SSVD(sezeryan sonrası vajinal doğum)

bende haziranda normel dogum yaptım hep sezeryan düşünüyordum korktugum için ama allahım normel dogum nasip etti çok zor geçti çıglıklarım hala kulagımda ilişkiye girmek bile zor hala acı hissediyorum tuvalete gittiginde yanma yokmu hele dikişlerden kaynaklanıyordu
tekrar hamile kaldıgımda allahım nasip ederse sezeryan düşünüyorum normel dogumu yaşadım...
allahım herkezi sagsalim kurtulmayı nasip etsin...

bende haziranda normel dogum yaptım hep sezeryan düşünüyordum korktugum için ama allahım normel dogum nasip etti çok zor geçti çıglıklarım hala kulagımda ilişkiye girmek bile zor hala acı hissediyorum tuvalete gittiginde yanma yokmu hele dikişlerden kaynaklanıyordu
tekrar hamile kaldıgımda allahım nasip ederse sezeryan düşünüyorum normel dogumu yaşadım...
allahım herkezi sagsalim kurtulmayı nasip etsin...

sezaryen sızısı daha mı az sanıyorsun?

sezaryen sadece seninle ilgili bir şey değil, bebeğinle de ilgili bir durum. Ve gerçek şu ki, vajinadan geçmeden sezaryenle alınan bir bebek gelişimini tam olarak tamamlamış olmuyor, ciğerlerini oksijenli yaşama hazırlıksız bir halde bırakmaya gönlün elverir mi bilemiyorum? tabi ne kadar uyarmaya çalışsak da, kendi bildiğinin dikine gidecekler olacaktır. ne diyeyim?
:çok üzgünüm:

Normel dogumdada bebegın sorun yaŞama Şansı var kafasını vakkumla Çekıyorlar mesala daha neler var hepsı zor bence bırde bu bırazda bÜnyeyle alakalı bır durum ..

Arkadaşlar günümüzde hele de İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde doktorlar gerek beklememek gerekse maddi sebeplerden sezaryene yöneliyorlar. Oysa sezaryen hem anne hem de bebek için son derece olumsuz bir tecrübedir ve sadece ama sadece bir kurtarma operasyonu olarak kullanılması mümkündür (bu da sanılanın aksine son derece düşük bir orandır). Ancak sıklıkla annenin suyu azaldığı, çatısının dar olduğu, bebeğin iri olduğu ve daha birçok gerekçe ile son anda zaten duygu yoğunluğu yaşıyor olan aile manipüle edilmekte ve sezaryen ameliyatı uygulanmaktadır. Sezaryen anne ve bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilecek bir ameliyattır, riskleri normal doğumdan kat kat daha fazladır ve sıklıkla gereksiz yere uygulanmaktadır. Birçok anne adayı da duyduğu gerekli gereksiz tüm doğum hikayelerinde etkilenerek sezaryeni prenseslere uygulanan bir operasyon zannetmekte maalesef. Oysa ki sezaryen hiç de masum bir ameliyat değildir. Tekrar ediyorum riskleri çok zor bir normal doğumdan bile kat be kat yüksektir. Anne adayları sezaryenin bebeğin sağlığı üzerinde oluşturabileceği etkileri araştırsalar eminim ki köşe bucak sezaryenden kaçarlardı. Ama maalesef araştırmıyoruz.

Gereksiz yere sezaryen yapan doktorlar ise ZALİMdirler. Zulüm etmektedirler. Bedelini ahirette kolay kolay ödeyemeyeceklerine inanıyorum. Ben hakkımı helal etmiyorum mesela. Yanlarına kar kalacağını düşünmüyorum. Çünkü gereksiz yere kandırılarak sezaryene alındım.

SSVD'yi kesinlikle can-ı gönülden destekliyorum, deneyecek arkadaşlara çok ciddi araştırma yapmalarını öneriyorum, doktorların semtlerine falan bakmayın arkadaşlar, şifa Çin'de de olsa gidin bulun. Anadolu yakası Avrupa yakası vs. bunlar sorun değil.

