Kiilik bozukluklar, gerekten insan iradesi dnda m geliir?

tnmsz

yoruldum...
Kayıtlı Üye
13 Mart 2009
67
1
39
merhaba arkadaşlar .yine kafanızı ağrıtmaya geldim.:)
bu sefer sorularım kişilik bozukluklar ile ilgili.aramızda bunu yaşayan yada çevresinde yaşayanlar var mı?görüşleri merak ediyorum.
benim başta ailem olmak üzere akrabalarımda arkadaşlarımda kişilik bozukluğu olduğunu düşündüğüm kişiler var.bunların bazıları doktıra gitti bazıları kabul etmiyor.
örneğin abim çok sorunlu asla iletişim kurmaz kurduğu zamanda zadece kavga etmek içindir.doktora gittik zorla da olsa...ama abim ilkokula giderken kaza ve beyin travması geçirmişti doktor buna bağladı ilaç falan verdi ama pek bi değişiklik yok.tamam buna amenna diyorum bir sebep var.
bunun dışında şu 15 20 güne kadar samimi bir arkadaşım vardı o da iyice saçmalamaya başladı.hayatında işler pek istediği gibi gitmiyor.ben de yanında olmak istiyorum.bana benim dertlerimden zevk mi alıyorsun dedi.tabi ben çok üzüldüm va mesafe koydum.sonrada herkese benim hakkımda iyi gün dostuymuş diye konuşmuş.neyse bir kereliğine affettim yanında olmaya çalıştım yine.ama bana karşı asla eskisi gibi değil.ben uzaklaşınca da niye benimle ilgilenmiyorsun sen nasıl dostsun diyor.ben de durumu açıkça yüzüne söyledim.verdiği cevap işte kusura bakma elimde olmadan yapıyorum falan filan.nedense bunlara inanmak gelmiyor içimden.beni buna inandırıp istediği gibi kullanacağını düşünüyorum.
diğer örnek kuzenim amcamın kzı aynı bina da oturuyoruzşimdi evlendi ama çok yakın yine.onlar babannemler ve biz.kuzenimbenden 2 yaş büyük.ve aşırı derecede kıskanç biri.yanlış anlaşılmasın sadece bana değil herkese karşı öyle.çok kompleksli.Allah ım günah yazmasın ama baya çirkin.
ve çok manyak hareketleri var.bazen üzülüyorum ona yakın davranmak istiyorum çünkü amcamı çok severim ve biz birbirine bağlı bir aileyiz ama öyle tripler yapıyorki yaklaştığıma bin pişman oluyorum.ya durmadan kendini övüyor yada durmadan kendini acındırmaya çalışıyor.bazen gideriz yanımıza bile gelmez.ertesi gün hiçbir sey olmamış gibi bize gelir canım ciğerim diye sarılır bana.komşulara falan da ya benimle övünürmüş işte çok samimiyiz falan diye yada aynı kişilere benimle ilgili kötü konuşup sırlarımı verirmiş.ya gerçeketn normal değil.ailede harkesle kavga etmiştir.açık açık bağırırı kavga eder ama sonra yine gelir.ne zaman ne yapacağı asla belli olmaz.şimdi beni en çok düşündüren kısmı ise yaklaşık 1 yıldır evli ve eşiyle çocuğun ailesiyle güller gibi geçiniyor.onlara karşı öyle mükemmel ki anlatamam.
e benim de kafam karışıyor.şimdi bir de takıntı hastalığı çıktı.banyoya girip 3 saat falan kalıyormuş,ellrini yıkamaktan ellri falan yara bere içinde.yengemde övünüyor keşke herkes temizlik hastası olsa diye.
herseyi yıkamaya çalışıyormuş.şimdi asla önüne geçilmez doktor kendi haline bırakın demiş.
velhasıl onun bu hallerini görünce içinin kötülüğünden kafayı yedi diyorum.keskin sirke küpüne zarar misali.bazende günaha mı giriyorum acaba diyorum.
bir bilen varsa bana söylesin ben bunu gerçekten merak ediyorum:
insan kendine yenildiği için mi kişilik bozuklukları yaşar kişilik bozukluğu olduğu için mi çevresine hayatı zindan eder?kişilik bozuklukları neden oluşur ki?
herkesin derdi vardır değil mi herkes adını deliye .....çalıya verse ne olur???

