Köpeklerimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

Yelizz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2006
444
5
S.1- Köpeğim temel itaat eğitimini yakın bir zamanda aldı.Ancak "Gel" komutuna nadiren uyuyor.Bu sorunu nasıl çözebilirim?

C-1- Bu sorunu çözmenin birkaç yolu bulunmakta.İlk başta köpeğiniz sizin lider olduğunuzu kavraması gerekiyor.Doğal hayatta olduğu gibi köpekler sürü liderlerinin emirlerine uyarlar.Kendinizi lider olarak kabul ettirmek için,ilk önce siz yemek yemeli ve köpeğinize siz sofradan kalktıktan sonra yemek vermelisiniz,kapılardan ilk önce siz girin ve çıkın.Köpeğinize öğretmiş olduğunuz kurallardan ödün vermeyinKomut vermeden önce herzaman adını söyleyin..Kapıdan girerken ve çıkarken,tasmasını takarken ve çıkartırken "Otur" komutu verin.Bu komutları verirken kendinizden emin bir ses tonu kullanın ve köpeğinizle göz temasınızı koruyun.Köpeğiniz üzerinde otorite sağladıktan sonra "Gel" komutu için yapacaklarımız ise şunlar.

Evet köpekler genelde "Gel" komutuna cevap vermek istemezler.Düşünceleri şu şekildedir.Bir tarafta arkadaşları var ve onlar ile heyecanlı bir şekilde oyuna dalmış ve kendini mutlu hissediyor.Diğer tarafta siz varsınız ve köpeğinize seslenerek artık gitmeniz gerektiğini söylüyorsunuz.Bu anda köpeğiniz size bakar,sizi duymuştur,ama aynı zamanda sizi görmektedir de.Sahibinin biraz ileride kendisini beklediğini düşünür ve yine tekrar oyuna devam eder.Komutlarınıza cevap vermez,düşünün bir kere arkadaşları ile oyun oynayan yaramaz bir çocuğu çağırdığınız anda size gelmeyimi tercih eder,yoksa oyunu mu?

"Gel" komutunu öğretmenin en eğlenceli ve kolay yolu köpeğinizle birlikte oynayacağınız "Saklan ve Bul" oyunudur.Klasik eğitim türü olan köpeğinizi uzun ip ile çekmekten çok daha iyi işe yarar.Köpeğiniz ile açık arazide birlikte gezerken köpeğinize hissetirmeden bir ağaç,kaya yada bir çalı arkasına saklanıyorsunuz.Bu arada köpeğinizi izleyin ve köpeğin sizin ortadan yok olduğunuzu anlamadan önce, köpeğinizin adını söylerek "Gel" komutunu kullanın.Bu anda köpeğiniz sizi göremeyeceği için telaşa düşecek ve sizi kaybettiğini düşünerek heyecanlanacaktır ve işte bizde bu heyacanı ve bize bağlılığını kullanarak "Gel" komutunun anlamını köpeğimize anlatmış olacağız.Köpeğiniz büyük bir heyacan içinde size geri döndüğünde yada siz saklandığınız yerden çıkarak "Gel" komutu ile köpeğinizin size ulaşmasını sağladığızda köpeğiniz ile kısa ama heyacanlı bir oyun oynayacaksınız.Bu oyun köpeğinizin en sevdiği oyun olmalı çekiştirmede olabilir yada bir top kullanabilirsiniz.Eğer isterseniz küçük yiyecek parçaları da verebilirsiniz.

Diğer bir eğitim türü ise şu şekilde.Bu eğitim döneminde de köpeğin size olan sevgisini kullanacağız.Hiçbir negatif harekete izin vermeyeceğiz.Özellikle küçük yaşlarda yapacağınız bu oyun ile,ileride köpeğinizin "Gel" komutuna uymasını garantiye alabilirsiniz.

