 ihtimalle de ne taşıyıcı ne hasta olacak. Gerçi bu, bardağa dolu taraftan bakarsanız %75 ihtimalle bir şey olmayacağını da söylüyor ama siz bilirsiniz. Kaç haftalık gebesiniz bilemiyorum ama bir doktorla görüşün, çok geçmiş olsun. Umarım Allah en hayırlısını nasip eder.

Son düzenleme:
canım ya zor bir durum
böyle çiftlerin hamile olmamasını öneriyor dr.lar
bildiğim kadarıyla bebek hasta olacaktır
bence hemen bebek çok fazla büyümeden bir dr.a git
bakalım dr.un ne önereceke
sağlıklı olma ihtimali var mı?

ben böyle çiftlerin evlilik öncesi tahlillerinde tespit edildiğini ve kesinlikle evlenmelerinin önerilmediğini biliyorum. bebekte bu hastalığın çıkması çok kötü bir şey. öyle down sendromu falan gibi de değil. birçok çocuk da zaten yaşayamıyor bu hastalıkla malesef. o yüzden kesinlikle ihmal edilmemeli. Aman canım hemen bi dr a görün ve sakın yanlış fikirlere kapılma. en iyi yolu dr gösterecektir. Allah yardımcın olsun

akdeniz anemisi nedir nasıl tedavi edilir talasemi nasıl bir hastalıktır akdeniz anemisi taşıyılıcığı nedir
AKDENİZ ANEMİSİ NEDİR?
canım sen prenetal tanı ve riskli dogumda uzamnlıgını yapmıs bır kadın dogumcuya gıtmen lazım bunu arastır egerkı bebek hasta ıse hematologlarla bı gorustururler senı aam ben bebgın yasadıgını bılıyorum uzulme butun hamılelıklerde risk vardır normal dogup dogumdan sonra veya dogumda oksıjensız kalan yokmu havale gecırıp menenjıt olan yokmu ? bunlara kafana takma allaha dua et%25 hasta bı çocuk olması ıhtımalı bu butun gebelıklerde var belkı gen hastalıgı deıl amadıger hastalılar
bu arada anne karnında bebegın hucrelerı mutaasyona ugrayıp hıç aılede genetık hıkayesı olmayan talasemı(AKDENIZ ANEMISI) VEYAHEMOFILI VB HASTALIKLAR OLABILIYORhıç tasıyıcı omasa bıle olan cok .......
dua et moralını bozma tasıyıcı deılım bana bısı olmaz dememlı bu herkesın basına gelebılır bı muatasyon tamamdır kendını sanssız sayma uzulme rabbım sana bebek nasıp ettı ben saglıklıolacagını dusunuyorum sakıcılardan yesım salkım bılıyorsun talesemı yasıyor osada yasar bebgın ılac kullanır uzulme

7 haftalık gebeyim ve ilk bebeğimm olacak istanbulda doktorumun vermiş olduğu testleri mecbur ( eşimin işi dolayısıyla doğu'da Batmanda) yaptırdım.
Ve değerlerimin bir kısmı normal değil. Ve akdeniz anemisi taşıyıcısıyım eşiminde öyle olduğunu yeni öğrendim. Kendisi bizimle pek ilgilenmediğinden! zaten zor günler geçirmekteyim. Ve internetten araştırdım ilk öğrendiğim anda... Bunun gebelik esnasında bir tedavisi olmadığı ve gebeliğin sonlandırıldığı bilgisine ulaştım... Kahroldum...
Şuan doktora hemen gitme imkanım yok... ve bir şekilde bilgi alamazsam rahat edemeyeceğim.... Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar ya da tecrübesi olanlar varsa paylaşmasını rica ederim...

