Bahçe Bakımı ve Çiçekler Yelken çiçeği, Barış çiçeği (Spathyphyllum)

BenLiLa

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2008
4.200
29
bu bitkinin klora karşı hassasiyeti var.Çeşme sularınızın aşırı klorluysa bitkilerinize kullanmadan önce havalandırınız, dinlendiriniz.Yüksek pH yı da sevmediğinden kireçsiz bir suyu tercih ediniz.

attachment.php

bu çiçeğe bayılıyorum...ama olmuyor...tekrar denemek istiyorum fakat bozuluncada çok üzülüyorum.

benimkide böyle olmuyor yaaa hap yaprak uçları yanık yanık ve yaprakları bukadar koyu renkli deil açmıyoda üstelik 1 kere açtı daha aldığımdan beri offfffff

picture.php

picture.php

bu da benim yelken çiçeğim. alırken büyüsüne kapılıp çiçekli olanları değil tomurcuklu olanı seçtim. havanın ısınmasıyla birkaç haftada açtı tomurcuklarım. sırada açmayı bekleyen birkaç tomurcuk daha var. alttan da yenilerini sürüyor. yapraklarında problem yok.
hava soğukken bir hafta-10 günde bir suladım. şimdi haftada 2 kere falan suluyorum. bir sürü su dökmektense azar azar ve sık sık dökmeyi tercih ediyorum tüm çiçeklerime.
sulama yaparken: içme suyu ya da çaydanlıkta orda burda kalmış dinlenmiş sularımı çiçeklerimin su şişesi var onda biriktiriyorum. örneğin bardakta içme suyu kalınca lavaboya dökmektense çiçeklerimin şişesine döküyorum. bu suya çiçek besini ekliyorum.
bir de yapraklara su püskürtmemi önermişlerdi onu yapmaya da haftaya başlarım. havalar ısınıyor.
mutfağım sabahtan akşama hep güneş alır. mutfakta köşede duruyor ama üzerine direk güneş ışığı gelmiyor. sadece aydınlığı geliyor. yanmaması için ben böyle tercih ediyorum. tabiki kışın direk camın önüne de koyabilirsiniz. zaten hava soğuk oluyor.
sararma yapan yapraklarını sapından nazilçe kırıp atabilirsiniz. zaten bolca yaprağı var bir şey kaybetmez.
çok narin bir çiçek olduğunu düşünmüyorum. yerini sevdi mi suyunu verin yeter. çiçekleri de dayanıklı bir açtı mı solmak bilmiyor. çekinerek almıştım çok bakım ister mi diye ama beni en az üzen çiçeğim.:nazar:
üstelik fiyatı da uygun koca çiçeği 11 tl ye aldım koçtaştan. bence hediye olarak da alınabilecek bir çiçek. özellikle doğum,evlilik gibi durumlarda beyaz ve şık çiçekleriyle uygun bence. a.s.

bendede 2 senedır bu cıcekten var esım evlılık yıl donumunde almıstı.ben pencerenının onune koydum ve ınanılmaz derecede yapraklandı ve her sene bayagı cıcek acıyor.su mevsımde bıle 1 tane acmıs.nısan bası gıbı koklerını ayırmam gerekıyor artık.bayagı bı koklendı kocaman saksısı var ama kucuk gelıyor artık.bu cıcekler pencere onunu cok sevıyor daha dogrusu ısıgı cok sevıyor ama dırekt olarak gunes ısıgı değıl.bıde 3 gunde bır falan suluyorum ben.arada suyunun ıcıne besın katıyorum.

