tüp bebek sonrası

hhan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Mart 2009
32
2
selam kızlar ben yeni katıldım kadınlar kulübüne benim size bi sorum olacak ben ocak ayında tüp bebek tedavisi gördüm beta hcg günüme 5 gün kala çok açık renkte neredeyse pembe renkte kanamam başladı 6 gün sürdü.test günü herşeye rağmen beta hcg yaptırdım .benneyaptımkiyaptıranlar bilir tedavi gördüğünüz merkezden istiyorlar mecburen baktırıyosunuz tutunmadığını bile bile.tabii sonuç negatif.( yani bu kanamam ocağın 21 ine denk geliyor)ardından şubatın 25inde birkaç damla kan geldi adet oluyorum sandım ama devam etmedi bir hafta geçti yine aynı şey oldu ve bugün yine aynı birkaç damla geldi devamıyok .kötü kokulu akıntıda var sizdede tedavi sonrası böyle şeyler oldumucevap verirseniz sevinirim. acaba tedavide kullandığım ilaçların etkisinden olabilirmi?benneyaptımkibenneyaptımki

sanırım konuyu yanlış yere açtım mirmirmirmirtüp bebek bölümüne açmak istemiştim ama gebelik bölümüne girdikten sonra açmışım kusura bakmayın yinede konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa ve cevap verirlerse ii olur teşekkürler

canım enfeksiyon kapmıs gibisin idrar yolları bi test yaptırsaydın keske

selam kızlar ben yeni katıldım kadınlar kulübüne benim size bi sorum olacak ben ocak ayında tüp bebek tedavisi gördüm beta hcg günüme 5 gün kala çok açık renkte neredeyse pembe renkte kanamam başladı 6 gün sürdü.test günü herşeye rağmen beta hcg yaptırdım .benneyaptımkiyaptıranlar bilir tedavi gördüğünüz merkezden istiyorlar mecburen baktırıyosunuz tutunmadığını bile bile.tabii sonuç negatif.( yani bu kanamam ocağın 21 ine denk geliyor)ardından şubatın 25inde birkaç damla kan geldi adet oluyorum sandım ama devam etmedi bir hafta geçti yine aynı şey oldu ve bugün yine aynı birkaç damla geldi devamıyok .kötü kokulu akıntıda var sizdede tedavi sonrası böyle şeyler oldumucevap verirseniz sevinirim. acaba tedavide kullandığım ilaçların etkisinden olabilirmi?benneyaptımkibenneyaptımki

Ben iki kere tüp bebek tedavisi oldum,tam 3.yü olacakken normal hamile kaldım.Darısı senin başına...Ancak alınan ilaçların etkisiyle kanaman zaten normal zamanda ve normal şekilde olmuyor.Çünkü sana rahmini gebeliğe yapay olarak hazırlayan sürüyle ilaç veriyorlar.Ancak kötü koko enfeksiyon riskini gösteriyor,Mutlaka doktoruna git.Bazen söktürücü ilaçlar veriyorlar.İhmal etme.Allah yardımcın olsun.Sakın pes etme arkadaşım.Moralini bozma...

simaysi canım benim çok teşekkür ederim ilgilendiğin ve cevap verdiğin için normal yolla hamile kalmanada çok sevindim sonuçta tüp bebek tedavisinide yaşamışsın keşke hiç tüp tedavisi görmeden kalabilseydin ama kısmet işte herşeyde bi hayır vardır şimdi normal yolla kalmanın kıymetini daha ii anlamışsındır rabbim hayırlısıyla sağlıkla kucağına almayı ve güzel güzel büyütmeyi nasip eder inşallah. keşke bende senin gibi hiç beklemediğim bir anda kalabilsem ama olmuyor allah kısmet ederse 4. ye gideceğiz haziranda.bizde problem sperm azlığı 18 mil.ileri hareketlilik düşük.sizde sorun neydi nasıl kaldın ekstra bişeymi kullandınız.(ilaç veye bitkisel bişeyler)

simaysi canım benim çok teşekkür ederim ilgilendiğin ve cevap verdiğin için normal yolla hamile kalmanada çok sevindim sonuçta tüp bebek tedavisinide yaşamışsın keşke hiç tüp tedavisi görmeden kalabilseydin ama kısmet işte herşeyde bi hayır vardır şimdi normal yolla kalmanın kıymetini daha ii anlamışsındır rabbim hayırlısıyla sağlıkla kucağına almayı ve güzel güzel büyütmeyi nasip eder inşallah. keşke bende senin gibi hiç beklemediğim bir anda kalabilsem ama olmuyor allah kısmet ederse 4. ye gideceğiz haziranda.bizde problem sperm azlığı 18 mil.ileri hareketlilik düşük.sizde sorun neydi nasıl kaldın ekstra bişeymi kullandınız.(ilaç veye bitkisel bişeyler)[/QUO

