Kzlarnzn hanm sakin sessiz yetimesi mi lazm?

E

EU1

Ziyaretçi
bayanlar anneler, kızlarınızı hanım sessız sakin uslu yetıstırmeyın
benım kızım hanımdır deyıp onun yerıne konusmayı bırakın cocuk kendı kararlarını kendı versın ogrensın konusabılsın, hanım olur o ayrı ama yapısı ıcın nasıl bırı dıye soruldugunda sadece hanım cevabı verılmesın. Sessız sakin durması onun hayat cızgısı olmasın bırakın akıllı olsun kendı kararını verebılsın ınsan ıcınde konusabılsın. haksız mıyım sız soyleyın? buyuyen cocuklarınıza boyle davranmıyorsunuzdur umarım, davranıyorsanız da merak edıyorum neden hanım olması şart ve bırıncı kural. yorumlarınızı beklıyorum...

Kesinlikle katılıyorum size, evli ve çocuklu değilim ama çevremde ki çifte standarda isyan ediyorum yetiştirilme tarzımız yüzünden kadınlar toplumda hep bir adım geride bekliyoruz, oysa erkeklerden çok daha zekiyiz..

Kadın dediğin hem hanım hanımcık olmalı hem de hakkını savunabilmeli bu bir denge meselesi Önemli olan bunu başarabilmek

Kesinlikle çocuklarımızı çok güçlü yetiştirmeliyiz ,hanım hanımcık olacak diye sünepeleştirmemek lazım bence.Oturaklı ,güçlü ve başarılı olmalı,en önemlisi de doğal olabilmeli.
Bir de ben çocukken çok sıkıntı yaşadğm için çok sessizdim kalabalık da olsa hep kendi içimde yaşardım,herkes zannederdi ki ben çok hanımlıktan öyleyim halbu ki içime kapanıklıktandı.Çocuklarınız çok sessizse biraz ilgilenin lütfen bizimkiler beni anlamamışlardı ama bizler susarak ne anlatmaya çalıştıklarını bilelim değil mi?

aman ben küçükken pek bi hanımdım kafama vuran elimden ekmeğimi alırdı
şimdi maymun gözünü açtı ama iş işten geçti herkes beni hala eski ben gibi görüyo
bu hanım imajı bana yapıştı ama ben artık çok fenayım yaww:jeyyar:

kızımda hanım :roflol: öyle kavgacı gürültücü değil ama istediğini elde eden uylak bi çocuk:roflol: ona kızmıyorum en azından kafaya koyduğunu yapıyor istediğini elde ediyor.....hayatta hep başarılı olsun tuttuğunu koparsın benim gibi sessiz olmasın

Bence bu toplumda asıl kızlarımızın dimdik, güçlü ve sesi çıkar (kendini ifade edebilir) bir şekilde yetiştirilmesi gerekir. Bütün kızlarımız yaşamı tek başına göğüsleyebilecek donanımda olmalı, bunların yanında da paylaşmayı, şefkati, zaten doğası gereği (limitli) fedakarlığı bilerek yetişmeli.. Toplumumuzun tüm dişi kavramlarına zaten çok güzel yaftaları var, ömrü bunların çelişkisiyle geçecek, neden asla bir kız olarak rahatça oturamayacağını, dolaşamayacağını, konuşamayacağını vs. anlamakla geçecek.. Ve asla anlayamayacak.. Kızlarımıza insan olmayı öğretiğimiz zaman zaten saygıyı öğrenecek ve gerektiği gibi davranacak ama bütün bunlardan önce, erkek çocuklarından bile daha çok güçlü olmalarını, savaşabilmelerini öğretmeliyiz onlara..

kızımı hiçbir kalıba sokmadan yetiştirmeye çalışıyorum ben
sevgi ve güven duygusu yerleşsin ve tatmin olsun, o yolunu bulur zaten
hanım hanımcık olmak isterse de yapabileceğim birşey yok
hakkını savunmayı korumayı öğretmeye çalışırım, gerisini kendi bilir

henüz çocugum olmadığı için bişey diyemiyeceğim...

