Çocuk Hastalıkları oğlum yemek yemiyor.

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

mert

Nirvana
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2006
1.618
13
anneler ,bilmiyorum sizin çocuğunuzun yemek yeme problemi var mı.
oğlum2.5 yaşında ve acıkmıyor.zaten katı gıdaya bile doğru dürüst geçemedi sık sık boğulma tehlikesi geçirdiğinden anne olarak ben de cesaret edip veremedim.dişlerinin hepsi çıkmzsına rağmen çiğnediğini dışarı atıyor.yutma refleksi biraz zayıf herhalde.sürekli aç kalması beni huzursuz ediyor.
bunun yanında aşırı bir susaması var çocuğun.çay,meyve suyuna doymuyor çocuk.doktora da gittim ama bişeyi yok dedi sadece.
sizlerde aynı durumla karşılaştınız mı acaba?fikir verebilirseniz memnun olurum.

Mert, benimde 18 aylık oğlum var. Hala diş çıkarma evresi devam ediyor. Yemek seçiyor tabiki. Bazen öğünlerini bile yemek istemiyor. Çok fazla zorlamıyorum eninde sonunda acıkınca yiyor zaten. Ama bizim belirli bir yemek alışkanlığımız var tabi. Mesela yemekten önce kesinlikle meyvesuyu, su gibi gıdalar vermem. Bu gibi sulu gıdaların fazlası haliyle çocuğun iştahını tıkar. Biraz sulu gıdaları azaltmayı, öğünlerden önce vermemeyi dene istersen. Yemekten sonra vermeyi deneyebilirsin mesela. Acıktığı için o zaman mecbur yemek zorunda kalıcaktır. Belki faydası olur. Ayrıca 2,5 yaşında bir bebeğe niye çay vermeyi uygun görüyorsun onu anlamadım. Çayın hiç faydası yok çocuklara. Aksine uykusuzluk bile yapar. Ve öğünlerinin geçişmesine de neden olur.Çay, cola vs.gibi gıdaları çocuklardan uzak tutmak gerekli. Yazdıklarım umarım işine yarar, sevgiler...

Ayrıca boğulma tehlikinden bahsetmişsin. Benim oğlumda da katı gıdalara geçtiğimizde 1-2 kere tıkanma gibi sorunlar yaşadık. Ama buna alışması için katı gıdaları küçük küçük de olsa vermek zorundasın. Zamanla zaten çiğneme duyggusu geliştikçe alışacaktır.

oğlum2.5 yaşında ve acıkmıyor.zaten katı gıdaya bile doğru dürüst geçemedi sık sık boğulma tehlikesi geçirdiğinden anne olarak ben de cesaret edip veremedim.dişlerinin hepsi çıkmzsına rağmen çiğnediğini dışarı atıyor.yutma refleksi biraz zayıf herhalde.sürekli aç kalması beni huzursuz ediyor.
bunun yanında aşırı bir susaması var çocuğun.çay,meyve suyuna doymuyor çocuk.doktora da gittim ama bişeyi yok dedi sadece.
sizlerde aynı durumla karşılaştınız mı acaba?fikir verebilirseniz memnun olurum.

mrb mert ...benimde oglum 2 yasinda ve masallah herseyi yiyor ve evet seninkininde yemesi lazim ..masallah 2,5 yasindaymis ...butun disleri cikti diyorsun ...burda bir arkadasiminda benzer bir sorunu var onun evladida kati besin yemiyor ...bu konuda hatayi sende goruyorum affina siginarak canim ..coktan yutma refleksinin gelismesi lazimdi ..sanirim surekli yemekleri pure halinden vermen ileri geliyor bu ...(ki oyle verdiysen bunca zaman )..bir an once oglusuna kati besin ver yesin ..korkma Allahin izniyle birsey olmaz ama tabii birseyler yerken yaninda ol ...
kilo durumu nasil ??yasitlarina gore nasil durumu bu cok onemli ...egerki degilse demekki ugun sayisi yeterli demektir ...cok usteleme yemiyor diye ..biliyorum anne yuregi el vermiyor ama cocuklarin iradesi bizimkinden daha guclu biliyorsun ..inatlasmamak lazim ...
canim Allah kolaylik versin ...oglusunu opuyorum ..

