SSVD(sezeryan sonrası vajinal doğum)

Merhabalar!

Uzun zamandır foruma bakamıyordum, şimdi gördüm mesajlarınızı, başlarada da yazmıştım ama okumadıysanız diye tekrar etmek istiyorum, Ankara da oturuyorum ve ssvd yaptım, yaklaşık 3,5 ay oluyor, bende çok araştırmıştım, ancak doktorlar tarafından isteğim hep reddedilmişti, ta ki lokman hekim de Dr Elif Terzi ye kadar, Doğumumu kendisi yaptırdı..

Umarım yardımcı olabilmişimdir,

SEVGİLER

Merhaba Verda Etlik Lokman hekim galiba bahsettigin.

Canım senden rica etsem bizim ssvd grubumuza uye olarak hikayeni orada da anlatır mısın ? Ssvd yaptıran dr. isimlerini topluyoruz.
Ayrıca grubumuzda ssvd isteyen arkadaslarımız da senin tecrubelerinden yararlanırlar.

Eger uye olmazsan bana Dr. Elif in varsa muayehane ve Lokman hekimin tel nosunu da verirsen sevinirim.Ben paylasırım arkadaslarımla

Sevgierle

Merhabalar!

Uzun zamandır foruma bakamıyordum, şimdi gördüm mesajlarınızı, başlarada da yazmıştım ama okumadıysanız diye tekrar etmek istiyorum, Ankara da oturuyorum ve ssvd yaptım, yaklaşık 3,5 ay oluyor, bende çok araştırmıştım, ancak doktorlar tarafından isteğim hep reddedilmişti, ta ki lokman hekim de Dr Elif Terzi ye kadar, Doğumumu kendisi yaptırdı..

Umarım yardımcı olabilmişimdir,

SEVGıLER

Merhaba Verda Etlik Lokman hekim galiba bahsettigin.

Canım senden rica etsem bizim ssvd grubumuza uye olarak hikayeni orada da anlatır mısın ? Ssvd yaptıran dr. isimlerini topluyoruz.
Ayrıca grubumuzda ssvd isteyen arkadaslarımız da senin tecrubelerinden yararlanırlar.

Eger uye olmazsan bana Dr. Elif in varsa muayehane ve Lokman hekimin tel nosunu da verirsen sevinirim.Ben paylasırım arkadaslarımla

Grubumuza ulasmak icin :

Google arama motoruna küçük harflerle ( ssvd ) yaz ilk cıkan yahoo grup adresine tıkla ve JOIN
Sevgierle

Son düzenleme:
merhaba canım ,

nasıl gidiyor ssvd planların ? Yazmadın foruma merak ettim.

Sana ozel mail atmak istiyorum. Ssvd ni takip etmek icin neler yaptın ? Nasıl gidiyor ?

Bana yahoo gruptaki rumuzunu veya bir e-mail adresi verirsen daha rahat haberleşiriz .

Ben sana özel mesaj atamadım ama sen bana atabilirsin

Sevgilerle.Nilay Güler

aa nilay hanım sizmiydiniz:))) yahoo bana çok karışık geliyor buranın düzenine alıştığım için. yazılarınızı mail adresime gelen mesajlardan takip ediyorum. benim gibi beceremeyipte yazamayan onlarca kişi vardır emin olun ama birgün muhakkak yazmaya çalışacağım. facedede grup kurmuşsunuz üye oldum ama kimsecikler yok orda. aslında ya burada yada facede yazışmalar olsa yahoya yazamayanlar yönlendirilse süper olur. hele bu sitede daha çok kitleye ulaşabilirsiniz. benimgibi yüzlerce kişi var hamile her ayın ayrı gurupları var. eminimki ssvd den haberdar bile değillerdir. asıl sesimizi daha çok kitleye duyurup daha çok kişinin aklına koyabilsek bu fikri herkez araştırsa süper olur.

ben suan beklemedeyim gün sayıyorum. bugün 25. haftam doldu. şimdilik herşey yolunda. başka bi gelişme yok. eğer olusa sizi bilgilendiririm muhakkak. mail adresimi özelinize mesaj atıyorum.

arkadaslar ben de siki bir normal dogum taraftariydim ama malesef kizim tum cabalarima ragmen donmedi ve ters geldigi icin sezeryan olmak zorunda kaldim. su an bebegim 11 aylik. henuz hamilelik dusunmuyorum ama boyle bir grup oldugu icin cok mutluyum ve Ankara'da yasiyorum. 2. hamileliigmde insallah bir aksilik olmazsa normal dogum yapmak istiyorum.
bu grubu bulduguma sevindim.
insanlarin sirf simarikliklarindan dolayi sezeryan olmalarina inanilmaz kiziyorum ama herkesin kendi tercihi.
herkesi cok opuyorum ve isteyen herkesin normal dogum yapmasi dilegiyle...

