bebek ters olupta normal dogum yapan arkadaslar lutfen baksın

diddik

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2008
19
0
37
arkadaslar ben 32 haftalık hamileyim 30 haftalıkken doktora gıttıgımde bebegımın herseyı normal fakat bası yukarıda ayaklar asagıda demıstı bu sekılde normal dogum yapamazsın dedı ama donebılırde dedı bende normal dogum yapmak ıstıyorum benım gıbı olupta normal dogum yapan arkadaslar varsa lutfen cvp yazsın

böyle normal doğum yapılmaz heralde arkadaşım dua et bebeğin dönsün daha 10 haftan varmış

canım böle doğum yapman çok zor tatlım inş. zamaniçinde döner

ben varim arkadasimm
kizimi ters(makat gelisi)
pozisyonda tek bir dikisim olmadann dunyaya getirdimm
bol bol dua ett
benim son ana kadar belli degildi bebegin pozisyonuu donmemiss dondu demislerdi
dogum aninda dr seni sezeryana aliyoruz bebek tersi dedi
bendee ne olur dr hanim bi deneyin dedim tamam dedi sezeryan kesinlikle istememistimm
sanci verdiler bana yaklasik 2 saat cektim hicte abartilacak gibi degildi inan bana cekebilecek turden
sonra kizim 15 dk icinde dunyaya geldii hemde dunyaya popodan
merhabaaa
dedi ne epizyotomom ne yirtilmam nede tek bir dikisim vardi
ama bol bol dua et hersey yuce yaradandan
drlar bile inanamamisti
ama dr uma ben sordum dr hanim daha once boyle dogum yapan varsa benide bu sekil dogurtturun dedim
oda tabiiki var olmaz olurmu dedii
iste o zaman rahatladim :)))

canım bir televizyon kanalında görmüştüm bebek tersse karının üzerinden elle çevrilebiliyormuş bilmiyorum snein doktorun bu durumda ne der gerçi her bebek ters döndürülemiyormuş ama yinede sorabilirsin

canım son anda bile dönebiliyor bebekler, merak etme zaten ultrasonla kontrol ederler seni, bebeği de seni de riske atmazlar...

Benim de bebeğim ters durduğu için bu konu ilgimi çekti. Bu konuda ben de çok araştırma yaptım. Babam doktor olduğu için doktor arkadaşları da çok, kendi doktorum dışında onlara da danıştım. Internette de epey makale okudum (yerli, yabancı) benim izlenimim şu: ılk bebekse makat prezantasyon doğum yapmak çok riskli. Gerçekten riskli. Hiçbir sorun olmadan bu şekilde doğum yapmak mümkün tabi ama sakat ya da ölü bebek dünyaya getirme riski (Allah korusun) defalarca kere artıyor. O yüzden bu riski almak için çok iyi düşünmek lazım. Benim anladığım kadarıyla riskin temel sebebi şu; bebeğin vücudunun en büyük yeri kafası. Normal duruşta kafanın geçeceği kadar açık sağlanınca doğum oluyor, kafa geçiyor ve daha dar olan vücudun kalanı kolaylıkla geçiyor. Oysa ter duruşta daha dar olan popo ve ayak kısmı geçtikten sonra büyük olan baş sıkışabiliyor. Dediğim gibi mutlaka sorun olur diye bir şey yok, ama çok artmış bir risk söz konusu. Sezeryana kesinlikle karşı olan ülkelerde (Kanada, kuzey Avrupa ülkeleri, ABD vb) bile ilk gebelikte ters duruş bebeklerin sorgusuz sezeryane alındığını öğrendim.

Ancak 2. gebelikse risk oldukça düşüyor, makat duruşun da çeşitleri var. Özellikle saf makat duruş denilen pozisyondaysa ve anne daha önce bir doğal doğum gerçekleştirmişse o zaman doğal doğum deneniyor ve sorun çıkma olasılığı daha az. Karnın üzerinden bebeğin döndürülmesi ya da içeriden (elle ya da forsepsle) bebeğin döndürülmesi ise 1980 öncesinde kalmış (sezeryan daha riskliyken), şimdi ise terk edilmiş çok tehlikeli işlemler. Benim öğrendiklerim bunlar.
Benim 2. gebeliğim, 2.5 yıl önce kızımı doğal doğumla dünyaya getirdiğim için ikincisini de kesin doğal yolla yaparım diyordum. Hem de daha kolay olacağını düşünüyordum. Ama 3 aydır ters duruyor bebeğim, son kontrolümde 31 haftalıktı hala tersti :KK43: Önce çok üzüldüm ama 36. haftaya kadar dönmesi ihtimali var, hem de az bir ihtimal değil. Dönmesi için yapabileceğim tek ve en iyi şey ise bol bol bebekle konuşup dönmesini istemekmiş :) Komik gibi geliyor ama doktor olan olmayan herkes bunu tavsiye etti. Eğer dönmezse de son haftalara kadar bekleyip bebeğin duruş şekline ve doktorumun fikrine göre bir karar vermeyi düşünüyorum.
Epey uzun oldu ama öğrendiklerimi paylaşmak istedim. Umarım bebeğin döner, doğal yolla ve çok kolay bir doğum gerçekleşir.