Köpeğiniz ile tenis topu yada başka bir oyuncak kullanarak çok kısa bir oyun oynadıktan(Oyuncağa ulaşmasını engelleyin.İstesin ama oyuncağı alamasın.) ve onu heyacanlandırdıktan sonra bir arkadaşınız köpeği tutuyor (Yalnızca tutuyor herhangi bir komut vermiyor.)bu arada siz köpeğinizi çağırarak elinizdeki topuda heyecanlı bir şekilde göstererek(Bu anda yaptığınız hareketlerden dolayı başkası tarafından deli muamelesi görebilirsiniz.)aksi istikamete doğru koşuyorsunuz.bu arada köpeğiniz sizin peşinizden gelmek hem sizle beraber olmak hemde oyun oynamak için tutan kişinin elinden kurtulmak istiyor.Siz belli bir mesafeye geldikten sonra tabii çok uzak olmamalı. "Gel" komutunu tekrarlıyorsunuz ve aynı anda köpeği tutuan yardımcı da yavruyu sersbest bırakıyor.Köpeğiniz size yaklaşırken elinizde tuttuğunuz tenis topunu köpeğin takip edebileceği şekilde bacak aranızdan ya da yanınızdan hızlı bir şekilde yerde yuvarlayarak geriye doğru fırlatıyorsunuz.İşte köpeğiniz "Gel" komutu ile hem sizi kaybedebileceğini hem de bu komuta cevap verdiğinde oyun oynayabileceğini anladı.Önemli olan bu oyunu oynarken köpeğinizi sıkmamak ve köpeğinizin hala oyuna istekli olduğu anlarda oyunu keserek,köpeğinizin komuta cevap vermesini maximum düzeye çıkarmak.

S.2- Köpeğim Temel İtaat eğitimini tamamladı.Ancak komutlarıma,eğitmeninin yanında olduğu gibi uymuyor.Neler yapabilirim?

C.2- İlk önce eğitmenin sizi bu konuda yeterince bilgilendirmesi ve eğitmesi lazım.Örneğin,komutlarınız yukarıda da değindiğim gibi kararlı ve kesin olmalı.Her komut için ayrı bir ses tonu kullanmalısınız.Unutmayın köpeğiniz komutlara "Türkçe" bildiği için değil sizin ses tonunuzu ve vücut dilinizi okuduğu için cevap veriyor.Doğru şekilde komut verdiğiniz zaman yine komuta uymuyor ise biraz zorlamanız gerekiyor.Bunun için sevk tasmasını, boynunda eğitim tasması olduğu halde iken sertçe çekerek köpeğinizi uyarmalısınız.Genelde köpeklerin, sahiplerinin komutlarına uymaması,sahibin köpeğine aşırı sevgi göstermesinden kaynaklanıyor.Ancak köpeğin her yaptığı harekete sevgi gösterir iseniz,bu sorunun ana temasında olacağı gibi komutlarınıza uymaz.Komut veriyorsunuz ama bunu uygulamıyor ve karşılığında ise yine sevgi görüyor.Zaten komutlara uymak istemediği içinde gayet rahat bir biçimde gözlerinize bakıyor,çünkü yine sevgi göreceğini biliyor.Bu yüzden gerektiği anda köpeğinizin tasmasını çekerek onu uyarmalısınız.Ancak burada uyarı derken köpeği dövmekten söz etmiyoruz.Sakın böyle birşeyi aklınızdan geçirmeyin.Diğer yapmanız gereken ise yukarıda ki soruda açıkladığımız gibi kendinizi lider olarak köpeğinize kabul ettirmeniz.Kesinlikle patron siz olmalısınız.

S.3-Köpeğim aşırı derecede yemeğini korumak istiyor.Yemeğini yerken yanına yaklaşamıyoruz.Bu kötü davranışı nasıl düzeltebilirim.?

C.3- Köpeğin yemeğini koruması da,sizin karşınızda kendini lider olarak gördüğüne işarettir.Lider alfa erkek ve dişi köpekler ve kurtlar ilk önce yemek yerler,sürünün diğer üyeleri ise liderin yemeğinin bitmesini bekler.Lider yemek yerken diğer bir üye ava yaklaşarak lider ile birlikte yemek yemek ister ise lider buna izin vermez.ancak izin verdiği durumlarda olabilmektedir.

