Hashimoto Hiotiroidi ve Gebe Kalamama

hashimoto hipotiroidi dışında sorunu olmayıp ta gebe kalabilenler ve de kalamayanlar?

• Ankete Katılan
    35
  • Anket Kapalı .

ezine77

Rabbime çok şükür..
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2007
2.073
29
Tüp Bebek Yaptırmadan önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

--------------------------------------------------------------------------------

Tiroit bezinin az çalışması veya fazla çalışması kadınlarda adet düzensizliği yapmakta ve gebe kalmayı önlemektedir.

Gebe kalamamak veya kısırlık sorunu kadınlarda genellikle endometriozis denen rahim içini örten tabakanın hastalığı (% 11), rahim tüplerindeki hastalık (% 30) ve yumurtalıkların iyi çalışmaması (% 59) nedeniyle oluşur.

Gebe kalamayan kadınların % 18’inde anti-TPO antikoru kanlarında yüksek
olarak bulunur. Buna karşılık endometriozis isimli rahim hastalığı olan kadınlarda ise anti-TPO antikoru % 50’sinde, yani her 2 hastadan birinde yüksek olarak saptanır. Bu antikor yüksekliğinin gebe kalmayı nasıl önlediği tam olarak bilinmemektedir. Bilinen bir mekanizma bu antikorların tiroit bezinin az çalışmasına neden olduğu ve bu nedenle yumurtlamayı bozduğu şeklindedir.

Anti-TPO antikoru yüksek olan kadınlarda ve tiroit bezi az çalışanlarda tüp
bebek başarı oranı düşüktür. Bu nedenle bu kadınların tüp bebek işlemi öncesi tedavi edilmeleri gerekir.

Tiroit bezinin az çalışması, adet sıklığını azalmakta ve adetlerde oluşan kanama miktarını artırmaktadır. Çok fazla oluşan adet kanamaları bu hastalıkta oluşan kan pıhtılaşmasındaki azalmaya veya kanın fazla sulanmasına bağlıdır.

Hipotiroidisi olan kadınların % 23.4’ünde ise adet düzensizliği vardır.

Tiroit bezi az çalışan kadınlarda cinsel istekte azalma olduğu gibi yumurtlama da bozulur ve gebe kalma şansı azalır. Hafif tiroit bezi yetmezliği olanlar (sadece TSH hormonu yüksek, fakat T3 ve T4 hormonu normal olanlar) gebe kalsalar bile düşük sıklığı fazladır.

Yukarıda belirtilen nedenlerle tüp bebek için başvuracak bayanlar veya kısırlık problemi olan kadınlar mutlaka TSH, T4 ve anti-TPO antikor ölçümlerini yaptırmalıdırlar.

Arkadaşlar internette bu yazıyı buldum ve şok oldum.bize sebebi açıklanamayan infertilite teşhisi kondu ve ben en az 3 yıldır bu sebebi araştırıyorum.ilk önce varikosel vardı,baba olamayacak kadar önemli değil denmesine rağmen eşim ameliyat oldu,3 aşılama 1 tüp negatif sonuçlanınca tekrar arştırmaya koyuldum.en son hashimoto hipotiroidi teşhisi kondu.sadece tsh ım yüksekti.endokrinci bu da engel değil demişti.acaba bu yazıdaki %18 lik kadın grubunda mı yeralıyorum.çünkü anti tpo yüksek çıktı.şimdi hipotiroidi için ilaç kullanıyorum ama gebe kalabilirmiyim acaba?yoksa bu anti tpo yu düşürebilecek bi şey duydunuz mu?böyle bi sorun yaşıyan yani hashimotolu olup ta başka sebebi olmadığı halde gebe kalamayan biri var mı acaba aranızda??

