Ense kalınlığı hakkında lütfen bilgi veriniz.acill

ccaaddee

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2009
187
1
Slm bebeğimin ense kalınlığı 2.8 çıktı doktorum.kötü dedi down sedromu riski dedi kızlar bilgisi olan lütfen yardımcı olsun..

çok tedirginsin anladığım kadarıyla.ense ölçümünde 3 ve yukarısı riskli gruba giriyor canım...

canım benimkide 2.3 çıkmıştı.3e kadar normal.Üzülme gör bak temiz çıkacak.

Evet Çok tedırgınım ÇÜnkÜ down sedromu olabılır dıye doktorum bende karnımdan su aldırmaı ıstedı bende Çok kÖtÜyÜm ılk bebeĞım.ve ÖzÜrlÜ
olma ıhtımalı olabılırmıŞŞ ama ınternette 3 ve ÜstÜ dıyo ama bızımkı 2.8 Çıktı baŞka bır doktorada gıttık ordada 2.5 Çıktı.

kan testiyle birlikte doktorun değerlendirmesi daha doğru olur. orda çıkan riskte önemli

canim seni tedirgin etmek istemem ama ben 2 doktora gittim.ikiside 2.5 ve ustu risklidir dedi.hatta belki duymussundur bunlardan biri eyup ekiciydi ki kendisi cok unlu bir radyalog yani ayrintili ultrason uzmani. bence doktorunun onerecegi seyleri uygula emin olmak icin

hiç korkma canım 2 ay önce aynı şeyleri bende yaşadım. doktorum da bana aynı şeyleri söyledi. ben ilk iş o doktoru bıraktım. işinde uzman prof. gittim. amniyo ve detaylı ultrason yaptı bebeğimi çok iyi kontrol etti. her şeyi tertemiz. ilk bebeklerimiz olunc korkuyor insan ama. sen sakın üzme kendinide bebeğinide. bu arada amniyoSentezde korkulacak bir işlem değil. Allah bebeklerimizi bize bağışlasın

yerinde olsam tek ölçümle yetinmez başka bir doktora daha giderdim
milimetrik ölçümler bunlar ve maalesef her doktor bu konuda başarılı değil
başka bir doktorda daha ense kalınlığı ölçtürüp kan tahlili sonucunu beklemeni tavsiye ederim
korkulacak bişey olduğnu sanmam
risk olması bebeğin özürlü olduğunu göstermez
ama risk varsa da en güzeli amniyosentez yaptırıp tam sonuca ulaşmak
allah yardımcınız olsun

ben 3mm sınır diye biliyorum. amniosentez yaptırmak için içimize kurt düşürüyolar işte. benim de 2li test iyiydi. 3lüde sorun çıktı. doktor 2li iyi olunca 3lü yapılmaz niye yaptırdın dedi. ben de siz söylediniz ben yaptırdım ben doktormuyum dedim.:KK37: tabiki sonum amniosentez oldu. o da temiz çıktı. demem o ki sınır 3 mm kendinizi üzmeyin bir doktora daha gösterin. zaten bu testler olasılık verio.

ikili test ölçülen ense kalınlığına göre farklı cıkabiliyor..şöyleki bebeğimin 5.5 olan ense kalınlığını 1.1 ölçmüş dr. ikili testim temiz geldi bebekte hiçbir problem yok dendi oysa 5.5 yazılsaydı sonuç çok yüksek çıkacaktı parametreler değişiyormuş ben sans ya başka dr.a da gitmek istedim o sıralar ve bi görüldüki aman allahım bebekte hem kalınlık 5.5 hem kistik higroması var yani sakat mecbur sonlandırıldı gebelik ve bebeğin turner sendromlu olduğu ortaya çıktı...yani dr.unuz ense kalınlığını doğru ölçtüğüne emin olun...sınır 3 bu arada..o dönem ben çoookk dr.gezdim..

şimdi 5 haftalık hamileyim herşey normal gözükse bile mutlaka amniyosentez yapılacak dedi tüm doktorlar riskli gebelik prof.ları..bende düşük riski yaratıyor diye korkuyorum yaptıranlar biraz anlatabilir mi nasıl yapılıyor kaç gün tehlike var sonrasında.16.hafta olacakmış heralde

hiç korkma canım 2 ay önce aynı şeyleri bende yaşadım. doktorum da bana aynı şeyleri söyledi. ben ilk iş o doktoru bıraktım. işinde uzman prof. gittim. amniyo ve detaylı ultrason yaptı bebeğimi çok iyi kontrol etti. her şeyi tertemiz. ilk bebeklerimiz olunc korkuyor insan ama. sen sakın üzme kendinide bebeğinide. bu arada amniyoSentezde korkulacak bir işlem değil. Allah bebeklerimizi bize bağışlasın

Son düzenleme:
korkulacak bir işlem değil. yapılması senin içinde iyi olur. hamileliğini daha rahat geçiriyorsun. gerçi kime yaptıracağında önemli. yaptırdıkdan sonra 1 hafta dikkat ediyorsun. sürekli yatman da gerekmiyor. sadece ağır işler yapmıyorsun. benim en ufak bi sorunum olmadı amniyosentezden sonra. şimdi bebeğimde bende çok iyiyiz.

X