Ben de ileride hamile kalırsam SSVD yapacağım inşallah. Ve bana bunu yaşatacak olan doktor ömrümün sonuna kadar dualarımda olacak. Benden çook hayır duası alacak :)

canım sende dertlisin bakıyorum bu konuda. inş dilediğin gibi birdahaki bebeğini normal olarak dünyaya getirirsin. dediklerine tamamen katılıyorum. ben sezeryan olsam dahi muhakkak doğum eyleminin başlamasını bekliyeceğim günü gelmeden alınmasına karşıyım. çoçukcağız daha hazır değilken pat diye alıyorlar. eltimde 1 ay önce sezeryanla doğurdu. onuda yok suyun azalıyor incelme var filan diyerek doğumu başlatmaya çalıştılar. normal doğumu hiç istemiyordu eşinin ve dr zoruyla denediler. suni sancı verildi ne sancı ne açılma hiçbişey olmadı istemediği için bebeğin kalp atışları hızlanmaya başlayınca mecburen sezeryana alındı. bebek 1 hafta hep uyudu emziremedi doğru düzgün yeni yeni başladı düzgün emmeye ama şimdide başta iyi emziremediği için sütü yok. daha hazır değildiki bebek. benim oğlum hemen emmeye başlayıp adapte oldu doğumu kendisi istediği için. bu konuda anneninde kesinlikle istekli olması gerekiyor. şimdiki kadınlar korktukları için sezeryanı kolay görüyorlar. kesilip bağırsaklarının dışarı çıkarılması daha güzel geliyor. içimiz bile normal doğumdaki gibi güzel temizlenmiyor. gaz problemi. herkezin kendi görüşü ama bende sezeryana mecbur kalmadığım taktirde normal doğumun tüm evrelerini yaşayıp zorlukları çekip doğum odasından sezeryana alındığım halde halada normal diyorum o duyguyu muhakkak yaşamak istiyorum bebeğimi görüp tenimde hissetmek tüm evrelerini yaşamak istiyorum rabbim nasip ederse:Saruboceq:

ben DOĞAL YAŞAM, DOĞAL DOĞUM diyorum:lepi:

canım sende dertlisin bakıyorum bu konuda. inş dilediğin gibi birdahaki bebeğini normal olarak dünyaya getirirsin. dediklerine tamamen katılıyorum. ben sezeryan olsam dahi muhakkak doğum eyleminin başlamasını bekliyeceğim günü gelmeden alınmasına karşıyım. çoçukcağız daha hazır değilken pat diye alıyorlar. eltimde 1 ay önce sezeryanla doğurdu. onuda yok suyun azalıyor incelme var filan diyerek doğumu başlatmaya çalıştılar. normal doğumu hiç istemiyordu eşinin ve dr zoruyla denediler. suni sancı verildi ne sancı ne açılma hiçbişey olmadı istemediği için bebeğin kalp atışları hızlanmaya başlayınca mecburen sezeryana alındı. bebek 1 hafta hep uyudu emziremedi doğru düzgün yeni yeni başladı düzgün emmeye ama şimdide başta iyi emziremediği için sütü yok. daha hazır değildiki bebek. benim oğlum hemen emmeye başlayıp adapte oldu doğumu kendisi istediği için. bu konuda anneninde kesinlikle istekli olması gerekiyor. şimdiki kadınlar korktukları için sezeryanı kolay görüyorlar. kesilip bağırsaklarının dışarı çıkarılması daha güzel geliyor. içimiz bile normal doğumdaki gibi güzel temizlenmiyor. gaz problemi. herkezin kendi görüşü ama bende sezeryana mecbur kalmadığım taktirde normal doğumun tüm evrelerini yaşayıp zorlukları çekip doğum odasından sezeryana alındığım halde halada normal diyorum o duyguyu muhakkak yaşamak istiyorum bebeğimi görüp tenimde hissetmek tüm evrelerini yaşamak istiyorum rabbim nasip ederse:Saruboceq:

ben DOĞAL YAŞAM, DOĞAL DOĞUM diyorum:lepi:

ağzına sağlık kardelen, çok güzel anlatmışsın. ben de tüm sancıları yaşadım sayılır, belki bir 5 saat daha müsade etselerdi ben inanıyorum ki bebeğim kendisi gelecekti ve tereyağından kıl çeker gibi çıkacaktı içimden. 1 ay önce alınan bebeğe çok üzüldüm. gerçekten de bu zulüm değil de nedir? inşallah bu çark kırılacak, bilinçli anneler örnek olacak. hem doğal doğum hem ssvd konusunda. güzel haberlerini almak isteriz inşallah senin ve bebeğinin sağlıkla ve normal doğum yapmanızı canı gönülden isterim. ayrıca nişan gelmesi, su gelmesi, sancıların başlaması.. bunlar gerçekten çoook özel anlar ve çok güzel anlar... herkesin zamanı gelince yaşamasını dilerim.. sevgiler.