canım bende 36 haftalık hamileyim bebişim saf makat duruşında ve dönmüyo 32 haftaya kadar dönme ihtimali fazlaymış çünkü daha zayhıf oluyolarmış ama sonra kiloalımıhızlanınca döncek alan daraşlıyo bebek durduğu gibi doğumakadar gidebiliyomuş.
eger bebeğin zayıfsa son ana kadar dönme ihtimali fazladedi dokturm ama bu şekilde normal olmazdeniyo
bende sezeryana doğru gidiyorum hatta kesin
olsun sağsalim elimize alalımda önemli olan o

neden kendınıde bebegınıde rıske atıyorsunkı
benım bebegımde terstı makat kısmından dogdu ve normal dogum yaptım
hemde 7 aylık olmasına ragmen cok zor oldu ve dıkıslerım var
bebegını tehlıkeye atma bunca zaman karnında tasımıssın sımdı normal dogum ıcın herseyden vazgecme derım ben

arkadaslar hepinize ayrı ayrı tesekkur ederım derdımı okuyup bana fıkırlerınızle yardımcı olduguz ıcın

neden kendınıde bebegınıde rıske atıyorsunkı
benım bebegımde terstı makat kısmından dogdu ve normal dogum yaptım
hemde 7 aylık olmasına ragmen cok zor oldu ve dıkıslerım var
bebegını tehlıkeye atma bunca zaman karnında tasımıssın sımdı normal dogum ıcın herseyden vazgecme derım ben

canım yanlış anlamışssın normalolmıcak biliyorum keşkedüzolaydı ozaman sezeryan olsun acı çekmeyimdiyenlerden değildim demek istedim ama ters duruyo ve sezeryan önemli olan elimize sağsalim alabilmek:1rolleyes:

kizlar ben avrupada yasiyorumm
ve kesinliklee dr um ilkonce normali onerdiii
ama tr yedeki dr lar hemen kesip atiyorlar
ama canim yinede kendin bilirsin rabbim yardimcin olsun

benimde bir tavsiyem var ben 3 tane dogum yaptim 3 tersti ilki hic donmedi makat gelisiydi o dogumumu turkiyede yaptim doktorum bana hic sormadi bile ikincisi son ayinda dondu ama doktorum bana bazi hareketler verdi onlari yaptim yemeklerden once secdeye yatar gibi basinizi yere koyuyorsunuz biraz oyle bekledikten sonra sag tarafa yatip oyle bekliyosunuz tekrar secde hareketi ve sol tarafa yatip biraz bekliyosunuz ben bu hareketleri yaptim donmustu.ama yinede sezeryanla dogdu ilki sezeryan oldugu icin.3.son ayinda bu hareketleri yaptim donmustu ucakla tr gelesiye kadar tekrar donmus artik bende ugrasmadim sezeryandan kacisim yoktu.ben normal dogum yapmayi cok isterdim.anneligin her annini yasamak isterdim olmadi.insallah bebeginiz doner.

benimde bir tavsiyem var ben 3 tane dogum yaptim 3 tersti ilki hic donmedi makat gelisiydi o dogumumu turkiyede yaptim doktorum bana hic sormadi bile ikincisi son ayinda dondu ama doktorum bana bazi hareketler verdi onlari yaptim yemeklerden once secdeye yatar gibi basinizi yere koyuyorsunuz biraz oyle bekledikten sonra sag tarafa yatip oyle bekliyosunuz tekrar secde hareketi ve sol tarafa yatip biraz bekliyosunuz ben bu hareketleri yaptim donmustu.ama yinede sezeryanla dogdu ilki sezeryan oldugu icin.3.son ayinda bu hareketleri yaptim donmustu ucakla tr gelesiye kadar tekrar donmus artik bende ugrasmadim sezeryandan kacisim yoktu.ben normal dogum yapmayi cok isterdim.anneligin her annini yasamak isterdim olmadi.insallah bebeginiz doner.

33 haftada doktora gittiğimde bebek yan duruyor takla atması gerekiyor dedi. yan yatmamı önerdi. hep. ve ben çalışıyorum.her akşam eve gelip bu bahsedilen hareketleri yaptım. 36. haftadayım ve bebeğim döndü. şu anda başı aşağıda. ben normal doğum istiyorum. umarım sorun çıkmaz da çocuğumu sağlıkla kucağıma alırım. herkese de sabır diliyorum bu süreçte.

Canım üzerinden baya geçmiş ama sag ve sol tarafa secde pozisyonundan kalkıp mi yattım yoksa secde pozisyonundan mı direk mi yattin?

X