Sizin de bu sorunu çözmeniz için yapmanız gereken en öncelikli olarak kendinizi köpeğinize yukarıda anlatılanları uygulayarak lider olarak tanıtmanız.Bu sorunu çözerken köpeğinize bağırmayın ve beni ısırmaz diyerek mama kabını almaya çalışmayın,dikkat edin köpeğiniz sizi uyarıyor ve şu an yemeğini hayati bir mesele olarak görüyor.Köpeğinizin üzerinde otorite kurduktan sonra ise,köpeğinizin aç olduğu zamanlarda mama kabını boş olarak köpeğin önüne koyuyorsunuz,ama avucunuzda köpeğin mamasını tutuyorsunuz ve mama kabının hemen üzerinden veya içinden eliniz ile bu yemeği köpeğinize veriyorsunuz.Birkaç gün bu şekilde davrandıktan sonra daha değişik bir şekilde mama kabına yaklaşacağız.Bu dönemde elinizde köpeğinizin çok sevdiği lezzetli bir yiyeceği saklıyorsunuz.Köpeğinizin yemeğini mama kabına koyuyor ve köpeğiniz yemek yerken yanından ayrılmıyorsunuz.bu arada mama kabına doğru elinizi uzatıyorsunuz ve elinizde saklı olan yiyeceği köpeğinize sunuyorsunuz.Diğer bir yöntemde köpeğe mamasını azar azar vermek.Mama kabının önüne geliyoruz ve elimiz ile mamasının az bir kısmını mama kabına bırakıyoruz.Köpeğiniz bu mamayı bitirdiği zaman yine aynı şekilde diğer parçayı mama kabına koyuyoruz. Göreceksiniz ki sorun kısa süre içinde çözülecek.

S.4-Köpeğim aşırı derecede tasmasına asılıyor ve önden giderek beni sürüklüyor.İtaat eğitimine vermem sorunu çözermi.?

C.4-Köpeğin tasmasına asılarak sizin önünüzden gitmesinin iki sebebi var.Bunlardan birincisi,evde veya bahçede bağlı olarak sıkılan köpek sizinde eve gelmeniz veya bağlandığı yerden çözmeniz ile birlikte heyecanlanıyor ve tuvalet ihtiyacını gidermek,sizinle oyun oynamak veya düşündüğü başka şeyler yapmak için harekete geçiyor.İtaat eğitimine de verseniz bu durum fazlaca değişmeyecek.Ancak küçük yaşlarda bu durumun önüne geçebilirdiniz.

İkinci sebep ise;yine liderlik ile ilgili.Sürü lideri en önde giderek diğer üyelere yol gösterir.Köpeğinizin de sizden önde yürümesi bu nedenledir.Sorunu çözmek için sizde köpeğinize patronun kim olduğunu anlatmanız gerekecek.Eğer isterseniz temel itaat kursunada köpeğinizi götürebilirsiniz.

S.5-Köpeğimi eve misafir geldiği zaman bir odaya kapatmak zorunda kalıyoruz.Çünkü misafirlere havlıyor ve rahat durmuyor.Bu sorunu nasıl çözebilirim.?

C-5-Ne yazık ki köpeğinizde sosyalleşme problemi var,yani köpeğinizi yeteri kadar sosyalleştirememişsiniz,gerektiği kadar insanlar ile tanıştırmamışsınız.Eğer köpeğinizin bebeklik döneminde bunları yapsaydınız şu an böyle bir derdiniz olmayacaktı.Köpek misafire havlıyor çünkü onlardan korkuyor.

Sorunu ise şu şekilde çözebilirsiniz,

Bir veya birkaç arkadaşınız size yardımcı olmalı.Arkadaşlarınız misafir rolünü oynayacaklar.Zil çaldığı anda siz köpeğinize en çok sevdiği oyuncağını veriyor ve kısa bir süre oynuyorsunuz.Hemen bu oyuncağı alıp kapının üzerine veya kapının yakın bir yerine oyuncağı köpeğinize de göstererek koyuyorsunuz.Misafir içeri girdiğinde bu oyuncağı alarak köpeğinize veriyor ve köpeğin oyuncağa ilgisi maximumdayken oyuncağı tekrar kapıya yakın bir yere kaldırıyorsunuz.Oyun oynamayan köpek sıkılmaya başlayacaktır.Bu arada misafir köpek ile direkt göz temasından kaçınarak sevdiği bir yiyeceği köpeğe uzatıyor yada hemen yanına yere koyuyor.Kısa zaman içinde köpek korkusunu yenip misafire yaklaşmaya ve yerde duran yiyeceği almaya çalışacak.Bu an içinde misafirin köpeğe direkt olarak bakmaması ve ani bir hareket yapmaması çok önemli,zaman içinde köpek misafire alışarak sorun çıkarmayacak.Burada önemli olan köpeğinizin oyuncağının yalnızca misafir geldiğinde ortaya çıkarılması ve diğer zamanlarda köpeğe verilmemesi yani oyuncağın herzaman yerde bulunmaması.Diğer bir önemli noktada eve gelen her misafirden köpeğinize yiyecek sunmasını sağlamak yalnız köpeğin direkt olarak gözüne bakılmaması gerektiğini unutmayın.Misafir evden ayrılırken de yiyecekleri sıralı bir şekilde bırakarak kapıya ilerlemesi de köpeğin misafiri sevgiyle uğurlamasına yardımcı olacak.