canım benmi yanlış cümle kurmuşum bilemedim ama bebek doğalı 1 ay oldu bikaç gün erkenden aldılar yani hiçbir eylem başlamamıştı ne su ne sancı ne nişan.

dediğin gibi okadar güzelki o anları yaşamak ben 2 gün öncesinden nişanım gelmişti sancılarımda akşam sahil pikniğinde başlamıştı bol bol yürümüştüm sahilde:))) sabahki 5 dk 1 olan sancılar okadar hafiftiki hatta diyordum bu sancıylamı doğurucam nekadar azmış demiştim kendi kendime. meğersem sunu sancı verildikten sonra ne kadar fenaymış. ama istekli olduğum için gıkımı bile çıkarmadım göğüsgerdim o şiddetli sancılara. çok etkilendim doğumdan sonra ama yinede diyorum normal normal normal... o güzellikleri yaşamak bambaşka. bi mucizeye ön ayak oluyor yaşadıklarımız. rabbim herkeze en güzelinden yaşatsın o duyguları:)))

canım benmi yanlış cümle kurmuşum bilemedim ama bebek doğalı 1 ay oldu bikaç gün erkenden aldılar yani hiçbir eylem başlamamıştı ne su ne sancı ne nişan.

dediğin gibi okadar güzelki o anları yaşamak ben 2 gün öncesinden nişanım gelmişti sancılarımda akşam sahil pikniğinde başlamıştı bol bol yürümüştüm sahilde:))) sabahki 5 dk 1 olan sancılar okadar hafiftiki hatta diyordum bu sancıylamı doğurucam nekadar azmış demiştim kendi kendime. meğersem sunu sancı verildikten sonra ne kadar fenaymış. ama istekli olduğum için gıkımı bile çıkarmadım göğüsgerdim o şiddetli sancılara. çok etkilendim doğumdan sonra ama yinede diyorum normal normal normal... o güzellikleri yaşamak bambaşka. bi mucizeye ön ayak oluyor yaşadıklarımız. rabbim herkeze en güzelinden yaşatsın o duyguları:)))

anladım canım, yanlış mı okudum birinin bebeği 1 ay erken alını diye okumuşum, meğer bebek 1 aylık olmuş :) kusura bakma yanlış gördüm sanırım...

gerçekten de çok güzel anlar, çok güzel duygular... ne kadar acı çekerseniz çekin, çok kıymetli o sancılar... bebeği doğacağı dünyaya hazırlıyor, bebeği güçlendiriyor, bebeğin tüm vücuduna masaj yapıyor ve bir daha o bebek böylesine bir masaj yaşayamıyor hayatı boyunca. öyle özel.. bebeğin her yerine özel masaj... belki de kanın akışıyla ilgili sırlar da vardı bu masajda. çok özel çok önemli. tabi sunni sancılar için tam olarak aynı şeyleri söyleyemeyiz. doğal sancılar benim bahsettiklerim. zaten ssvd yapacaklarda kesinlikle sunni sancı uygulaMAMAK gerekiyor. bilginize.

Merhabalar..

Bn de 6 yıl once sezeryan oldum. Geçen yıl bi hamilelik geçirdim. 25 haftalık bebeğimi normal doğumla ölü olarak doğurdum. Olayın üzücü yanlarını bi tarafa bırakırsak, doktoruma güvendim ve normal doğum yaptım. Dr tekrar hamile kalırsam rahatlıkla normal doğurabıleceğimi, kemıklerımın uygun olduğunu soyledi.

Demek ki olabiliyor... (Birincide bel fıtığı vs den dolayı sezeryan yaptırmıştı dr)

Kandırlıldık hep!!!!! Allah hep iyilerle karşılaştırsın.

Her tür doğumda da kolaylık versin inş.

sonunda buldum:)))))))

bugün sare davutoğlu hanımı aradım ve durumumu izah ettim. 5 aylık hamile olduğumu ve 2 yaşında oğlum olduğunu doğumumu sezeryanla yaptığımı fakat normal doğum yapmak istediğimi söyledim. yapabileceğimizi ama önemli olanın iç dikişlerimin durumunun olduğunu söyledi. bu perşembeye randevu aldım. eğer bi problemim olmazsa bu sefer Allahın izniyle başarıcam. çok mutluyum okadar çok sevindimki bu olumlu cevaba umarım hüsrana uğramam:))))) dr telefonda konuşması bile çok içten çok ilgiliydi üzüldü bile bütün aşamaları geçtiğimi bebeğin kafası şiştiği için çıkmadığını deyince ''ah canım sen hem normal doğurmuşsun hemde sezeryan'' dedi. çok hoşuma gitti:)))

yani burdan ne çıkarıyoruz bu konuda doktorun önce kendine güveni olması gerek kimi dr kesinlikle diyor kimisi 4- 5 sene diyor kimiside böyle olumlu konuşuyor. Allah herkezi iyilerle karşılaştırsın inş.