ben önce sunu merak ettim senin hakkında.
sen sanki kendini çok mükemmel görüyorsun yoksa yanılıyor muyum?:tomato:

senın yıne ıyı..
benım kayınvaldeme teshıs konuldu depresıf kişilik bozuklugu ve bugun ılk defa gelecek evıme ve görüşmüyorum normalde.. bırgun bakmıssın ıyı bıgun bakmıssın surat bes karıs.. bıgun bakmıssın sabahın 5 ınde evın butun camlarını acmıs bı bakmıssın saksılarrı ters cevırmıs,kornejlerı ındırmıs,bırgun bakmıssın gayte keyıflı ama dengesız ve yersız kahkahalar,bıgun bakmıssınaltınlarını saklamıs herkesın ıcınde sen caldın der..vs vs
hıcc bulasma,hastalık gıbı bısey bu..
sımdı bugun nası ruh halıyle gelıyo merak edıyorum ve korkuyorum..
sevgıler..

bence bu konuda anca uzman kişiler birşey söyleyebilir canım
çok merak ediyorsan br doktora falan danış..
mesleki bir mevzu sanırım

ben önce sunu merak ettim senin hakkında.
sen sanki kendini çok mükemmel görüyorsun yoksa yanılıyor muyum?:tomato:

ben kendimi kesinlikle mükemmel görmüyorum öyle bir iddiada da bulunmadım zaten.bunu nerden çıkardınız anlamadım.elbetteki benimde zaaflarım zayıf olduğum şeyler var ama şu husuta çok rahatım.ben kimseye bunlar yüzünden sıkıntı vermem.vermedim bu güne kadar.içim çok rahat.
insanların başına da hersey gelebilir.ve bazı şeyler insan iradesi dışında gelişir doğuştandır yada bir kaza sonrası ama..
sırf kendi sıkıntılarını başkalarının üstünden yaşamaya çalışan insanlara karşıyım ben.ve hatta bu konuda da acaba yanlış mı düşünüyorum gercekten irade dışı mı yapıyorlat diye merak ettiğim için,hatalı düşüncem varsa değişti,reyim diye açtım konuyu.
bilmem anlatabildim mi?

ayrıca konuyu ilk açmaya çaılırken ekran gitmişti tamamen tekrar girdim siteye.konu açılmamış olarak görünüyordu.ve ben de o yüzden tekrar açtım.ama eskisi de görülüyor.kusura bakmayın

bence bu konuda anca uzman kişiler birşey söyleyebilir canım
çok merak ediyorsan br doktora falan danış..
mesleki bir mevzu sanırım

ilginç olan şu canım.kuzenim doktora gitti daha yeni.ankaraya.amcam neden böyle yapıyor falan demiş.doktorun verdiği cevaba bak.'onu ben bilmem'

Karektersizlik (abin haric) ne zamandan beri kisiklik bozuklugu oldu...:nazar:

Kisilik bozuklugu yasayan bir insan hastadir arkadasim...bilincsiz yapar yaptigni...:kahve:

Bu anlattiklarinin kisilik bozuklugunla bir alakasi yok...sahsi fikrim:kahve:

hangi insan kişiliğim bozulsun ister ki
tabiki insan iradesi dışında gelişir ama çoğu insan ya farkına varmaz yada kabul etmez
önemli olan insan normları dışında hareket sergileyen bir insanın bunu kabul etmesidir
ayrıca siz şunda kişilik bozukluğu var bunun kişiliği bozuk diye hükm veremezsiniz
sizin bu konuda bir yetkinliğiniz yoksa koyduğunuz teşhisler kulaktan dolma bilgilerle yalan yanlış yorumlar olur sadece
çevresel faktörlerde etkilidir elbette zaten bir çok insanın psikolojisini bozan süreç
etrafındaki olaylar yada koşullar sonucu gerçekleşir
yoksa hayatı dört dörtlük mutlu bir insanın bu gibi sorunlarla karşılacağını sanmıyorum
karşılaşıyorsa eğer o kişide gerçekten çok başka sorunlar demektir

Abin zaten bir travma geçirmiş ve doktor tedavi olması gerektiğini söylemiş...yani kendi iradesiyle baş edebileceği birşey değil demekki

Kuzeninin acil psikiyatra gitmesi gerek bence..durumu vahim.. yani onunda iradesinde değil belliki

