Yardımz lütfen!! Ense kalınlığı fazla çıkan amniyosentez de temiz çıkan var mı?

potemkian

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2009
43
0
Arkadaşlar ben 13 haftalık ikizlere hamileyim ikizlerinin birinin ense kalınlığı 3.2 olarak ölçüm yapıldı.Doktor ikizlerde ikili ve üçlü tarama testleri geçerli sonuç vermediğinden direk amniyosentez istendi kafam çok karışık ve çoküzgünüm acaba ense kalınlığı fazla çıkan amniyosu temiz çıkan var mı?

ikiz gebelik olduğu için mutlaka aminiyosentez yaptır.benim arkadaşımdada aynısı oldu yaptırdı temiz çıktı.şimdi ikizler ilk okula başladı .yaptır bence kesin sonuç çıkıyo.

Ense kalınlığında 3 mm. bir sınır çizgisi olmakla birlikte bebeğin down sendromlu olduğu anlamına gelmiyor tabii ki. Bu konudaki araştırmalarda bulunan sonuçlar şunu diyor, eğer ense kalınlığı 3mm'nn üzerindeyse genetik rahatsızlık ihtimali 3 kat, 4 mm'nin üzerindeyse 18 kat, 5 mm'nin üstündeyse 24 kat ve 6 mm'nin üzerindeyse 36 kat artıyor. Ama bunu şöyle düşün, eğer senin yaşa bağlı riskin 1/1000'se (standart risk 30 yaş civarında bu kadardır) bebeğin ense kalınlığı 3 mm olduğunda risk 3/1000 oluyor, yani 997 bebekte bir problem yok. 4 mm'nin üstünde risk 18/1000 oluyor, bu da halen 982 bebekte bir problem yok demek, ense kalınlığı artmış olmasına rağmen.

Yani demek istediğim o ki, amniyosentezde bir problem çıkma ihtimali, çıkmama ihtimalinden halen kat kat daha küçük. ıkiz gebelik olduğu için kan testi bakılamadığından, kafandaki soru işaretlerini gidermek için amniyosentez uygun olur. Ancak amniyosentez sonuçlarını beklerken içini ferah tut. Sağlıklı & mutlu gebelikler dileklerimle.

arkadaşlar aranızda bebegının ense kalınlıgı 5 mm cıkıp bebegın esınden parca [cvs]aldırıp testlerı duzgun cıkan var mı.cok mutsuzum eger kotu cıkarsa bebegımı tahlıye edıcekler sonuclaar cok uzun surede cıkıyo 3 hafta butun hyatım bıttı resmen hıc bıseyden zevk almıyorum

benimde 13 haftalık ikiz gebeliğim var. tüp bebek tedavisi yöntemiyle hamile kaldım. doktorum israel aruh'un bu hafta yaptığı ense kalınlığı sonuçlarına göre bir bebeğimin ense kalınlığı 3.2-3.4 civarı çıktı. aslında çok endişeliyim fakat kafamı bununla meşkul etmemeye, içimi rahat tutmaya çalışıyorum. 8 ağustosta doktorum amniyosentez yapıcak. 1 hafta içinde sonuç alabilirmişiz. şuan bu konuyla ilgili yapabildiğim tekşey dua etmek. sizlerde dualarınızı esilrgemeyin lütfen. sevgiler..

Dualarımız sizlerle arkadaşlar, inanıyorum ki sonuçlar geyet iyi çıkıcak :) Siz de inanın lütfen buna...

selam kızlar ben 12 haftalık hamileyim, ense kalınlığı 1.9 çıktı. yeteri kadar bilgim yok, bana yardımcı olur musunuz?

arkadaşlar 14 temmuzda ikizlerimden birinin ense kalınlığının 3.2 çıkması ve amniyosentez yapılacağı konusunda bilgi ve endişemi paylaşmıştım sizinle.. bugün sonuç aldık.. allaha bin kere şükür test sonuçları temiz çıktı :)) kızçelerim ve ben allahın izniyle yolumuzda sağlıkla ilerliyoruz..:KK69:

arkadaşlar 14 temmuzda ikizlerimden birinin ense kalınlığının 3.2 çıkması ve amniyosentez yapılacağı konusunda bilgi ve endişemi paylaşmıştım sizinle.. bugün sonuç aldık.. allaha bin kere şükür test sonuçları temiz çıktı :)) kızçelerim ve ben allahın izniyle yolumuzda sağlıkla ilerliyoruz..:KK69:

gözün aydınn canım sonuna kadar böyle güzel gitsin inşallahhhh:nazar:

mrb arkadaşlar.2010 senesinde ilk gebeliğimi yaşamıştım ve 12.haftamızda bebeğimin ense kalınlığı 13 mm çıkmıştı ve doktorlar direkt aldılar bebeğimi,hiç bir teste ihtiyaç olmadığını söylediler çünkü rakam çok yüksekti.şimdi tekrar hamileyim,bebişim 11haftalık,haftaya yine ikili test yapılacak ama inanın korkusu haftalar önceden sardı beni.aynı üzüntüleri tekrar yaşamak,bebeğimden ayrılmak istemiyorum,umarım bu kez bebeğim sağlıklıdır ve hayırlısıyla alırım kucağıma...rabbim sen yardımcımız ol,dualarımı kabul et allahım.

mrb arkadaşlar.2010 senesinde ilk gebeliğimi yaşamıştım ve 12.haftamızda bebeğimin ense kalınlığı 13 mm çıkmıştı ve doktorlar direkt aldılar bebeğimi,hiç bir teste ihtiyaç olmadığını söylediler çünkü rakam çok yüksekti.şimdi tekrar hamileyim,bebişim 11haftalık,haftaya yine ikili test yapılacak ama inanın korkusu haftalar önceden sardı beni.aynı üzüntüleri tekrar yaşamak,bebeğimden ayrılmak istemiyorum,umarım bu kez bebeğim sağlıklıdır ve hayırlısıyla alırım kucağıma...rabbim sen yardımcımız ol,dualarımı kabul et allahım.

