Kekler - Pastalar Meyveli kalpli pasta(resimli)

cancer68

2 prens,1 prenses
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Kasım 2008
2.127
771
37
bu ölçüler 24 cmlik bir kalıp için ama ben 22 cmlik kalpli kalıpta pişirdim.
http://img205.imageshack.us/img205/3940/img0082a.jpg

PANDİSPANYA YAPILIŞI:
Yumurta aklarını cam bir kasede beyazlaşıp şanti kıvamına gelinceye kadar çırpın. Şekerin yarısını ekleyin ve şeker eriyinceye kadar çırpın.
· Ayrı bir kasede yumurta sarılarını, kalan şeker ve kaynar su ile şeker eriyinceye kadar yaklaşık 6-7 dk. çırpın. Şeker eriyince yağı ekleyin ve çok az çırpın.
· Toz malzemeleri (un,kabartma tozu)birlikte eleyin, yumurta akları ve sarıları ile birleştirerek çok az daha çırpın.
· Yağlanmış ve unlanmış kalıba dökerek, önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 30-35dk. batırdığınız kürdan temiz çıkıncaya kadar pişirin.
KREMA YAPILIŞI:
Süte unu, şekeri, nişastayı katıp sürekli karıştırarak koyu kıvamlı bir muhallebi pişirin. Ocağı kapatmadan önce vanilyayı ekleyin ve ara sıra karıştırarak ılımasını bekleyin. Ilıyan kremaya 1 bardak soğuk sütle çırpılmış kremşantiyi katıp 10 dakika kadar çırpın.Ben bu kremayı pastanın hem içinde hemde dış kaplamasında kullandım ve oldukça lezzetli bir krema oldu.

PANDİSPANYA
Malzemeler
4 Adet Yumurta
4 Türk Kahvesi Fincanı Toz Şeker
4 Türk Kahvesi Fincanı Un
2 Yemek Kaşığı Sıvı Yağ
3 Yemek Kaşığı Kaynar Su
1 Paket Kabartma Tozu
1 Paket Vanilya
KREMA İÇİN:
2 su bardağı süt,
2 çorba kaşığı un,
4 çorba kaşığı şeker,
1 tatlı kaşığı nişasta,
1 paket vanilya,
1 paket kremşanti 1 su bardağı süt

Pastamızı katlarına ayıralım ben 2 kat yaptım aslında 3 kat yapsam daha güzel olurdu keki biraz kalın olmuş aklınızda bulunsun.Katları süt ile ıslatın(meyve suyu yada şekerli suda olabilir)İlk kata krema sürdükten sonra arasına çilek ve muz yerleştirdim ve diğer katı üstüne kapattım.Pastamın üstünüde kremayla kapladıktan sonra çilek ve renklendirdiğim krem şantiyle süsledim.Açıkçası ben süsleme konusunda pek becerikli değilim.Süsleme yaparken aklıma evde bulunan sürümlük çikolata geldi benmaride eritip süsleme yapmayı denedim ama parçalar hemen kırıldı bende kırılan parçaları rastgele pastanın üstüne yerleştirdim.Demekki neymiş sürümlük çikolata donmaya uygun olmadığı için süsleme yapılamıyormuş buda bana ders oldu.Pastamın resmini çekmek için makinemi elime aldımki oda ne şarjı bitmiş şarj aletide yanımda olmadığı için telefonla çekmek zorunda kaldım görüntü pek hoş değil ama idare edin artık.Ve pastamızı afiyetle yedik.Ama bana sanki biraz fazla şekerli olmuş gibi geldi.Zaten ben kendi yaptığım herşeye bir bahane bulurum.Siz isterseniz pandispanyadan yada kremadan şekeri biraz eksiltebilirsiniz.Afiyet olsun.
http://img205.imageshack.us/img205/3940/img0082a.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok hoş le lezzetli görünüyor...Az zahmetli ama değer sanırım.

aman da aman maşallah kızımızda pek becerikliymiş...ellerine sağlık canım...cokacimcoook..:nazar:

X