iştahsız bebekler için neler yapıyoruz.. :(

ceyrem

EyMeN eFe'lerin efesi..
Kayıtlı Üye
26 Mart 2008
1.079
3
44
sevgili anneler oğlum şu son 1 aydır ne meme ne mama emmek istiyor sanki koca gün zorlamasam hiçbişey yemeyecek ben işe başlayana kadar böyle değildi şimdilik gelişimi iyi sayılır ama her geçen gün ihtiyaçları artıyo böyle problemleri olan varsa paylaşırsa sevinirim ne yapmalı acaba artık uykuda meme mama vermekten başka çare yok ama artık onuda istemez oldu moralim çok bozuk başından benzer olay geçiren varmı acep :Saruboceq:

canım gelişimi normalse üzülme derim.bazen bebeklerinin böyle iştahsizliklari olurmus.sen sıkma kendini.zorlada olsa vermeye caliş.nasil olsa acıkınca yiyicek.

Bu ay biz de iştahsız bi ay geçirdik malesef. ittire kaktıra emziriyorum. artık resmen sinir savaşı verir oldum. dr umuz da tatmin edici bişi söylemedi. demir hapı iştahını arttırabilir dedi. bakalım dün başladık görücez. ceyremcim gelişiminiz nasıl . dr unla konuştun mu hiç? acaba işe başladığın için seni protesto ediyor olabilir mi diye aklıma geldi bi de.. ama bu ara bebişşlerde de genel bi iştahsızlık var galiba..

canım aynı sorun bizdede var.artık eskisi gibi mama almıyooo oğluşumm.sanırım 4.ay sendromlarıymış.bunlara alışmak lazımmm sanırımmm.gerçi bugün kontrolumuz var bakacam artık kilo alımına:emir_bebek:kaydirigubbakcemile5

ama szk cim da güzel bi yorum yapmış protesto da yapmış olabilir .çünkü benim oğluşumda iştahsızlığı ben işe başlayınca belirdi....

alında bendene okadar.benım sıpada pek iştahsız.bende ceyremcım cogunlukla artık uykuda beslıyorum mecburen.doktorlar pek uygun görmesede mecburum.yoksa benı hepten bırakacak.işimiz gerçekten çok zor.bazen dıorumkı mama artık vermıyım dıyorum.ama sütümda az oldugu ıcın yavruma kıyamıyorum.buseferde mama ıstıo.gercı bu ara hıc bırsey ıstemıo.işimiz gercekten zorrrr.....

Ya bu uykuda olmasa nasıl beslenecekler ya ek gıdalara geÇınce ne yapacaz ay umarım dÜzelırler

BENıM KIZIMDA 3.5 4 AYLIK OLDUĞU ZAMANLARDA ıŞTAHSIZLIK SORUNU YAŞAMIŞTIK VE BENDE SADECE UYURKEN BESLEMEYE BAŞLAMIŞTIM
HEP ÖYLE GıDECEK SANIYORDUM Kı EK GIDALARA AĞIRLIK VERıNCE KENDıLıĞıNDEN DÜZENE GıRDı
ANLADIM Kı BENıM KIZ BıBERON MAMASINDAN SIKILMIŞ, ŞıMDı MAMAYI MUHALLEBı YADA BAŞKA EK GIDALARA KARIŞTIRARAK VERıYORUM
DAHA RAHAT BESLENıYORUZ.

aaa caps lock tuşuna basmayı unutmuşum hepsi büyük harfle yazılmış arada kaynasın artık.

kızlarr bende bu başlığı açtığımda hergün ağlıyodum neredeyse ama şimdi daha rahatız muhallebi,biraz çorba azcık yoğurt derken daha iştahlı yer oldu umarım daha da düzelir yoksa bir anne için yememesi çok zor evladının günlerce ağladım evde resmen terör esiyodu :) çok şükür daha iyiyiz

kızlarr bende bu başlığı açtığımda hergün ağlıyodum neredeyse ama şimdi daha rahatız muhallebi,biraz çorba azcık yoğurt derken daha iştahlı yer oldu umarım daha da düzelir yoksa bir anne için yememesi çok zor evladının günlerce ağladım evde resmen terör esiyodu :) çok şükür daha iyiyiz

ya umarım bizimkide düzelir yoksa dediğin gibi kafayı yiyecem bütün gün 100 ml 3 kez ancak içiyor oda uykuda muhallebi felan kaşık la verince diliyle itiyor sizinki ne zaman düzeldi 1 heralde ek gıdaya hazır değil zorlamak istemiyorum ek gıda vermeye başladığında sizde öyle oldumu?cvp larsan sevinirim

canım seni çok iyi anlıyorum mamalara döktüğüm paranın hesabını tutamaz oldum ama neyse şimdi daha iyi belki doğru değil ama ben 4, ayıma girer girmez doktorunda izniyle sebze çorbasına (100-120 ml civarı) biraz evde mayalanmıs yoğurda ve elma püresine başladım (cam rendede çok iyi rendelemek gerek ama ) bunları gün içinde 3-3,5 saatte yediriyorum birde bebelacın pirinç ununu aldım onuda sevdi biraz dönüşümlü olarak yediriyorum gün boyunca.denk gelirse uykudada mama yediriyorum.onunda zaten 100 ml den fazla içemiyo kusma hareketi yapıyo ama ek gıdalara başla bence maşallah seninkide 4 aylık olmus.yoğurt,pirinç unu çorba derken açılacaklar inşallah yoksa ben günlerce ağladım şimdilerde daha iyi sayılırız ama mamayıda doktor mutlaka öneriyo onuda günde 2-3 kez vermeli diyo bakalım ne olacak deneye yanıla sende sevdiği bişeyler bulursun elbet çünkü 4 ay olmus kuzun haberdar et sevdiği şeyleri :)

slm canım benim oğlumda 4 buçuk aylık ek gıdaya başladım ne yemek ne de emmek istiyor dr a götürdüm 2 ayda sadece 1 kg aldı devam mamasınıda içiremiyorum bebelac ve aptamili denedim 30 ml yapıyorum onu bile bitirmiyor kan ve idrar tahlili yaptırdı dr daha sonucunu yarın gösterecem inşallah birşey yoktur çok üzülüyorum sonuçları paylaşırım hepinize kolay gelsin