arkadaşların önerilerine katılıyorum. yemek yedirme de kullandığın uygulamaları yeniden gözden geçir. Mümkün olduğunca sizin yemek saatlerinizde sizinle aynı masada yemesini sağla. katı yiyecekler konusunda da annesütünden sonra gıda almaya başladığında bununla ilgili birşeyler yapabilirdin. şu an ne yapabilirsin bilmiyorum.yemiyor diye üzülme. sonuçta acıkacak.vicdanen huzursuz oluyorsun ama bırak birazda o senden yemek istesin. birde ona ait çatal kaşık falan ver kendi kullansın. döke saça öğrenir.

haklısınız kızlar.verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim .bu konuda da biraz araştırma yaptım.katı gıdaları istemiyor .üşeniyor..ne de olsa sıvı gıdaları yutmak daha kolay.
çay içiriyorum dan kastettiğim bizim normal içitiğimiz kara çay değil.bitki çayları....
misafir gelmediği sürece kendimiz için bile çay demlemiyorum..bana bile dokunuyor...
saygılarımla

benim oğlumda öle herşeyi yemiyor.işine gelen bisküviyi kuruyemişi yutuyor ama yemeği yutamıyor midesi bulanıyor

BENİMKİ 11 AYLIK, 4,5 aylık olduğunda ek gidalara başladık.hala hem emiyo hem yemek yiyo.uzun süre tatlı sevmedi,bol bol sebze yiyordu.bizim zorumuzla :KK43:(( tatlılara alıştı.yanii çukulata,krem karamel falan .bikaç gündür beyefendi çok sevdiği sebzeleri yemez oldu.ama çilek,muz,krem karamel falan yutuyo maşallah.bi de yumurtaya bayılıyo her türlü .bazen işine gelmedi ne verirsem veriyim boğuluyomuş gibi yapıyo.ben de korkup vermiyorum tabii.bi gün makarna yiyo,ikinci gün çiğneyemiyorum ayağına yatıyo??? ben de şaşırdım,sadece 4 dişi var çok şey mi bekliyorum acaba???makarna ,köfte,pilavı çok severek ve rahat yiyemiyo.

İştahsız çocuğu sofraya oturtacak öneriler
* Sofrada yemek yemesi için zor kullanmayın. Her çocuğun kendine özgü yemek yeme kapasitesi vardır bu yüzden yemesi konusunda ısrarcı olmayın. Yoksa fazlasını çıkartabilir.

* Her çocuğun büyüme oranıyla ilgili olarak yemek yeme miktarı vardır. Örneğin; yıllar ilerledikçe başlangıçta alınan yiyecek miktarı azalabilir, ergenlik döneminde ise iştah yeniden artabilir.

* Yemek zamanından önce çocuğa verilen şekerlemeler, çikolatalar, cips vb. abur cubur gıdalar da iştahı engelleyebilir. Ancak, çocuk acıktığında yemek zamanını beklemeden ona yemeğini vermek gerekir. Acıkan çocuğu ısrarla yemek zamanı için bekletmek, iştahının kaçmasına neden olabilir. Henüz yemeği hazır olmamış çocuğa, alması gereken gıdalardan bir miktar verilerek iştahının kaçmamasına yardımcı olunabilir.

* Sofrada çocuğu olabildiğince kendi haline bırakmak ve kendisinin yemek yemesine olanak tanımak, evi kirletmemesi ve çeşitli kurallara uyması yönünde onu zorlamamak; çocuğun yemek davranışına karşı daha olumlu tutum geliştirmesini kolaylaştırabilir. Bazen iştahsızlığın altında, çocuğun yemek yeme karşısında yaşadığı zorlamalar ve baskılar gelir. Müdahaleler çocuğu yeme isteğinden uzaklaştırabilir.

* Çocuğa sofrada oyalanıyor ve yemeğini ağır yiyor diye tepki göstermek doğru değil. Hatta aksine sofrada çocukla konuşmak, hikayeler anlatmak ve şakalar yapmak yemek yemesini zevkli hale getirebilir.

* Yemek listelerini; küçük çocukların istediği gıdaları ve onların gereksinimleri olan gıdaları bilerek düzenlemek onları sağlıklı tutar. Çocuğa değişik alternatifler sunmanın yanında, alınması gereken gıdaları süsleyerek göze daha hoş hale getirmek ve çeşitlendirmek, onların istemedikleri gıdalara karşı da olumlu davranmalarına yardımcı olabilir. Amaç; çocuğun çok yemek yemesi değil arzu edilen ve onun için gerekli olan gıdaları almasıdır.