canım ben haşimato hastasıyım,yaklaşık bir yıl önce öğrendim hastalığımı,öğrendiğimde değerlerim çok yüksekti,10 aydır falan da ilaç kullanıyorum,tsh değerim normale döndü ilaçla,ama tabii bu ilacı ömür boyu kullanıcam,doktorun bana söylediği özellikle haşimato hastalarının zor gebe kaldığı ve kaldıklarında da düşük riskinin normal insanlara göre daha fazla olduğuydu bende iki yıldır gebe kalmak için uğraşıyorum ama malesef olmuyo,gerçi bizde eşimde de sorun var,şimdi eşim tedavi oluyo,inşallah bundan sonra olur diye umuyorum,bu arada malesef anti tpo değerlerini düşüren bi ilaç yok diyor doktorlar,ama ben kendi araştırmalarım sonucunda selenyumun antikorları baskıladığını öğrendim,ve uzun zamandır kullanıyorum selenyumu,hastalığımı ilk öğrendiğimde anti tpo değerim 1000'in üzerindeydi,öyleki sonuç kağıdına 1000 üzeri olunca rakam yazmıyolarkafamçokkarıştı sadece >1000 yazıyolar,ancak geçen ay yapılan testimde anti tpo değerim 246 çıktı,üstelik testi yaptırmadan önce doktora selenyum kullandığımı söyledim,doktor güldü ve kullanma öyle şeyler,faydası olsa biz verirdik dedi,ama ben faydasını gördüğüme inanıyorum,o yüzden de kullanmaya devam edicemsanırım sen haşimatolu değilsin ama şüpheleniyosun,hormonlarına baktırırsan ortaya çıkar zaten,ama umarım bişeyin yoktur ve en yakın zamanda bebeğine kavuşursun:Saruboceq:

merhaba canım geçmiş olsun .ben de haşimato hastasıyım ..adetlerım cok duzenlı ..hamıle kalabılıyorum ancak 3 tane duşugum var ... dr lar pek alakası yok dıyor ama ben bu sebebe bağlıyorum . esen kal

canım ben haşimato hastasıyım,yaklaşık bir yıl önce öğrendim hastalığımı,öğrendiğimde değerlerim çok yüksekti,10 aydır falan da ilaç kullanıyorum,tsh değerim normale döndü ilaçla,ama tabii bu ilacı ömür boyu kullanıcam,doktorun bana söylediği özellikle haşimato hastalarının zor gebe kaldığı ve kaldıklarında da düşük riskinin normal insanlara göre daha fazla olduğuydu bende iki yıldır gebe kalmak için uğraşıyorum ama malesef olmuyo,gerçi bizde eşimde de sorun var,şimdi eşim tedavi oluyo,inşallah bundan sonra olur diye umuyorum,bu arada malesef anti tpo değerlerini düşüren bi ilaç yok diyor doktorlar,ama ben kendi araştırmalarım sonucunda selenyumun antikorları baskıladığını öğrendim,ve uzun zamandır kullanıyorum selenyumu,hastalığımı ilk öğrendiğimde anti tpo değerim 1000'in üzerindeydi,öyleki sonuç kağıdına 1000 üzeri olunca rakam yazmıyolarkafamçokkarıştı sadece >1000 yazıyolar,ancak geçen ay yapılan testimde anti tpo değerim 246 çıktı,üstelik testi yaptırmadan önce doktora selenyum kullandığımı söyledim,doktor güldü ve kullanma öyle şeyler,faydası olsa biz verirdik dedi,ama ben faydasını gördüğüme inanıyorum,o yüzden de kullanmaya devam edicemsanırım sen haşimatolu değilsin ama şüpheleniyosun,hormonlarına baktırırsan ortaya çıkar zaten,ama umarım bişeyin yoktur ve en yakın zamanda bebeğine kavuşursun:Saruboceq:
arkadaşım cevabı için çok sağol.merak ettiklerimin hepsini yanıtlamışsın.ben de hashimotoluymuşum.benim de o antikorlarldan 1 i 600 lerde çıktı.selenyum olayı çok kafama takılıyodu.ama kendi kafama göre kullanmak istemiyodum.başka yan etkisi filan olur ya vücuduma fazla doz selenyum almış olabilirim bilmeden diye.çünkü selnyum düzeyimi ölçtürmedim.bazı dr lar ölçtürüyormuş.benimki istememişti.neyse bizim infertilitenin de sebebi yok.bi zamanlar varikosel vardı.ama ameliyat olduk o da geçti.ama hiç gebelik yok bu zamana kadar bakalım 2. tüp denemesinde nolucak.umarım bu sefer olur.belki ben de selenyuma başlarım o zamana kadar.cevabın ve iyi dileklerin için çok sağol....
merhaba canım geçmiş olsun .ben de haşimato hastasıyım ..adetlerım cok duzenlı ..hamıle kalabılıyorum ancak 3 tane duşugum var ... dr lar pek alakası yok dıyor ama ben bu sebebe bağlıyorum . esen kal

sen bu düşüklerle ilgili genetik ya da pıhtılaşma gibi tetkiklerini yaptırdın mı peki canım..ben bile düşük filan hiç olmamasına rağmen dr a ısrar edip yaptırttım.bu testler yapılınca genellikle düşük sebebi ortaya çıkıyor biliyosundur.belki de çoğu hastanın kan sulandırıcılarla filan hamileliğni devam ettirdiği gibi sen de tadavi olusun,ya da genetik incelemesi yapılmış embriyoların yerleştirilği tüp bebek yöntemi gereklidir vs..

