Ne kadar mama vermeliyim??

minnosh

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2008
971
59
merhaba arkadaşlar,
ben hemen hemen hepinizi tanıyor gibiyim, aylardır ocak annelerini takip ediyorum devamlı okuyorum bilgilerinizden ve tecrübelerinizden çok yararlandım. ama şimdiye kadar size hiç yazmadım.

ben 9 ocak ta doğum yaptım, oğlum neredeyse 3 aylık olacak ama emme ve mama sorunlarımız hala bitmedi.

önce sütüm gelmedi, sonra oğlum ememedi, 40 ı çıkana kadar uğraştım saatlerce emzirmeye çalıştım göğüslerim yara oldu, yarıldı. sağma makinesi kiraladım sağıp verdim gel görki sütüm çok azdı, hep az geldi ne yedim ne içtiysem fayda eetmedi. neyse 1 aylık kontrolünde doktor biberonla verin çocuğa yazık kaşıkla zorlanır dedi. bende biberon kullanmaya başladım ondan sonra memeyi tutabildi.

göğüs uçlarımı da her yolu denedikten sonra bepanten krem ve göğüs kalkanı takarak rahatlattım. ama hala uçları iyileşmedi. sertleşti ve çok acıyor, bebeğim kemirerek emiyor çünkü:KK43:

nazobülo da aynı benim yaşadıklarımı yaşadı biliyorum onu çok iyi anlıyorum.

neyse çok uzatıyorum galiba... esas sorum şu benim tek göğsümden 30cc filan süt geliyor. geçen ay sütten sonra 4 ölçü 5 ölçü mama verdim ve 1,5 kilo aldı bu kilo beni korkuttu mamayla beslenen dobişko obez çocuk olmasını hiç istemiyorum çünkü.

bu ay hep sütten sonra 3 ölçü verdim bu seferde çişini ve kakasını çok az yapıyor 2 günde bir kaka yapıyor. sütüm fazlalaştı gibime gelmişti. bu gün sağlık ocağında tarttıırdım 15 günde 500 gr almış ve 3 cm uzamış.

bu normalmi? ne kadar mama veriyim, günde kaç kere mama veriyim,

iyice mamayla memeyle kakayla kafayı bozmuş durumdayım, beni en iyi siz anlarsınız :))

canım bende mama takviyeli büyüttüm kızımı ve hala mamada yiyor ben 3 aylıkken 3 ölçü mama veriyordum günde 4 5 öğün aralardada beni emiyordu şimdi mama çlçüsünü 4 e çıkardım yine günde dört öğün veriyorum 15 günde 500gr almasıda normal canım ayda bir kilo eder bence normal yani

hayırlı olsun bebişin canım,ismini okuyanlar arasında görüordum hep, ama hiç yazmamıştın,hoşgeldin aramıza,bu konuda bir bilgim yok ben mama vermıorum,veren arkadaşlar yardımcı olur

Canım öncelikle Allah bağışlasın yavrunu.Seni en iyi ben anlarım aslında.Benim oğlum hiç emmedi hala da emmiyor.Ben de sağarak veriyorum ama tabi yetmediği için de mama takviyesi yapıyorum.Senin düşündüklerinin aynısını ben de düşünüyorum mamayı çok içip de şişmesini istemiyorum.Ama ne yazıkki ben ne kadar doktorun bize önerdiği miktarda beslemeye gayret etsem de oğlum çok iştahlı doymuyor yıkıyor ortalığı.Benim 3 saatte bir 90cc vermem gerek aslında ama benimki 120cc ile doyuyor.Seninki de gayet normal 15 günde 500g çok çok iyi hatta.4 ölçü=120cc mama+30cc anne sütü 150cc alıyorsa 3 saatte bir yani 8 öğün bu 3 aylık bebek için fazla aslında.Sen doğru olanı yapıyosun şu anda 3 ölçü mama vererek.Ama şöyle bişey de var bebeğin bu miktarla doyuyor mu?Doyuyorsa sorun yok.Zaten kilo alımı da iyiymiş.Kakasının azalmasının sebebi az beslenmesi değil bağırsaklarının az çalışması mamanın da etkisi var:KK43:

Son düzenleme:
ilginiz için teşekkür ederim arkadaşlar,
pembe bağırsaklarımı yavaş dersin, çünkü önceden kakasın taşırıdı bezinden, iki gün yapmayınca sabah fitille yaptırdım yinede eskiye göre azdı. 2 gün yapmamasına rağmen
en iyisi aylık kontrolüne kadar böyle devam edeyim diye düşünüyorum

canim aldigin mamanin uzerinde bebegin kac aylik olduguna gore ölcü yazar ona gore verirsin.mesela benim kizim 2 aylik ben 150 ml e 4 kasik mama atiyorum.