Güzel dileklerin için çok teşekkürler.Darısı senin başına.Bizdede sorun aynıydı.Sperm sayısı ve ileri hareketlilik sayısı çok düşük.İleri hareketli sayısı %7 idi.Sadece c ,e ve a vitamini kullandı eşim...Biz 2 kere başarısız tüp bebek denedik.İlk denememin hemen ardından ikincisini denedik.3. deneme için 5 ay bekledim.Kafamdan atmaya çalıştım.Artık kabullenmiştim.Allah bize sağlık versin dedim.Sonra 3. deneme için kendimi hazır hissettim.Bu sefer daha sakin olacaktım.Acele etmeyecektim ve randevu aldım.Doktorum adet ol gel dedi.Ben bitürlü adet olamadım ve kendime konduramadım.Üstelik o sıralar evde tadilat vardı ve çok ağır işler dahi yaptım.Ama herşeyin bir zamanı varmış arkadaşım.Bir baktım haileyim.Şuan 3 ayı bitirmek üzereyim.Allah tüm isteyenlere biran önce nasip etsin.Benim başıma gelen mucize sanada olabilir.Normal denemelere devam edin.Ama kafanı boşaltıp herşeyi akışına bırakmalısın.ben aklımda hamile kalma olayı yokken hamile kaldım.Bence bir süre ara ver.Ardarda tüp bebek denemeleri insanı çok yıpratıyor.Üstelik ben çok sabırsız bir insanım.Biliyorum yaşadıkların çok ama çok zor.Aynı yollardan bende geçtim.Üstelik yanımda manevi destek bile bulamadım.Bazen kocam bile destek olmadı,anlamadı..Herkes bak şu şöyle olmuş,bu böyle olmuş diye avutmaya çalıştılar,bazende çok yaraladılar.Ben hep dua ettim.Sadece kendim için değil tüm isteyenler için...Sonra Allah bir mucize gönderdi.Hala tedirginim ama işallah Allah sağlıkla kucağıma almayı nasip eder.Üstelik yüksek tansiyon nedeniyle ilaç alıyorum.Neyse denmek istediğim güçlü ol ve umudunu kaybetme..Birde her doktorun dediğine inanma.Bize varikosel amaliyatı önerdiler.En iyi profa gittik ve bize ben bu ameliyatı önermiyorum.Bu değerlerle bile bir gün hamile kalınabilir dedi.İyiki olmamış.Allah sana da işallah en kısa sürede meleğini gönderir...Sevgiler.:1hug:

simaysi canım benim çok teşekkür ederim ilgilendiğin ve cevap verdiğin için normal yolla hamile kalmanada çok sevindim sonuçta tüp bebek tedavisinide yaşamışsın keşke hiç tüp tedavisi görmeden kalabilseydin ama kısmet işte herşeyde bi hayır vardır şimdi normal yolla kalmanın kıymetini daha ii anlamışsındır rabbim hayırlısıyla sağlıkla kucağına almayı ve güzel güzel büyütmeyi nasip eder inşallah. keşke bende senin gibi hiç beklemediğim bir anda kalabilsem ama olmuyor allah kısmet ederse 4. ye gideceğiz haziranda.bizde problem sperm azlığı 18 mil.ileri hareketlilik düşük.sizde sorun neydi nasıl kaldın ekstra bişeymi kullandınız.(ilaç veye bitkisel bişeyler)[/QUO