merhaba ,

bebeğim ve biz dergisinde mayıs ayı sayısında (ssvd - sezeryan sonrası normal dogum ) konusuna genis olarak yer verilmis ayrica ssvd grubundan da bahsediliyor.Ssvd yapan dr.isimleri ve ssvd yapan arkadaslarin hikayeleri de var.

Ayrıca , Sare davutoğlu nun telefon veya adresini verir misn KARDELEN ?

bende yahoo daki grubun mesajlarını takip ediyorum ama orası bana karışık geldiği için yazamadım hiç. ist. bahçelievler yayla ışıklarda muayanesi. kendisi ankarada oturduğu için haftanın 3 günü burada salı perşembe ve cumartesi hastalarına bakıyor. daha gitmediğim için doğumda ne yaptığını bilmiyorum heralde uçağa atlayıp geliyordur doğum başladığında. medikal parkta doğumu yaptırıyor.
sizdemi düşünüyorsunuz ssvd yi?

canım ben Ankara da oturuyorum. Yahoo ssvd grubundanım. Ssvd yaptıran dr. arastırıyorum. Sare davutoglunun tel nosu na nasıl ulasabilirim ?

sevgilerle

canım ben Ankara da oturuyorum. Yahoo ssvd grubundanım. Ssvd yaptıran dr. arastırıyorum. Sare davutoglunun tel nosu na nasıl ulasabilirim ?

sevgilerle

bende tam yahooda yazmayı deneyecektim ama benden önce davranmışlar benim bildiğimdende fazla bilgi yazmışlar:))) bugün gittim ve iç dikiş yerimin iyi gözüktüğünü ve deneyeceğimizi söyledi. :lepi: çok mutluyum. dr çok yoğundu ama çokta iyi sıcak kanlıydı. elevit vitamin ilacını kestirdi bana bebeğe kilo aldırdığını söyledi yediklerimden vitaminimi almam yeterliymiş. kolay doğum olması için bebeğin iri olmaması daha iyi. oğlum 4 kiloydu çok zorladı beni ve normal doğuramadım o yüzden demekki. dr doğuma giricekti ve onunda ssvd olduğunu söyledi. inş başarırım bu sefer önce rabbimin sonra doktorumun yardımıyla:lepi:

isteyenler için muayanesinin numarası ve adresi: 0212 441 47 01
adnan kahveci blv. köşk apt. no62/2 ist/bahçelievler yayla

canım sen de yahoo grubtaysan eger oraya da yaz canım yasadiklarini. Grubumuzun senin gibi ssvd yapmaya niyetlenen arkadaslara ihtiyaci var.

Sare hanım mı ssvd olmus kendisi acaba ?

ben ikinci doğumumu sezeryan sonrası normal yaptım ama yurt dışında.

oğlum ters geldiği için mecbur sezeryan olmuştum ama kızım kanala yerleştiği için normal denememde bir sakınca olmadığını söylediler bende denedim. ama ilki sezeryan olduğu için hep gözetim altında tutularak ve belli bir süre ıkınmama izin verilerek yaptım doğumu. sonunda zaten tam tekrar sezeryan derken vakumla çektiler kızımı.

sezeryan sonrası hem dikişlerin hemde vucüdumun kendini toparlaması normal doğuma göre daha zor oldu. normal doğumda alttan dikişlerim oldu, üstüne birde hemeroid sorunu yaşadım ama 3 hafta içinde toparlandım. aldığım kiloları çok daha hızlı verdim.

hepinize sağlıklı doğumlar.

Birkac gun once 02.05.2010 da normal baslayan dogumum yaklasik 24 saatte ilerlemeyince mecburi sezaryene alinarak oglumu dunyaya getirdim.
Gozumde yas, salya sumuk ameliyata alindim. Bas-pelvis uyumsuzlugu oldugu ortaya cikti.
Cok inat ettim, cok izdirap cektim, normal dogumun neredeyde her asamasini yasadim... Oglum saglikli cok sukur ama hala icim bir buruk, dusununce gozlerim doluyor.