merhaba bu konuyu yeni buldum bizde aynı durumdayızz ve bende 12 haftalk hamileyim ewet %25 hastalık riskimiz var ama bi arkadaş demişya bardağın dolu tarafından bakmak gerek sakın kötü düşünme ve dua et kim ne derse desin.
aslında 8. haftadan sonra öğrenebilirsin kordonsentezle ama ondada düşük riski var çünkü çocuğun kordonuna anne karnından girip kan alıyolar.ben kesinlikle sağlıklı bebek istiyorum diyosan yaptırabilirsin ve hastaysa aldırırsın ama kader diye bişey var sonraki çocuğun sağlıklı olur ama doğumda bişey olur doğar sonra bişey olur o zamanda mı öldürceksiniz çocuğunuzu.Bana kürtaj çok saçma geliyo 5 haftalıkken kalbi atmaya başlıyo va anne rahmine düştükten sonra o canlıdır nasıl doğmuş bebeğinizi öldürebilirseniz onuda öldürün derimm ben..
ewet %25 ihtimal var bunu hiç bi zaman yok sayamayız Allah göstermesin çocuğumuz doğdu ve hasta bu hayatın sonu değil hastalığın derecesine göre ayda bir,iki ayda bir,kan veriliyo bebeğe çocuk yaşıyo yani 25 yaşına kadar yaşayanlar var daha fazlada yaşayanlar var
başka tedavi yöntemleride var anne yada babanın dokusu kanı tutarsa kemik iliği nakli yapılıyo.Akrabalardn birininde kanı tutabilir sonra bebekte sağlıklı oluyo.buda olmazsa tüp bebek+pgd ile doku uyumlu ve sağlıklı bebek yapılabiliyo ve doğumda kordon kanı alınıyo hasta kardeşe nakil yapılıyo oda sağlıklı bi bebek oluyo rabbim derdi vermiş çaresinide vermiş

bu konuda çok gelişmeler var tıpta ben çok umutluyumm yeni gelişmelerden İnşallah sağlıklı olurr da hiç bunları düşünmeden bebeklerimizi mutlu mutlu büyütürüz canım hiç üzülme Rabbime güven ve sığınn O herşeyin üzerindeki kudret..

Merhaba,
Birkaç yıl önce bir yakınımızda aynı sorun yüzünden 4. ayında suni sancıyla doğum yaptırılıp bebeği alındı. Yapılan detaylı incelemede bebeğin akdeniz anemisi hastası olarak doğacağı tespit edilmişti.
Daha sonra mecburen sağlıklı dnalar seçilerek tüp bebekle hamile kaldı yakınım ve sağlıklı bir bebeği oldu.
1/4 ihtimalle iki taşıyıcının bebeği hasta olarak dünyaya geliyor.
Çok iyi takip edilmesi gereken bir durum.
Umarım bebeğinde bir sorun yoktur.

tasıyıcılık eşimle bende de vardı bebegimi aldırmak zorunda kaldım doktorlar dogsa bile cok acı ceker 5 yıl ömrü olur dediler Allah yardımcın olsun cok zor biliyorum bende sürekli arastırıyorum Allah herseyin hayırlısını versin

merhaba ben ve eşim e talasemi taşıyıcısıyız ve bebek düşünüyoruz yazışmanızı olkuyunca merak ettim bi gelişme var mı tekrar denediniz mi ilk olarak nereye başvurdunuz gibi bilgilendirirseniz sevinirim

akdeniz anemisi nedir nasıl tedavi edilir talasemi nasıl bir hastalıktır akdeniz anemisi taşıyılıcığı nedir
AKDENİZ ANEMİSİ NEDİR?
canım sen prenetal tanı ve riskli dogumda uzamnlıgını yapmıs bır kadın dogumcuya gıtmen lazım bunu arastır egerkı bebek hasta ıse hematologlarla bı gorustururler senı aam ben bebgın yasadıgını bılıyorum uzulme butun hamılelıklerde risk vardır normal dogup dogumdan sonra veya dogumda oksıjensız kalan yokmu havale gecırıp menenjıt olan yokmu ? bunlara kafana takma allaha dua et%25 hasta bı çocuk olması ıhtımalı bu butun gebelıklerde var belkı gen hastalıgı deıl amadıger hastalılar
bu arada anne karnında bebegın hucrelerı mutaasyona ugrayıp hıç aılede genetık hıkayesı olmayan talasemı(AKDENIZ ANEMISI) VEYAHEMOFILI VB HASTALIKLAR OLABILIYORhıç tasıyıcı omasa bıle olan cok .......
dua et moralını bozma tasıyıcı deılım bana bısı olmaz dememlı bu herkesın basına gelebılır bı muatasyon tamamdır kendını sanssız sayma uzulme rabbım sana bebek nasıp ettı ben saglıklıolacagını dusunuyorum sakıcılardan yesım salkım bılıyorsun talesemı yasıyor osada yasar bebgın ılac kullanır uzulme

tamamen katılyıorum arkadaşa

X