Ben hanım hanımcık bir kadın olmadığım için kızımda hanım hanımcık çıtkırıldım olmadı. Çünkü bu hayatta ayakta kalabilmesi için mücadele etmesi gerektiğini öğretmek farzdı. Allahtan kızım tabiri caizse erkek gibi biri yani hanım hanımcık değil. 6 yaşında ama her koşulda hakkını çatır çatır arıyor. Kendi kıyafetlerini kendisi seçip karar veriyor. Arkadaşlarım ve öğretmeni bu yaşta bu kadar özgüvenli olmasına şaşırıyorlar. Zaten artık kimse ona 6 yaşında bir çocuk gibi davranmıyor. Sanki kızım çocuk değilde bizim akranımızmış gibi oturup büyük adam gibi sohbet bile ediyor herkesle.

henüz çocugum olmadığı için bişey diyemiyeceğim...

Allah'ım sana hayırlı evlatlar versin inşallah öncelikle...

Kız çocuklarının ya da erkek çocukların yetiştirilme tarzı çok derin bir mevzuu...

Rabbim önce akıllarını sonra imanlarını korusun...

Aile de gereken sevgiyi, saygıyı, paylaşımı gören bir çocuk cinsiyeti ne olursa hanım ya da beyefendi olur kendiliğinden...

Tabi çok da sıkmamak lazım dengeyi kurmak önemli...

Çocuk yetiştirmek sanattır,tabiri caizse..
İlk öğretmenleri anne ve babaları yani bizler olduğumuz için kelimelerimize,hareketlerimize,tavırlarımıza pek ala dikkat etmemiz gerekiyor yanlız bu motomot eğitim veya Kopyala yapıştır tarzında çocuklar büyütmek anlamına gelmesin asla..Her çocuk kendine özgüdür,başlı başına bir dünyadır,benim çocuğum şu olmalı benim çocuğum bu olmalı diye hırs yapmak çok yanlış,hele ki kıyaslamak,yapacağımız en derin hatalardan olur..
Kızımızın saliha,doğruyu ve yanlışı bilen,kendi ayakları üzerinde durabilecek,özgüvenli bir birey olmasını diliyoruz ,martı Jonathanın hikayesini bilirsiniz, Rıchart Buck bir pilot. Bütün uçmasını bilenler gibi, yerçekimi yasasını yenmiş, özgürlüğe susuzluğu onu yer yüzü dünyasının kabuğuna yapışık olarak yaşamak zorunluluğundan kurtarmış. Bu kitabında kozasını delen ve yeni ufuklara doğru uçmasını keşfedeni anlatıyor. Uyananı ve sonra içinde doğduğu dünyanın, onun için önceden hazırladığı bütün genel yargıları, yeniden yargılayan kalıp inançları ve benzeri düşünceleri savunanlara başkaldırışı ve onları yıkanı anlatıyor. Kişiyi sürüteki yapan bütün sıradanlıkları, düşünmeden kabul edişleri, anlamadan yargıya varışların inkar edilişini dile getiriyor. Öz olarak, kendini tamamlamak ve toplum içinde kendini tekrar bulmayı, değerler dünyasının eylem dünyasında gerçekleştirilmesini anlatıyor. Bunu değişmez kuralı, sürüteki olmamak, ön yargılardan uzak, ileriye dönük, yeniyi bulmaktaki YÜREKLİLİKTİR.

Bazen anne ve babaların hırslarına ve nefslerine yenik düştüğünü,çocuklarına adeta baskı yaparak içlerindeki hayal gücünü ve potansiyellerini törpülediğini görüyorum,En iyi anna ve baba olma yarışı içindelerken ellerinin arasından kayıp giden evlatlarının duygularını görmezden geliyorlar..

Bizim en büyük emelimiz kızımızın tuttuğunu koparan,ayaklarını yere sağlam basabilen ,YÜREKLİ bir bayan olması inşallah,en önemlisi kendini tanıması..Çünküü kendini tanıyan Evreni tanır,Yaratıcısını tanır,en büyük işi başarmıştır..
Edebi ve ahlakı öğretmemiz gerekiyor evet ama yaşına ve karakterine uygun olarak..
Hanım hanımcık olmak kötü birşey değil,aksine güzel bir vasıf ,lakin bu baskı ile olmaz,kalbinde olur,ruhunda olur..

