Konuşma Problemleri Oğlumun kekelemesi için dr. tavsiyesi

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

beyaz06

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2009
647
1
arkadaşlar benim ogluşum 4 yaşında son bir senedir kekelemeye başladı.2,5 yaşındayken kardeşi oldu bizde kıskandıgı için dikkat çekmeye çalışıyor diye düşündük.ama sanırım kalıcı olmaya başladı.ben ankara da oturuyorum daha önce böyle bir sorun yaşayıp dr.a giden arkadaşlar varsa bana dr. tavsiyesinde bulunabilirmi.

ayni sorun bendede var oglum uc yasina kekelemeye basladi cunku kiz kardesi oldu kizim simdi bir yasinda ama oglum surekli kekelemiyor bazen aylarca hic kekelemiyor bazen birden keklemeye basliyor
altinada isemeye basladi kardesi dogduktan sonra
bizimde doktorla randevumuz var bu konuda aldigim ayrintili bilgileri seve seve seninle paylasirim arkadasim:)

ayni sorun bendede var oglum uc yasina kekelemeye basladi cunku kiz kardesi oldu kizim simdi bir yasinda ama oglum surekli kekelemiyor bazen aylarca hic kekelemiyor bazen birden keklemeye basliyor
altinada isemeye basladi kardesi dogduktan sonra
bizimde doktorla randevumuz var bu konuda aldigim ayrintili bilgileri seve seve seninle paylasirim arkadasim:)

canım çok teşekkür ederim.en kısa zamanda bekliyorum bilgilerini.

çocuğunuzun düzgün bir şekilde konuşurken birdenbire kekelemeye hatta konuşamamaya başlaması ne kadar içinizi acıtır çok iyi bilirim..bunu yaşamış ve (şükürler olsun)atlatmış bir anne olarak size birkaç tavsiyede bulunabilirim..
çocuğunuza karşı asla kuralcı olmayın öncelikle,sık sık ikazlarda bulunmayın,en önemlisi onu dinleyin ve kesinlikle kelimelerini düzeltmeyinki kendine olan güvenini tamamen kaybetmesin..bir de konuşurken sürekli göz temasında bulunun.
çocukların iç dünyası o kadar farklıki hangi olay onları ne şekilde etkiler anlamak çok güç..bu yüzden münakaşa ortamında bile bulunmasına izin vermeyin..
aslında bunları hepimiz biliyoruz ama çoğu zaman göz ardı ediyoruz belki farkında olmadan..
umarım siz de en kısa zamanda atlatırsınız..allah yardımcınız olsun..

neslısh ilgin için tşk ederim.dedigin konulara çok diikat eden bir anneyim.çok şükür atlattık bizde.şu an düzeldi artık hiç yapmıyor.çok seri konuşmaya başladı.

neslısh ilgin için tşk ederim.dedigin konulara çok diikat eden bir anneyim.çok şükür atlattık bizde.şu an düzeldi artık hiç yapmıyor.çok seri konuşmaya başladı.

çok sevindim gerçekten..belli zaman aralıklarında ara sıra bozulmalar olacaktır belki konuşmasında tekrar ama herşey biz ebeveynlerde bitiyor aslında..bu konularda her zaman dikkatli olmak zorundayız..
gelmiş geçmiş olsun canım..

4 yaşındaki oğlum 1 seneden beri kekeliyor. geçen sene temmuzda başladı bu olay. Hala devam ediyor. Kaç tane psikologa gittik, bilmiyorum.En son Mart ayının ortalarında Hacettepe konuşma bozukluğunda Dr. Maviş Hanıma götürdük aynen bildiğimiz şeyleri söyledi. Yani Neslish'in söylediği şeyler. farklı birşey yok. zaten kime götürdüysek aynı şeyleri duyduk.Doktorların söylediklerini harfiyen yapıyoruz ama bir gelişme yok. Kalıcı olacak diye ödüm kopuyor. Onunla her konuşmamızda içim parçalanıyor.(ona hissettirmeye çalışıyorum ama bilmiyorum ne kadar başarılıyım)

Bazen bakmışsınız konuşması çok güzel ama 10 gün sonra yine eskisi gibi. Şimdilik yapacak birşeyimiz yok. 2 ay sonra yine Hacettepeye dr.Maviş hanıma gidicez. bakalım bu sefer ne diyecek. İnşallah düzelir bebeğim:Saruboceq:

yeni kardeş gibi bir sorunu yok, her çocuk gibi biraz kıskanç ama hayatımızda öyle köklü bir değişiklik de olmadı onu etkileyecek kadar. Neden böyle oldu bilmiyorum.Ablasıyla sürekli itişme halindeler. Kızımlada konuştum doktorların söylediklerini ona da söyledim, hep birlikte aşmaya çalışıyoruz bu kekemeliği ama başarabilecekmiyiz bilmiyorum.

Oğlumla yaşıt çocuklara bakıyorum şakır şakır konuşuyorlar, bu sefer daha çok üzülüyorum benim oğlum ne zaman böyle konuşacak diye.

