Konuşma Problemleri Oğlumun kekelemesi için dr. tavsiyesi

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Mesaji yazali epey olmus, umarim hersey yolundadir.

Yine ben size bir tavsiye de bulunmak istiyorum.

Logopedist'te götürün cocugunuzu...

<---- Logopedi (Konusma Terapisi) ---->

ilgin için teşekkür ederim canım bugün Ankaradakileri bir araştırıyım.

cnm aynı dert bende vardı hatta bunda birkaç konu açtım kekemelik bir korku yada özenti ile çıkıyor ama gitmesi uzun bir zaman alıyor çocugum 3 yaşında başladı sebebi ya korktu ya halasının ogluna özendi birlikte çok vakit geçiriyorlardı oda kekemelige ondan özendi doktorlar böle diyo çok doktora götürdüm pisikologa götürdüm kendi haline bırakın konuşurken gözle temastan kaçının laflarını kesmeyin konuşmasını düzeltmeye çalışmayın sabır ila dinleyin şarkı söyletin sevdigi bir olayı anlatırın heyecanla ee sonr5a ne oldu diye sorun sinirlendirmeyin dahada artar kekemeligi yani pisikologlar bize bunları dedi ve oglum arada bir harika konuşuyor ama sinirlenince başlıyor kekelemeye ne yapım alıştım artık takmamaya çaslışıyom ama bazen kekemeligi kulanıyor bize her istedigini yaptıurmaya çalışıyor işte ozaman canım çıkıyor arkadaşım bu işi evde halet sen çocugunun doktoru ol yazdıklarımı okursan uygulamaya çalış inan neti,ce alırsın inşallah düzelir

aynı şeyi bende kızımda yaşamıştım kızım çok düzgün ve akıcı konuşuyordu ama birden bire 3.5 yaşında kekelemeye başladı o dönem sağlık sorunu nedeniyle birsürü film filan çektirmiştik korkmuştu ya ondan yada o dönem kreşe vermiştim 3 gün gitti çok ağladı gitmek istemedi bende geri aldım artık neden oldu bilmiyorum ama canınızı sıkmayın bu yaşlarda olabiliyomuş bizim doktorumuzda aynı şeyleri söylemişti bide hangi ortamda daha fazla kekelediğini belirlememizi istemişti doktoro bir kere götürdüm yaklaşık bir sene sürdü ve kendiliğinden düzeldi üzüntünüzü çok iyi anlayabiliyorum ama düzelicek sabırlı olun ve çocuğunuzla mümkün olduğu kadar fazla zaman geçirin şimdi kızım yedi yaşında 1.sınıfa gidiyor ve çok düzgün konuşuyor

ankaradaysan başkent üniversitesinde kulak burun boğaz kısmında konuşma terapisti MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE bence bir numara tavsiye ederim

merhaba. ben aranıza yeni katıldım.benimde 5 yaşında bir oğlum var.yaklaşık iki hafta önce kekelemeye başladı.bende hemen araştırmaya başladım.korkudan olabileceğini öğrendim.fakat bişeyden kortugunu hatırlamıyorum.bu arada oğlum çok güzel konuşurdu.hatta annem (kızım sabah kalkar kalmaz oku bu çocuğu nazar falan değer alllah korusun derdi).daha önce şahit olmuş.için için korksamda okumadım. ve korktuğum başıma geldi.önce dr götürecektik.annem okuyun 7 gün düzelmezse götürürsünüz dedi.internette bi dua buldum kekemelik içinmiş anneminde söylediği dualarla beraber 7 gün eşimle okuduk. bu arada evdeki sıkı yönetimi kaldırdık.sabrettik. belki inanmayacaksınız ama 7ci gün oğlum birden düzgün konuşmaya başladı.o 7 gün boyunca ağladım Allahtan bi mucize diledim.oglum derdini anlatmak için çabalarken etrafındakilerin ona acıyarak bakması mahvetti beni.hatta bi ara konuşmaya çabalamayı bırakıp derdini işaretlerle anlatmaya çalışmıştı.hani DÜNYA DUA ÜZERİNDE DURUR derler ya doğru.yeterki yürekten isteyin.yaradanın olduramayacağı hiç bir şey yok. kimseye dr gitmeyin demiyorum yanlış anlaşılmasın.gidin elbette ama dua da edin bişey kaybetmezsiniz.okududum dua....... herbirinin başında besmele ile (vahlül ukdeten min lisani)7 kere sonra kekeme olan kişinin ağzına (ya şafi hu) diyerek üflenecek.... allah hepimizin derdine şifa versin.

