Doğuma Hazırlık Özel Sektörde çalışanlar doğum izni hakkında

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

yixgxitimmm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2007
467
0
Bayanlar yakın bir tanıdığım için bir sorum olacaktı. Bilenler cevap verirse memnun olurum .özel sektörde sigortalı olarak çalışan bayanlar doğum izninini memurlar gibi öncesi ve sonrası ücretli 16 hafta olarak kullanabiliyorlarmı ?? ve bu ücretli izin sırasında maaşlarını çalışmakta oldukları kurummu yoksa SSK mı ödüyor?? yakınıma araştırırım dedim ama özel sektör konusunda hiç bir bilgim yokkk

doğum öncesi 4 doğum sonrası 4 hafta olmak üzere 8 hafta ücretli izin aldım ben raporum 15 nisanda bitiyor maaşları ssk ödüyor ama rapor bitiminde toplam ödeme yapıyor yani her ay maaş almıyorsunuz

Son düzenleme:
bende özel sektörde çalışıyorum.doğum öncesi 8 doğum sonrası 8 toplam 16 hafta izin kullanılıyor.arkadaş yanlış yazdı heralde.:sm_confused:

bende ozel sektorde calısıorum..dogum oncesı 8 dogum sonrası 8 hafta olmak uzere 16 hafta ızne ayrıldım...ucret konusunda şirketten şirkete deişiomu bılmıorum ama;benım bu 4aylık suredekı ucretımı şirket yatırıo ızın bıtımınde ssk dan toplu alıosun ve sırkete verıosun..ssk dan aldıın paranın içinde sut ucretıde varmış onu kendıne alıp gerısını sırkete verıosun canım...bızım şirkette boyle dıgerlerıde boylemı bılemıorum...

doğum öncesi 4 doğum sonrası 4 hafta olmak üzere 8 hafta ücretli izin aldım ben raporum 15 nisanda bitiyor maaşları ssk ödüyor ama rapor bitiminde toplam ödeme yapıyor yani her ay maaş almıyorsunuz

evet yanlış yazmışım 16 hafta izin canımkaydirigubbakcemile3

önce 8+sonra 8 hafta izin....ama özel sektörde patron istemezse bu kadarını bile kullanamayabilirsin...bizim ofiste bi bayan iznini dilediğince kullanamadı doğuma 2 hafta kala gitti...doğumdan 1 ay sonra geldi...

canım 8 hafta önce 8 hafta sonra 16 hafta izin kullanabilirsin eğer istersen 37 haftaya kadar çalışıp kalan beş haftayı doğum sonrasına aktarabiliyorsun maaşınıda doğum sonrası raporun bitince toplu alıyorsun canım

peki kızlar istirahat açtırrıken hangi belgelerle hangi kurumlarda işlem yapılacak 32 . haftada?

peki kızlar istirahat açtırrıken hangi belgelerle hangi kurumlarda işlem yapılacak 32 . haftada?

kızlar ızın konusunu yazmıslar zaten.. gıttıgın hastanenın ssk ıle anlasması var ıse ıs gorememezlık raporunu orda acarlar..yok ıse ssk hastanesınde actırman gerekır..vızıte kagıdı kımlık ıle gıtmen yeterlı..muayne olmayacaksan son ultrason goruntulerını de al yanına..

arkadaşlar hepiniz çalıştığınız özel şirkette primleriniz tam maaş üzerinden mi yatıyor??? priminiz asgari ücretten yatıyorsa maaşınızı ona göre alıyorsunuz ve şirket aradaki farkı da ödemiyor. bilginize

Valla heralde her şirketin uygulaması farklı....
Bizim şirkette durum şu...
Toplam 16 hafta doğum iznin var. Bunu ister 8 önce 8 sonra kullanabiliyorsun yada 4 önce 12 sonra kullanabiliyorsun... Doktor hangi haftaya kadar çalışabilir raporu verdiyse o kadar çalışıp izne ayrılabiliyorsun.... Benim şimdilik planım doğumdan 2 haftaönce ayrılmak, ve mümkün olduğunca fazla zamanı doğum sonrasında kullanmak....

Ücret olarak da....
Bizde şirket maaşımı benim hesap numarama yatıracak düzenli olarak... Rapor bitiminde sigortadan alacağım parayı da şirkete iade edicem...

Doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum iznimiz bulunmakta. Ben 37. haftaya kadar çalışacağım, şu an 33. haftadayım.kullanmadığım 5 haftayı da doğum sonrasına aktaracağım(doktor raporu ile). Bende iş yerimle görüştüm, doğum izninde bulunduğum süre zarfında maaşımın 3 te ikisini her ay SSK dan alacağım.

--http://calisangebe.wordpress.com/calisan-gebenin-haklari/

çok faydalı bilgiler var. okumanızı tavsiye ederim...

Çalışan gebelerin aklını kurcalayan önemli konulardan biri de doğum iznindeyken ücretlerinin nasıl ödeneceğidir. Bu konuda çalışma hayatında farklı uygulamalar görülmektedir. ış yasasının 49. maddesinin* son fıkrasında yer alan “Hasta, izinli, veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere…]” cümlesi konuyla ilgili farklı yorumlara neden olmaktadır.
Bu uygulamalar şunlardır;
*Hiç kesinti yapmayanlar:
Bu tür kuruluşlar özellikle beyaz yakalı diye tabir ettiğimiz idari kadroların ağırlıklı olduğu ve aylık ücret sisteminin uygulandığı kuruluşlar olup, gerek yukarıda sözünü ettiğimiz maddeyi işçi lehinde yorumlayarak gerekse de iş sözleşmelerinde işçinin istirahatlı olduğu sürelere ait ücretinin kesilmemesi yolunda maddeler olan kuruluşlardır. Bu kuruluşlar işçiye istirahatlı oldukları sürelerin ücretlerini herhangi bir kesinti yapmaksızın ödemektedirler.
*Kısmi ödeme yapanlar:
Bu kuruluşlar istirahatlı işçinin SSK’dan aldığı geçici iş göremezlik ödeneğinin ücretinden düşük olması durumunda aradaki farkı tamamlayan kuruluşlardır.
*Ücret ödemeyenler:
ışçinin istirahatlı olduğu sürece SSK’dan geçici iş göremezlik ödeneği alması sebebiyle kendilerinin ücret ödeme zorunluluğu olmadığı yorumuyla işçiye bu süre için ücret tahakkuk ettirmeyip ücretinin tamamını kesen kuruluşlardır.
*Ücret ödeyip işçiden ış göremezlik ödeneğini alanlar:
Bu kuruluşlar işçinin istirahatlı olduğu süre içinde ücretinden herhangi bir kesinti yapmayıp, buna karşın işçinin SSK’dan aldığı Geçici iş göremezlik ödeneğini kendisinden tahsil eden kuruluşlardır.
Yasanın bu kadar önemli bir konuda emredici nitelikte bir hükümle konuya açıklık getirmemesi ortaya farklı yorumlar çıkartmıştır. Bu da pratiğe yansıyarak ortaya farklı uygulamaların çıkmasına neden olmuştur.
Gebeliğinizle birlikte kendi şirketinizdeki uygulamanın nasıl olduğunu şirketinize sorarak planlamanızı buna göre yapmak, ilerde tatsız sürprizlerle karşılaşmanızı önleyecektir.
*MADDE 49. – ışçinin tatil günü ücreti çalıştığı günlere göre bir güne düşen ücretidir.
Parça başına, akort, götürü veya yüzde usulü ile çalışan işçilerin tatil günü ücreti, ödeme döneminde kazandığı ücretin aynı süre içinde çalıştığı günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.
Saat ücreti ile çalışan işçilerin tatil günü ücreti saat ücretinin yedibuçuk katıdır.
Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere 46, 47 ve 48 inci maddenin birinci fıkrası hükümleri uygulanmaz. Ancak bunlardan ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışanlara ayrıca çalıştığı her gün için bir günlük ücreti ödenir.

toplam 16 hafta izin var ben kendim özelde çalıştığım için çok iyi biliyorum .şunu hatrlatıyım sgk lı ise muhtemel öyledir sgk doğumdan sonra 90 ödüyor ona göre ayarlasın doğum öncesi 32den 37 çalışabilir raporu varsa aldıysa doktryla görüşsün çünkü olurya izni uzattı 37 haftaya çalıştı diyelim ayrıldı 37,haftada doğum yaparsa 3 hafta hakkı yanıyor bunu unutmayın sgk sadece doğum sonrası 90 gün öder .bana özelden msj atark daha çok bilgi alabilrsnz .

Doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum iznimiz bulunmakta. Ben 37. haftaya kadar çalışacağım, şu an 33. haftadayım.kullanmadığım 5 haftayı da doğum sonrasına aktaracağım(doktor raporu ile). Bende iş yerimle görüştüm, doğum izninde bulunduğum süre zarfında maaşımın 3 te ikisini her ay SSK dan alacağım.

her ay sgkdan alamazsın rapor bitimde başvurun yapılır başvurudan 20 gün sonra alıyorsun alman yaklışık 4,5 ayı buluyor ben 18 ralıkta doğum yaptım ve 7 mayısta paramı aldım o şeklde hesapla

ayrıca olduya 37haftada doğum yaoın aktardığın kısım yanıyor iznini ona göre ayarla canım doğumdan sonra sadece sgk 90 öder ona göre doğum öncesine aktar 90den kalan günleri öyle düzenlt raporu.kız bebekse erekn doğuyor çünkü sen 37 veya 38 doğum yapcak gb ayarla

her ay sgkdan alamazsın rapor bitimde başvurun yapılır başvurudan 20 gün sonra alıyorsun alman yaklışık 4,5 ayı buluyor ben 18 ralıkta doğum yaptım ve 7 mayısta paramı aldım o şeklde hesapla

ayrıca olduya 37haftada doğum yaoın aktardığın kısım yanıyor iznini ona göre ayarla canım doğumdan sonra sadece sgk 90 öder ona göre doğum öncesine aktar 90den kalan günleri öyle düzenlt raporu.kız bebekse erekn doğuyor çünkü sen 37 veya 38 doğum yapcak gb ayarla

Kızım olcak, herkes kızlar erken doğuyor diyo ama doktorum haziranın ikinci yarısında(39. ve 40. haftalar) bekliyoruz diyor doğumu.Eğer 37 yada 38 de doğum yaparsam, önceki 5 haftalık iznimi doğum sonrasına aktaramıyor muyum (doktor raporuyla)?

toplam 16 hafta izin var ben kendim özelde çalıştığım için çok iyi biliyorum .şunu hatrlatıyım sgk lı ise muhtemel öyledir sgk doğumdan sonra 90 ödüyor ona göre ayarlasın doğum öncesi 32den 37 çalışabilir raporu varsa aldıysa doktryla görüşsün çünkü olurya izni uzattı 37 haftaya çalıştı diyelim ayrıldı 37,haftada doğum yaparsa 3 hafta hakkı yanıyor bunu unutmayın sgk sadece doğum sonrası 90 gün öder .bana özelden msj atark daha çok bilgi alabilrsnz .

bilginiz olmasına çok sevindim çünkü bu konuyu doğru dürüst kimse bilmiyor. Ben önümüzdeki hafta yani 32. haftamda izne ayrılıcam. raporumu doktorum çalıştığı üniversite hastanesinden vericek. Ben bu raporu aldıktan sonra sskya mı götürücem. İş yerine mi götürücem. Acaba izne ayrıldığımı hemen sskya belgelesem maaş ödemem daha erken olur mu?? birde maaşımın ne kadarını ödeyecekler acaba??

bilginiz olmasına çok sevindim çünkü bu konuyu doğru dürüst kimse bilmiyor. Ben önümüzdeki hafta yani 32. haftamda izne ayrılıcam. raporumu doktorum çalıştığı üniversite hastanesinden vericek. Ben bu raporu aldıktan sonra sskya mı götürücem. İş yerine mi götürücem. Acaba izne ayrıldığımı hemen sskya belgelesem maaş ödemem daha erken olur mu?? birde maaşımın ne kadarını ödeyecekler acaba??

Raporu iş yerine veriyorsun, onlar gerekli işlemi yapıyorlar. Ama sakın orjinal raporu iş yerine verme ilerde lazım olabilir, fotokopisini vermen yeterli.

arkadaşlar merhaba
bende yaklaşık 4 aydır çalışıyorum daha 12. haftamdayım 32 ye kadar bende calışmayı düşünüyorum ama
bir bebeğim daha var 11 aylık e bir bebek daha olacak 2 bebeğe birden annem bakamayacak onun için çalışmayı düşünmüyorum
pek her ne kadar paraya ihtiyacım olsada ve iş yerimden çok memnun olsamda
durum böyle olunca yaklaşık 3.5 aylık yardımı da almak istiyorum acaba doğum izni bittikten sonra çalışma şartı varmı o parayı alabilmek için

doğum sonrası çalışma şartı olayı hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi ????

X