* Öğün aralarında sık sık meyve suyu tükettirilmemelidir:içeçekler genelde yemekten sonra verilmelidir.küçük mide kapasitelerine sahip olan bebekler 100ml meyve suyu ile kendilerini tok hissedip yemek yememe eğiliminde olabilirler.
* Zorla yedirmeye çalışmak doğru değil:özellikle ek gıdaya geçiş döneminde veya bebeğin diğer dönemlerinde görülen yemeyi reddetme durumlarında bebeğe zorla yemek yedirmeye çalışmak bebeğin aldığı miktarlarla yetinmeyip daha büyük porsiyonlar vermek iştahsızlığın dahada artmasına yol açar.
*Kararlı ve sabırlı olmak gereklidir:
bebeğin almadığı besinlerden vazgeçilip severek yediği tatlı veya atıştırmalık şeylerden enazından aç kalmasın mantığı ile verilmemelidir.

bu yazdıkların çok doğru arkadasım ama başına gelmeyen anlamaz ne çarelere neler dener olduk evde biz dasha iyiyiz çok şükür eskiye göre ama keşke mama yada meme emse çok daha iyi olucak ama oğlum yoğurdu çorbayı daha çok seviyo gibi görünüyo

canım yoğurdun içine mamada ekle
banada bie arkadaş söyledi burda b
ben öyle yapıyorum artık en azından doyduğuna kanaat ediyorum hem daha besleyici oluyor.

kızlar ya bana dr yoğurt vermedi 5.ay dedi yoğurtları kendinizmi yapıyorsunuz

ben 1 aydır veriyorum
hatta benim sıpa mamadan mayaladığımıda pastörize sütten mayaladığımıda yemedi
hazır yoğurt yiyor
dün akşam yeniden sütle mayaladım bugün tekrar deneyecem içine mama ve pekmez ekleyerek.

bende evde mayalıyorum ama malum yoğurdu tutturmak çoook zor ama garanti olsun diye büyümix (dr tavsiyesi ile ) evde hazır bulunduruyorum maya tutmazsa onu veriyorum

ben 1 aydır veriyorum
hatta benim sıpa mamadan mayaladığımıda pastörize sütten mayaladığımıda yemedi
hazır yoğurt yiyor
dün akşam yeniden sütle mayaladım bugün tekrar deneyecem içine mama ve pekmez ekleyerek.

Kelebeğim,içine mamayı nasıl ekliyorsunuz anlayamadım.Anlatabilir misin?Teşekkür ederim.
Bir de pekmez ile yoğurdu karıştırarak ya da aynı öğünde yedirmezsen daha besleyici olur.

Pekmezi (dut pekmezi)suda ezerek pekmez şerbeti yaparak tüketmek daha faydalıdır.

Kalsiyumlu gıdalar, demir içeren yiyeceklerdeki demirin emilimini azaltıyor ya da kalitesizleştiriyor.

Biz çocukken,süzme yoğurda dut pekmezi serperek ekmek banarak yerdik.Gürcüler çok severiz.Ama son yıllarda öğrendim ki pek bir faydası kalmıyor.

Ispanağa yoğurt dökmek de fayda sağlamıyor.Kolay gelsin.
Afiyet olsun.Selametle.Sevgiler.

Kelebeğim,içine mamayı nasıl ekliyorsunuz anlayamadım.Anlatabilir misin?Teşekkür ederim.
Bir de pekmez ile yoğurdu karıştırarak ya da aynı öğünde yedirmezsen daha besleyici olur.

canım ben yoğurtun içine 2 3 ölçek mamayı toz halinde katıp iyice karıştırıyorum hem yoğurdu koyulaştırıyor hemde biraz daha tatlımsı yapıyor hemde daha besleyici oluyor

pekmezide her zaman eklemiyorum ve kalsiyumla demirin bir arada yenilmemesi gerektiğini biliyorumda anne sütü ve ayrıca da mama yediği için ara sıra pekmezlide yediriyotum işte

canım ben yoğurtun içine 2 3 ölçek mamayı toz halinde katıp iyice karıştırıyorum hem yoğurdu koyulaştırıyor hemde biraz daha tatlımsı yapıyor hemde daha besleyici oluyor

pekmezide her zaman eklemiyorum ve kalsiyumla demirin bir arada yenilmemesi gerektiğini biliyorumda anne sütü ve ayrıca da mama yediği için ara sıra pekmezlide yediriyotum işte

Kelebeğim çok teşekkürler.Mama 4.aydan itibaren verilen mamalardan mı?Bir de yoğurt miktarı ne kadar?Mama ve sadece yoğurttan mı ibaret?Çok teşekkürler kelebeğim.Bu kez senin önerinle yoğurt yedirmeyi deneyeceğim.Sağolasın.Selametle.Sevgiler. :1hug:a.s.

X