* Aile bireylerinin birbirleriyle olan ilişkilerinin de çocuğun iştahı üzerinde önemli etkisi vardır. Evde yaşanan gergin bir hava ve tartışma ortamı çocukların iştahlarının kesilmesi için yeterli bir neden oluşturabilir.

SOFRADA ELEŞTİRMEYİN

* Bazen çocukluk kıskançlıkları da iştahı olumsuz olarak etkileyebilir. İştahsızlık sorununda bu durumun var olup olmadığı da dikkate alınmalı. Bazı çocuklar sürekli olarak dikkati üzerlerine çekmek istediklerinden iştahsızlık onlar için bir kazanç halini alabilir. Öte yandan küçük bir kardeşin varlığı ve annenin onun beslenmesiyle ilgilenmesi de çocuğun yemek yemeye karşı tavır almasına ve yemeğinin anne tarafından verilmesini istemesine yol açabilir.

* Anneleri ya da babaları tarafından dövülen ve sık azarlanıp eleştirilen çocuklarda da iştahsızlık görülebilir. Çocuk yemek yemeyerek büyüklerini cezalandırmak istiyor olabilir. Yemek yemediğinde anne ya da babasının üzüldüğünü gören çocuk bundan zevk alabilir ve kızdığında ebeveynlerini üzmek için bu yola başvurabilir.

* Yemek sırasında onların yaramazlıklarını ve hoşlanmadığınız yanlarını dile getirmek, eleştirmek, ayıplamak ya da suçlamak çocukların lokmalarını boğazlarına dizebilir. Yemek sırasında rahatsız edici durum ve konuşmalardan kaçınmak gerekir.

* Çocuğun tabağına yiyebileceği kadar ya da azar azar yemek koyarak, tabaktaki yemeğin her bitişinde çocuğu takdir etmek yardımcı olabilir.

AÇIK HAVADA GEZDİRİN

* Çocukların iştahlı olmalarını sağlamada bir yol da; onların açık havada zaman geçirmelerini sağlamaktır. Temiz hava ve dışarıda yapılan gezinti ya da oyun, çocukların iştahını artırmada yardımcı olabilir.

* Çocuğun süt içiyor olması ve sütle doymuş olması nedeniyle yemek yemeye fazla istekli olmadığı durumlar iştahsızlıkla karıştırılmamalı. Bu durumda verilen süt miktarını biraz azaltmak iyi olur.

* Yemeklerin lezzetli ve iyi pişirilmiş olmalarına özen göstermenin yanında soğuk ve aşrı sıcak olmamalarına da dikkat etmek gerekir.

* Yemek sırasında yemek yeme usul ve kurallarına ilişkin uzun konuşmalardan kaçınmak, ikazları müşfik ve sempatik bir biçimde yapmak; çocuğun yemek yemeye karşı daha olumlu davranmasını sağlayabilir.
TAYLAN KÜMELİ
UMARIM BU BİLGİLER İŞİNİZE YARAR!KOLAY GELSİN.

sizinle aynı saatte aynı masada yemek yemesini sağlamalısın bnce

canım benim oğlanda 4.5 yaşında hala ağlaya ağlaya yiyo..küçükken çok iyidi..ne versem yerdi..kaşığı 1 metreden görse ağzını açardı..ama çocuklar büyüdükçe zor yiyo..şuan balık yağı şurubu kullanıyorum 3.günü bugün..canım sana önerim çocuklar ekmegi sever ve gerçekten biraz pütürlü ve katı gıdalara geçmek için iyi birsey.eline ekmek ver..pataes kızart önüne koy brak eliyle dalsın vıcık vıcık olsun ama yesin..umarım işe yarar..

benim de iki cocugum var cocuklarda istah azalmasi oluyor 2 yasindan 3 yas döneminde.bende büyük oglumu cok hirpaladim zorla depiyordum agzina cok kiziyordum,ama cocuk dr,bu yasta normal dedi kizima o kadar zorlamadim.hep de karsilastim 2 yasindaki cocuklarin hepsinde ayni problem oluyor hic zorlama bak siviyi cok seviyor diyorsun birak istedigi kadar icsin meyve suyuda tok tutar o yüzden de zorlanirsin,cocuklarin porsuyonuyla büyüklerinki farkli,elmanin 4/1 onlar icin bir porsuyondur,3 kasik makarnada öyle biz anneyiz ya tabagi dolduruyoruz hepsini bitirsin istiyoruz korkma o ac kalmiyor kendine yettigi kadar yiyor kilo kaybida yoksa korkulacak birsey yoktur sen rahat ol güzelim bende bu dönemi atlattim

