hamile olmak ve sağlıklı bir bebek için en uygun şartlar neler?

firstday

Canlarım ve ben
Kayıtlı Üye
12 Mart 2008
2.114
10
Herkese merhaba,
ben henüz hamile değilim ama inşallah yakın zamanda düşünüyoruz.
arkadaşımın biri geçende ne zaman hamile kaldığın bebek için çok önemli dedi.
Stressiz bir zamanda olmak, grip v.b halindeyken hamile kalmamak, ilaç alıyorken kalmamak gibi...

Bunlar gerçekten önemli mi?
Ben konu hakkında çok bilgim olmadığı için sizlerden fikir almak isterim...Bilen arkadaşlar cevap verirlerse çok sevinirim....

Şimdiden teşekkürler...a.s.

merhaba cnm..benimde fazla bilgim yok...ama ilaç kulanırken biraz tehlikeli olabilir,bide stres yapmamak çok önemli...tercübeli arkadaşlarımız sana yardımci olacak cnm kaydirigubbakcemile5

merhaba cnm..benimde fazla bilgim yok...ama ilaç kulanırken biraz tehlikeli olabilir,bide stres yapmamak çok önemli...tercübeli arkadaşlarımız sana yardımci olacak cnm kaydirigubbakcemile5
canım çok sağol valla..
senden başka cevap veren olmamış
kaydirigubbakcemile3

hamile kalmadan önce sistemik bir hastalığınız var vede düzenli ilaç kullanıyorsanız dr gidip görüşmeniz gerekiyor.bazı ilaçlar bir dönem öncesinden bırakılması gerekebilir.stresten de uzak kalmak gerekiyor. birde hamile kalacağım diye şartlanmamak gerekiyor buda strese neden oluyor

hamile kalmadan önce sistemik bir hastalığınız var vede düzenli ilaç kullanıyorsanız dr gidip görüşmeniz gerekiyor.bazı ilaçlar bir dönem öncesinden bırakılması gerekebilir.stresten de uzak kalmak gerekiyor. birde hamile kalacağım diye şartlanmamak gerekiyor buda strese neden oluyor
canım çok teşekkür ederimmmmmmma.s.

merhaba ben aranıza yeni katıldım ve bende şu an ilaç tedavisi görüyorum hamile kalmak istediğin zaman ilaç kullanmaman gerekir bebekter sorun olabiliyormuş özellikle psikiyatri ilaçları çünkü bende daha yeni panik ataktan kurtulup bebek tedavisi görüyorum.

stresss en büyük düşmanı insan hayatının....
stresten uzak olmalı...
ilaç kesinlikle kullanılmamalı..
sigara-alkol gibi maddelerden uzak durmalı asla kullanılmamalı...
aylar öncesinden folik asit kullanılmaya başlanmalı...
hamilelik öncesi torch tesleri yapılmalı...

hamile kalmayı düşündüğüm anda hemen doktora gittim kan idrar testleri yapıldı herhangi bir sorun olmadığı için korunmayı bıraktık.
hamile kalana dek hiçbir surette ilaç kullanmadım ağrı kesici aspiri gibi şeyler de dahil, yediklerime dikkat ettim, sigarayı çok azalttım günde 2ye düşürdüm hamile kalır kalmaz da hemen bıraktım tamamen, alkol kullanmadım, ağır kaldırmadım özellikle yumurtlama döneminden sonra, kendimi korumaya çalıştım, büyüklerimiz ayaklarını sıcak tutmak gerektiğini tekrarlar hep çorap ve terlik giydim, hamileliğin ilk dönemlerinde zararlı olan şeylerden uzak durdum düşük olmaması için, maydonoz gibi mesela, folik asite başladım 3 ay öncesinden ama hamile kalınca bıraktım doktorlardan bazıları kullandırmıyor yeşilliklerden alınması tarafarı o nedenle doktor kullan deyinceye dek hamile olduğum halde folik asit dahi kullanmadım; stresten uzak kalmaya çalıştım (çok zor olsa da hamile kalmak istediğimi bebekleri unutmaya çalıştım hatta o aralar bu başlıklara dahi bakmadım) kendime meşgale buldum kursa yazıldım. daha önceden eğer guatr geçirmişseniz mutlaka yılda bir kez kan testi yaptırmalısınız hamile kalmayı düşünüyorsanız hele mutlaka... düşüğe neden olabiliyor çünkü...
velhasılı öncesinde de hamileymişim gibi yaşadım:) sözün özü bu....

ben de 3 ay sonra dusunuyorum bebegı ama hapı bırakamdan doktrora gdecegım cunku herhangı bı sorun cıkmasını ıztemıyorum gercektende planlı gebelık bnunun ıcın cok onemlı yanı hem bebek hem anne ıcın:emir_bebek:

canım dr lar gebeliklerin mutlaka planlı olmasından yana bu yüzden önce bi dr a görün..mesela iltihap ve benzeri bişey varsa hamile kalmadan tedavi edilmeli..hamile kalırsan ilaç kullanmazsın..yada kan durumun nasıl demir eksikliği varmı eğer bunlar varsa hamile kalmadan önce demir takviyesi yapılıyo..demir eksikliği hamilelikte ve doğumda sıkıntılar yaşatıyo..aynı zamanda folik asit takviyeside yapılıyo...sigara alkolu soylememe gerek yok zaten...hamile kalmadan önce mutlaka bi dr a görün...

X