kançiçeğim senin dediğin yanlış olur kutunun arkasında yazan sadece mama ile beslenenler için. bebek anne sütüde aldığı için bebeğine göre oranlaması lazım..

bende mama takviyeli besliyorum ama ben 2göğsümüde emzirdikten sonra 60ccveriyorum 2ölçü günde 5öğün oluyo sadece gece mamasını 90cclik veriyorum gece çok uyuduğu için beslemek için uyandırmıyorum...

sende bebeğin doymasına göre yap çok da fazla verme bence emdikçe sütde çoğalıyoo..

kabızlığıda mamadandır.. ben başta SMA kullanıyordum.. oğlum 4-5günde bir yaptı kakasını.. şimdi ise mamamızı değiştirdik MİLUPA APTAMİL kullanıyorum şimdi düzene girdi...

kançiçeğim senin dediğin yanlış olur kutunun arkasında yazan sadece mama ile beslenenler için. bebek anne sütüde aldığı için bebeğine göre oranlaması lazım..

bende mama takviyeli besliyorum ama ben 2göğsümüde emzirdikten sonra 60ccveriyorum 2ölçü günde 5öğün oluyo sadece gece mamasını 90cclik veriyorum gece çok uyuduğu için beslemek için uyandırmıyorum...

sende bebeğin doymasına göre yap çok da fazla verme bence emdikçe sütde çoğalıyoo..

canım günde kaç öğün besleniyo oğlun ve göğsünü sağıp baktınmı ne kadar süt çıkıyor?cokacimcoookmamayla beraber toplam kaç cc alıyor bir öğünde?

canım günde kaç öğün besleniyo oğlun ve göğsünü sağıp baktınmı ne kadar süt çıkıyor?cokacimcoookmamayla beraber toplam kaç cc alıyor bir öğünde?

günde 5öğün besleniyo. aralarda ağladıkça emziriyorum zaten emzirmeden asla mama vermiyorum.. dediğim gibi önce yarım saat emzirip sonra mama veriyorum...göğsümden 60cc cıkıyo du bayağı oldu sağalı da uzun zamandır sağmıyorum bu aralar sütün çoğaldığınıda hissediyorum... toplamda 150ccyi geçiyodur heralde...

bide ben her ağladığında da emziriyorum öyle 3saat 4 saat geçmesini beklemiyorum sadece mamayı verdiğim saatler belli aralıklarda okadar.

eger anne sutuyle beraber vereceksen pre mama alirsin canim...benim kullandigim anne sutumun yaninda extra verilen Aptamil pre..ayrica Aptamil gaz yapmaz..ben cok memnunum..

kançiçeğim ben de sütle bereber veriyorum pre mi alsam bi arkadaş da bahsetmişti anne sütüne en yakın mama pre aptamilmiş.Bak şimdi kafam karıştı ama aptamil 1 de olan minerallerin vitaminlerin hepsi varmı pre aptamil de yani az gelmesin.

pre aptamil 0 4 ay arası kıslar ben bir kutu almıştım lzım olur diye aptamil 1 4.aydan sonra

valla kizlar benim kullandigim Aptamil pre 0-4 ay arasi bebekler icin anne sutuyle beraber verileninden....kizim 4 aylik olunca Aptamil 1 i alicakmisim dr oyle demisti..premature bebekler icin falan oldugunu soylemedi dr um oyle olsaydi derdi heralde...pembecim aptamil gercekten cok faydali anne sutune en yakin olani ....biz cok memnunuz kizim bayiliyor vallahi mamaya:))

saol canım ben de bir dahakine pre alayım.Valla benimki de bayılıyo mama yetiştiremiyorum.Bir de aslasaatini beklemiyo bi saat sonra acıkıyo.Hesapladım günde 1000cc alıyor çok değil mi yaa daha sadece 5kg ve 2 aylık.

pembecim valla ne desem bilmyiorum ki cok mu degil mi...ben kizima 125 ml e 4 kasik atiyorum gunde bes kere falan yiyor aralarda da emziriyorum.benimki de surekli mama yemek istiyor ama ben arada rezene cayi iciriyorum.mamayi dikkatli vermek gerekiyor ben ilk zamanlarda cok verdim galiba kizim hizli kilo almaya basladi sonra azalttim biraz dengeledi sonra..dr una danis mamayi alinca ne kadar verecegini canim.

sen de hemen hemen aynı veriyomuşsun ama kilosuna göre normaldir herhalde kaç kg canım kuzun.bu cts gidicez kontrole o zaman sorcam inşallahama o günekadar da yalnış bişey yapmak istemiyorum.ay ne biliyim sanki çok mama yerse obez veya çok kilolu çocuk olur gibi geliyo korkuyorum

X