Güzel dileklerin için çok teşekkürler.Darısı senin başına.Bizdede sorun aynıydı.Sperm sayısı ve ileri hareketlilik sayısı çok düşük.İleri hareketli sayısı %7 idi.Sadece c ,e ve a vitamini kullandı eşim...Biz 2 kere başarısız tüp bebek denedik.İlk denememin hemen ardından ikincisini denedik.3. deneme için 5 ay bekledim.Kafamdan atmaya çalıştım.Artık kabullenmiştim.Allah bize sağlık versin dedim.Sonra 3. deneme için kendimi hazır hissettim.Bu sefer daha sakin olacaktım.Acele etmeyecektim ve randevu aldım.Doktorum adet ol gel dedi.Ben bitürlü adet olamadım ve kendime konduramadım.Üstelik o sıralar evde tadilat vardı ve çok ağır işler dahi yaptım.Ama herşeyin bir zamanı varmış arkadaşım.Bir baktım haileyim.Şuan 3 ayı bitirmek üzereyim.Allah tüm isteyenlere biran önce nasip etsin.Benim başıma gelen mucize sanada olabilir.Normal denemelere devam edin.Ama kafanı boşaltıp herşeyi akışına bırakmalısın.ben aklımda hamile kalma olayı yokken hamile kaldım.Bence bir süre ara ver.Ardarda tüp bebek denemeleri insanı çok yıpratıyor.Üstelik ben çok sabırsız bir insanım.Biliyorum yaşadıkların çok ama çok zor.Aynı yollardan bende geçtim.Üstelik yanımda manevi destek bile bulamadım.Bazen kocam bile destek olmadı,anlamadı..Herkes bak şu şöyle olmuş,bu böyle olmuş diye avutmaya çalıştılar,bazende çok yaraladılar.Ben hep dua ettim.Sadece kendim için değil tüm isteyenler için...Sonra Allah bir mucize gönderdi.Hala tedirginim ama işallah Allah sağlıkla kucağıma almayı nasip eder.Üstelik yüksek tansiyon nedeniyle ilaç alıyorum.Neyse denmek istediğim güçlü ol ve umudunu kaybetme..Birde her doktorun dediğine inanma.Bize varikosel amaliyatı önerdiler.En iyi profa gittik ve bize ben bu ameliyatı önermiyorum.Bu değerlerle bile bir gün hamile kalınabilir dedi.İyiki olmamış.Allah sana da işallah en kısa sürede meleğini gönderir...Sevgiler.:1hug:

canım hikayen çok güzel ve heyecanlı.kucağın bebişinle dolsun bir an önce...2 başarısız aşılamam ve 1 mikro denemem var.bu arada sana mesaj yollamak istedim ama mesajların kapalı...dondurulmuşlarımız var ama cesaretim yok tekrar denemeye...eşim hemen yapılsın diyor ben korkuyorum.sorunumuz morfoloji ,sayı,hareket...sana gıpta ediyorum canım.allah bebişini sana bağışlasın...

canım hikayen çok güzel ve heyecanlı.kucağın bebişinle dolsun bir an önce...2 başarısız aşılamam ve 1 mikro denemem var.bu arada sana mesaj yollamak istedim ama mesajların kapalı...dondurulmuşlarımız var ama cesaretim yok tekrar denemeye...eşim hemen yapılsın diyor ben korkuyorum.sorunumuz morfoloji ,sayı,hareket...sana gıpta ediyorum canım.allah bebişini sana bağışlasın...

Canım benim güzel dileklerin için çok teşekkürler.Allah seninde meleğini biran önce gönderir işallah.Bence biraz bekle ...Ararada yapılan başarısız denemeler beni çok ama çok yıprattı.Ben hep Allah beni bu şekilde sınıyor,varsın bu şekilde olsun,ben ve eşim sağlıklı olalımda çocuk varsın olmasın demeye başlamıştım.Ama bunu gerçekten inanarak yürekten söylüyordum.Tabiki umudum hep vardı.Ben tabiki deneyecektim.Ama bunun hayatınımı mahvetmesine izin vermeden sakin sakin deneyecektim.Bunları söylemek elbetteki çok kolay.Bizim gibi bu yollardan geçmeyen insanlar hep bu olayı küçümsediler.Bak sakat çocuğu olanlar napsın,bak 20 sene çocuğu olmayanlar napsın gibi.İnsan bazen kimseciklerden destek göremiyor...En yakınından bile...Kendini hazır hissetmek çok önemli...Bak ben tamamen 3. tüp bebeğe odaklanmışken kendiliğinden olmuş,üstelik o kadar düşük değerlerle.Çünkü kafam boştu..Olursa tüp olacak diyordum.Eşinle konuşsan biliyorum beklemekte çok zor ...Ama inan bu olay hayatının merkezi olduğunda çok mutsuz oluyorsun...Bu arada tüp denerken doktorlar tarafından sömürülme.Ben ilk deneyimimi Ankarada o çok ünlü Gürgan klinikte yaptım ve baştan sona hayal kırıklığı yaşadım.Sonra oturdum araştırdım,gittim görüştüm tüm kliniklerle ve Genart Doktor Aysun Baltacıda karar kıldım..Çok ama çok tatlı bir insan ve herşeyden önce sana insan gibi davranıyor.Bu olmasaydı yine ona gidecektim. İnanıyorum sende o güzel bebişini belkide bebişlerini kucağına alacaksın.Sevgiler...:teytey:

Tüp Bebek Sonrası Normal Gebelik…

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerdeki problemler tedavi şeklini ve başarı oranını belirler. ‘Tüp bebek sonrası normal gebelik mümkün müdür?’ en sık karşılaşılan sorudur. Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun, “Tüm tüp bebek tedavilerine bakıldığında ortalama %10-20 oranında normal gebelikler görülmektedir.” dedi.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde kendiliğinden yumurtlama takibi veya aşılama sonrası eğer gebelik elde edilememişse, bu çiftlere yardımcı üreme tekniklerinden daha ileri bir teknoloji olan tüp bebek yöntemi uygulanarak gebelik elde edilebilmektedir. Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olan çiftlerdeki en büyük endişelerden birinin ikinci çocuk için de aynı tedavi ve stresi yaşayıp yaşamayacakları olduğunu söyledi. Op. Dr. Süleyman Tosun konu hakkında şunları söyledi: “Tüp bebek yönteminde bilindiği gibi yumurtanın döllenme işlemi vücut dışında laboratuar ortamında sağlanmakta, oluşan embriyo anne rahmine yerleştirilmektedir. Peki başarılı veya başarısız sonuçlanan tüp bebek uygulamalarından sonra çiftlerin kendiliğinden gebe kalmaları mümkün müdür? Tüp bebek yapılma nedenlerine baktığımızda bir grup çiftte kendiliğinden gebelik mümkün görülmemekle birlikte, bazı çiftlerin tedavi sonrası kendiliğinden gebe kalabilmesi tabi ki mümkündür.”

Normal gebelik nasıl oluşabilir?

Her iki tüpün tamamen kapalı olması veya herhangi bir nedenle ameliyatla alınmış olması (dış gebelik… gibi), menide hiç sperm bulunmaması gibi çok ciddi erkek faktörlerinde kendiliğinden gebelik pek mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda tedavi sonrası kendiliğinden gebelik mümkündür. Tüm tüp bebek tedavilerine bakıldığında ortalama %10-20 oranında bu tür gebelikler görülmektedir. 35 yaş altı ve infertilite süresi kısa olan çiftlerde bu oran daha da yükselebilmektedir. Özellikle 35 yaş altı ve açıklanamayan infertilirte ( nedeni yapılan test ve tetkiklerle belirlenememiş) grubunda tüp bebek yöntemi ile gebelik sağlandıktan ve doğumdan sonra kendiliğinden gebe kalma oranı %40 lara kadar çıkmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte doğumla birlikte çocuk sahibi olamamanın eşler üzerinde oluşturduğu stresin ortadan kalkması üreme fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasına neden olmaktadır.

Hamilelik menopoz gibidir…

Endometriozisin tedavisinde bilindiği gibi östrojen uyarısının ortadan kaldırılması ile bu odaklar kurutulabilir. Bu da ilaçlarla bir çeşit menapoz halinin oluşturulması ile sağlanabilir. Gebelikte aslında bir çeşit menapoz durumudur yani yaklaşık 1-1.5 yıl boyunca gebe kadın adet göremez. Tüp bebek tedavisi sonucu elde edilen gebelikler özellikle yüzeysel endometriozisi olanlarda, daha sonradan kendiliğinden gebeliğin oluşması şansını oluşturabilir. Erkek faktörleri düşünüldüğünde çok ağır sperm faktörü yoksa yaşam koşullarının düzenlenmesi, düzenli ve sağlıklı beslenme, zararlı alışkanlıkların terk edilmesi ve destek tedavileri ile de tüp bebek tedavileri sonrası kendiliğinden gebelikler görebilmekteyiz.

X