Metformin (glukofaj, glifor, glukofen) kullanımı ne zaman gereklidir?

ay-ser, dr günay çook teşekkür ederim. inanın belki basit gelecek ama çok canım sıkılmıştı biraz araştırınca. şimdi siz böyle söyleyince içim çok rahatladı. çünkü diğer tüm denemelerimden tek farkılı olan glukobay,diyet,.. kullanmam. yani tek umudum bu farkın işe yaraması.
sağlıcakla bebişlerinize kavuşmanızı diliyorum.

nolur yardımcı olun hanımlar. pko belirtilerinin hepsini yaşıyorum. kilo ve tüylenme hayatımı cehenneme çevirmiş durumda. evden çıkmıyorum. çok mutsuzum. ölmeyi bile düşündüm. doktora gittim bir kere ama hiç ilgilenmedi. diane 35 kullanıyorum. ama tüylenme ve kiloya belirgin bir etkisi yok. bu ne lanet bir hastalıktır ya...bütün hayallerimi gençliğimi mahfetti. iğrenç bir yaratığa çevirdi beni. sosyal yaşamım bitti, kariyerim başlamadan bitti. gerçekten ölmek istiyorum. diyet spor demeyin. her türlüsünü yaptım. belli ki bu hastalık kilo vermemin en büyük engeli. tüylerle de başedemiyorum lazer bile fayda etmedi. doktora, şuna buna verecek param da kalmadı. Nolur şişmanlık ve tüylenmenin ilacını bilen varsa yazsın. Herkese acil şifalar...Sevgiler..

merhaba arkadaşlar
3 haftadır endokrinoloji doktoruna gidiyorum. bende evlendikten sonra doğum kontrol haplarıyla birlikte ani kilo artışı ve biraz tüylenme başladı. ilacı bıraktıktan sonrada adet düzensizliği. hamilede kalamıyorum. farklı zamanlarda kan tahlillerim yapıldı. yumurtalıklarıma bakıldı. bütün hormonlarımı incelediler nerdeyse. bugün doktorum bana glifor adlı ilaca başlamamı söyledi. eşimde şeker hastası bunu kullanıyor. diyetle beraber zayıflamama yardımcı olacağını söyledi. zayıflarsamda adetlerimin düzene gireceğini. yumurtalarımda çatlamada başlarmış. ( o arada da hamile kalabilirsin dedi).
arkadaşlar böyle sorunlarınız varsa önce endokrinoloji bölümüne gidilmesi gerekiyor.

Arkadaslar glifor kullanıyorum ben ve doktorum 24.haftaya kadar kullanacaksın dedi. Ama dikkat ettim çogu kişi glikofen kullandıgını yazmış. Gebelikte yan etkisi var mı bunların yada hangisinin yan etkisi daha az?

arkadaşlar bende 6 tüpbebege gidecegim ini. 04 12 de sol tüpüm alındı semra kahraman biçok test istemişti.bunlardan biriside şeker yüklemesiydi.yüklemenin aşken 93 90.dakikada 210 kadar çıkıp geri düştü.endokrine gideceksin yoksa bebegin sakat olur dedi.ameliyattan 1 ay sonra endokrine gittim.sadece 1200 kalorilik diyet verdi artı yürüyüş.............20 gündür diyeti uyguluyorum3.5 kilo verdim 77 idim.......drum sana ilaç vermiyorum ............ama diyet yapmazsan zayıflamazsan ilerde şeker hastası olurmuşum............bana neden ilaç vermedi.benim gibi olan varmı bilgilendirirmisiniz

arkadaşlar bende 6 tüpbebege gidecegim ini. 04 12 de sol tüpüm alındı semra kahraman biçok test istemişti.bunlardan biriside şeker yüklemesiydi.yüklemenin aşken 93 90.dakikada 210 kadar çıkıp geri düştü.endokrine gideceksin yoksa bebegin sakat olur dedi.ameliyattan 1 ay sonra endokrine gittim.sadece 1200 kalorilik diyet verdi artı yürüyüş.............20 gündür diyeti uyguluyorum3.5 kilo verdim 77 idim.......drum sana ilaç vermiyorum ............ama diyet yapmazsan zayıflamazsan ilerde şeker hastası olurmuşum............bana neden ilaç vermedi.benim gibi olan varmı bilgilendirirmisiniz

çok geçmiş olsun. 20 günde 3.5 kilo büyük başarı sanırım dr.un da sende bu potansiyeli gördü.kilo vererek sağlığına kavuşacağını düşünüyor olabilir.. dr. semra hanım bu konuda türkiye'nin en tecrübeli dr.larından biri umarım sanada bir faydası olur ve en kısa zamanda bir bebekle yaşadıkların ödüllendirilir..