Ayrintili dogum hikayemi firsat buldugumda eklerim, belki bir gun nasip our SSVD kim bilir....

canım sen de yahoo grubtaysan eger oraya da yaz canım yasadiklarini. Grubumuzun senin gibi ssvd yapmaya niyetlenen arkadaslara ihtiyaci var.

Sare hanım mı ssvd olmus kendisi acaba ?
canım bilmiyorum kendisinin ssvd olup olmadığını. fırsat bulursam yazmaya çalışıcam yahoyada bu işi başarabilirsem hikayemi muhakkak yazıcam zaten:))
ben ikinci doğumumu sezeryan sonrası normal yaptım ama yurt dışında.

oğlum ters geldiği için mecbur sezeryan olmuştum ama kızım kanala yerleştiği için normal denememde bir sakınca olmadığını söylediler bende denedim. ama ilki sezeryan olduğu için hep gözetim altında tutularak ve belli bir süre ıkınmama izin verilerek yaptım doğumu. sonunda zaten tam tekrar sezeryan derken vakumla çektiler kızımı.

sezeryan sonrası hem dikişlerin hemde vucüdumun kendini toparlaması normal doğuma göre daha zor oldu. normal doğumda alttan dikişlerim oldu, üstüne birde hemeroid sorunu yaşadım ama 3 hafta içinde toparlandım. aldığım kiloları çok daha hızlı verdim.

hepinize sağlıklı doğumlar.
canım ne güzel mutlu sonla sonuçlanmış herşeye rağmen. çok sevindim senin adına yeni bebeğini güle güle büyüt darısı tüm ssvd isteyenlerin başına:))

Birkac gun once 02.05.2010 da normal baslayan dogumum yaklasik 24 saatte ilerlemeyince mecburi sezaryene alinarak oglumu dunyaya getirdim.
Gozumde yas, salya sumuk ameliyata alindim. Bas-pelvis uyumsuzlugu oldugu ortaya cikti.
Cok inat ettim, cok izdirap cektim, normal dogumun neredeyde her asamasini yasadim... Oglum saglikli cok sukur ama hala icim bir buruk, dusununce gozlerim doluyor.

Ayrintili dogum hikayemi firsat buldugumda eklerim, belki bir gun nasip our SSVD kim bilir....
canım senin duygularını okadar iyi anlıyorumki bende seningibi aynı şekilde doğum masasından alındım sezeryana. psikolojim acayip bozulmuştu çok üzülüyordum hele birde neden sezeryan oldu diyenlere kayınvalidemde kocamda cevap olarak doğuramadı derlerken içim parçalanıyordu. okadar mücadeleyi edip her safayı geç ama o masada kal bişey yapama. ama üzülme hayırlısı buymuş demekki bak bende sırf bunun için bukadar mücadele ediyorum 2 yaşında şuan oğlum ve doğuma 3.5 ay kaldı. Allah izin verirse doktorumunde desteğilye deneyeceğim ssvd yi. o sahneleri tekrar yaşayacağım hiç korkmadan ama inş bu sefer mutlu sonla biter. biz mücadelemizi veririz rabbimiz ne yazmışsa onuda yaşarız. hiç üzülme canım bebişinin bu günlerin tadını çıkar düşünme. nasıl olursa olsun kavuştun bebişine gerisini boşver:1hug:

merhaba canım ,

nasıl gidiyor ssvd planların ? Yazmadın foruma merak ettim.

Sana ozel mail atmak istiyorum. Ssvd ni takip etmek icin neler yaptın ? Nasıl gidiyor ?

Bana yahoo gruptaki rumuzunu veya bir e-mail adresi verirsen daha rahat haberleşiriz .

Ben sana özel mesaj atamadım ama sen bana atabilirsin

Sevgilerle.Nilay Güler

sevgilerle

Merhabalar!

Uzun zamandır foruma bakamıyordum, şimdi gördüm mesajlarınızı, başlarada da yazmıştım ama okumadıysanız diye tekrar etmek istiyorum, Ankara da oturuyorum ve ssvd yaptım, yaklaşık 3,5 ay oluyor, bende çok araştırmıştım, ancak doktorlar tarafından isteğim hep reddedilmişti, ta ki lokman hekim de Dr Elif Terzi ye kadar, Doğumumu kendisi yaptırdı..

Umarım yardımcı olabilmişimdir,

SEVGİLER

X