Metformin (glukofaj, glifor, glukofen) kullanımı ne zaman gereklidir?

Herkese Merhaba.

Glukofen 1000 mg ilk kullandığım zaman 2 ay içinde hamile kaldım. Ancak 2 aylıkken bebeğimin kalbi durdu.

1 aydır yeniden kullanmaya başladım. İlk 2 hafta mide bulantısından evden çıkamaz oldum, resmen ağlatıyordu. İlacı içerken aldığım su dışında 1 bardak su bile içemiyordum. Sudan tiksindim resmen. İştahımı acayip açtı ama sudan soğuttu. Hiç kilo vermedim. Yememe de dikkat edemedim zaten dediğim gibi iştahımı çok açtı. Şimdi 6 gün gecikti adetim ama zaten düzenli olmuyorum. Umarım bu ilaç yeniden hamile kalmamı sağlar :)

Ben de yaklasik 3 haftadir glifor 1000 kullaniyorum. Ilk zamnlar mide bulantisi falan 1-2kilo vermistim simdi yine verdiklerimi almisim. Ne kadar zamanda kilo vermeye baslarim acaba... Uzun zamandir kullananlar deneyimlerini paylasirsa sevinirim. Ayrica seker istegim de azalmadi, henuz erken mi. Yardim lutfen.

Metformin şeker hastalığının tedavisinde uygulanan bir ilaç olmakla birlikte, kadınlarda en sık infertilite nedenlerinden biri olan polikistik yumurtalık sendromunda da (Bkz:pCOS) insülin duyarlılığını arttırmak amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu hastalarda yüksek kan insülin düzeyleri, artmış insülin direnci,aşırı tüylenmeye yol açan yüksek androgen hormonları bu ilacın ortalama 2 aylık kullanımı sonrası düzelmekte ; hastaların düzenli adet görmesi ve normal yolla hamile kalması da mümkün olabilmektedir.

Metforminin ülkemizde bulunan formları glifor,glucophage,glukofen,gluformin şeklindedir.Yemeklerle birlikte günde 3 kez 500 mg. veya günde 2 kez 850 mg. alınması önerilmektedir.İlaca başlamadan önce karaciğer ve böbrek fonksiyonları kontrol edilmelidir.Oluşabilecek bulantı ,ishal gibi yan etkiler genellikle bir hafta içinde azalır.

Metformin kullanımına tedavi süresince ve gebeliğin 8-10.haftalarına kadar devam edilmektedir.Bu ilacın kulanımı sonrası anormal bebek doğumuna ilişkin bilgi bulunmamaktadır.
merhaba, size özel mesaj göndermek istiyorum ama arkadaş olmamız gerekiyormuş eklerseniz memnun olurum

Bgun bnde inisulin direncm olduguni ogrendim.. Dr bana metfull 500 mg yazdi.. Kilo almaktan gina gelmisti ins ise yarar

arkadaşlar.....
ben 4 aydır matofin antidiabetik ilaç kullanıyorum........doktorum ilaç bitince gelirsin demişti ama ilacım bitmek üzere ve doktorumdan yeni yıla kadar randevu alamıyorum.....ve kendisine de ulaşamadım......ben şimdi ilaca devammı etmeliyim(aile hekimine yazdırarak)yoksa ilaç bitince doktora gitmeyi mi beklemeliyim.....kullanmamın yada kullanmamamın bir zararı olurmu.......lütfen bilgisi olan paylaşırsa teşekkür ederim......

arkadaşlar.....
ben 4 aydır matofin antidiabetik ilaç kullanıyorum........doktorum ilaç bitince gelirsin demişti ama ilacım bitmek üzere ve doktorumdan yeni yıla kadar randevu alamıyorum.....ve kendisine de ulaşamadım......ben şimdi ilaca devammı etmeliyim(aile hekimine yazdırarak)yoksa ilaç bitince doktora gitmeyi mi beklemeliyim.....kullanmamın yada kullanmamamın bir zararı olurmu.......lütfen bilgisi olan paylaşırsa teşekkür ederim......
BENCE BIRAKMA DEVAM ET DR. A GİDENE KADAR

Merhaba hanımlar öncelikle RABBİM hepimize şifa versin,,,bende polkistik overli lerdenim :-) yaklaşık 2 hafta önce pendikte bi Dr a gittim glukofen 1000 mg verdi sabah akşam kullanıyorum,bu arada 4 buçuk yıllık evliyim bizde bebiş istiyoruz bakalım RABBİM nasip ederse,,, bu arada kilomda var gerçi ben tüpmide ameliyatı oldum 131 kilo idim şuan 100 kiloyum,,,çünkü buzamana kadar gittiğim bütün Dr lar kilomdan dolayı gebe kalmadığımı ve adetlerimin düzensiz olduğunu söylediler..bende önce kendi sağlığım başta olmak üzere bebiş istediğim için tüp mide ameliyatı oldum hiiiiiiiçç pişman değil,RABBİM E nekadar hamd ve şükretsem azdır şuanki halim için,,, gelişmeleri aktarırım inşaAllah kızlar...

