Çene Kilitlenmesi

E

EU1

Ziyaretçi

benim yıllardır çenem kilitleniyor. en uzun süreli 1 ay kilitli kaldığı oluyor. ağzıma yemek kaşığı girmiyor. bayağı zorlanıyorum o dönemde. gittikçe ağrı yapmaya da başlıyor. gittiğim bütün doktorlar kesin bir çözümü olmadığını söylediler.
benzer problemi olan arkadaşlar siz ne yapıyorsunuz, farklı bilgileriniz var mı? bunları paylaşalım

benim yıllardır çenem kilitleniyor. en uzun süreli 1 ay kilitli kaldığı oluyor. ağzıma yemek kaşığı girmiyor. bayağı zorlanıyorum o dönemde. gittikçe ağrı yapmaya da başlıyor. gittiğim bütün doktorlar kesin bir çözümü olmadığını söylediler.
benzer problemi olan arkadaşlar siz ne yapıyorsunuz, farklı bilgileriniz var mı? bunları paylaşalım

offfffffffff inanmıyorum yaaaaaaaaaaaaa
benim ilk defa dün başıma geldi...çok fena yaaaaaaa..dün st da gitmediğim dr kalmadı
çene cerrahı,diş hekimi,kbb....hiç bişey bilmiyolar...ağrıdan ölüyorum yaaaaaaaa
nasılş geçicek bu...nolur bilen birisi varsa mesaj yazsın..allah rızası için nolur bişeyler yazın

offfffffffff inanmıyorum yaaaaaaaaaaaaa
benim ilk defa dün başıma geldi...çok fena yaaaaaaa..dün st da gitmediğim dr kalmadı
çene cerrahı,diş hekimi,kbb....hiç bişey bilmiyolar...ağrıdan ölüyorum yaaaaaaaa
nasılş geçicek bu...nolur bilen birisi varsa mesaj yazsın..allah rızası için nolur bişeyler yazın

canım stressiz bir yaşam sür, ters hareketlerden kaçın (çenenle ilgili), ağzını çok fazla açma.. ben uzun süreli kilitlenmelerde kas gevşetici kullanıyorum. bir müddet sonra açılıyor. diş doktorum kilitlendiğinde sıcak tedavisi yapmamı da önermişti. benim de gitmediğim doktor kalmadı. ama dediğim gibi hiçbiri kesin bir tedavi öneremiyor. benim ağzımda eksik dişler de var. çene cerrahisinde asistan olan bir doktor eksik dişleri tamamladıktan sonra geceleri kullanmak üzere bir plağı kullandığımda düzeleceğini söylemişti ama ben henüz eksiklerimi tamamlamadım. ve galiba benim ilk kilitlenme ilk azı dişimi çektirdiğim dönemde olmuştu. ne de olsa ağzın simetrisi bozuluyor.

çeneyi kitleyen,en önemli şey yirmilik dişlerin çıkmaya çalışması ..çıkması.. veya iltihaplanmasıdır...çenesi kilitlenen antibiyotik kullansın mutlaka geçer ...çünkü buna neden olan yirmilik dişlerin çıkmaya çalışması ve onun yol açtığı iltihabi durumdur.

çeneyi kitleyen,en önemli şey yirmilik dişlerin çıkmaya çalışması ..çıkması.. veya iltihaplanmasıdır...çenesi kilitlenen antibiyotik kullansın mutlaka geçer ...çünkü buna neden olan yirmilik dişlerin çıkmaya çalışması ve onun yol açtığı iltihabi durumdur.

kesinlikle değil!!!!
ya da en azından sebeplerden sadece biri olabilir. ama ondan da hiç emin değilim. hiç duymadım böyle bir şey.
evet iltihapa antibiyotik iyi gelir. ama çenesi kilitlenen herkesin sorunu iltihaplı 20 yaş dişi değildir (belki de hiçkimsenin değildir zaten!). o yüzden çenesi kilitlenen kesinlikle antibiyotik kullanmasın. zaten iltihaplı dişin başka belirtileri de vardır. onu doktor söyler ve antibiyotik önerir. antibiyotik de sadece iltihabın kurumasına yardımcı olur. ama çenem kilitlendi, dişim iltihaplanmıştır, gideyim de bir antibiyotik içeyim demeyin sakın!!!

