Kadınlar neden makyaj yapar?

cucu-pete

Sana Emanetiz Rabbim...
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2007
8.441
27
Bilim adamları kadınların neden makyaj yapmayı sevdiklerini araştırdı.İşte şaşırtan sonuç...

Yüzünü aynada makyajsız gören kadının, makyajdan sonra yüzünün başkalarına nasıl görüneceği öngörüsü ve iyimserliğiyle harekete geçtiğini belirlediler.

Daily Telegraph'ın haberine göre, bir Japon kozmetik firması için, beyin uzmanı Dr. Ken Mogi ve ekibi tarafından yapılan ve 2 yıl süren araştırmada, kadının yüzünü makyajlı ve makyajsız olarak nasıl algıladığıyla ilgili beyinde farklı faaliyetlerin bulunduğu belirlendi.

Beyin tarama cihazı kullanan bilim adamları, beynin kaudat çekirdeğindeki faaliyetleri incelediler. Tarama sonucunda, bir kadın kendini makyajsız gördüğü vakit başkalarının kendisini nasıl göreceğini öngördüğünü ve beynin "ödül sisteminin" herekete geçerek zevk hissi veren dopamin salgıladığını saptadılar.

Araştırmacılardan Keişi Saruwatari, "Daha önceki araştırmalardan biliyoruz ki, beynin bu bölümü herekete geçtiğinde belli faaliyetlerden zevk alırız. Bunu şöyle yorumluyoruz; bir kadın yüzüne baktığında makyaj yaptığı zaman nasıl görüneceğini tahayyül ediyor" dedi.

Saruwatari, "Burada beklenti, teşvik ve hevesin bir karışımı söz konusu. Makyaj kadınlarda, diğerleriyle ilişki kurulmasına ve zevk duyulmasına katkıda bulunuyor" diye ekledi.

Bilim adamları araştırmadan önce, kadınların makyajdan sonra pozitif hisler içine girdiklerini düşünüyorlardı.

Bunun kadınlar arasında yapılan bir araştırma olduğunu hatırlatan bilim adamları, bir erkek sabah traş olduğunda ve yüzüne traş kolonyası sürdüğünde de benzer hisler içinde olabileceğini söylediler.

alintidira.s.

peki bayanlar biz bu konu hakkinda ne düsünüyoruz??neden makyaj yapiyoruz???yerimseniben

cücüm doğru bir yargı bence de.. makyaj insana başka bir hava katıyor.. çok daha güzel görünüyosun.. ben bazen evdeyken bile tam makyaj yapıyorum.. kendimi iyi hissetmek adına.. bilgi için teşekkürler canım benim.. Şeniza.s.

ben makyajsizda guzelim amaaşakkıdı

yinede makyaji cok seviyorum,yani guzelligime guzellik katmak icin yapiyorum:dilcikar:

esim her ne kadar makyajsiz halimi begensede ben uyaninca rimellerimi sürmeden duramam..aileden gelen bi takinti olmus sanirim:))
bilmem,makyajda benim icin eksikligi doldurulamaz bi parca..özgüvenimi artiriyo sanirsam:)

göz kalemi ve rujdan ibaret olan makyajım, benim gün içinde daha mutlu olmamı sağlıyor =) bir de alışkanlık var tabii ki...

fakat özel günlerde gecelerde yaptığım full makyaj beni rahatsız eder...ten makyajını sevemedim...nedense full makyaj yapsam da sanki hep aynı duruyor :roflol:

fakat göz kalemi sürmediğim gün, biliniz ki ya hastayım ya da depresyondayım :)) şutarafagitti

makyaj yapmayı çok seviyorum resmen zevk alıyorm yaparken....
ayrıca makyajlı kendimi daha iyi hissediyorum daha mutlu oluyorum nedense....
makyajsız bazen güzel buluyorum bazen beğenmiyorum kendimi o anki ruh halime bağlı....
ama seviyorum ben makyajı ya abartıya kaçılmadığı müddetce

makyaj yapmayı bilmediğim için bazen kendime kızıyorum
sadece ruj ve kalem sürmeyi bililllllllllllyorum

beyaz tenli oldugum için çok soluk duruyotum o nedenle allık bana sart oluyo..kirpiklerimde az o nedenle göz kalemide kullanıorum(yoksa hasta gibi duruyorum)..ruju cok fazlakullanmazdım ama bu aralar nedense ruja takmış durumdayım-tatlicadiarzu-

Ben de tam takım makyajı sevmeyenlerdenim kırk yılda bir yaparım kutlamalarda davetlerde.. Onun dışında göz kalemsiz kendimi çıplak hissediyorum, çok cansız duruyorum sürmediğimde, inşallah en yakın zamanda kalıcı makyajla kökten çözüm getiricem bu duruma iz üstündeyim şu sıralar :)

Ben evdeyken hiç makyaj yapmam..Dışarı çıktığım zaman ya da misafir gelicekse falan...Makyajı beni daha da alımlı ve çekici gösterdiği için yapıyorum...kaydirigubbakcemile3

makyajsız kendimi beğeniyorum çok kötü durmuyo ama hasta gibi oluo suratım beyaz tenli diilim ama buğday da diilim ikisinin arasındayım hasta gibi oluo suratım makyaj yapınca kayboluo o ifade seviyorum makyaj yapmayı ama öle fondotenler pudaralar kapatıcılar felan diil kalem rimel allık bazende ruj

bence kendını ıyı hıssetmek ıcın yapılıyo makyaj.. kendıne olan guvenı artırıyo ıyı hıssetmenı saglıyo... ama ben cok sıkılmısım herhal uzun suredır bı kalem bıle surmuyorum

valla makyaj doğallığı bozmadan yapılırsa çok güzel ewet, ama öyle badana gibi bide kalıp gibi makyajlar hoş olmuyo, sade güzel ve naturel olmalı makyaj insanı değiştirmemeli çok fazla sonra makyajsız hallerini gördük mü korkuyoruz -tatlicadiarzu-

kendimi iyi hissetmek için yapıyorum pek de bir şey yapmıyorum aslında rimel kalem bunlar olmadan dışarı çıkmıyorum artık.

Kim neden makyaj yapar yapamaz bilmiyorum.. kendi adıma konuşacak olursam
makyaj bi süre sonra bağımlılık yapıyor arkadaşlar... dışarıya makyajsız çıkmak benm için kabus..
sadece yaz aylarında azaltabiliyorum oda güneşten dolayı... bakımlı olmak güzel fakat uğraşı zor..

bir keresinde makyaj çantamı arkadaşımda unutmuştum nasıl panikledim anlatamam..
Gören cüzdanımı kaybettim zannederdi:)) makyaj vazgeçilmez bi tutku..

Son düzenleme:
makyaj benimde vazgeçilmezim. özellikle kışın makyaj yapmadığımda kendimi solgun ve hasta gibi görüyorum aynada.
makyaj yapıp aynaya bakınca morelim yerine geliyor kendimi iyi hissediyorum.
far kalem rimel pudra allık ve ruj vazgeçilmezim.
yüzüm çok solgunsa pudra kullanırım. bazen sadece allık sürerim.
yazın bronzlaşınca hafif bir far kalem rimel açık renkte bir ruj yetiyor.
kaydirigubbakcemile2

arada bir gözkalemi ve parlatıcı sürerim...ama çok bakımlıyımdır makyajsız da güzel olduğumdan makyaja gerek duymuyorum:)

X