Merhaba hanımlar öncelikle RABBİM hepimize şifa versin,,,bende polkistik overli lerdenim :-) yaklaşık 2 hafta önce pendikte bi Dr a gittim glukofen 1000 mg verdi sabah akşam kullanıyorum,bu arada 4 buçuk yıllık evliyim bizde bebiş istiyoruz bakalım RABBİM nasip ederse,,, bu arada kilomda var gerçi ben tüpmide ameliyatı oldum 131 kilo idim şuan 100 kiloyum,,,çünkü buzamana kadar gittiğim bütün Dr lar kilomdan dolayı gebe kalmadığımı ve adetlerimin düzensiz olduğunu söylediler..bende önce kendi sağlığım başta olmak üzere bebiş istediğim için tüp mide ameliyatı oldum hiiiiiiiçç pişman değil,RABBİM E nekadar hamd ve şükretsem azdır şuanki halim için,,, gelişmeleri aktarırım inşaAllah kızlar...
canım ne oldu ne yaptın hamilemisin?

Selamun aleykum arkadaşlar. Bende 4 aylık evliyim ve pco hastasıyım. Evlenmeden 2 yıl önce bu teşhis konuldu ve endokrin doktorum bana diane 35 verdi bazen kullanıp bazen bırakıyordum cünkü beni cok rahatsız ediyordu bu ilac. Evlendikten sonra alttan muayene olabildigim icin başka özel bir doktora gittim. devlet hastanesinde olan endokrin doktorum bana her gittigimde kan tahlili yapıp sürekli bu ilaca devam et 3 ay sonra gel,6 ay sonra degl deyip yolluodu. Sinir olmuştum. 50 kilodan bi anda 65 cıktım. Ondan sonra pco oldum diye düşünüyorum. Cnkü adetlerim ondan sonra düzensiz oldu. Gittigim özeldeki doktor kadın dogumdu muayene etti ben cok şaşırdı. Yumurtalıklarını kistler kapatmış karınca yuvası gibi dedi. İlk başta anlamadım ama sonradan araştırınca anladım demek istedigini. Cocugun olması zor ve degerlerin cok yüksek durumun ciddi dedi. Ve degalarca bana önceki doktorun sadece diane 35 mi verdi böyle g ile başlayan bir ilac vermedi mi diye şaşkınlıkla sordu hep. Yani bu diane 35 hiç bir halta yaramıyor asla ve asla tavsiye etmiyorum tahminimce o ilac benim kistlerimi arttırdı cnkü ben o ilacla bile adet olunca ck az damla damla oluyordum. Zaten o ilac adeti düzene sokuyor kiste etkisi yok. Glukofen 850 mg verdi doktorum bana. Degerlerimin bu kadar yüksek olmasına ragmen bunu vermemesine şaşırdı insülin kolestrol cok yüksek cıktı. Dhea die bi değerim 300 den 890 kadar cıktı... glukofen kullanıyorum ama o ilacı icince acıkıyorum sanki anlayamadım iştahım gitmedi. Sürekli ac hissediyorum kendimi. Normalde kilo zor alan biriydim.. neyse evliyim yeni cocugum olur mu bilmiyorum en iyisini allah bilir ama hiç bir zaman umudumu kaybetmeyecegim tabiki cünkü tanıdıgım bir ablanın başına gelen olayı size aktarmak istiyorum umutsuz olanlar icin ve gücü tükenenler icin bir örnek olacaktır inanıyorum.

“‘TANIDIGIM BİR ABLA VARDI 40 yaşındaydı. 3. Evliligini yapmıştı ve evlendi cocuk istiyordu ama tıbben imkansızdı cünkü rahmi alınmıştı. Hic bişeyi yoktu. Asla olmazdı cocugu. Birgün doktora gitti ve rahmi oluşmuş. Hamile kaldı cocugunuda eline aldı. Doktorlar cok şaşırmıştı. İmkansız dediler ama Allah ol dedi ve oldu. Bu kişiyi bizzat tanıyorum yalan vs degil. Uydurmada değil. İster inanın ister inanmayın ama imkansız diye birşey yoktur.”’)))))

Allahın dediği olur. Siz tedavi olurken yardımı da şifayıda umudu da kimden beklediginizi bilirseniz Allah size en hayırlısını en güzelini nasip edecektir. Zaten umutsuzluk diye birşey yoktur umutsuzluga kafirlerden başkası ınanmaz ve düşmez. Allah varsa umut her zaman vardır. O yüzden moralimi bozmuyorum elimden geleni yapıp yardımı Allahtan bekleyecegim ve bir dipnot gececegim..

Hacamat ve sülük tedavisi kesinlikle yaptırın cok iyi geliyor. Bide soğan kürü yapın..

Rahminde timör olan bi bacı sülük yaptırdı ve tümörü gitti. Herşeyin tedavisi vardır bir ölümün caresi yok.. rabbim herkese hayırlı evlat nasip etsin. Selametle.

Taaa 2008 şimdi yıl 2020 bende pko hastasıyım bir düşük yaptım 1.5 yıldır gebe kalamıyorum doktor bana insilün ilacı verdı 1 haftadır kullanıyorum başta baya midem bulandı şimdi alıştı bünyem bunun yanı sıra diyet yapıyorum hareket yapıyorum inşallah bende kendiliğinden hamile kalırım

X