Çocuk Hastalıkları Damar İltihabı (Vaskülit)

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

SadeceAsk

Kocasının Bitanesi..
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2008
632
33
Kızlar çok yakın arkadaşımın 8 yaşındaki dünya tatlısı oğluna vaskülit(damar iltihabı) teşhisi konuldu...
Hastalık belirtilerini durduk yerde hiç bişiyi yokken hareketini biraz fazlalaştırdığı vakitte koştuğunda vs. vücutta morluklar oluşmaya başlıyor.. yavaşca saatler geçince azalıyor bu morluklar.. nerdeyse hep hareketsiz kalması gerekiyor.. hep halsiz, yorgun, hali yok..:KK43:(
kızlar gitmedikleri doktor yok kalmadı çare bulamıyorlar.. araştırma hastaneleride bir cevap verememiş.. tıkanıp kaldılar:KK43:(
Lütfen bu konu hakkkında bir bilgisi olan yada yaşayan varsa bir sonuç bulduysanız cevap yazın..
Not: En sık girilen topik burası olduğu için "derdim var" kısmına yazdım.. İlginize şimdiden teşekkürler kızlar..

Çok geçmiş olsun..
Netten baktım da çok fazla çeşidi varmış bu hastalığın..:çok üzgünüm:
İnşallah en yakın zamanda tedavisi olur ve bir daha tekrarlamaz..:Saruboceq:

Allah biran önce şifasını versin geçmiş olsun çok üzüldüm daha çok küçük o vücuduyla bu hastalıkla savaş etmesi çok zor bir durum şimdi netten baktım çok fazla çeşidi var ama senin dediğin başlık altında tedavisi hakkında şunu buldum belki yardımcı olabilir bu açıklama paylaşmak istedim ;

Tedavi nelerden olusur?
Vaskülit tedavisi uzun dönemli ve karisiktir. Ana amaç, hastaligi mümkün oldugunca (yogun tedavi) kontrol altinda tutmak ve gereksiz ilaç- yan etkilerinden kaçinarak uzun dönemli kontrolü saglamak olmalidir.
Kontrol saglamak için bagisikligi baskilayan ilaçlar (siklofosfamid) ile birlikte kombine kullanilan kortikosteroidlerin en etkili tedavi oldugu kanitlanmistir. Devamli tedavide seyrek kullnilan ilaçlar arasinda düsük doz steroid ile birlikte azatioprin, metotrexat ve siklosporin A bulunur. Uyarilmis bagisiklik sistemini baskilamak ve iltihapla savasmak için baska ilaçlar da kullanilmaktadir. Bu grup ilaca, ancak yaygin olarak kullanilan ilaçlarla basarisiz olununca basvurulur. Bunlar arasinda biyolojik ajanlar (ör: TNF karsiti ilaçlar) , kolsisin ve talidomid bulunur.
Uzun dönemli kortikosteroid tedavisine bagli osteroporoz, yeterli kalsiyum ve D vitamini alinmasiyla önlenebilir. Kan pihtilasmasini etkileyen ilaçlar (düsük-doz aspirin) ve hipertansiyon vaklarinda kan-basincini düsüren ilaçlar tedaviye eklenir.
Kas- iskelet bozuklugunu düzeltmek için fizyoterapi gerekebilir. Aile ve çocuga da psikolojik ve sosyal destek gerekebilir.

çok teşekkürler kızlar umarım daha fazla yıpranmadan biter ama doktorlar bir ömür geçmeyebilir hep kontrol altnda olmalı demiş ama sonu yok aylarca hastanede yatırdılar çocuğu deneme tahtası gibi kurcaladılar bişi yapamadılar çıkardılar.:KK43:(

off çok kötü bir durum bnmde sözlümün kardeşi epilepsi onunda hastalığına çare bulamıyorlar ne demek olduğunu iyi anlıyorum gecenlerde çok kötü oldu dünyada görülen 3. kişi olabilir bu belirtilerle demişler ve o da hep kontrol altında Allah herkesin ailesine ve yakınlarına sabır acil şifa versin güzelim :KK43:(

Çok zor heleki çocukların hasta olması beni acaip etkılıyor tez zamanda sağlığına kavuşur inşallah

Arkadaşlar bende 6 yıldır behçet hastasıyım yani kısaca damar tutucu ve damar iltihabı deniliyor 1970 lerde hulusi behçet adında bir türk doktoru bulmuş fakat hiçbir çaresi yok sadece ilaç kullanıyorum kolşisin bu ilaç morlukları ve yara oluşumunu azaltıyor sadece okadar ama halsizlik hep bi yorgunluk ateş yılgınlık eklem ağrıları sürüyor allah her hastaya acil şifalar versin derdi veren sensin rabbim dermansız bırakma

merhaba öncelikle arkadaşınızın oğluna geçmiş olsun diyorum allah acil şifalar versin
benimde bir oğlum var şu an dokuz yaşında 4 yıldır bizde teşhis konulamayan morluklarla mücadele ediyoruz ankara da bir çok üniversite hastanesine gittik ama sonuç alamadık arkadaşınızın oğluna acaba nasıl teşhis koydular ve nerede yaptırdılar tekrar acil şifalar dilerim.