Son düzenleyen: Moderatör:
geçmiş olsun kızlar bende de aynı problem vardı liseye giderken gerçekten çok feci bir durum doktor gelişiminden ve çene kemik yapından kaynaklanıyo zamanla geçer demişti ve geçti çok şükür ama sizinki biraz farklı sanırım benim boyum ozaman yaşıma göre fazla uzundu gelişimle alakalı yani umarım en kısa zamanda çözüm bulursunuz ama stresten olabilir bence stresten uzak durun :1hug:

sana da geçmiş olsun canım. seninki dediğin gibi gelişiminle alakalıymış, umarım bir daha tekrarlanmaza.s

Aynı durumu iki kez ben de yaşadım. İlki daha hafifti ikincisi daha ağır geçti. Antibiyotik kullandım çene filmi çekildi. Kemiklerde ayrılma gözüküyordu filmde. Doktor bunun için yapacak birşey yok dönem dönem atakları olacaktır dayanılmaz hale geldiğinde de cerrahi müdahale yapıyoruz dedi. Sakız çiğnemememi, çeneyi zorlayacak sert şeyleri yemeyi çok fazla tercih etmememi önerdi.
O zaman sabahtan akşama kadar sakız çiğneyen ben şimdi yemekten sonra 10-15 dk çiğniyorum. Pestil, simit (ilk aklıma gelenler) gibi çokça çiğnemek gereken ve çeneyi yoran yiyecekleri tercih etmiyorum.
5 yıldır da bir daha bu problemle karşılaşmadım

önce çene kütlemesi yaşıyoruz ve dönem dönemde çene kilitlenmesine çeviriyor Allahım ne acı bir dönem oluyor o..
kulağınmı ağrıyor,boğazınmı ağrıyor yoksa dişin mi çenen mi çözemiyorsun..
bende gittim bu yüzden doktora sert şeyler yememmemi esnerken çenemi fazla açmamamı önerdi..
ama bayram sürecinde 2 hafta ağlaya ağlaya o acıyı çektim..
uyurken bile ağlarmışım eşim söyledi..
gece plağı alacam bakalım ama ağrı geçince erteliyorum hep şu işin üstüne gitmem gerek yeniden ağrı giricek diye ödüm kopuyor..
kaldıki geceleri uyurken bile ağzımda bişiy varmış gibi kütür kütür sesler çıkarıyormuşum..
offf ne zor yaa....

geçmiş olsun kızlar bende doktordan geldim geçen gün elma yiyim dedim ısıramadım ağzımı 2 aşamada açabildim ve 2.de tak diye bi ses tahtaya vurur gibi neyse akşam iş çıkışı acile gittim bişi yapamadılar bugünde gittim çene eklemim çıkmış üniversite hastenesine gitmemi söyledi doktor bakalım pazartesiye kaldı artık

geçmiş olsun kızlar bende doktordan geldim geçen gün elma yiyim dedim ısıramadım ağzımı 2 aşamada açabildim ve 2.de tak diye bi ses tahtaya vurur gibi neyse akşam iş çıkışı acile gittim bişi yapamadılar bugünde gittim çene eklemim çıkmış üniversite hastenesine gitmemi söyledi doktor bakalım pazartesiye kaldı artık

geçmiş olsun canım çene ekleminin çıktığını nasıl anlamışlar? hala devam ediyor mu kütürtüler?

kızlar benimde esneyince çenem sanki hiç kapanmıycakmış gibi oluyo bir an sonra iki aşamada kapanıyor. iki aşama dediğimde böle sanki çenem iki yere yerleşiyo gibi bişey -tatlicadiarzu- ama ağrı falan olmadı hiç, bende doktora falan hiç görünmedim ilerlermikii? bide alt dişlerimle üst dişlerim kapandığında eşit oluyor hani üst biraz önde olmalı ya alt çenem normalden önde sizinde öylemii?

