Aerobik mi, Spor aleti mi?

toka

iddiacı :)
Kayıtlı Üye
13 Mart 2009
51
0
41
spor salonuna gitmeye basladım. aerobik yapıyoruz. aletlerde var yürüme bandı, bisiklet vs. ama biz step fln yapıyoruz. acaba hangisi kilo vermede daha etkili ki? bilen var mı acaba?hihoyyyt

Sağlıklı bir yaşam için alınan kalori ile yakılan kalori arasında kurulacak denge büyük önem taşır.Hangi aktivitenin ne kadar kalori yaktırdığının bilmemiz bu dengeyi kurmada bize yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki tablo ortalama 65 kg ağırlığındaki bir kişinin aktivi- telere göre dakikada yakacağı kalori miktarlarını göstermektedir.

Atletizm Aktiviteleri
Aerobic:KK70:üşük Tempoda 6 Aerobic:Yüksek Tempoda 8
Aerobic, Step: Düşük Tempoda 8 Aerobic, Step: Yüksek Tempoda 11
Aerobic: Suda 5 Ilımlı pedal çevirme 8
Kuvvetli pedal çevirme 12 Yüksek tempolu Jimnastik 9
Ilımlı jimnastik 5 Dairesel genel antrenman 9
Eliptik genel antrenman 10 Binicilik 6
Kürek(Antrenman aletinde)ılımlı 8 Kürek(Antrenman aletinde)kuvvetli 10
Kayak aleti 11 Adımlama makinesi 7
Hatha Yoga 5 Aerobic öğretmenliği 7
Antrenman ve Spor Aktiviteleri
Okçuluk(avlanma dışında) 4 Badminton 5
Basketbol oynamak 9 Basketbol(tekerlekli sandalye ile) 7
Bilardo 3 Bisiklet: BMX veya dağ bisikleti 10
Bisiklet: 19-22 km/saat 9 Bisiklet: 22-26 km/saat 11
Bisiklet: 26-30 km/saat 14 Bisiklet:: 30 km/saatin üstü 19
Bowling 3 Box maçı 10
Eskrim 7 Dans:Seri,bale,twist 7
Dans: disco 6 Dans: slow, wals 3
Fencing 7 Frisbee 3
Golf: El arabası kullanarak 6 Golf: Motorlu araba kullanarak 4
Jimnastik(genel) 5 Hentbol 14
Hockey: Çim&buz 9 At biniciliği 5
Buz pateni 8 judo, karate, kickbox 11
Yürüme yarışı 7 Rollerblade Paten 8
Dağcılık-iniş 8 Dağcılık-çıkış 13
Jumping 11 Koşu: 8 km/saat 9
Koşu: 8,5 km/saat 10 Koşu:9,5 km/saat 11
Koşu: 10,5 km/saat 13 Koşu:12 km/saat 14
Koşu: 14 km/saat 17 Koşu: 16 km/saat 19
Koşu: Maraton 9 Koşu: kross 10
Dalıcılık 8 Skateboard 6
Kayak:Kross 9 Kayak:ıniş 7
Futbol 8 Yüzme:Genel 7
Yüzme kuvvetli 11 Yüzme sırtüstü 9
Swimming: Kurbağalama 11 Yüzme:Kelebek 13
Yüzme: crawl 13 Yüzme:Ayaklar yere dik kuvvetli 11
Tai Chi 5 Tenis 8
Voleybol:Yarışma amaçlı olmayan 3 voleybol yarışma amaçlı 5
Plaj Voleybolu 9 Yürüyüş: 5,5 km/saat 5
Yürüyüş: 6,5 km/saat 5 Yürüyüş: 7,5 km/saat 6
Su voleybolu 3 Su kayağı 7
Bahçe Aktiviteleri
Odun taşıyıp yığmak 6 Odun kırmak 7
Kazmak,bellemek 6 Bahçe ile uğraşmak 5
Yabani otları yolmak 5 Çim biçmek 6
Ağaç dikmek 5 Çimenleri tırmıklamak 5
Günlük Yaşam ve Ev aktiviteleri
Çocuk Bakımı:Banyo,besleme vs 4 Çocuk oyunlarına katılmak 6
Yemek yapmak 3 Alışveriş 4
Temizlik:Araba yıkama,cam silme vs 5 Mobilyaların yerini değiştirmek 7
Eşya taşımak 8 Paket açmak 4
Oturarak okumak 1 Ayakta durmak 1
Uyumak 1 Televizyon seyretmek 1
Tamirat
Oto tamiri 3 Doğramacılık 7
Ev boyama:KK70:ış yüzey 6 Ev boyama:ıç yüzey 5
ış ıle ılgili Aktiviteler
Barmen 3 Marangoz 4
Spor antrenorü 5 Kömür madeni işçisi 7
Bilgisayar işi 2 ınşaat işçisi 6
Masabaşı işi 2 Yangın söndürme 14
Ormancı 9 Tiyatrocu 3
Hafif Büro işi 2 Duvarcı 8
Masör 5 Polis memuru(büroda ) 3
Sınıfta oturmak 2 Yemekte oturmak 2
Kamyon sürücüsü 2 Ahçı 3