arkadaşlar glifor 1000 mg. başlayalı 1 ay oldu. yemekle aram hiç yok. mide bulantısından ölüyorum.
sanıyorum 2 kilo kadarda verdim.

bende pko yok ama insülin direnci var bu nedenle bende glukofen kullanıyorum henüz periodlarım düzelmedi farlutal almadan adet göremiyorum ama 3 ayda 3.5 kg verdim diyet yapamıyorum ama ekmeği minimum aindirdir pilav makarna tadımlık tatlı krizlerim bitti meyve bana yeterli olmaya başladı benim derdim şu farlutaldan ne zaman kurtulacağım ????????????????

bende diaformin kullanıyorum, yaklaşık 1 ay kadar kullandım bu süre içerisinde ilk haftalarda aşırı derece mide bulantısı ve baş ağrısı oldu dayanamayarak iki gün bıraktım tekrar başladığımda mide bulantısı geçmişti ama hiç bi işe yaramadı tam tersine kilo almaya başladım. şimdi pko yüzünden kullanmam gerektiğini öğrendim tekrar başladım 1 haftadır kullanıyorum ama sürekli bi mide bulantısı ve baş dönmesi oluyo her gece istisnasız kusuyorum. yaklaşık 1 kilo vermişim ama gün içerisinde 2-3 kiloluk değişimler olduğunu biliyorum daha fazla kilo verebilir miyim yoksa bu kilo verme olayı sadece ilk birkaç haftadaki alışma sürecindemi oluyor ?

Bu ilaçları seker hastalgi olmayanlar kullanabiliyormu acaba

merhebalar bende aranıza yeni katıldım.daha evleneli 1 yıl bile olmadı çocuk düşünmüyoruz ama bi ihmalkarlıkla gebe kaldım ve boş gebelik yaşadım.yumurtalıklarımda kist görüldü.doktorum bunun sebep olmadığını söyledi.bir iki gün önce başka bi doktora gittim ve kistin yumurtalıklarımdaki hormonel bozukluktan kaynaklandığını kilo vermem gerektiğini söyledi ve glifor yazdı.Bu şekilde hamile kalamayacağımı söyledi çok korkuyorum.Kilo vermeme inş. etkisi olur evet bulantı ve ishal yapıo ama umrumda değil yeterki sağlığım yerine gelsin.Çocuk sahibi olabileyim.

Sukrancm sende seker hastalgi warmi acaba?bnm kardesimdede aynı problem warda :KK43:

Metformin şeker hastalığının tedavisinde uygulanan bir ilaç olmakla birlikte, kadınlarda en sık infertilite nedenlerinden biri olan polikistik yumurtalık sendromunda da (Bkz:pCOS) insülin duyarlılığını arttırmak amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu hastalarda yüksek kan insülin düzeyleri, artmış insülin direnci,aşırı tüylenmeye yol açan yüksek androgen hormonları bu ilacın ortalama 2 aylık kullanımı sonrası düzelmekte ; hastaların düzenli adet görmesi ve normal yolla hamile kalması da mümkün olabilmektedir.

Metforminin ülkemizde bulunan formları glifor,glucophage,glukofen,gluformin şeklindedir.Yemeklerle birlikte günde 3 kez 500 mg. veya günde 2 kez 850 mg. alınması önerilmektedir.ılaca başlamadan önce karaciğer ve böbrek fonksiyonları kontrol edilmelidir.Oluşabilecek bulantı ,ishal gibi yan etkiler genellikle bir hafta içinde azalır.

Metformin kullanımına tedavi süresince ve gebeliğin 8-10.haftalarına kadar devam edilmektedir.Bu ilacın kulanımı sonrası anormal bebek doğumuna ilişkin bilgi bulunmamaktadır.

Metformini ben suanda bir haftadir kullaniyorum ve ise yarayacagini umuyorum... Internette bu hapi kullanan bayanlarin yorumlarini arastirdim ve 95% de ise yaradigini gördüm. Aslinda sadece seker hastalari icin kullanilan bir hap ama bircok doktor seker hastasi olmayan bayanlarada yaziyor bu hapi adeti düzene bindiriyor diye.

Son düzenleme:
Metformin şeker hastalığının tedavisinde uygulanan bir ilaç olmakla birlikte, kadınlarda en sık infertilite nedenlerinden biri olan polikistik yumurtalık sendromunda da (Bkz:pCOS) insülin duyarlılığını arttırmak amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu hastalarda yüksek kan insülin düzeyleri, artmış insülin direnci,aşırı tüylenmeye yol açan yüksek androgen hormonları bu ilacın ortalama 2 aylık kullanımı sonrası düzelmekte ; hastaların düzenli adet görmesi ve normal yolla hamile kalması da mümkün olabilmektedir.

