Dik duramamak..

Molia

Guru
Kayıtlı Üye
15 Mart 2009
2.822
1.109
ya ben arkadaşımın ricasıyla buraya konuyu açıyorum.. onda bir problem var dik duramıyor ve kambur oluşmaya başladı kendisinde.. dik durunca içim sıkılıyor duramıyorum diyor.. ben birşey duymuştum bu korse falan...söyledim ama saglıksız dediler.. ne önerirsiniz??

aynen ya bende de vardı o duruş bozukluklarından kaynaklıyor.kendisi otururken,yürürken fln dik durmaya çalışsın bnm de baya vakit aldı alışamadm ama düzeldim yine eskisi gbi kambur durmuyorum.

bende de aynı durum var.bazen anlamadan egık oluyorum ve farketttıgımde agrılı bır farkedıs oluyor.sureklı kazık yutmus gıbı duruyorum :KK70:

ben de dik duramıyorum bugün fizik tedavi uzmanına gittim belimde fıtık ve kireçlenme varmış yarın fizik tedaviye başlıyorum eğer siz de dik durmakda zorluk çekiyorsanız bir doktora danışın derim ben.belki sizin de benim gibi farkında olmadığınız bir sağlık sorununuz olabilir

kıslar bizim aile büyüklerinin bize uyguladığı süper bişi var ki hepimiz manken gbi duruyoruz :KK66: oklavayı alın sırtınıza koyunellerinizi oklavaın gerisine atın...evde bu şekilde ara sıra yaparsanz gayet dik durursunuz..dik durş çok önmli hem boyu uzun göstermesi hemde kendibe gvenn işareti açısından :KK66:

bende dik duramıyorum yaa off off aklıma gelince duruyorum ama bi bakmışım yine eğilmişim ...

kizlar unutmayin
akliniza geldikce de yapmaya calisin
karin iceri popo disari
sole nefesinizi cekerken ki durusunuzu korumaya calisin bir muddet
zaman gecince yine egilceksiniz ama akliniza gelince yeniden duzelin
ozellikle masa basinda calisanlar icin cok onemli bu.
arkadasiniz da pilates veya benzer bi spora katilsin derim
spor aktiviteleri dik durusu kolaylikla saglar.

telkinlerle devamlı dik durmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. bir süre sonra siz farkında olmadan vücut kendiliğinden bu durumu öğreniyor ve postürünüz o pozisyonu alıyor. geçmiş olsun

pilates hareketlerini yapmak duruş bozukluklarını düzeltiyor diye duymuştum.
ama düzenli yapmak gerekir herhalde

pilates egzersizlerini yapabilirsiniz. sizi zorluyacak hareketleri yapmayın. onun dışında omurga kasları ve düzgünlüğü için çok iyi feedback alırsınız :KK66:

pilates hareketleri bireyseldir, kişiye özgü olmalıdır
herkes her hareketi yapmamalıdır

herkes kendini zorlamıycak her hareketi yapabilir. vücudumuz makine değildir herşeye uyum sağlıyabilir. hangi seviyede zorlanmıyorsanız onu yapabilirsiniz

bunun sınırını herkes koyamıyor ne yazıkki
kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyelim

1.72 boyundaym ve coook kamburum dimdik durdugumda resmen 3-4 cm fark atıyor cansever gbi oldum yaa :KK9: oturdugumda ise kendmden gecmıs gbı bı hal alıorum cok kamburum ama bu abımde , dayımda falanda var genetk galıba dik durmak istiyorum ama sırtımdaki kemikler birbirine girio sanki yardım ediiin :KK14:

bende aynen ya hep eğik yürüyorum farkında hiç değilim hatta bazen dik olduğumu sandığım oluyor ama bana kambur durma dik dur diyolar.dik duruş korsesi aldım sağlıklımı değilmi bilmiyorum ama kullandığım zaman çok güzel duruyor.ama hem kıyafetimin iççinden gözüküyo zaten yazın mutlaka beli olur.hemde bi müddet sonra çok canımı yakıyo koltuk altımı falan kesiyo.resmenn kıpkırmızı oluyor koltuk altlarım.ön taraftan dolasam bu seferde boynumu tahriş edip acıtıyo.nasıl düzelecek omurgam bilmiyorum.:KK59:

aynı sorun bendede var :26:
dik duramıyorum,iyice öne eğildim. :KK59:
kendim evde dik durmaya çalışıyorum ama bi bakıyorum yine omuzlarım öne gelmiş.bi çaresi olsa keşke :97:

ben de bu durumdan muzdaribim bazen aklıma geliyor dik duruyorum birkaç dakika sonra tekrar eski hale dönüyorum ama ben bendeki kamburluğu şuna bağlıyorum;
ergenlik çağında göğüsler büyürken aman kimse görmesin,dalga geçerler vs.diye kendimi öne doğru eğdim demekki.bundan oldu bence artı göğüslerim de büyük yani sonradan dik olmayı denesemde yapamadım ve bu yüzden de sırt ağrısı oluyor bende
daha da düzelmez sanırım.:KK50:

Son düzenleme:
Kızlar bende de var dik duramamak.Doktora gittiğimde omurgamda bir sorun olmadığını benden kaynaklanan duruş bozukluğu olduğunu söyledi.Korseden memnun olan görmedim ben.Bende düşündüm bir ara.Ne yapacağımı bilmiyorum.Fizik tedaviye gitmeyi düşünüyorum.Şuanda bebeğim ve işimden dolayı kendime ayıracak vaktim yok daha sonrasında geç kalacağımı düşünüyorum.Oklavayı sırtıma alıp ellerimi salıp dolaşmayı bende deneyeceğim.Hep bu ergenlikten meydana gelen saçma düşünceler yüzünden böyle eğilip büzülüp kambur oldum çıktım çok kızıyorum kendime :KK20:kızıma bunun eğitimini mutlaka vereceğim..Çok üzgünüm:KK14:

kızlar nolur dik durmaya çalışın.23 yaşındayım ankilozan spondilit hastasıyım.:KK43: bir nevi kamburluk hastalığı.ilk başlarda umursamıyodum ama şimdi hastalık olduğunu duyunca işişten geçti artık eskisi gibi olmayacak ve ömür boyu ilaç kullanmak zorundayım.ilaçları almıyorum 5 aya yakın bir süredir çünkü bebiş istiyorum inşallah bu arada daha hızlı gelişmez :KK43:size tavsiyem kamburluğunuz varsa hemen bir doktora başvurmanız çünkü bu hastalık 20li yaşlarda başlıyor.ve ömür boyu sizinle lütfen dik durmaya çalışın egzersiz yapın ...

X