Dondurucuda saklanabilen tarifler

hiç meyve atmadım ama kabağı çiğden kızartmalık koydum hiç bi değişiklik olmamıştı
ben de şeftaliyi çok seviyorum ama buzluktan çıktıktan sonra tazeliği gider herhalde

meyveler dondurucuya girip çıktıktan sonra
eski diriliğinde olmuyorlar
özellikle kayısı şeftali falan
onları ancak komposto yapmada kullanabilirsiniz
yada reçel
vişne daha dayanıklı ama onda da çıkınca sulanma oluyor
genede pasta süslemede kullanılabilir mesela

kabak ve patlıcan saklayan bana da yöntemi söylerse memnun olurum
evde kabak var ve bi iki hafta daha yenmicek gibi görünüyor

kabağı temzileyip poşete koyabalirsin
buzluktan çıardığında çözülmesini bekleyip kızartabilrsin
ben küp küp doğruyorum kabakları
patlıcanı da karnıyarık olcaksa hafif kzartıyorum çeviriyorum yağda
bi kaç dakka
eğer normal kızartacaksam patlıcanı
ince uzun 4 e bölüyorum kaynar suya atıp 2 dakka sonra çıkarıyorum
çözüldüğünde mısır unu ya da galete ununa bulayıp kızartıyorum
aynı patlıcanı üzerine domates sarımsak rendeleyip
sirkeyle pişirip patlıcan paçası yapıyorum

Teşekkür ediyorum kızlar. En iyisi karadutu bir an önce yemek :))

Acaba blendrdan geçirip poşete koyup dondursam,sonra pasta kremalarına ya da krem şantiye karıştırsam olur mu? Hem aromalı olur hem de rengi değişik olur diye düşündüm.Ama hiç denemedim.Böyle yapan var mı içinizde?

bi ben beceremedim şu buzluk işini galiba yada benim dolapta sorun var anlamadım dolmalık biberleri falan bende atmıştım gerisin geri hepsi çöpe gitti . sebzelerin tadı buz kokuyor hep sadece et ve sigara böregi koyabiliyorum ben

kızlar donduruca saklayabılıcegım bır kaç tarf varmı
kızımın d gunu bu ay sonu şimıdden yapıp atsam 1 kaç tane süper olur.
yardım etcek kımsem yok cunku

dondurucuya koymadım ama 1 hafta falan taze kalıyo bu tarif hemde çok lezzetli...
ÇAYLI BİSKÜVİ
1 paket oda sıcaklığında margarin
1çaybardağı çiçek yağı
1 büyük çay bardağı şeker
1yumurta sarısı
1paket kabartma tozu
2yemek kaşığı kuru çay
1yemek kaşığı klasik nescafe
aldığı kadar un
piştikten sonra üzerine pudra şekerialkisalkisalkis

hazır yufkadan porsiyonluk börek yapıp pişirmeden koy .sonra ihtiyacın olduğunda sen çay demlerken buzu çözülmeden fırına at .tadına doyamıycaksın.hatta ben hiç süt yumurta kullanmadan yarım ölçü su yarıma yakın ölçü sıvıyağı karitırıp içine bu karişımı sürüyorum. iç malzemeyi koy sar çok da kolay.üstünede pişirirken su ve yağ karışımı sürüyorum nefis oluyor kesinlikle dene.

PATATESLİ DİLİM BÖREK

Malzemeler:
3 adet yufka
3 adet iri patates
1 su bardağı süt
1 adet yumurta
3 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı tuzot
1 çay bardağı kırmızı pul biber
1 çay bardağı rende kaşar peynir

Yapılışı:
Patatesi haşlayıp rendeleyin. Erimiş tereyağı, yumurta ve sütü patatesle iyice karıştırın. Tuzot ve peynirin yarısını patateslere katın. Yufkayı tezgaha serin. Üzerine patatesli harçtan yayın. Üç kat üst üste aynı işlemi yapıp tamamlayın. Rulo şeklinde sıkıca kıvırın. Dolapta yarım saat dinlendirin. Dolaptan çıkarıp 2 parmak eninde kesin. Yağlanmış fırın tepsisine dizin. Üzerine kaşar peyniri rendesi serpin. Kırmızı pul biber ekin. 180 °C ısıtılmış fırında pembe renkte pişirin.Ben dilimledikten sonra buzluğa atıyorum.istediğin zaman çıkar koy tepsiye kaşar peynir rendesi sür fırına.sıcak sıcak nefiiiissss.

Ben kabakları çiğden rendeleyip içini mücverlik malzemeleri un hariç koyuyorum poşetleyip buzluğa.çıkardığımda çözülmesini beklerim çok sulu ise suyunu süzdürüp ununu eklerlm ve mücverimi pişiririm

ben taze fasulye. taze barbunya ayıklayıp koydum, sonra bamya, nohut olmazsa olmazım nohutlu pilav yaparım genelde elimin altında oluyor hazır pişmiş şekilde, poaça kurabiye yapar atarım misafir gelincede çıkarır ısıtırım, biber doğrayıp koydum dün, domates koydum, ya her yemeğ her sebzeyi koyabilirsin ama patlıcanı tavsiye etmiyorum zaten patlıcanın tazeyken bile bir faydası yok buzdolabında kalıncada kanserojen maddeler üretiyormuş.

ben de şimdi netten buldum bunları denemeye değer;

*Yaptığınız herhangi bir çorbayı kaynar haldeyken kavanoza koyup kapağını iyice kapatıp ters çevirin. İyice soğuyunca buzdolabına kaldırın. En az iki hafta dayanıyor.

* Mercimek, soğan, patates ve havucu haşlayıp blendırdan geçirin. Saklama kaplarına veya buzdolabı poşetlerine birer kullanımlık bölüp dondurucuya kaldırın. Akşamları gelince sıcak suyla karıştırarak, baharatını, tereyağını, nanesini ekleyin.

* Hamsiyi mevsimi geçmeden unlayıp kağıt tabaklara hamsi tava yapar gibi sıralayıp dondurun. İşten gelince tabaktan doğru tavaya, ortasına iki kaşık sıvıyağ ile hamsi tavanız hazır.

Ben sarma dolmayı piştikten sonra ufak saklama kaplarına koyup buzluğa atıyorum. Acil durumlarda kullanıyorum, iki kişiyiz zaten. Bazen de eşim evde tek kalıyor zorunlu olarak o zaman kendisi sabahtan çıkarıyor buzluktan öğle arasına buzu çözülmüş oluyor, ısıtıp yiyor, çok pratik, pişirmeden koyunca parçalanıyormuş o yüzden öyle hiç denemedim

X