Eylül ayında anaokuluna vericez, inşallah bir faydası olur bebeğime.:çok üzgünüm:

ya ne kadar etkilidir bilmiyorum tabi ama abimin cok uzun zaman kekeleme problemi vardi surekli sakiz cignedigi dilini ve cenesini oynattigi icin kekelemesinin azaldigini soyledi.. hatta bi ara tamamen yok olmustu.. zmaan zaman tekrarliyor tabi..
buyuyunce belki hani sakizi yutmayacagina tehlike olmayacagina kanaat ettginizde deneyebilirsiniz..

ya ne kadar etkilidir bilmiyorum tabi ama abimin cok uzun zaman kekeleme problemi vardi surekli sakiz cignedigi dilini ve cenesini oynattigi icin kekelemesinin azaldigini soyledi.. hatta bi ara tamamen yok olmustu.. zmaan zaman tekrarliyor tabi..
buyuyunce belki hani sakizi yutmayacagina tehlike olmayacagina kanaat ettginizde deneyebilirsiniz..

Oğlum sakız manyağı neredeyse ama bir faydası yok.

çok sevindim gerçekten..belli zaman aralıklarında ara sıra bozulmalar olacaktır belki konuşmasında tekrar ama herşey biz ebeveynlerde bitiyor aslında..bu konularda her zaman dikkatli olmak zorundayız..
gelmiş geçmiş olsun canım..

teşekkür ederim canım evet dedigin gibi sürekli dikkatli olmaya çalışıyorum.inşallah tekrarlamaz.tek temennim bu.

4 yaşındaki oğlum 1 seneden beri kekeliyor. geçen sene temmuzda başladı bu olay. Hala devam ediyor. Kaç tane psikologa gittik, bilmiyorum.En son Mart ayının ortalarında Hacettepe konuşma bozukluğunda Dr. Maviş Hanıma götürdük aynen bildiğimiz şeyleri söyledi. Yani Neslish'in söylediği şeyler. farklı birşey yok. zaten kime götürdüysek aynı şeyleri duyduk.Doktorların söylediklerini harfiyen yapıyoruz ama bir gelişme yok. Kalıcı olacak diye ödüm kopuyor. Onunla her konuşmamızda içim parçalanıyor.(ona hissettirmeye çalışıyorum ama bilmiyorum ne kadar başarılıyım)

Bazen bakmışsınız konuşması çok güzel ama 10 gün sonra yine eskisi gibi. Şimdilik yapacak birşeyimiz yok. 2 ay sonra yine Hacettepeye dr.Maviş hanıma gidicez. bakalım bu sefer ne diyecek. İnşallah düzelir bebeğim:Saruboceq:

yeni kardeş gibi bir sorunu yok, her çocuk gibi biraz kıskanç ama hayatımızda öyle köklü bir değişiklik de olmadı onu etkileyecek kadar. Neden böyle oldu bilmiyorum.Ablasıyla sürekli itişme halindeler. Kızımlada konuştum doktorların söylediklerini ona da söyledim, hep birlikte aşmaya çalışıyoruz bu kekemeliği ama başarabilecekmiyiz bilmiyorum.

Oğlumla yaşıt çocuklara bakıyorum şakır şakır konuşuyorlar, bu sefer daha çok üzülüyorum benim oğlum ne zaman böyle konuşacak diye.

Eylül ayında anaokuluna vericez, inşallah bir faydası olur bebeğime.:çok üzgünüm:

kuzum çok geçmiş olsun inşallah senin bebişinde en kısa zamanda düzelir.
ben ogluma dr. arıyordum götürmek için ama bulamadım.bu arada da eşimle sürekli konuşuyorduk ogluşumun yanında şurda dr. var burdaki daha iyiymiş diye oglumda anne benimi götürceksiniz diye sordu.
(bu arada dr. dan çok korkuyor kardeşine aşı yapılırken gördügünden dolayı.)
bende evet oglum sen kekeleyerek konuşuyorsun bu yüzden dr. dan yardım almamız lazım senin düzgün konuşman için dedim.ve ertesi gün nasıl oldu bilmiyorum kendi kendine düzeltti.(bak annecim ben düzgün konuşuyorum artık güçlendim dedi.) ogün bugündür de hiç yapmadı.sanırım bilerek dikkat çekmek için yapıyormuş.kendi kendine düzeltti ogluşum.darısı sizin başınıza.a.s.