kızlar benimde esneyince çenem sanki hiç kapanmıycakmış gibi oluyo bir an sonra iki aşamada kapanıyor. iki aşama dediğimde böle sanki çenem iki yere yerleşiyo gibi bişey -tatlicadiarzu- ama ağrı falan olmadı hiç, bende doktora falan hiç görünmedim ilerlermikii? bide alt dişlerimle üst dişlerim kapandığında eşit oluyor hani üst biraz önde olmalı ya alt çenem normalden önde sizinde öylemii?

seni korkutmak istemem ama ilerleyebilir benneyaptımki çok açmamaya çalış ağzını.
benim de bildiğim senin çene yapın gibi olması lazım zaten. yani alt ve üst dişler tam üstüste binmeli diye biliyorum ben.

seni korkutmak istemem ama ilerleyebilir benneyaptımki çok açmamaya çalış ağzını.
benim de bildiğim senin çene yapın gibi olması lazım zaten. yani alt ve üst dişler tam üstüste binmeli diye biliyorum ben.

ay bilmem herkesin üst dişler biraz önde gülünce falan çok hoş oluyo bende dedim galiba bende bi anormallik var-tatlicadiarzu-
neyse canım sağol cevabın için ben iyisimi doktora bi görünüyüm:çok üzgünüm:

bendede 1 yıldr var.eskisi kadar zor acılmıyo ağzmm fakat. simdi daha cok agrım var.igne yaptılar eklemlerime.ama bir işe yaramadı.:1no2:

ben gece plağı kullanıyorum.kitli çeneyi açmıyor fakat takırdamayı azaltıyor

kızlar bendede var bu sorun çenem esnediğimde falan takılıyo. elmacık kemiklerime doğru ağrılarım oluyo vs. ben çapa ya gittim splint diye bi plak önerdiler. 200 tl istediler.güvenemedim memorialda esra hanım var çene cerrahisi uzmnı ona gittim oda aynı şeyi önerdi.dişlerimi farkında olmadan gece sıkıyomuşum.şimdi geceleri splint takıyorum. çok yavaş ilerliyen bi tedavi ama bi zorlugu yok. bazı hastaları fizik tedaviyle 1 haftada tedavi ediyolar bilgnz olsn.. tedavi edilmedikçe ağızın açılması küçülürmüş gercektende benm öle oldu.foto çekilerken ağzım titremeye başladı çenem çok yoruluyordu..biran önce tedaviye başlayınn bence

arkadaşlar benim ev arkadaşımın çenesi kitleniyordu sürekli üniversite hastanesinde bir doktorun doktora projesi çene kitlenmesiydi ve ona tedavi oldu.Bir çok hastası geliyormuş o doktora çene kitlenmesi nedeniyle.. çeşitli sebepleri varmış önce sebebi bulmak sonra tedavi uygulamak gerekiyormuş.Kimisi dişlerini gece gıcırdattığı için oluyormuş(gece gıcırdattığını bilmeyenler bile varmış) kimisi damağını emiyormuş ( bu da bebekken çok emzik emenlerde görülen birşeymiş) kimisinin 20 likleri sorunlu çıktığı için oluyormuş ve çoğu önce bunun tedavisini oluyormuş ondan sonra çene kitlenmesi zaten direkt kendiliğinden geçiyormuş.Herkese geçmiş olsun..

ay tam benlik bir konu çevremde bu sorunu yaşayan kimseye rastlamadığım için hangi doktora gideceğime ne yapacağıma karar veremedim.Benim bir zaman yemek yerken küt küt ediyordu esnerken hele sanki çenem çıkıp yerine oturuyormus gibi oluyordu cok korkuyordum ama doktora gitmedim gecenlerde bir gece kitlendi çenem o kadar korktum ki ağlamaya başladım böyle kulaktan bir ağrı giriyorbir süre acma kapama ovmo yaptım sonra düzeldi ama felaket korktum o günden sonra kütleme yada kitlenme olmadı ama yine olacak diye korkuyorum birde kütlediği zamanlar sanki orada bir kum tanesi ufalanıyormus gibi ses geliyordu. bir arkadaş demiş fotoğraf çekilirken titreme oluyor diye onu ben normaldede oluyor diye düşünüyordum yani gülerken yanak elmacıkların orasının titremesi bendede oluyor ay simdi burayı okuyunca yine korkum geri geldi bu hastalık için nereye hangi doktora gitmemiz gerekiyor:KK50:

X