S.6-Köpeğim üstüme atlıyor.Özellikle yağmurlu ve kış günlerinde hiç çekilmez oluyor.Önerileriniz neler?

C.6-Köpek aynen sürü yaşamında yapmak istediği gibi üzerinize atlayarak ilginizi çekmek istiyor.Bu sorunu başta psikolojik olarak çözmelisiniz.Köpeğiniz üzerinize doğru sıçrayışa geçtiği anda köpeğinize bakmayın ve kafanızı geriye doğru çevirin yada arkanızı dönün veya yine arkanızı dönerek çömelin.Bu anda köpeğinize "seninle ilgilenmiyorum" diyorsunuz.Köpeğiniz davranışı kestiği anda yani ayakları yere basarken ödülendiriyor ve seviyorsunuz.Asla köpek üstünüze atladığı anda sevgi göstermiyorsunuz.Önemli olan aile içinde kimsenin köpeğin kucağa atlamasına teşvik etmemesi ve sorunun çözümlenmesi için hep beraber çalışılması.Birbaşka yöntemde ise;köpeğinizin atlayacağını hissetiğiniz anda ne geç ne de erken olmamak üzere dizinizi kaldırmak.Bu anda köpek dizinize çarpacak ve dengesini kaybedecek.Üzerinize atlama ile dengesini kaybedeceği için bu hareketi denemeyi birdaha düşünmeyecektir.

S.7-Köpeğim insanlardan çok korkuyor,yolda yürürken hep geride kalıyor ve oyun oynayan çocukları görünce saklanacak bir yer arıyor.Ne yapmalıyım.?

C.7-Bu sorunları çözmek uzun zaman alabilir.Ancak sabırlı olmalı ve köpeğinizi korktuğu durumlar ile kademe kademe tanıştırmanız.Köpeğiniz ile yürüyüş esnasında karşılaştığınız insanlardan köpeğinize yanınızda taşıdığınız köpeğinizin sevdiği yiyeceğini vermesini ve onu sevmesini isteyin,yaklaşık 100 kişi ile bu aşamayı gerçekleştirmeniz gerekiyor.Yine çocuklarla olan sorunlarını çzömek için ,ilk önce uzak noktalardan çocukların oyununu izletin ve giderek daha yakınlaşın,daha sonra ise fazla çocuğun olmadığı bölgede yukarıdaki işlemi bu sefer çocuktan isteyin.Ayrıca köpeğinizi sık sık arkadaşlarının ve insanların yoğun olduğu bölgeye götürmeniz gerekiyor.Köpeğiniz burada birçok köpek ve köpek sahibi ile tanışacak.Ayrıca diğer köpekler ile oynayarak ve onların insanlardan korkmadığını görecek böylece yavaş yavaş o da bu kötü durumun üstesinden gelmiş olacak.Köpeğinizin geride kaldığı durumlarda onu tasmasından çekerek yürümesini ise kesinlikle istemeyin.Yanına giderek ona sarılın ve sakin bir ses tonu ile korkulacak birşey olmadığını anlatmaya çalışın,daha sonra ise kendisi yürüdüğü anda sizde yürümeye devam edin.

S.8-10 aylık Alman Çoban Köpeği ırkı olan köpeğim çocuklara ve insanlara havlamakta ve saldırmakta.Bu durum hiç hoş değil köpeğimle yürüyüşler çok can sıkıcı oluyor.Parklarda köpeğimi serbest bırakamıyorum.Bu kötü davranışı düzeltmenin yolu varmı?