Kesinlikle çocuklarımızı çok güçlü yetiştirmeliyiz ,hanım hanımcık olacak diye sünepeleştirmemek lazım bence.Oturaklı ,güçlü ve başarılı olmalı,en önemlisi de doğal olabilmeli.
Bir de ben çocukken çok sıkıntı yaşadğm için çok sessizdim kalabalık da olsa hep kendi içimde yaşardım,herkes zannederdi ki ben çok hanımlıktan öyleyim halbu ki içime kapanıklıktandı.Çocuklarınız çok sessizse biraz ilgilenin lütfen bizimkiler beni anlamamışlardı ama bizler susarak ne anlatmaya çalıştıklarını bilelim değil mi?

aynen katılıyorum oturaklı guclu olsun ama ıstedıgını de soyleyebılsın
ben de hep sessız yetıstım ama konusamıyordum kı hanım oluyordum, susuyordum ve anlatamıyordum sımdıyse hala bıle ıyı degılım hep zorlanırım bır sey ıfade ederken eskıden kalma adet işte hanımmıyım hanımım! ama neye yarar.

kızımda hanım :roflol: öyle kavgacı gürültücü değil ama istediğini elde eden uylak bi çocuk:roflol: ona kızmıyorum en azından kafaya koyduğunu yapıyor istediğini elde ediyor.....hayatta hep başarılı olsun tuttuğunu koparsın benim gibi sessiz olmasın

ıstedıgını elde etsın konussun gerektıgı yerde ne dıycegını bılsın wallahı, bızım gıbı yetısmesın cocuklarımız bari, hanım olup aynı zamanda konusan ve ne ıstedıgını bılıp ıfade eden olabılır, cok haklısınız. :CüvCüv:

Bence bu toplumda asıl kızlarımızın dimdik, güçlü ve sesi çıkar (kendini ifade edebilir) bir şekilde yetiştirilmesi gerekir. Bütün kızlarımız yaşamı tek başına göğüsleyebilecek donanımda olmalı, bunların yanında da paylaşmayı, şefkati, zaten doğası gereği (limitli) fedakarlığı bilerek yetişmeli.. Toplumumuzun tüm dişi kavramlarına zaten çok güzel yaftaları var, ömrü bunların çelişkisiyle geçecek, neden asla bir kız olarak rahatça oturamayacağını, dolaşamayacağını, konuşamayacağını vs. anlamakla geçecek.. Ve asla anlayamayacak.. Kızlarımıza insan olmayı öğretiğimiz zaman zaten saygıyı öğrenecek ve gerektiği gibi davranacak ama bütün bunlardan önce, erkek çocuklarından bile daha çok güçlü olmalarını, savaşabilmelerini öğretmeliyiz onlara..

aynennnnn, neden oturamayacagını rahatca gezemeyecegını her zaman konusmaması gerektıgını hıc ogrenemeyecek hep kafası celıskıyle dolu olacak ama susacak!! ne fena, yıllarca anlayamadıkk bari öğretelım ki bıze edılen haksızlıga karşı gerekenı yapalım wallahı haklısınız tamamen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Allahtan kızım tabiri caizse erkek gibi biri yani hanım hanımcık değil. 6 yaşında ama her koşulda hakkını çatır çatır arıyor. Kendi kıyafetlerini kendisi seçip karar veriyor. Arkadaşlarım ve öğretmeni bu yaşta bu kadar özgüvenli olmasına şaşırıyorlar.

cok guzel bu dedıklerınız, işte aslında bence yetısmesı gerektıgı gıbı yetısmemız gereken gıbı bır cocuk yetısıyor, keşke bız de kızlar konusmaz sus bakayım ayıp kızım aman sen konusma kalkma gıtme sakın o tarafa bakma, laflarını kulak ardı edebılseydık annelerımıze de öyle öğütlenmeseydı de bunlarla büyümeseydık bız de sonradan sonradan yetısmıs olmasaydık.

özgüven şart, kendı kararlarını verebılmesı de harika .tebrık edıyorum.

Allah'ım sana hayırlı evlatlar versin inşallah öncelikle...

Kız çocuklarının ya da erkek çocukların yetiştirilme tarzı çok derin bir mevzuu...
Aile de gereken sevgiyi, saygıyı, paylaşımı gören bir çocuk cinsiyeti ne olursa hanım ya da beyefendi olur kendiliğinden...