sana da geçmiş olsun canım,aslında ben artık bunu bi hastalık olarak görmek istemiyorum,çünkü bununla ömür boyu yaşamayı öğrenmemiz lazım,bende çok yüksek antikorların düşüğe sebeb olduğunu düşünüyorum,etrafımda, bu ve bunun gibi başka sitelerde de o kadar çok haşimato hastası olup,düşük yapan insanlar olduğunu gördüm ki bunların hepsi tesadüf olamaz,antikorları arttıran bi diğer etmende stres,o yüzden bizim stres yapmamız lazım,ama olmuyoo tabii,sana,bana ve tüm haşimato hastalarına antikorsuz günler diliyorum canım,sağlıcakla kalyerimseniben

bende 2 yıldır haşimatoyum...1 senedir tsh ım normal..1.5 civarında seyrediyo..4 yıldır hamile kalamıyorum...eşimdede küçük bi problem var..ama dr engel değil diyo...adetlerim cok düzenli...hiç şaşmaz...banada ilk endokrincim senin bu halde hamile kalman mucize demişti...ama bu adette yumurta takıbıne baslıcaz....hayırlısı olsun bakalım...

çok sağol canım.ama ben ilacı kullanmaya başladıktan sonra polyanna gibi dolaşmaya başladım.meğer hayatımı ne kadar da zehir ediyomuş bu hipotiroidi.şimdi herşeye rağmen çok şükür pek relaxım.ne yapalım bu da çok güsel.huyum suyum değişti valla.eski etrafa saran ,ağlayan herşeyden alınan ben gitti yerine anlayışlı,espril hayat dolu ben geldi.e daha ne isteyelim di mi?

bende 2 yıldır haşimatoyum...1 senedir tsh ım normal..1.5 civarında seyrediyo..4 yıldır hamile kalamıyorum...eşimdede küçük bi problem var..ama dr engel değil diyo...adetlerim cok düzenli...hiç şaşmaz...banada ilk endokrincim senin bu halde hamile kalman mucize demişti...ama bu adette yumurta takıbıne baslıcaz....hayırlısı olsun bakalım...

ben deseninle aynı durumdayım işte canım.ama benim hashimoto yeni tespit edildi ve benim çabalamalarımla yoksa dr lara kalsa ben de sorun yok eşimde yok lay lay lom.e iyi de 3 aşılama 1 tüp neden negatif o zaman di mi?kesin bu hashimotodan bence.senin endokrincinin dedğini anlamadım biraz daha anlatsana.tam olarak ne demişti?

ben dr ilk gittiğimde tsh ım cok yüksekti.. tiroit bezim aşırı hasar görmüştü antikorlarım tavan yapmıştı...
neye dayanarak söyledi bilmiyorum ama mucize dedi...sonra ben dr umu değiştirdim o da hiç alakası yok dedi...benim haşimatolu bi sürü gebe hastam var dedi...anlamdımki tıpda doğru kaç tane? bi dr un dediği diğerinin dediğini tutmuyo...:KK43:

haklısın canım ben de katılıyorum sana çözdükçe dolaşıyor sanki bu işler

bende hashimato hastasıyımm.ama hiç hamile kalmada zorluk cekmedim cok şükür .suan 3,5 aylık bi oğluşum var.beni hiç etkilemedi bu hashımatoo.umarım sizlerde kolay hamile kalırsınız.kaydirigubbakcemile5

bende hashimato hastasıyımm.ama hiç hamile kalmada zorluk cekmedim cok şükür .suan 3,5 aylık bi oğluşum var.beni hiç etkilemedi bu hashımatoo.umarım sizlerde kolay hamile kalırsınız.kaydirigubbakcemile5