C.8- Köpeğinizin çok büyük sosyalleşme sorunu bulunmakta.Ancak sosyal olmayan yani dünyayı ve insanları iyi tanıyamıyan köpekler bu ve bunun gibi davranışlarda bulunabilirler.Muhtemelen köpeğinizi bebeklik döneminde yeteri kadar dışarı çıkarmadınız ve ona hayatı öğretmediniz.Ya da geçmişte çocukların köpeğinize davranışları iyi yönde olmadı,onu kızdırdılar ve rahat bırakmadılar.Bu da köpeğinize çocukların sıkıcı varlıklar olduğunu öğretti.

Sorunu kolayca ama biraz uzun zamanda çözülebilir,bu süre köpeğinize bağlı.Köpeğiniz daha çok genç olduğu için şanslısınız.Öncelikle insanları bilhassa çocukları köpeğinize tanıtmanız ve onların aslında tehdit edici varlıklar olmadığını anlatmanız gerekiyor.Bunu yaparken yukarıdaki soruda anlatılan yöntemleri kullanabilirsiniz.Eğer köpeğiniz saldırgan davranışlar içine girer ise anında yüksek ses ile "Hayır" komutunu vermeli ve yaptığının kötü ve normal olmadığını anlatmak için işaret parmağınız ile burnuna bir fıske vurmalısınız.eğitim tasmasınıda uyarı olarak çekebilirsiniz.Köpeğinizin üzerinde otorite kurmanız şart.Çok önemli olan ise;köpeğinize mutlaka arkadaşları ile birlikte olma ve onlar ile oyun oynama şansını tanımanız.Sadece köpeğinizi alarak yürüyüşe çıkmayın,örneğin onu köpeklerin ve köpekseverlerin bol bulunduğu ortamlara götürün ve korkmadan serbest bırakın.Eğer serbest bırakmazsanız bu davranışı tedavi edemezsiniz.Köpeklerin oyun oynadığını gören köpeğiniz onlar ile birlikte olmak isteyecek ve çevre ile fazlaca ilgilenmeyecektir.Diğer arkadaşlarının çocuklar ve insanlar ile birlikte dostça kaynaştığını gören köpeğiniz zaman içinde çocukları ve diğer kişileri tanıyarak olumsuz davranışalarına son verecektir.

S.9-Dokuz haftalık bir Golden Retriever yavrusu aldım.Bu benim ilk köpeğim.Çok şirin olmasına rağmen elimi ve kolumu ısırmayı çok seviyor.Bu davranışı ile oyun mu oynuyor,ileride beni veya başkasını ısırma gibi sorun çıkarabilirmi.?

C.9- Bütün yavru köpekler bu tip davranışı sergilerler.Oyun oynama istekleri fazla ve rahat durmuyorlar.Bu yaşlardaki yavrular döneminin en hareketli günlerini yaşamaktadır.Bu hareketlilik ileride giderek zayıflayacak.Yavru köpeğiniz elinizi ısırarak oyun oynamakta.Ancak siz buna kesinlikle izin vermemelisiniz,çünkü şu an elinizi ısırmak ile aslında yavru size gücünü göstermek istiyor.O kardeşleri ile birlikte bu oyunu sıkça oynamakta idi.Bir kardeşinin yanına giderek onu oyuna davet eder ve küçük oyun ısırışları başlar.Burada kardeşler hem oyun oynamakta hem de birbirlerini denemekteler.Oyunun ileriki safhalarında hırlaşmalar artar ve şakayla karışık küçük kavgalar meydana gelir.Bu an içinde gücü diğer kardeşten zayıf olan birey sırt üstü yere yatarak teslim olur ve diğer kardeşin hakimiyetini kabul eder.İşte köpeğinizin elinizi ısırmak istemeside bu oyunun bir uzantısıdır.Köpeğiniz elinizi ısırmak istediğinde sert bir "Hayır" komutu ile aynı anda burnuna işaret parmağınız ile küçük bir vuruş yapın ve yaptığının kötü birşey olduğunu anlatın.Peki köpeğim birşeyleri ısırmak istiyor diyorsanız,oyuncaklarının nerede olduğunu hatırlatmama gerek yoktur sanırım.Ayrıca bu şekilde bir ısırma ileride sizi veya başkalarını ısırracağı anlamına gelmez.Zaten sahibi olduğunuz Golden Retriever ırkı tamamen sevgi dolu bir köpektir ve Altın Kalpli köpek olarak anılır.