şimdi okuyunca o kadar çok üzüldüm ki bak canım benim ilk bebeğime üçlü testte moron bir uzluvu yok uzaylı gibi kafa yapısı var kalbi delik dediler...amniyosentez istediler yaptırdım bunun sonucu da 45 günde çıkar dediler ben çok kızdım o kadar zaman geçince ben bebeğimi aldıramam dedim çünkü 6.ayı geçiyordu 45 gün bekleyince hatta orada ki bayan bana turşu gibi kurarsın sonucun oluşmasını beklersin bu da 45 günü bulur dedi neyse sonuç çıktı bebek oldu 6 küsür aylık hissediyorum tekmelerini uykusuz geçirdiğim günlerin gecelerin hatti hesabı yok hergün ama hergün ağladım ya :KK14: o günlerde de haberlerde böyle yaratık gibi bir bebek doğmuştu 2006 da onu görünce daha da kötü oldum ben tabi ki neyse sonuç çıktı ...gebelik sonlanması denildi ankaradan 4 tane heyet geldi raporları incelediler sonuç kesinleşti bana gün verdiler .....sabaha kadar oturup düşündüm kararımı verdim özürlü de olsa asla aldırmam doğracam dedim :KK5: herkes tepki gösterdi en yakınlarım bile :KK53: randevu günü hastaneden aradılar gelmiyorum aldırmıyorum bu benim son kararım dedim ve ağlayarak telefonu kapattım :KK14: ....sonra ne mi oldu doğurdum hemde sağlıklı bir şekilde :KK76: şimdi ikinci sınıfa gidiyor 5,5 yaşında başladı ilkokula iki yıldır ya birinci ya ikinci en düşük sınıf üçüncüsü şimdi ikinciye hamileyim :KK49: dün doktor ense kalınlığı var dedi ikili test istedi yaptırırmıyım asla ne ikilisini ne üçlüsünü ne de diğerini :KK49: haaa sonra oğlum doğduğunda gittim doktoruma hani bu çocuk özürlüydü alıyordunuz ne oldu dedim eee tıpta yanılabilir dedi :KK4: hanımlar başınıza böyle bişey gelirse içinizde ki sesi dinleyin derim :KK34:

merhabalar arkadaşlar,
ben 10+6 haftalık hamileyim. bu ikinci gebeliğim. ilkinin 6 haftalıkken kalbi durdu ve 8. haftada farkettiğim zaman aldılar. tıbbı inceleme istedik. kromozom bozukluğu 69xxx çıktı. bu yüzdende bu gebeliğimde oldukça stresli ve pimpirikli oldum. dün kendi doktoruma gitmeme daha 1 hafta olduğu için burda özel bi kliniğe gidip bir ulstrasona giriym içim rahatlasın dedim. ama maalesef iç rahatlaması yerine buhranlara sürüklendim. doktor ikili test yaptırdınmı ense kalınlığı fazla görünüyor dedi. yanılma payı yokmudur dedim. yoktur dedi. sonra şimdi normal görünüyor dedi bakmaya devam ederken. sonra tekrar fazla dedi. kendi doktoruna git zamanı gelince dedi. o kadar korktumki kendi doktoruma bile arayıp sormak istemedim. eşime bile söylemek istemedim. bu doktor ultrason kağıdı bile vermedi istememe rağmen.
yani sormak istediğim böyle bişey yaşayan ve sonuçları güzel çıkan var mı.
sadece bir destek bulabilirim belki diye yazmak istedim:KK43::KK43::KK43:

arkadaşlar aranızda bebegının ense kalınlıgı 5 mm cıkıp bebegın esınden parca [cvs]aldırıp testlerı duzgun cıkan var mı.cok mutsuzum eger kotu cıkarsa bebegımı tahlıye edıcekler sonuclaar cok uzun surede cıkıyo 3 hafta butun hyatım bıttı resmen hıc bıseyden zevk almıyorum

Merhaba lar öncelikle inşallah Bebeğinizin sağlıklı haberini almissinizdir , sende şu an 15 haftalik hamileyim kontrole gittim bebeğinin ense kalınlığı olduğu söylendi (3.9 ) cvs yaptırdım 3 hafta oldu hala sonucunu alamadım büyük ihtimalle önümüzdeki hafta çıkar sonuç ama bende bekleyecek güç kalmadı araştırıyorum sürekli bi sonuç alamadım sizlerden de iyi haberler aldım yazan olmamış biri bişey yazsın nolur 1.5 sene önce 8 aylık ölü doğum yaptım şimdide böyle bi sorunla karşılaştım pskolojim çok bozuk daha hamileliğin tadını çıkaramadım çok zor durumdayım sağlıklı sonuç alan varsa bi bilgi verin bana biraz olsun içimi rahatlatin

lütfen cevap yazar mısınız aynı durum bizde de var 4.1 mm ense kalınlıgı cıktı. siz ne yaptınız

X