Metforminin ülkemizde bulunan formları glifor,glucophage,glukofen,gluformin şeklindedir.Yemeklerle birlikte günde 3 kez 500 mg. veya günde 2 kez 850 mg. alınması önerilmektedir.İlaca başlamadan önce karaciğer ve böbrek fonksiyonları kontrol edilmelidir.Oluşabilecek bulantı ,ishal gibi yan etkiler genellikle bir hafta içinde azalır.

Metformin kullanımına tedavi süresince ve gebeliğin 8-10.haftalarına kadar devam edilmektedir.Bu ilacın kulanımı sonrası anormal bebek doğumuna ilişkin bilgi bulunmamaktadır.
selam subat ayindan beri bende kullaniyorum metformini kan sekrim yüksek oldugu icin pko var bende henüz hamilelik denemedim ins haziran basi yumurta takibiyle catlatma ignesi olup deniycem ins ise yarar kzlarrr allah yardimcimiz olsun:CüvCüv:

arkadaşlar çok mutluyum son iki periodum farlutal kullanmadan kendi kendine oldu hala düzensiz 35 günde bir ama benim için büyük aşama glukofeni 6 aydır kullanıyorum ve 4. aydan itibaren işe yaramaya başladı mart 21 den beride toplam 7 kilo verdim her gün düzenli yürüyüş yaptım ve sağlıklı beslenmeye özen gösterdim ama son 2 haftadır kilo veremiyorum yürüyüşüme devam ediyorum diyetimede ama çok moralim bozuk neden veremiyorum ki daha vermem gereken 10 kilo var bende bebişime biran önce kavuşmak istiyorum :CüvCüv:

arkadaşlar çok mutluyum son iki periodum farlutal kullanmadan kendi kendine oldu hala düzensiz 35 günde bir ama benim için büyük aşama glukofeni 6 aydır kullanıyorum ve 4. aydan itibaren işe yaramaya başladı mart 21 den beride toplam 7 kilo verdim her gün düzenli yürüyüş yaptım ve sağlıklı beslenmeye özen gösterdim ama son 2 haftadır kilo veremiyorum yürüyüşüme devam ediyorum diyetimede ama çok moralim bozuk neden veremiyorum ki daha vermem gereken 10 kilo var bende bebişime biran önce kavuşmak istiyorum :CüvCüv:
opuyorumnanaktancanim benim cok iyi bak negüzel ise yaramaya baslamis ins kilo vermissinde geriye kalanida veririsin ins doktoruna danis istersen ama moralini bozma hersey iyi olur ins :Saruboceq::Saruboceq:allahim hepimizin yüzüne baksin ins :Saruboceq:

slm arkadaşlar bende glukofenı 2 gündür kullanıyorum ve ishal oldum çocuk için tedavı görüyordum am aşimdilik bıraktım çünkü eşimde varıkosel cıktı amelıyattan sonra tedavıye başlıyacaz tabi bu arada doktorada gidiyorum doktorum bana dogum kontrol hapı verdı belara diyee bide glukofen verdi 3ayy düzenli bi şekilde kullancam ve kan tahlılı yaptırcam tekrar eşim amelıyta olana kadar vböyle devam inş.hepimiz annelik duygusunu tadarızz

slm arkadaşlar aranıza yeni katıldım ben 1.5 yıllık evlıyım bebek ıstıyorum hıc korunmadım ama olmuyo dk gıttım klomenve seker hapı verdı olmadı bıraktım kullanmayı aradan zaman gectı baska dok gıttım sımdı de GLİFOR,FOLBİOLVERDİ 15 gunden berı kullanıyorum polıkıstkover varmıs ve yumurtalıklarım yavas calıyıormus sızce olurmu arkadaslar benım umudum yokta:eek:klava:

slm arkadaşlar aranıza yeni katıldım ben 1.5 yıllık evlıyım bebek ıstıyorum hıc korunmadım ama olmuyo dk gıttım klomenve seker hapı verdı olmadı bıraktım kullanmayı aradan zaman gectı baska dok gıttım sımdı de GLİFOR,FOLBİOLVERDİ 15 gunden berı kullanıyorum polıkıstkover varmıs ve yumurtalıklarım yavas calıyıormus sızce olurmu arkadaslar benım umudum yokta:eek:klava:

Canım bende de pko vardı. Tüp bebek tedavisi görüyorum ve sürekli glucohage kullanıyorum, pkolularda insülin direnci için kullanmak şartmış.Olmaz diye birşey yok canım allah ol derse olur zamanı vardır mutlaka , sana tavsiyem yaşın genç ise az daha normal yolla denemen , ayrıca eşinde sorun varmı?

X