S.10-Yeni bir yavru köpek aldım.Şu an 10 haftalık.Halı kenarlarını,koltuğu ve terliklerin bir kısmını bu ana kadar neyazık ki koruyamadık.Doğrusu bu şirin yavruyu da eşyalarımıda kaybetmek istemiyorum.Neler yapmam gerektiğini söylerseniz sevinirim.?

C.10-Yaramaz bir yavruya sahip olan her köpek sahibinin başlıca sorunu sizide yormuş anlaşılan.Oysa birtakım kurallara dikkat etseydiniz mobilyalarınız ve terlikleriniz yeni kalabilirdi.Yavru eve geldiğinde,bazı kuralları öğrenene kadar bir kafes içinde kalmalıdır

Köpeğiniz şu an çok enerjik olduğundan takip etmekte zorluk çekebilirsiniz ancak buna mecbursunuz çünü ona yaptıklarının kötü şeyler olduğunu anlatmalısınız.Örneğin terliğinizi ısırırken gördünüz,hemen yanına giderek "Hayır" sözcüğünü kullanın ve yavruyu ensesinden tutarak biraz sallayın.Bu ona yaptığının hata olduğunu anlatacaktır.Daha sonra ise ona neleri ısıracağını göstermeniz gerekiyor.Bu durumlar için aldığınız oyuncakları çıkarmanın zamanı geldi.Yaramaz yavruyu terliğin yanından alarak oyuncakların yanına götürün ya da oyuncakları yavrunun yanına getirin ve bu oyuncaklar ile oynamasına teşvik edin.Köpeğinize anlatmak istediğiniz "eğer canın sıkılır ise bu oyuncakları ısırabilirsin ama asla terlikleri veya halıyı değil" olmalıdır.Eğer köpeğiniz ısırmakta olduğu terliği sizden kaçırıyor ve oyuna devam ediyor ve siz de terliği almak için yavrunun peşinden gidiyor iseniz siz de oyunun bir parçası haline gelmiş oluyorsunuz.Bu anlarda yavruyu takip ederek terliği yavrudan almak yerine,sevdiği oyuncağı yada yiyeceği çıkararak yavrunun yanınıza gelmesini sağlamak daha uygun bir davranış olacaktır.Diğer bir önemli nokta ise,yavrunuza ne zaman kızacağınız.Diyelimki yavru terliği parçalamış ve aradan 5-10 dakika belki daha fazla zaman geçmiş ve siz bu parçalanmış terliği görüyor ve yavruya kızıyorsunuz.Ancak yavru bu durumu anlamamaktadır.Şu anki ceza nedenini sizin eve veya odaya gelmeniz gibi görür veya yaptığı en son davranıştan ötürü ceza aldığını zanneder.Köpekler ödülü ve cezayı hareketi yaptığı anda hak ederler.Eğer köpek övülmeyi veya cezayı hak eder ise bu aynı saniyeler içinde yapılmalıdır.Daha geç gelen övgü veya ceza ise köpeğin aklını karıştırır ve yanlış zamanda ödül veya ceza verdiğiniz için dolayısı ile köpeğinize yanlış şeyler öğretmiş olursunuz.Diğer önemli bir nokta oyuncakların yavru iin çekici olması için her zaman yavrunun ulaşabileceği yerler de olmaması.Oyuncakları zaman zaman çıkarın ve yine yavrunun oyuncaklara ilgisinin üst düzeyde olduğu anlarda oyuncakları tekrar yerine kaldırın.

Arkadaşlar benim de bir derdim var.Kocam uzun zamandır sibirya kurdu beslemek istiyor. Bahçeli müsait bir ev var. Ama çok pahalı fiyat veriyorlar. Söyledikleri fiyatlarla alabilecek maddi gücüm yok. Nişan yıldönümümüzde hediye vermek istiyorum ama nerede uygun fiyatla bulabilirim bilmiyorum. Bakabileceğinden eminim. Titizdir. Aldığı hayvanın eğitimiyle de ilgilenir. Erkek yavru sibirya kurdu istiyor. Uygun fiyatla bulabileceğim bir yer biliyor musunuz ?