Arkadaşına gelince...o tam bir iki yüzlü...bilerek yapıyor canım

Bu anlattıkların hayatın halleri zaten...hepimizin çevresinde gördüğü yaşadığı üzüldüğü düşündüğü şeyler

Karektersizlik (abin haric) ne zamandan beri kisiklik bozuklugu oldu...:nazar:

Kisilik bozuklugu yasayan bir insan hastadir arkadasim...bilincsiz yapar yaptigni...:kahve:

Bu anlattiklarinin kisilik bozuklugunla bir alakasi yok...sahsi fikrim:kahve:

öncelikle karaktersizlik diye bir şey yoktur. herkesin bir karakteri vardı. iyi ya da kötü. toplum tarafından onaylanır ya da onaylanmaz. kişilik bozukluğuna gelince bunların çeştileri vardır. anlattığın bazı özellikler kişilik bozukluğnun özellikleri. kişilik bozukluğunu hastalık kapsamında değerlendirilip de ilaçla tedavisi başlansa da %100 sonuç vermez. biraz şey gibi. hasta desen hasta değil, akıllı desen akıllı değil. bu gruptakiler uğraşması en güç olan gruptur. örneğin erkeklerde fazlaca görülen antisosyal kişik bozukluğunun hem çevresine hem de kendi başına türlü belalar açabilir. gibi.... çevremde bu tür insanlar var. herkesin çevresinde mutlaka vardır. bu tür insanlara karşı kararlı davranmak gerekiyor. kolaylıklar :içelim:

çevrendeki herkesi eleştirmişsin bence bu seçtiğin kişilerle senin alıp veemediğin var gibi ..
bu kadar uzmanca onlara tanı koydun madem tedavide et onları..
bu kadar acımasız eleştirme , kimse kimsenin ne yaşadığını neden piskoloji bozulduğunu bilmez ..
dışardan böğle eleştirmek çok kolaydır ..bence onlardan önce sen dr. git çevremdeki herkesin kişilikleri bozuk gibi geliyor de..

senın yıne ıyı..
benım kayınvaldeme teshıs konuldu depresıf kişilik bozuklugu ve bugun ılk defa gelecek evıme ve görüşmüyorum normalde.. bırgun bakmıssın ıyı bıgun bakmıssın surat bes karıs.. bıgun bakmıssın sabahın 5 ınde evın butun camlarını acmıs bı bakmıssın saksılarrı ters cevırmıs,kornejlerı ındırmıs,bırgun bakmıssın gayte keyıflı ama dengesız ve yersız kahkahalar,bıgun bakmıssınaltınlarını saklamıs herkesın ıcınde sen caldın der..vs vs
hıcc bulasma,hastalık gıbı bısey bu..
sımdı bugun nası ruh halıyle gelıyo merak edıyorum ve korkuyorum..
sevgıler..

allah sabır versin canım sana........

abim çok sorunlu asla iletişim kurmaz kurduğu zamanda zadece kavga etmek içindir.doktora gittik zorla da olsa...ama abim ilkokula giderken kaza ve beyin travması geçirmişti doktor buna bağladı ilaç falan verdi ama pek bi değişiklik yok.tamam buna amenna diyorum bir sebep var.

özellikle küçüklükte kafaya alınan darbe "antisosyal kişilik bozukluğu"na sebep olur ve maalesef tedavisi yoktur.

kuzenine gelince hastalığı obsesif-kompulsif ve tedavi edilebilir, kendisi isterse tabiki...ayrıca başka sorunları da var...temizlik hastalığı haricinde başka rahatsızlığı da var diye düşünüyorum...

arkadaşın işleri yolunda gitmediği için depresyona girmiş olabilir...kaç yıllık arkadaşsınız ve eskiden nasıldı?

mutlaka en doğru teşhisi uzmanlar koyar fakat anlattıklarından benim çıkardığım sonuçlardır bunlardır.