:çok üzgünüm bende 6 yıl önce vaskülit başladı ve o günden beri sürekli ilaç kullanıyorum kullanmak zorundayım benim gözde ortaya çıktı ve vücutta başka hiç bir sorun bulunamadı kortizon siklosporin ve azatiopirin hepsini kullandım ve halaa kullanıyorum allah herkeze yardım etsin çok zor...:çok üzgünüm:

Sitenizde vaskülit (damar iltihabı)rahatsızlığı olan vatandaşların sorunlarını okuyorum.Erkek olduğum için sitenizin kuralları gereği üyenizde olamıyorum.Bu mesajımı yazma nedenim bu hastalara fikir olarak yardımcı olabilirmiyim düşüncesinden kaynaklanmaktadır.Özetle;Eşim Eylül 2007 yılından beri vaskülit diğer adı ile (nekrotizan vaskülit,damar iltihabı)hastalığı tedavisi görmektedir.Hastalığın teşhisi Akdeniz Üniversitesi tıp Fakültesi FTR bölümünde uzun tetkik ve doktorlarımızın araştırması sonucu konuldu.Hastanenin tüm doktorlarına özellikle halen tedavimizi yapmakta olan Romatoloji Profesörümüze son derece minnettarım.Teşhis ve tedaviye başladığımız günden beri ne hastane nede doktor değiştirdim.Türkiye genelinde onlarca hastene ve konu ile ilgili uzmanlarla görüşmeme rağmen şu anda tedavi gördüğüm hastanem ve doktorlarımda karar kıldım.Hastalık, gerçekten hem hasta hemde hasta yakını için çok sıkıntılı bir durum yaratıyor.Özellikle kullanılan ilaçların yan etkileri ile mücadele etmek gerçekten çok zor.Yapılacak başka bir şeyde olmadığı için mücadeleye devam ediyoruz.Profesörümüzün ve diğer uzmanların dediğine göre hastalığı baskılamak için(eşimin hastalığı için)Endoxan'dan başka dünyada henuz bir ilaç bulunmuş değil.Eşime yanlış bir teşhis konulmuş olabilirmi diye başka alanlarda bilgim ve becerim ölçüsünde çok araştırdım, elimizdeki verilerin ve başka doktorlarıntahliller ve pataliji sonuçlarını incelemesi sonucu değerlendirmeleri %99 teşhis doğru konulmuş.Bende aynı oranda doğru olduğuna inanıyorum.Yaşamımızın çeşitli dönemlerinde hastalarımıza yanlış teşhisler konulabildiğine şahit oluyoruz,bu konuda net olabilmemiz için tüm gücümüzü kullanmamız gerekir diye düşünüyorum.Şu anda eşimin sağlık durumu iyi ve mutad tedavi ve kontrolleri aynı fakültede devam ediyor.Bu hastalığa yakalanan tüm insanlara geçmiş olsun diyor acil şifa dileklerimi ileterek ailelerine ve hasta yakınlarına sabırlar diliyorum.Saygılarımla.

Beyefendi bir izleyicimizin site kurallarina uyup uye olmadan sizlerle paylasmak istedigi bir mesajdir.

Bilginize

ben 27 yaşımdayım. 5 yaşımdayken vaskülit geçirdim. eskişehirde abdül kadir kırkgöz diye bir doktor yaptı tedavimi. bendede morluklar oluşuyordu bunlar baştan pembe oluyor. kılcal damarlar çatlıyor. ilk başta pembe sonra mora dönüyor. çocuklarımızı iyi gözlemlememiz gerek. hemen hasdtaneye yatırılıyorum 1 hafta hastanede kalıyorum. kortizonlu tedavi yapılıyor. çokta bilmişyorum neler yapıldı çok küçüktüm. yalnız ilerlemeden gitmekte önemli. bir daha tekrarlamadı bu hastalık gayte iyiyim. iyi bir tedavi ile sorun ortadan kalktı. herkese geçmiş olsun.

X