canım keşke daha yakın bi yerde olsaydın o zaman yardımcı olabilirdim.
bi huskym vardı yaklaşık 7-8 ay önce başkasına vermek zorunda kaldım
kardeşim askere gidince gündüzleri bakacak kimsem kalmadı ne yazık ki
yalnız husky alırken 2 kere düşün derim
çünkü bakımları gerçekten zor
benimki pişmiş etin dışında (ekmektir, etli yemektir) öldürsen yemezdi
çikolatayı gofreti biskuviyi çok severdi ama gözlerini kör etme riski oldugundan bıraktım daha sonra :1no2:
şimdi yavruları var kızımın :asigim:
arada sırada görmeye gidiyorum Şeniz

Canım cevap yazman bile incelik sağol.Düşünmen yeter.Aslında ben köpeklerden korkuyorum.Küçükken bir köpek saldırdı bana. Eşim biraz da bu yüzden yavruyken alalım hem senin korkun geçsin diyor. Bakımını eşim üstlenecek. Yiyecek konusu da sağolsun görümcemin eşi aşçı.Kebap ustası ben getiririm hergün dedi.Ona güveniyoruz zaten kendi boğazımızı zor geçindiriyoruz da, bir de köpek alacağız.Bakalım hayırlısı. Olmazsa ben de buradaki veterinerlere falan rica edeceğim. Satan yerler çok acayip fiyatlar istiyorlar.Mümkün değil zaten o fiyata almam.Teşekkür ederim ilgilendiğin için.a.s.

Merhaba,

Buarada bende husky lere bayılıyorum:asigim:

Evcil hayvan sitelerine bakarsınız daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

Petshoplardan hayvan almayın gerekmedikçe zaten insanlar yuva bulamadığın için maalesef sokağa bırakıldığı bile oluyor:çok üzgünüm:Önce onlarun yuvalanması daha iyi hem daha düşük fiyata bir araştırın isterseniz sanırım site ismi vermek yasak o nedenle yazamıyorum ama:çok üzgünüm:

Canım cevap yazman bile incelik sağol.Düşünmen yeter.Aslında ben köpeklerden korkuyorum.Küçükken bir köpek saldırdı bana. Eşim biraz da bu yüzden yavruyken alalım hem senin korkun geçsin diyor. Bakımını eşim üstlenecek. Yiyecek konusu da sağolsun görümcemin eşi aşçı.Kebap ustası ben getiririm hergün dedi.Ona güveniyoruz zaten kendi boğazımızı zor geçindiriyoruz da, bir de köpek alacağız.Bakalım hayırlısı. Olmazsa ben de buradaki veterinerlere falan rica edeceğim. Satan yerler çok acayip fiyatlar istiyorlar.Mümkün değil zaten o fiyata almam.Teşekkür ederim ilgilendiğin için.a.s.

ay canım eşin çok iyi düşünmüş
bende köpeklerden inanılmaz tırsan biriydim taa ki köpek beslemeye başlayıncaya kadar
şimdi nerde bi köpek görsem kucaklayıp seviyorum :1hug:
ayrıca husky sevilmeyecek köpek değil canım benim :1hug:
et olayını da hallettiyseniz bence çok iyi fikir kopek besleme fikri.
inşallah istediginiz gibi bir kopek bulursunuz

Nevbahar canım sitelere baktım da ücretsiz veren bile var ama telefonları cevap vermiyor.Satanlar da bir mesaj yazmış gerisi yok.Aylarca bir daha yazan olmamış. Hem görmeden almak da istemiyorum. Eşime hediye alacağım ama küçük olsun ki bende korkmayayım istiyorum. Açıkçası netten almak istemiyorum.Hem bir sitede okudum parayı havale etmişler köpek yollanmamış mahkemelik falan olmuşlar. Bulamazsam da olsun artık.Ne yapalım.

Gurbaa prenses inşallah bulurum canım.Sağolasın.Mesajın bana moral verdi. İnşallah dediğin gibi korkumu yenerim.