çevrendeki herkesi eleştirmişsin bence bu seçtiğin kişilerle senin alıp veemediğin var gibi ..
bu kadar uzmanca onlara tanı koydun madem tedavide et onları..
bu kadar acımasız eleştirme , kimse kimsenin ne yaşadığını neden piskoloji bozulduğunu bilmez ..
dışardan böğle eleştirmek çok kolaydır ..bence onlardan önce sen dr. git çevremdeki herkesin kişilikleri bozuk gibi geliyor de..

mesajınızdan yazdıklarımı anlamadığınızı anladım.
(bu kadar uzmanca onlara tanı koydun madem tedavide et onları...)demişsiniz.teşhisi koyan ben değilim.teşhisi koyan -arkadaşım haricinde-doktor.ama doktorlar bunun neden uoluştuğunu gzelce açıklamadılar.ve bu insanlar yukarıda bir arkadaşın yazdığı gibi bazen de çok çok iyi olabiliyorlar ve bu noktada ne düşüneceğimi ve nasıl davranacağımı şaşırıyorum ve çevremdekilerde aynı durumda.
resmen gercekten mi ne yaptığını bilmiyor yoksa tutturmuş bir yol kolayını bulmuş yaşıyor mu? sorusunu cevaplayamıyoruz.
ben de buraya konu açtım insanlar kendilerince beni eleştirip yorum yapsın diye değil .bu işi bilen çevresinde yaşanmışlığı olanlar varsa bir yol göstersin diye.
ilk mesajımda üslubum biraz sert olabilir ama onu da gıcık bir olaydan sonra yazmıştım ,sinirle.
ve ayrıca sizin ailenizde böyle bir sorun yok sanırım ki zorluğunu bilmiyorsunuz.
en kötüsü de onların bu halleri istem dışı mı insanları kullanmak mı bunu ayırt edememek.bunun düşünmek zorunda olmanın ne denek olduğunu ancak yaşayan bilir diyorum............

kesinlikle profesyonel bir yorum lazım.ben bile pdr okumama rağmen yetersiz cevap vermekten kaçınırım.çünkü yetersiz cevaplar;biliçsiz tedavi demektir.daha uzman insanlar yorum yazmalı(bence)a.s.

Bence bunlar kişilik bozukluğu değilde psikolojik bozukluk.Birde tabi cahil bir toplumdan geldiğimiz için genlerimizde varolan cahillikler.Bizim ailede de çok var.Bir gün iyiler bir gün kötü.Benim yanımda iyiler arkami dondugum anda hakkimda konusurlar.Kız erkek ayirimi yaparlar.Böyle manyakça binlerce çeşit huyları var.

bunlara tabi ki bir uzmanın cevap vermesi gerekir ama ben de bir doktor adayı olarak düşüncelerimi belirtmek istedim. çoğu kişilik bozukluğunun altında tek bir olay vardır. bu olaylar artarak kişilik bozukluğuna sebebiyet verir. psikologlar ve psikanalistler için bir tabir vardır "hadi çocukluğunuza inelim" diye, gerçekten kişilik bozukluklarının bir çoğu küçük yaştan itibaren gelişir. çünkü bu bozukluğun oturması zaman alır, haliyle ortaya çıkması da. bu işin ruhsal boyutu. bir de fiziksel boyutu var. kişilik bozuklukları anatomik bir bozukluktan da ortaya çıkabilir, beyindeki bir bölgenin zarar görmesi gibi. bu da ruhsal problemlere yol açar. sonuç olarak kişilik bozukluklarının bir çoğu, evet, kişinin iradesi dışında gelişir. ama bu bozukluk fiziksel değilse, bunu engellemek insanın elinde olabilir bazen.

Şöyle söylemek gerekirse etrafımda kuzenin gibi birisi yok yorum yapmamam. Ama o arkadaşın gibi benimde arkadaşlarım oldu. Kendileri aramaz sormaz, hep her şeyi senden beklerler. Sen arayacaksın ki iyi olasın, sen soracaksın ki arkadaşın olacak. Yok canım öyle şey. Dostlar, arkadaşlar arasında üçün beşin lafı olmaz ama sürekli tek taraftan her şey bekleniyorsa bu işte bir terslik vardır. Sana bu arkadaştan fayda gelmez canım, hatta gelemez. Zor anlarında senin arkandan konuşmasını bilmiş ama seni arayamamış. Kesinlikle ben senin yerinde olsam bu kızla arkadaşlığımı bitirmesem bile mesafe koyarım olur biter. Konuşmaman gerekir bile ki ben olsam öyle yapardım. Yazık ona senin yaptıklarına karşın ona verdiğin değere. Kıyamayıp gene gitmişsin yanına gitme de sormada. Boşver. Ondan sana yar olmaz !!!!

X