picture.php

picture.php

bu da benim yelken çiçeğim. alırken büyüsüne kapılıp çiçekli olanları değil tomurcuklu olanı seçtim. havanın ısınmasıyla birkaç haftada açtı tomurcuklarım. sırada açmayı bekleyen birkaç tomurcuk daha var. alttan da yenilerini sürüyor. yapraklarında problem yok.
hava soğukken bir hafta-10 günde bir suladım. şimdi haftada 2 kere falan suluyorum. bir sürü su dökmektense azar azar ve sık sık dökmeyi tercih ediyorum tüm çiçeklerime.
sulama yaparken: içme suyu ya da çaydanlıkta orda burda kalmış dinlenmiş sularımı çiçeklerimin su şişesi var onda biriktiriyorum. örneğin bardakta içme suyu kalınca lavaboya dökmektense çiçeklerimin şişesine döküyorum. bu suya çiçek besini ekliyorum.
bir de yapraklara su püskürtmemi önermişlerdi onu yapmaya da haftaya başlarım. havalar ısınıyor.
mutfağım sabahtan akşama hep güneş alır. mutfakta köşede duruyor ama üzerine direk güneş ışığı gelmiyor. sadece aydınlığı geliyor. yanmaması için ben böyle tercih ediyorum. tabiki kışın direk camın önüne de koyabilirsiniz. zaten hava soğuk oluyor.
sararma yapan yapraklarını sapından nazilçe kırıp atabilirsiniz. zaten bolca yaprağı var bir şey kaybetmez.
çok narin bir çiçek olduğunu düşünmüyorum. yerini sevdi mi suyunu verin yeter. çiçekleri de dayanıklı bir açtı mı solmak bilmiyor. çekinerek almıştım çok bakım ister mi diye ama beni en az üzen çiçeğim.:nazar:
üstelik fiyatı da uygun koca çiçeği 11 tl ye aldım koçtaştan. bence hediye olarak da alınabilecek bir çiçek. özellikle doğum,evlilik gibi durumlarda beyaz ve şık çiçekleriyle uygun bence. a.s.

merhaba bende de barış çiçeği var 1 buçuk ay önce hediye olarak geldi, üzerinde açmamış 2 tomurcuğu vardı. bakımını internetten öğrendiğim şekilde düzgün olarak yapıyorum fakat tomurcuklarından biri açmadan soldu, diğeri de 1 aydır açmıyor. yaprak veriyor, alt taraflarından yeni yeni tomurcuklar da veriyor fakat çiçeklerini açmıyor.

bir bilgisi olan arkadaş fikir verirse çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler

bizimkisi de iki kere çiçeklendi daha yok..
ama yaprakları her yeri sardı, gelip geçerken dallarıyla yapraklarıyla beni tutup içine çekecek gibi geliyor, salonun hakimiyetini aldı.. daha ne kadar dallanıp budaklanacak :KK9: saksısını değiştirdim daha büyüğüne yerleştirdim bir de sanki büyümesi yetmemiş gibi...

ama maşallah kaç zaman geçti hala yemyeşil, çok sağlıklı, beyaz çiçeklerini son zamanlarda açmamasının nedeni sadece havasında olmadığından bence.. canı isteyince açar elbet :KK1:

benimde var bu çiçekten ama hiç istediğim gibi olmuyor acaba ben mi fazla şey bekliyorum...mesela sizinki çiçek açınca çiçeği ne kadar gidiyor benimki 1-2 ay içinde yeşeriyor. can sıkıcı bir şekilde duruyor orda :S fazla su verince yaprakları çoğalıyor büyüyor, az su verince yaprakları kuruyup çiçeği yeşeriyor anlamadım ne yapacağımı :s saksısını değiştirdim (hata ettim!!!) yaprakları dev gibi oldu :KK70::KK70::KK70::KK70: of of zormuş çiçek bakmak :p

yaa bendekinde ,çiçek açmasında problem yok fakat yaprak uçları yanık yanık..halbuki düzenli su veriyorum..direk güneş ışına maruz bırakılmıycakmış, yeride oöyle bir yerde ama öneriniz nedir kızlar:44:

