epidural sezeryan ve spinal arasındaki fark nedirki

nar

Guru
Kayıtlı Üye
14 Mart 2008
1.895
7
mecburen sezeryan olucam ama epidural ve spinal arasında ne fark var acaba olanlar anlatabilirlermi birazcık

canım epiduralda omurilik zarının etrafı uyuşturuluyor.sipinalde ise aralığa yani, beyin-omurilik sıvısınının içine anestezik madde veriliyor ama bu tanımlar tam olarak böyle değil aslında.kolay anlayabilmen için kabaca yazdım.ikisi de çok farklı değil..yani epiduralden biraz daha derin diyebiliriz.sezeryanda epidural ve spinal ikiside birlikte olabilir.bende yaklaşık 2 hf sonra epidural ile sezeryan doğum gerçekleştirecem inşallah

teşkler sizede hayırlı doğumlar .ben biraz korkuyorum ayaklarım uyuşacak ya heyecan yaparsam uyutulmakta istemiyorum bakalım hayırlısı

Selamlar
Bwn bugün bu konu ile ilgili epey bişeyler okudum - bak sana yardımcı olabilir belki şu sitede güzel anlatmışlar Dogum | Epidural
Umarım herşey istediğin gibi olur hihoyyyt

Birde spinali acil doğumlarda tercih ediyorlar. Epiduralde gece 24.00 ten sonra birşey yemeni ve içmeni istemiyorlar. Planlı sezeryanlarda epidural tercih ediliyor. Ben epiduralle yaptım çokta memnundum. Spinalden sonra çok baş ağrısı çeken arkdaşlar oldu ve ağrı kesiciler işe yaramıyor. Gazı kaçırılmış kola ve kahve iyi geliyor. Epiduralde böyle bir sorunla ne ben karşılaştım ne de karşılaşanı duydum. şimdiden bebeğini güle gülebüyüt. Sevgiler..

bende iki ay önce normal doğum yapmaktan korktuğum için açılmam olduğu halde spinal ile doğum yaptım..bende baş ağrısı ya da başka bi sorun olmadı...umarım sizde kolayca kurtulursunuz bebeğinizi kucağınıza alırsınız inşallah..

korkma narcım sağlıkla kucağına alacaksın yakışıklını inşallahhhŞeniz

korkma narcım sağlıkla kucağına alacaksın yakışıklını inşallahhhŞeniz
teşkler cnm benim ya narkoz almak ayrı korkutuyo bilerek uyanık ameliyat ayrı bir de bir kaç sezeryan doğum izledim hem nette hemde arkadaş çekmiş birde ayakların uyuşması belki dedim spinalde daha erken düzelir mi acep dedim sağol cnm mecbur doğacak saklamyamam demi ama :1hug:

ya kızlar ben de 6 buçuk aylık hamileyim.doğumu yavaş yavaş düşünmeye ve araştırmaya başladım.ben sezeryandan ve normal doğumdan cok korkuyorum.epüdüral ya da spinal olmak istemiştim fakat bizim hastanede fiyatlar cok pahalı geldi bana.bilemiyorum artık ne yapacağımı.

spinal bende çok şiddetli başağrısı yapmıştı,
dik uyuyordum,uzanınca eyim çatlıyordu sanki,
nescafe,parol idare ettik,
bir de günde 3 lt su,
epiduralde olmuyormuş galiba,
tercih şansın varsa epidural yaptır,
bana soran olmamıştı:CüvCüv: böyleyken:roflol:
o başağrıları canımı yakmıştı ama gözüm açık bir operasyon geçrmek,
kızımı o anda yanağımda hissetmek çok güzeldi,paha biçilmezdi,
günlerce sürse de o başağrısı değerdi,
ikinci çocuk düşünmüyorum ama tekmelerini ve ilk doğduğundaki kokusunu ve tipini hatırladıkça,
düzinelerce doğurmak geliyor içimdenkaydirigubbakcemile3
korkma ,herşey gönlünce olsun...

bende allah nasip ederse 15 yada 16 eylülde epidural sezeryan olcam.ben sipinal istemedim doktorumda şiddetli baş ağrısı yaptığını söyledi tabi belki birazda bünye meselesi bu ama epidural yaptırmak daha avantajlıdır die düşünüyorum.allah hepimize kolay sağlıklı doğumlar nasip etsin kızlar.

peki bir de risklerden söz ediliyor arkadaşlar (Allah korusun felç gibi)
Böyle riskler duyan oldu mu? varsa hangisi daha riskli acaba?

ben bir ay önce spinal sezeryan oldum ve herhangi bir yan etkisini görmedim. eğer sezeryan olmak zorundaysanız spinali öneririm. 2-3 dk. içinde uyuşma oluyor ve hiçbirşey hissetmiyorsunuz. iğne vurulurken hiç acımadı taktıkları serum bile daha fazla acımıştır. odanıza döndüğünüzde en az 3 lt su içmeniz gerekiyor. böylece herhangi bir yan etkisini yaşamazsınız...

Bende normal istiyorum ama olmazsa doktora birakicam sonuçta ikisi de dışardan müdahale olduğu için doktor hangisinden memnunsa onu yaptiririm

Bende normal istiyorum ama olmazsa doktora birakicam sonuçta ikisi de dışardan müdahale olduğu için doktor hangisinden memnunsa onu yaptiririm

Sezeryan olrsan spinali tavsye ederm dha cbk uyuskluk geciyor ben kesnlikle istemiydm genel istydum tammamen uyumak ama acilen dogum oldgu icin yemek yemistim doktr spinal yapdi 1 2 sate uyusklgm gtmisti korktgm kdr olmadi allaha skur

X