arkadaşlar benim ogluşum 4 yaşında son bir senedir kekelemeye başladı.2,5 yaşındayken kardeşi oldu bizde kıskandıgı için dikkat çekmeye çalışıyor diye düşündük.ama sanırım kalıcı olmaya başladı.ben ankara da oturuyorum daha önce böyle bir sorun yaşayıp dr.a giden arkadaşlar varsa bana dr. tavsiyesinde bulunabilirmi.

benim kızım 3,5 yaşında ve bir senedir aynı sıkıntıyı bizde yaşıyoruz. biz hacettepeyi tercih ettik. bizi odyoloji konuşma bozuklukları bölümüne gönderdiler. doktor hikayemizi dinledi. bir soruna bağlama bu yaşlarda fizyolojik bir durumdur dedi. anne babbanındurumu ele elışı çok önemli, konuşması bölünmeyecek konuşurken gözlerine bakacaksınız . sakin konuşarak ona model olacaksınız. bol bol da kitap okuyup resimlerden soru sorarak onun cevaplamasını sağlayın. kitabı okurkende tane tane ve sakin bir şekilde okumanız çok önemli.. Birde madalyon psikiyatri merkezine götürebilirsiniz.

merhaba. ben aranıza yeni katıldım.benimde 5 yaşında bir oğlum var.yaklaşık iki hafta önce kekelemeye başladı.bende hemen araştırmaya başladım.korkudan olabileceğini öğrendim.fakat bişeyden kortugunu hatırlamıyorum.bu arada oğlum çok güzel konuşurdu.hatta annem (kızım sabah kalkar kalmaz oku bu çocuğu nazar falan değer alllah korusun derdi).daha önce şahit olmuş.için için korksamda okumadım. ve korktuğum başıma geldi.önce dr götürecektik.annem okuyun 7 gün düzelmezse götürürsünüz dedi.internette bi dua buldum kekemelik içinmiş anneminde söylediği dualarla beraber 7 gün eşimle okuduk. bu arada evdeki sıkı yönetimi kaldırdık.sabrettik. belki inanmayacaksınız ama 7ci gün oğlum birden düzgün konuşmaya başladı.o 7 gün boyunca ağladım Allahtan bi mucize diledim.oglum derdini anlatmak için çabalarken etrafındakilerin ona acıyarak bakması mahvetti beni.hatta bi ara konuşmaya çabalamayı bırakıp derdini işaretlerle anlatmaya çalışmıştı.hani DÜNYA DUA ÜZERİNDE DURUR derler ya doğru.yeterki yürekten isteyin.yaradanın olduramayacağı hiç bir şey yok. kimseye dr gitmeyin demiyorum yanlış anlaşılmasın.gidin elbette ama dua da edin bişey kaybetmezsiniz.okududum dua....... herbirinin başında besmele ile (vahlül ukdeten min lisani)7 kere sonra kekeme olan kişinin ağzına (ya şafi hu) diyerek üflenecek.... allah hepimizin derdine şifa versin.
merhaba benim kızım 3.5 yasında ve 2 aydır kekeliyor ta ki sizin yazdıklarınızı okuyana kadar Allah sizden razı olsun size o kadar dua ettimki yazdığınız duayı bende kızıma okudum ve gercekten kızım artık kekelemiyor.mucize gerçekten inanınki kızım kekelemekten hiç konusamıyordu simdi çok net ve akıcı konusuyor kekelemekten eser kalmadı çok sukur herkese tavsiye ederim.YER GÖK DUA...

ayni sorun bendede var oglum uc yasina kekelemeye basladi cunku kiz kardesi oldu kizim simdi bir yasinda ama oglum surekli kekelemiyor bazen aylarca hic kekelemiyor bazen birden keklemeye basliyor
altinada isemeye basladi kardesi dogduktan sonra
bizimde doktorla randevumuz var bu konuda aldigim ayrintili bilgileri seve seve seninle paylasirim arkadasim:)

merhabalar
uzun zaman geçmiş ama oğlunuzun durumu nasıl su an..
benim kızım aynı durumda ,kekeliyor :KK43:
konuşmada problem yasıyor..
neler yaptınız? nereye götürdünüz? yoksa kendi kendine mi geçti?
nolur yardım edin
cok üzgünüm
ağlamaktan gözlerim şiş dolaşıyorum her gün
takatim kalmadı :KK43:

benim kızım 3,5 yaşında ve bir senedir aynı sıkıntıyı bizde yaşıyoruz. biz hacettepeyi tercih ettik. bizi odyoloji konuşma bozuklukları bölümüne gönderdiler. doktor hikayemizi dinledi. bir soruna bağlama bu yaşlarda fizyolojik bir durumdur dedi. anne babbanındurumu ele elışı çok önemli, konuşması bölünmeyecek konuşurken gözlerine bakacaksınız . sakin konuşarak ona model olacaksınız. bol bol da kitap okuyup resimlerden soru sorarak onun cevaplamasını sağlayın. kitabı okurkende tane tane ve sakin bir şekilde okumanız çok önemli.. Birde madalyon psikiyatri merkezine götürebilirsiniz.

merhabalar
uzun zaman geçmiş ama o çocugunuzun durumu nasıl su an..
benim kızım aynı durumda ,kekeliyor :KK43:
konuşmada problem yasıyor..
neler yaptınız? nereye götürdünüz? yoksa kendi kendine mi geçti?
nolur yardım edin
cok üzgünüm
ağlamaktan gözlerim şiş dolaşıyorum her gün
takatim kalmadı :KK43:

turkıyede genellikle her çocuğun basına gelen olay. Özellikle erkek çocuklarında 3-6 yas arasında geçici kekemelik dıye tabir ediliyor. Kımısıde kalıcı olabiliyor. Çocuğun yaşadığı anı psikolojik değişiklikler veya ailede kekeme varsa onun rol model alinmasıda etken. Tedavi ıse arkadaşların saydıkları. Geçmiş olsun

benim kızımda 1 sene önce oldu bu olay..hece tekrarları takılmalar vs..
1 ay sürdü geçti
fakat 1 sene sonra aniden gene başladı
:KK43:
ne yapacağımı bilemiyorum
8 gün oldu ve 1 haftadır çok kötü kelime tekrarları başladı ve her kelimede takılıyor
konuşmada zorluk çekiyor
gizli gizli banyolarda ağlıyorum..
takatim kalmadı
niye böle oldu kafayı yicem :KK43:

merhaba. Ben aranıza yeni katıldım.benimde 5 yaşında bir oğlum var.yaklaşık iki hafta önce kekelemeye başladı.bende hemen araştırmaya başladım.korkudan olabileceğini öğrendim.fakat bişeyden kortugunu hatırlamıyorum.bu arada oğlum çok güzel konuşurdu.hatta annem (kızım sabah kalkar kalmaz oku bu çocuğu nazar falan değer alllah korusun derdi).daha önce şahit olmuş.için için korksamda okumadım. Ve korktuğum başıma geldi.önce dr götürecektik.annem okuyun 7 gün düzelmezse götürürsünüz dedi.internette bi dua buldum kekemelik içinmiş anneminde söylediği dualarla beraber 7 gün eşimle okuduk. Bu arada evdeki sıkı yönetimi kaldırdık.sabrettik. Belki inanmayacaksınız ama 7ci gün oğlum birden düzgün konuşmaya başladı.o 7 gün boyunca ağladım allahtan bi mucize diledim.oglum derdini anlatmak için çabalarken etrafındakilerin ona acıyarak bakması mahvetti beni.hatta bi ara konuşmaya çabalamayı bırakıp derdini işaretlerle anlatmaya çalışmıştı.hani dünya dua üzerinde durur derler ya doğru.yeterki yürekten isteyin.yaradanın olduramayacağı hiç bir şey yok. Kimseye dr gitmeyin demiyorum yanlış anlaşılmasın.gidin elbette ama dua da edin bişey kaybetmezsiniz.okududum dua....... Herbirinin başında besmele ile (vahlül ukdeten min lisani)7 kere sonra kekeme olan kişinin ağzına (ya şafi hu) diyerek üflenecek.... Allah hepimizin derdine şifa versin.

ne olur annenizin de size soylediği dualar ve tam anlamıyla neler yaptınızz ne olur anlatırmısınız..