KIZLAR BU DA BENİM SPATİMMM BEN ONA ÖYLE DİYORUM :KK9: BUNU EŞİM EVLİLİK YILDÖNÜMÜMÜZDE ALMIŞTI VE DEMİŞTİKİ VERİRKEN HAYATIM ÇİÇEKÇİYE GİTTİĞİMDE BUKET YAPTIRACAKTIM AMA BU ÇİÇEK O KADAR GÜZEL VE NARİN DURUYORDU Kİ BUNU ALDIM SANA GERÇEKTEN DE ÇOK NARİN VE GÜZEL BİR ÇİÇEK BEN ÇOK SEVİYORUM KIZIMI İLK ÇİÇEKLERİ SOLDU TABİKİ YAPRAKLARININ UÇLARI DA BİRAZ YANDI AMA KENDİNİ TOPLUYOR ARTIK 2 TANE ÇİÇEĞİ VARRRRRRR YAKINDA AÇICAK AÇINCADA FOTOĞRAFINI KOYARIM :nazar:

$DSC01473 (800x600).jpg

$DSC01471 (800x600).jpg

$DSC01470 (773x800).jpg

$DSC01474 (800x600).jpg

$DSC01475 (800x600).jpg

Son düzenleme:
Yasasiiiinnn cicegim bir senenin sonunda aciyor... Bu zilli yilda birkez mi aciyor? Gecen sene ben tatildeyken acmisti...

Eklentiler

• $image.jpg
    $image.jpg
    56,2 KB · Görüntüleme: 1.071
Merhaba kızlar ben de halamdan bir kök yelken çiçeği aldım eve gelip diktim yerine alıştı alışmasına da biraz solgun duruyor bu arada ekeli 2 hafta oldu, bir büyüme gözlemleyemedim sanki olduğu yerde ilk günki dikilmiş haliyle duruyor. Ne yapmam gerekir büyümesi için, siz nasıl bakıyorsunuz kızlar yardımcı olur musunuz :44:

bu bitkinin klora karşı hassasiyeti var.Çeşme sularınızın aşırı klorluysa bitkilerinize kullanmadan önce havalandırınız, dinlendiriniz.Yüksek pH yı da sevmediğinden kireçsiz bir suyu tercih ediniz.

attachment.php

anneme hastaneye ziyaretine getirmişti bi akrabamız bu çiçekten sonra evde bir yıl falan yaşadı ama bi geldiğinde çiçekleri vardı zaten bir daha da açmadı çok güzel bir çiçek ama:KK16:

Buyumus hali kuzumun :KK66: masallah masallah nazar degmesin :KK66:

Eklentiler

• $image.jpg
    $image.jpg
    39,3 KB · Görüntüleme: 572
Evlenirken yavrusundan küçük bir saksıya dikiştim bir seneyi geçti çok da güzel bakamamama rağmen yapraklarını büyüttü o küçücük saksıda bugün eşimle büyükçebir saksı aldık diktim hemen yazık ya meğerse ne kadar büyümüş saksıda ne heybetli durdu masallah sonbaharı bekliyorum bkalım çiçek açacak mı bana :KK16:

safahat saksiyi degistirmediysen bence degistirme bende saksisi kucuk diye dev gibi bir saksiya diktim sonuc cicek uzunca bir sure oyle kaldi kokunu buyuttu sonrada yapraklarini buyuttu bu yaz anca iki tane cicek verdi... Cicekci tanidigimiz saksiyi degistirmeyecektiniz demisti benden soylemesi

Konu eski ama bende yeni bakmaya başladım bu çiçeği.Yalnız arabada gelirken rüzgardan kurudu yandı çiçeğimin uçları.Naasıl bakmalıyım düzelir mi yaa :cry:

Bu barış çiçeğinden bende de var.surekli alttan yeni yapraklar cikariyor.ama yapraklari küçük kücük kaliyor büyümüyor.tomurcuk cicekleri de öyle.büyümüyor kucuk kalip yeşilleşiyor.sebebini bilen varmi

X