Dondurucuda saklanabilen tarifler

SICAKCUKULATA

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Mart 2009
10
1
48
Selamlar, Ben çalışan bir bayan olduğum için yapıp buzdolabının dondurucu kısmına koyabileceğim ve aniden gelen misafirlerime ikram edebileceğim tarifler rica ediyorum sizden.Desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler, Sevgiler...

Hoşgeldiniz öncelikle :))) Bende çalışıyorum. Kendimce pratikleştirdiğim ve aklıma gelenler; mantı makarnayı haftasonu doldurup yemeklik durumuna göre poşetliyorum. Köftelerimide kendim yapıp buzluğa atıyorum. Evde işlenmiş et tüketmemeye çalışıyoruz ama, sucuğu dilimleyip buzluğa atıyorum. Promosyondan aldığım kaşar peynirleri (peynir hastasıyım bayılıyorum yemeye) belli ölçülerde kesip streçleyip onuda buzluğa. Nohut ve fasulyeyi birgün evvel miktarını fazla ıslatıp yarısını buzluğa. Bazen misafir iptali olursa kalan yemekleri sıcak sıcak kavanozluyorum. hava almadıkça sorun yok. şimdilik bu kadar...

canım öncelikle aramıza hoşgeldin. bende çalışan bir bayanım sana yaptıklarımı söyleyim. kuru fasulye ve nohutu önceden haşlayıp koyuyorum. sigara böreği sarıp koyabilirsin. biberleri doğrayıp koyuyorum ve lazım olduğunda hemen çıkarıp kullanıyorum. yaprak sarması sarıp koyabilirsin. köftelerimi kendim yapıp koyuyorum. şimdilik aklıma gelenler bunlar cnm.

istediğin herşeyi yap ve at..annem yapar ve dondurucuya atar,misafir geldiğinde de yeriz.
özel bir tarife gerek yok.her zaman nasıl yapıyorsan öyle yap

bende bırcok seyı denedım ama cogu berbat oldu tavsıye etmıyorum kendı adıma tatları tamamen degısıyo cıkınca cunku
tek begendıgım mantı makarna bırde sıgara boregı bunları tavsıye edıyorum

tadı deişyo bencede o buzdolabını verdi tat hoş olmuyo..

ve ben daha çok kışlık yaz sebzeleri ve kombostuluk meyveler harika oluyo..

Bencede tadı değişiyor, kayınvalidem yazın bamya almış bir sürü atmış dondurucuya dün pişirdi ama tuhaf bir koku var.
Sigara böreği, ekmekler, hamur iişleri, sucuk, vişne bunlar değişmiyor güvenle koyabilirsiniz dolabınıza ama sebzeler mutasyona uğruyor.

ben bos vakıtlerımde kek ve pogaca,borek pısırıp soguyunca buzdolabı posetıne koyup atıyorum derın dondurucuya.cıkarınca kendı cozulsun dıye bekleyıp gerkırse fırında ısıtıyorum.hepsıde yenı pısmıs gıbı oluyor.

beyaz peynir omuyo dağılıyo bi tuhaf oluyo sarma falanda olmuyo pirinçler kırılıyo ama börek kek kurabiye pasta sosları poaça önceden ıslatılmış baklagiller herşeyi atabilirsin hiç bişey olmuyo hatta mesela kalan çorbaları koyabilirsin snra az ısıda ısıtırsın kolay gelsin yerimseniben

kaşar peynirini ilk defa duydum.aklımın bi köşeseinde bulunsun. bende köfteleri strech filme porsiyonluk koyuyorum, sigara böreğini, nohutu haşlayıp koyuyorum. kerevizin yapraklarını minik doğrayıp koyuyorum, çorbalara bi miktar koyuyorum, çok lezzetli oluyo. aynı şekilde dereotu ve maydonozu da koyabilirsin. soğanıda doğrayıp koyuyolarmış, ben hiç denemedim ama çok pratik bi fikir, denemek lazım. yazın aldığım barbunya, bakla, taze fasülye, bakla gibi sebzeleri koyarım. şu buzluk ne güzel şey. ayrıca karnıyarığı yapıp pişirmeden de buzluğa koyuyolarmış, ben denemedim ama, taze yaptığınla aynı lezzeti yakalar mısın bilmem.

aklıma geldi yazıyım dedim soğanları havuçları biberleri yemeklik doğrayıp koyabilirsin
yukardaki arkadaş yazmış karnıyarığı ben denedim güzel oluyo domates rendeside oluyo et tavuk suyuda kullanacağın şekilde bölüp dondurabilirsin sonra bulyon gibi kullanırsın şimdilik bunlar geldi aklıma geldikçe yazarım

çalışan biri olarak bu knuda bayağı pratikleştirdim kendimi dolabım doludur
kuşbaşı etleri toplu alır kavurur yapacağım yemek miktarına görepo poşetler koyarım
kıymayı bolca köfte yapar ızgara islim izmir gibi yemek yemek ayırır şekil verir koyarım
maydonozları yıkar doğramadan poşetle koyarrım donunca zaten ufalanıyo
yazdan taze fasulye melemenlik domates koyarım
kurabiye hamurunu şekil vermeden koyarım zaten çok çabuk açılıyo
kaşar peynrleri rendeleyip dolaba koyarım bayağı uzun bi süre dayanıyo çokda pratik oluyo

Ben de yazdan tüm sebzeleri hafif yağda domatesli biberli soteleyip koyuyorum. biber kızartıp küçük poşetlere, kırmızı biberi közleyip koyuyorum. Dolmalık biberlerin içini çıkartıp koyuyorum, Dolma yapacağım zaman sadece içini hazırlayıp tencereye dizdiğim dolmaların içini dolduruyorum. Çok pratik oluyor. Mantı yaptığımda koyuyorum. Hamur işi genelde elim aza gitmez çok yapıyorum. Onların fazlalarını da saklama kabıyla dondurucuya atıyorum. Misafir geldiğinde ısıtıyorum fırında. Yeni yapılmış gibi, fazladan bir çeşit oluyor.

kızlar ben de söylediklerinizin pek çoğunu yapıyorum ama nohutlarım pişince kararıyor. sizin de öyle oluyor mu? ya da benim neden öyl olua.s.yor?

mantı ,sigara böreği ,diğer hamurişleri güzel oluyor.

ama yaprak sarmasıyla,karnıyarığı hiç beğenmedim.

yengem karnıyarığı içini doldurup koymuştu tadı çok tuhaftı.

birde maydonuzun tadı değişik oluyor.......

kızlar ben de söylediklerinizin pek çoğunu yapıyorum ama nohutlarım pişince kararıyor. sizin de öyle oluyor mu? ya da benim neden öyl olua.s.yor?

ben nohutu akşamdan ıslatıyorum, düdüklüde haşlıyorum. Fazla ıslatıp birazını pişirip, kalanını dondurucuya atıyorum. Hiç kararmadı şimdiye kadar. Nohutundan kaynaklanıyor olabilir mi acaba?

X