Köfteler Süper etsiz çiğköfte(resimli)

cokokiz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2007
105
0
çok lezzetli denemenizi tavsiye ederimm

ilk olarak bulgurlar geniş bir kaba konularak üzerine göz kararı yaklaşık 2 bardak kadar kaynar su dökülür ve üzeri kapatılarak bekletilir.yarım demetten biraz daha az maydonoz ince ince kıyılır bir kenarda bekletilir soğan ince taraftan rendelenir veya küçük küçük doğranır.baharatlar göz kararı nar ekşiside 2-3 yemek kaşığı kadar hazırlanır.domates ve biber salçası 2-3 yemek kaşığı kadar konulur...ve yoğururken yanımıza bir tabak ılık su alırız(elimizi ıslatmak için)

1 bardak çiğköftelik bulgur veya ince (köftelik)bulgur
2 bardak kadar kaynar su
isot
kimyon
kırmızı pul biber
karabiber
tuz
maydonoz
nar ekşisi(isteğe bağlı)
biber salçası
domates salçası
1 adet kuru soğan

bulgurlar suyunu çektikten sonra ilk önce soğanlar eklenir soğanla yoğrulur ondan sonra salçaları ekleriz tekrar yoğururuz ondan sonra nar ekşisi baharatlar göz kararı eklenir en son ince ince kıyılmış maydonozlar eklenir ve yoğurulur malzemeler birbiriyle bütünleşene kadar yoğurulur ve küçük köfteler hazırlanır avuçta sıkılarak isteğe göre taze nane ve marulla servis edilir afiyet olsun!!!

Eline sağlık bende aynı tarifle yapıyorum ben yoğurma işlemini robotta yapıyorum.Yani bu malzemenin hepsini karıştırıyorum su hariç malzemenin yarısını robota koyup karıştırırken suyu ekliyorum ve iyice yumuşayıncaya kadar çeviriyorum.Bulgur bayağı güzel yoğruluyor.

canim muthissssssssss eline saglik

ellerine sağlık... iyi fikir.... mercimek köftesini andırıyor.... ayyyyy. bulgurada hiç dayanamam . ellerine sağlık....

X