Çok haklısın endişe etmekte zaten ben önceden havale edilmesine karşıyım. Aynı şehirde bulunabilirse yüzyüze görüşüp yavrunun alınacağı gün parayı vermek en güzeli. Ama bulamazsanızda olsun:çok üzgünüm:KK70:aha sonra alırsınız belki belli mi oluryerimseniben

Kızlae hepinizin ilgisine teşekkür ederim. Aradığım fiyata bulamayacağımı anladım. Bütün pet shopları gezdik durum vahim. Belki daha sonra artık kısmet. O fiyatlarla köpekleri alıp sonra bakmayıp öldürenler çok var, yada bakamayacağım deyip te sokağa atanlar. Benim kocam çok iyi bakacağı halde alamıyoruz. Kısmet işte. Sağlık olsun.

Merhaba siz yavru istiyordunuz değilmi geçen günlerde bir site ücretsiz husky veriliyordu ama 1 yaşında. Evcil hayvanlarla ilgili tüm siteleri gezerseniz ücretsiz bulabilirsiniz belki:1rolleyes:

Nevbahar canım sağol. O dediğin ilanı da aradım o köpek sahibi vazgeçmiş. baya bir site gezdim nette zaten ben ücretsiz olsun da demiyorum. Makul birşey olsun diyorum. 250-300 arası vereceğim de. Ama antalyada olsun hayvanı da görelim istiyorum. Malesef bulamadım pet shoplar 650-700-750 fiyat veriyorlar. En düşük 500 var o da kırma. Yani ben umudumu kaybettim.Araştırdığın için sağol.

Elifabla maşallah yavrular çok tatlı.Annesi de çok uysal gibi görünüyor fotoda. Bu dediklerini bende biliyorum sağol. İyice araştırdık. Aşılarını ücretsiz yaptırabiliyormuşuz belediye yaptırıyor. Mama olayına gelince aşçı akrabamız hergün et getirecek onu da hallettik ama işte köpeği bulamadım. Ben zaten köpeklerden feci korkuyorum. Aynı evde duramayacak kadar çok hemde. Eşim de çok seviyor hem benim korkumun geçeceğini düşünüyor.Bizim çocuğumuz da yok bazen çok yalnız hissediyorum kendimi. Hani yoldaş olur falan diye istiyorum. Tabi bakımı mutlaka zordur. Köpek beslemediğim için tam bilemiyorum ama eşim üstlenecek bakalım. Yalnız hergün işe gidip gelirken yürütmeyi düşünüyordum kaçar falan deyince tırstım. Ben zaten 47 kilo birşeyim küçücük. Peşinden sürürse beni. Valla bak bunu söylemen iyi oldu bulursak bile yalnız dışarıya çıkarmam o zaman. Sağolasın. Düşünmen yeterli.

benim şımarık köpeğim zeytin 7 aylık oldu ve hala tuvalet eğitimini alamadı :1no2:.
kafası nereye eserse oraya pisliyor ve bende artk imdat diyorum............kafamçokkarıştı
lütfen bu konu hakkında bir bilginiz varsa yardım eder misiniz? :1rolleyes:

canım köpeğinin cinsi nedir.benim beagle köpeğim vardı,malesef başşkasına verdim.ben onu tuvallet konusunda iyi eğitmiştim ama bazaen cıvıtıyordu.gazete ser t şeklinde.ilk çişini oraya yapmasını sağla,o kendi çiş kokusunu aldıktan sonra oraya yönelecek.ama gazateyi dağıtma fazla.bide kumu önerenler var eğer olmazsa onu dene.ama yavruyken eğitime alıştırman daha iyi olur canım.

çok geç kalmışın malesef 7 ay baya olmuş

ama genede öğrenebilir ilkiminde dediği gibi çişini yaptığı yerin üzerine gazete koy oraya yapacaktır muhakkak sonra kısa aralıklarla (nere yapmasını istiyosan oraya yönlendir) gazetenin yerini değiştir inşallah işe yarar arada o gazeteyide değiştir çok kötü kokabilir ....

evet en iyi çözüm gazete yanlış bir yere yapınca çişini koklatıp çok sert ve kesin bir şekilde hayır buraya değil deyip çişini nereye yapmasını istiyorsan oraya götürüp orayı koklatarak yumuşak ve tatlı bir ses tonuyla buraya demen gerekiyor umarım kısa zamanda bu sorunu çözersin sevgiler

evet bnde arkdaşıma katılıyorum bu şeklde ögreniyorlar allah yardımcın olsun çok buyuk sabır gerekiyor

X