canım benim oğlanda 4.5 yaşında hala ağlaya ağlaya yiyo..küçükken çok iyidi..ne versem yerdi..kaşığı 1 metreden görse ağzını açardı..ama çocuklar büyüdükçe zor yiyo..şuan balık yağı şurubu kullanıyorum 3.günü bugün..canım sana önerim çocuklar ekmegi sever ve gerçekten biraz pütürlü ve katı gıdalara geçmek için iyi birsey.eline ekmek ver..pataes kızart önüne koy brak eliyle dalsın vıcık vıcık olsun ama yesin..umarım işe yarar..
canım merhaba oğlun nasıl balık yagı şurubun işe yaradımı iştahı açıldımı :nazar:

slm tugba ,balik yagi ictahmi aciyor,benim kizdada sorun var,hic yemiyor ve acikmiyor,faydasi varsa bnde alayim,nerde satiliyorki,,,,,,,,

10 yaşınad kızım var.hala yemek yemiyor.acıktım dediğini duymadım.doktorada götürdüm.kendi istesin diyor.ona kalsa açlıktan zafiyet geçirecek hala küçük porsiyonlarla yemek yiyor. vitaminle destekliyorum.1 aydır b vitamini veriyorum .biraz toplandı .enazından hasta olmuyor artık.

merhaba mert lütfen bana cevap yaz çünkü şu okuduklarıma bakarsak bende aynı sorunları yışıyorum şuan benim oğlumda 2 yaşında ve sürekli boğuluuyor ne yapacağımı bilmiyorum doktorada götürdüm zamanla düzelir dedi ama
sende 2007de yaşamışsn oğlunda bu sorunu şimdi düzeldimi ne yöntemler uyguladın
tekrar doktora götürdünmü
ne dedi cevap yazarsan çok mutlu olurum katı gıda yediremiyorum ağzında biriktirip biriktirip hep birden yutmaya çalışıyo
sonrada boğuluyo bi fikri olan varmı
hiç pürede yapmadım yiyecekleride ama ne yapacağıma.

ben tüm bu yazilanlari tavsiyeleri önerileri denedim arkadaşlar ve hiç püre olayina asla girmedim,yutma proplemi hiç olmadi ama yemiyor yemiyor yemiyor:KK43: sebze hiç yemiyor meyve az sivi tercih ediyor ..yedikleri;köfte tavuk balik pilav makarna patates yaprak sarma .. Allah tan kefir e bayiliyor süt ayran çok seviyor 2.5 yasinda kizim ve 13.5 kg.ben artik zamana biraktim yapacak bişim kalmadi önüne seriyorum hangisini yerse...:KK43:

bu arada kefiri şiddetle tavsiye ediyorum ben 14-15 ayliktan beri kizima hergün 1 tane içiriyorum..çok faydali..meyveli olanlari tercih edin..

Kefirin Faydalari Saymakla Bitmez Arkadaşlar
  • Bağırsaklardaki maddelerin küreselleşmesini önler
  • Beyine enerji verir ve zihinsel gelişimi sağlar
  • Kansere karşı koruyucu ve kanseri geciktirici etkisi vardır
  • Yüksek tansiyonu giderir
  • Kolesterolü düşürür
  • Damar sertliğini giderir
  • Kemik erimesini önler
  • Bronşit ve astım nöbetlerini azaltır
  • Kansızlığı ve kan bozukluğunu giderir
  • Mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci arttırır
  • Egzama ve alerjilerde faydalıdır
  • İdrar yolu iltihaplarını tedavi eder
  • İdrarı sulandırır
  • Karaciğer bozukluğunu tedavi eder
  • Mide ve bağırsak salgılarını arttırıp hazmı kolaylaştırır
    Bağırsak hareketlerini hızlandırır
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir

arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim ama ben sorunumu tam olarak anlatamadım galiba benim 2 yaşındaki oğlum yemek istesede yiyemiyor çubuk kraker yerken falan sürekli boğuluyor çiğnemeyi bitürlü öğretemedim yerken boğuluyo bir önerisi olan varsa yazsın lütfen dediğim gibi yiyecekleri pürede yapmadım ama neden oldu bu sorun bilemiyorumÇok üzgünüm çoook

X