Tabi çok da sıkmamak lazım dengeyi kurmak önemli...

teşekkür ederım öncelikle iyi dileklerinize,
söyledıklerınıze katılıyorum, erkeklerınkı de ayrı bır dert,
erkekler aglamaz efendım erkekler yapar eder erkektır benım aslan oglum
onlar ayrı ve bızım kendımıze yapılandan hasarı faturası yıne kendımıze kesılıyor
:CüvCüv: artık kendı cocuklarımıza hayırlısıyla daha dıkkatle. :nazar:

Çocuk yetiştirmek sanattır,tabiri caizse..

Bazen anne ve babaların hırslarına ve nefslerine yenik düştüğünü,çocuklarına adeta baskı yaparak içlerindeki hayal gücünü ve potansiyellerini törpülediğini görüyorum,En iyi anna ve baba olma yarışı içindelerken ellerinin arasından kayıp giden evlatlarının duygularını görmezden geliyorlar..

Bizim en büyük emelimiz kızımızın tuttuğunu koparan,ayaklarını yere sağlam basabilen ,YÜREKLİ bir bayan olması inşallah,en önemlisi kendini tanıması..Çünküü kendini tanıyan Evreni tanır,Yaratıcısını tanır,en büyük işi başarmıştır..
Edebi ve ahlakı öğretmemiz gerekiyor evet ama yaşına ve karakterine uygun olarak..
Hanım hanımcık olmak kötü birşey değil,aksine güzel bir vasıf ,lakin bu baskı ile olmaz,kalbinde olur,ruhunda olur..

Bu da dogru cunku anne babalar kendılerıne yapılmayanı yapıyor tam zıttı hareket edıyorlar
mısal aılesı hıc spora göndermemıs bır cocuk,
cocugunu tum sporlara gönderıyor, cocuk yıne bu sekılde bocalama yasıyor bu da hatalı...
bunun gıbı, ne yapılsa dengesınde yapılmalı gıbı gelıyor bana. yani yarıs atı da degıl kı cocuklar hırsa baglanmamalı.!

Zaten aile seni hanım hanımcık yetiştirsede.............hayat seni isteristemez vampirleştiriyor...........tuuttuğunu koparmak gerektiğini yoksa hep bir adım geride kalmak zorunda olduğunu anlıyorsun ...........okuduğun kitaplar aldığın eğitimler iş yaşamı ve evlilik kadını törpülüyor.........ister istemez sendeleyip ayağa kalkabiliyorsun......tabi bu süreç sancılı oluyor ama yaşadıklarımız bize artı katıyor................
kızım yok ,ama kız anneleri özellikle kzlarınıza kitap okuma alışkanlığını kazandırın ki ilerde hayattaki esesen rüzgardan sarsılmasın..........:kahve:

Zaten aile seni hanım hanımcık yetiştirsede.............hayat seni isteristemez vampirleştiriyor...........tuuttuğunu koparmak gerektiğini yoksa hep bir adım geride kalmak zorunda olduğunu anlıyorsun ...........okuduğun kitaplar aldığın eğitimler iş yaşamı ve evlilik kadını törpülüyor.........ister istemez sendeleyip ayağa kalkabiliyorsun......tabi bu süreç sancılı oluyor ama yaşadıklarımız bize artı katıyor................
kızım yok ,ama kız anneleri özellikle kzlarınıza kitap okuma alışkanlığını kazandırın ki ilerde hayattaki esesen rüzgardan sarsılmasın..........:kahve:

dediğiniz güzel, mısal ben pek kıtap okuyan bır bayan değildim, cok kıtap okuyan ogretmen kızı bır arkadasım vardı fakat o da su an ogretmen oldu ve cok bocaladı cunku cokcok hanım yetısmıs bır kızdı bıraz yırtıklık nedır bılseydı bu sekılde olmazdı cok okuyan mı bılır cok gezen mı lafı gıbı, cok okudu ama yıne de cok yararı olmadı bana kalırsa.
gamyoncuiremsu her sekılde destek olmak lazım

sevgiye doyarak ,güveni gelişsin, kendi yolunu bulur fikrine katılıyorum fusfusun.
çoğu kez kızıma sen kızsın biraz şöyle ol,böyle ol,dendiğini duyuyorum,liseye giden kuzeni ile vakit geçirirken kızım.insanların aklında hep hanım hanımcık kalıbı var.sonra da pısırk,ezilen kadınlar.off off.inşallah iyi yetiştirebiliriz cocuklarımızı,ne buyuk vebal.Allah'ım yardım et.

X