canım bende senin gibi hangi aktivite ne kadar kalori harcatır die çok merak ederdim...ve bi sitede bu bilgilere ulaşmıştım...umarım faydalı olur canım...

bende sizin gibi spora başladım ve yaklaşık 1,5 ay oldu.ısındıktan sonra doğru aletleri doğru şeklide kullanırsanz tabiki onunda oldukça faydası olur fakat step ve aerobik daha keyifli ve tempolu değil mi?yada haftanın 3 günü spora gidiyorsanız 1 günü alet çalışabilirsiniz.bence istediğiniz kiloya gelinceye kadar step aerobik programına devam edin sonra alet çalışırsınız sadece.bende aynını yapıcam çünkü.

bende sizin gibi spora başladım ve yaklaşık 1,5 ay oldu.ısındıktan sonra doğru aletleri doğru şeklide kullanırsanz tabiki onunda oldukça faydası olur fakat step ve aerobik daha keyifli ve tempolu değil mi?yada haftanın 3 günü spora gidiyorsanız 1 günü alet çalışabilirsiniz.bence istediğiniz kiloya gelinceye kadar step aerobik programına devam edin sonra alet çalışırsınız sadece.bende aynını yapıcam çünkü.

haklısın canım aerobik çok zevklidir..spor aletlerinin içinde de bence en zevklisi eliptik bisiklet..ayrıca eliptikte acayip tempoludur...ben salonda değilde evde aerobik yapılmasını,salonda aletle çalışılmasını daha mantıklı buluyorum...çünkü piyasada çok fazla dvd vs var..hihoyyyt bol sporlar canım...

evet aerobik daha eglenceli. aletlerle calışırken insan sıkılabiliyo:)

hadi bakam hayırlısı :KK70:

bence plates kesinlikle daha hızlı cevap veriyor ve vücut kendini şekil alarak doğru olarak toparlıyor

Eğer hareketi ve hızı seviyorsanız pilates hiçmi hiç güzel değil. Bir kere denedim ve bir daha da yapmadım çünkü kendimi hiç enerji harcamışl gibi hissetmedim, çok yavaş olmasıda hoşuma gitmedi. Ben de aerobik ve step yapıyorum. Aletli çalışmaktan hoşlanmıyorum çünkü tek başınıza bir aletin başına geçipde zevksiz, yalnız hareket yapmak hoşuma gitmiyor. Step ve aerobikle kilo verilebiliyor ve sonrasında yapılan yer hareketleri ile de vücut sıkılaşıyor, şekil alıyor.Aletliden ziyade hızlı tempoda step ve aerobik yapmanı tavsiye ederim. Kaloride yakıyorsun merak etme.

bence plates kesinlikle daha hızlı cevap veriyor ve vücut kendini şekil alarak doğru olarak toparlıyor

canım pilates kilo verdirmiyor sıkılaştırıyor....kilo sorunu olmayan sıkılaşmak isteyenler için,duruş sorunu yaşayanlar için,ya da sadece sporu sevenler için ideal...yağ yakmak isteyenler:pilatesten yarım saat önce veya sonra cardio yaparlarsa hem yağ yakarlar hemde sıkılaşırlar..a.s.

Son düzenleme:
X