umarım bundan sonrası kolay olur canım

merhaba.ben de hashimoto hastasıyım.2005 yılından bu yana ilaç kullanıyorum.annemde de aynı tahatsızlık var.günlük 75 mikrogram ilaç alıyorum.2 yıllık evliyim.4-5 aydır bebek istiyoruz.geçen ay adetim 1 hafta gecikti.idrar testi kan testi yapıldı.gebelik vardı,ama 2-3 gün sonra düştü.kimyasal gebelik denilen şeyi yaşadım sanırım.düştü derken normal adet kanamam oldu ve onunla birlikte bebek de gitti :KK43:bu arada benim sadece antikor değerlerim yüksek.tsh,t3,t4 değerlerim normal.adetim de düzenlidir.doktorlara danıştığımda gebe kalmama engel bir durum olmadığını yada düşük ihtimalinin de normal kadınlara göre çok çok az daha fazla olabileceğini söylüyorlar.ama gebe kalamama yada düşük ile ilgili o kadar çok şey okuyorum ki(haşimatolu hastalarla ilgili) gerçekten korkmaya başladım.bu hastalıkla hamile kalmış,hamile kalmaya çalışan arkadaşlar birbirimize bilgi verirsek bence faydalı olabilir.

merhaba.ben de hashimoto hastasıyım.2005 yılından bu yana ilaç kullanıyorum.annemde de aynı tahatsızlık var.günlük 75 mikrogram ilaç alıyorum.2 yıllık evliyim.4-5 aydır bebek istiyoruz.geçen ay adetim 1 hafta gecikti.idrar testi kan testi yapıldı.gebelik vardı,ama 2-3 gün sonra düştü.kimyasal gebelik denilen şeyi yaşadım sanırım.düştü derken normal adet kanamam oldu ve onunla birlikte bebek de gitti :KK43:bu arada benim sadece antikor değerlerim yüksek.tsh,t3,t4 değerlerim normal.adetim de düzenlidir.doktorlara danıştığımda gebe kalmama engel bir durum olmadığını yada düşük ihtimalinin de normal kadınlara göre çok çok az daha fazla olabileceğini söylüyorlar.ama gebe kalamama yada düşük ile ilgili o kadar çok şey okuyorum ki(haşimatolu hastalarla ilgili) gerçekten korkmaya başladım.bu hastalıkla hamile kalmış,hamile kalmaya çalışan arkadaşlar birbirimize bilgi verirsek bence faydalı olabilir.

evet canım ya ben de konunun biraz daha ilgi görmesini isterdim ama maalesef sağolsun birkaç kişi dışında ilgilenen olmadı.belki bi anket bile yapabilirdik konuyla ilgili ama yeterince kişiye ulaşamadık galiba.ilgine teşekkürler.çok geçmiş olsun

evet canım ya ben de konunun biraz daha ilgi görmesini isterdim ama maalesef sağolsun birkaç kişi dışında ilgilenen olmadı.belki bi anket bile yapabilirdik konuyla ilgili ama yeterince kişiye ulaşamadık galiba.ilgine teşekkürler.çok geçmiş olsun

kızlar sizleri cok iyi anlıyorum zamanında aynı stresleri ben de yaşamıştımm.keşke bi kaç kişi daha bilgi verseydi sizlere en azından rahatlardınız.en güzel relaks olun kızlar inanın o zamna herşey daha güzel oluyooo.bu hormon işleri hep bunlara bağlı....kaydirigubbakcemile5

kızlar sizleri cok iyi anlıyorum zamanında aynı stresleri ben de yaşamıştımm.keşke bi kaç kişi daha bilgi verseydi sizlere en azından rahatlardınız.en güzel relaks olun kızlar inanın o zamna herşey daha güzel oluyooo.bu hormon işleri hep bunlara bağlı....kaydirigubbakcemile5

ay ne güsel inşallah biz de böyle gebelik takvimi yapabiliriz.Allah analı babalı büyütsün canım

merhaba
ben burayı daha yeni gördüm :uhm:
bende hipo ve haşimato var
4aydır ilaç kullanıyorum
benim enzimler normal st3 ve st4,tsh yüksek
doktor bana,asıl enzimler vücudu etkiliyor tsh ın yüksek olması önemli değil dedi
hatta bana ilaç vermeyecekti bebek düşündüğümüz için çeyrek doz verdi

merhaba arkadaşlar 2 ay önce hıpotreoid yuzunden ılk bebegımı 7 haftalıkken duşurdum. hemen ılaca başladım degerlerım cok duşuk cunku. ılk 3 ay bebegın troıdlerı olmadıgı ıçın annenın troıdlerını emıyor bızde de troıd hormonu olmadıgı için dşüyor. tahlıl takıp şart arkadaşlar.

X