benim kızımda 1 sene önce oldu bu olay..hece tekrarları takılmalar vs..
1 ay sürdü geçti
fakat 1 sene sonra aniden gene başladı
:KK43:
ne yapacağımı bilemiyorum
8 gün oldu ve 1 haftadır çok kötü kelime tekrarları başladı ve her kelimede takılıyor
konuşmada zorluk çekiyor
gizli gizli banyolarda ağlıyorum..
takatim kalmadı
niye böle oldu kafayı yicem :KK43:

konuyla ilgili akla gelen ilk isim Prf Ahmet konrot alanında uzmandır ve dil konuşma terapisinin babası olarak bilinir :) istersen sana onun iletişim bilgilerini iletebilirim üzülme çözülmeyecek bir problem değil sadece doğru kişiden yardım almalısın

konuyla ilgili akla gelen ilk isim Prf Ahmet konrot alanında uzmandır ve dil konuşma terapisinin babası olarak bilinir :) istersen sana onun iletişim bilgilerini iletebilirim üzülme çözülmeyecek bir problem değil sadece doğru kişiden yardım almalısın

hatta iletişim bilgilerini paylaşıyorum

0 (216) 463 74 74

WWW:<a href="http://kkm.konrot.com">http://kkm.konrot.com</a>

çocuğunuzun düzgün bir şekilde konuşurken birdenbire kekelemeye hatta konuşamamaya başlaması ne kadar içinizi acıtır çok iyi bilirim..bunu yaşamış ve (şükürler olsun)atlatmış bir anne olarak size birkaç tavsiyede bulunabilirim..
çocuğunuza karşı asla kuralcı olmayın öncelikle,sık sık ikazlarda bulunmayın,en önemlisi onu dinleyin ve kesinlikle kelimelerini düzeltmeyinki kendine olan güvenini tamamen kaybetmesin..bir de konuşurken sürekli göz temasında bulunun.
çocukların iç dünyası o kadar farklıki hangi olay onları ne şekilde etkiler anlamak çok güç..bu yüzden münakaşa ortamında bile bulunmasına izin vermeyin..
aslında bunları hepimiz biliyoruz ama çoğu zaman göz ardı ediyoruz belki farkında olmadan..
umarım siz de en kısa zamanda atlatırsınız..allah yardımcınız olsun..

merhabalar, benim oğlumda 27 aylık, erken konuşmaya başladı, çok güzel cümleler kuruyordu, kendini çok güzel ifade ediyordu ancak 20 gündür kekelemeye başladı, ilk önce b harfi ile başaldı ve harfleri tekrarlıyordu sonra diğer kelimelere sıçradı ve 2-3 gündür birden patlama şeklinde söylemye çalışıyor, oda çok zorluyor, ıkına ıkına kelime söyleme başladı, çocuk psikiyatristine götürdüm, bekleyin dedi, ama bekleyemiyorz, çok endişeliyiz, terapist araştırmaya başladık
bu durumu yaşayıp atlatanlar varmı?
nasıl tedavi ediliyor?
tavsiyeleriniz nelerdir

çok teşekkür ederim şu an fazla bir sıkıntımız kalmadı normal konuşmaya başladı ogluşum tabi ara ara yapıyor verdigin link çok işime yarayacak ben Ankarada yım burada ulaşabilecegim yerlerde varmış haberim yoktu çok iyi oldu tekrar çok teşekkür ederim.

merhaba sizin çocuğunuz nasıl iyileşti? tavsiyeleriniz ve tedavi ile ilgili bilgi verebilirmisiniz, internetten çok araştırdık genelde hep sıkıntı yaşayan anneler forum sitelerine yazılar yazmış ama tedavi sonrası yazan pek olmamış, bizde merak ediyorz, benim oğlum 27 aylık ve yaklaşık 20 gündür kekelemey başladı ve son birkaç gündür de ıkınma şeklinde kelime söylemeye başladı, ve bazende konuşmak istemiyor, terapist araştırmaya başladık, afyonda oturuyoruz ama sürekli gidilip geliniyor mu diye yakın illerden bakmaya çalışıyoruz, sizin nasıl geçti, yada bu durumu yaşayıp atlatanlar çocuklarına nasıl davranıyor, ne yapmamaız lazım, lütfen cevaplarsanz çok sevinirim :KK43:

Allah yardimcinjz olsun.
Benim oglumda kekemelik yoktu ama hafif pelteklik gibi harflerin bazilarini soyleyemiyordu.
K sesini t olarak cikariyordu mesela r sesini y olarak soylerdi. Okula baslayinca kendiliginden duzeldi. Bence kendisi ogretmenine ve arkadaslarina karsi daha iyi konusmak icin bilincli duzeltti ve caba sarf etti gibi geldi.. eger fiziksel olarak bir problemi yoksa zamanla en gec okula baslayimca duzelir diye dusunuyorum.

X