canım doktorunuz mutlaka açıklama yapmıştır size,2-6 yaş arası çocuklarda kekemelik sıklıkla görülüyormuş zaten.bu yaş döneminde beyin çok hızlı çalıştığı için,dil beyindeki düşüncelere yetişemediğinden kaynaklanıyor kekemelik problemi,özellikle erken ve seri konuşan çocuklar daha fazla tehlike taşıyor bu rahatsızlık için..zaten 7 yaştan önce dr lar 'kekemedir' diye teşhis koyamıyorlar kesinlikle..
benim kızımda 2 yaş 3 aylıkken başladı bu durum,bizimde kardeş problemimiz falan yok,aslında onu çok fazla etkileyecek bir olay da yaşamadık kendimizce ama dediğim gibi çocuk psikolojisi çok farklı.onların hangi olaydan ne kadar etkilendiğini bilemeyiz..mesela ev içindeki ufak bir tartışmadan bile atıyorum benim çocuğum etkilenmez belki ama seninkinde derin iz bile bırakabilir,bunları anlayabilmek çok güç..
kızım ilk kekelemeye başladığında 15 gün boyunca bir tek kelimeyi bile doğru düzgün söyleyemez hale geldi-ki konuşmaya çok erken başlamıştı ve inanılmaz düzgün konuşuyordu-..bu zaman içinde bütün işimi gücümü bırakıp bütün ilgimi ona yönelttim,onun yanında sesimi bile yükseltmedim,kitap okudum,beraber oyun oynadık,sosyal ortamlarda bulunmasını sağladım ,parka ,lunaparka çok sık götürdüm ..15 gün sonunda düzelmeye başladı..
aradan 1 yıl geçti bizim de,geçen zaman içinde ara ara kekelediği dönemler oldu yine tabiki ..
okula başlaması umarım psikolojik açıdan iyi yönde etkiler oğlunuzu..bu olayın sizin de psikolojinizi ne kadar bozduğunu anlayabilmek işten bile değil...kendinizi yıpratmayın,mutlaka düzelecektir..

çok geçmiş olsun....

ist. da devletin konuyla ilgili açmış olduğu bir merkezde konuşmayan 2 kardeşi konuşturdular...sanırım devletin bu merkezleri yurt genelinde var....

araştırıp haber vereyim....

dikkatimi çekti konu başlığıı
benim kızkardeşim 4 5 yaşlarında iken
babannem halamın olunu bizim evimizde bakıyoduu çok iyi hatırlıyorum
onunla çok ilgileniyodu ve kardeşim bianda kekelemeye başladııı hatta saçı döküldü tepesi kel olmuştu
doktora götürdükk doktor kıskançlıktan oldunu söledi
ve nezamanki halamın oğlu gittikardeşim düselmiştii
çokgeçmiş olsun sizede

nnilüfern çok teşekkür ederim canım
evet kıskançlıktan yapıyorlar şimdi 3, de gelecek bakalım ne yapacagız Allah yardımcımız olur inşallah.

selam arkadaslar
ben daha yenı uye oldum.benım oglu 24,08,2007 dogumlu cok erken ve akıcı konusmaya basladı takı 17 agurtosta yurt dısına cıkmıstık amcamızı zıyarete amcamın motor sesınden cok korktuo gun feryat fıgan agladı hıc boyle korktugunu gormemıstım.o gun den sonra ıcıne kapanık olmaya konusmamya basladı..neysekı bu durum fazla uzun surmedı eskı nesesıne kavustu fakat kekelemeye basladı.25 agustos gıbı doktorumuza goturdum gecıcı olucagını soyleyıp sakınlestırıcı atarax surup verdı su an ıcın yarı yarıya duzelme var bazen cok ıyı fakat bazen takılıyor su an ıcın takıldıgını farkında degıl sızınde yazdıgınız gıbı davranıyoruz.daha sonrasında gıtmıs oldugum cocuk psıkıyatrıstıde gecıcı olucagını soyledı ınsallah dıyorum ve aıle olarak elımızden gelenı yapıyoruz.su an ıcın yarım gun krese verdım ıyı gıdıyor.aslında cok enerjık mutlu gırısken paylasımcı bır cocuk..anne olarak cok uzuluyorum ınanın her yere sorarak arastırarak bır seyler ogrenmeye calısıyorum..acaba bu durum ne kadar suruyor bılen arkadaslar yasayan arkadaslar varsa suresı ne kadar oluyor..doktorumuz 6 ay surebılır dedı..ınsallah yavrumun duzelır .her zaman allaha duam hıc kımseyı evladıyla sınamasın cok zormus.onlara saglık sıhhat versın..

arkadaşlar benim ogluşum 4 yaşında son bir senedir kekelemeye başladı.2,5 yaşındayken kardeşi oldu bizde kıskandıgı için dikkat çekmeye çalışıyor diye düşündük.ama sanırım kalıcı olmaya başladı.ben ankara da oturuyorum daha önce böyle bir sorun yaşayıp dr.a giden arkadaşlar varsa bana dr. tavsiyesinde bulunabilirmi.

Mesaji yazali epey olmus, umarim hersey yolundadir.

Yine ben size bir tavsiye de bulunmak istiyorum.

Logopedist'te götürün cocugunuzu...

<---- Logopedi (Konusma Terapisi) ---->

mertmert canım çok geçmiş olsun inşallah bir an önce düzelir.
düzelme konusunda gün yada ay veremem ama tekrarladıgını söyleyebilirim.oglum tam düzeldi derken tatile gidip geldik ondan sonra tekrar başladı.şimdi hala devam ediyor.ama çok sık yapmıyor arada takılarak konuşuyor.haftaya dr. götürecegim bakalım bize ne tavsiye verecek.canım seninde söyledigin gibi allah kimseyi çocuguyla sınamasın gerçekten çok zor.inşallah bir an önce iyileşirler.

X