Giriş tarihi: Nov 2008

Mesaj Linki

--------------------------------------------------------------------------------

bende kızımı sezeryanla dünyaya getirdim..
nisanım geldığinde hastaneye gittik dr. um birkaç gune doğurursun dedi bekleyelım bol bol yuru dedi..istersen eve git..evim uzak oldugu için gitmedim keske gitseymısım..catı muayanem yapıldı normal doguma musaıtmısım..ama hastane arastırma hastanesi her gelen dr bır olcum yapıyor cok korktum..olcumlerden..hatta dr sende troıd mı var gozlerın fırlayacak gıbı olmus dedi hayır yok dedım korkudan boyle..neyse ben beklıorum nstde cok sancım cıkıyor ama ben hıssetmıyorum..o gunun aksamına bıraz arttı sonra bır olcum daha benim korkudan sancım falan kalmadı..ertesi sabah bır docent geldı gunu dolmus bunun sunı sancı verın dedi..ama hiç doğuracak gıbı değilim kızım iyice yukarı cıktı asagı inmesi gerekirken..neyse benim dr basasistan docentin dediğini yapmak zorunda kaldı..verdiler sunnı sancıyı 5 saat boyunca ne sancı ama 2 cm acılmadan oteye gıtmedi..ve kızım kalp atısları yavaslamaya basladı tam 4 kez sonra acil sezeryana aldılar..şimdiki aklım olsa nişanim gelince gitmezdim hiç..evde cekerdım biraz hastanede adamın psikolojısı bozuluyor ancak..
neyse sezeryan oldum.genel anestezi ile...ayıldım ameliyat yerim cok yanıyor.kızımı sordum once sonra ağrı kesici istedim.asagıda yapılacak ddiler ama sorumduz hemsırem yapmayı unutmus..oglen 3 de gırdım gece 12 ye kadar agrı kesıcısız durdum ama cok yanma oldu..sagıma soluma donemedım..aksam geldiler yuruttuler bıraz zorlansamda kalkıp yurudum..gece gelen hemsıre agrı kesısımı vudru bende rahatldım..ertesi gun yurumume soyluyorlar ama ben yanmadan dolayı ayaga kalkamadım dogu duzgun gece karnım şişti mi kocaman..sutum yok zaten kızım aglayıp duruyor..hemsıreler mama bile vermediler emsin emsin diye..biz gıdıp mama ve kettle getırdık..hem kızıma hemde benimle sezeryan olan arkadasımın bebeğine mama yaptık verdik..aksama kendime geldım bıraz kaltıp yurudum gece sabaha kadar gaz cıkardım..ertesi gun eve gıttık..o yanmalar bır hafta surdu agrı kesıcıde yazmamıslar bızde korkudan içemedik şimdiki aklımla içerdım burda cok duydum..bebeğimi desteksiz kucagıma alamadım tam bir ay..dikişlerim iltihaplandı acıldı antıbıyotık kullandım her gun pansuman ve dikiş içine antıbiyotık sıktılar..bir haftada oyle gectı ..sonra kullandıgım antıbıyotık bana alerjı yaptı..bır hafta da oyle tasındım..kortızol kullandım..ilk bir ay hastaneye tasındım dogru duzgun sutum olmadı goguslerım yara içinde kızım mamayı hıc sevmedi sureklı kucagımda mememde olmak istiyor ben alamıyorum kucagıma yatsam donemıom dikişlerim acıyor..iki aydan sonra bıraz rahatlamya yatagımda daha ıyı donmeye basladım yaramın agrısı yanması azaldı benım sut cogaldı anca rahatladım..rahatladık...
normal hayatımıza donmemız 3 ayı buldu bizim..bir haftada donende var benim gibi uzun surende..sorsan memnun musun..pek değil çunku dikişlerim hala canımı sıkar kendını hıssettırır agır bır iş yapsam yada kabız olsam.
.inşallah ikincide saglıkla sıhhatla normal dogururum..

merhaba kızlar ben 3yıl önce sezeryanla kızımı dünyaya getirdim ve şuan yeniden hamileyim. hep doğum istemiştim:gitme: normal doğum için tüm egzersizlerimi, nefes çalışmalarımı yaptım benim sezeryan öyküm farklı boyum kısa:gitme: 150cmin altındaki kişilere normal doğum yaptırmıyorlarmış çünkü genelde çatı dar oluyormuş bu nedenle cesaret edilemezmiş boyum 145cm kimse çatı muayenesi yapmadı bu kez doktoruma sordum neden yapamam ben istiyorum dedim yine aynı şeyleri söyledi ben çok istiyorum deyince deneriz ama bebeğin omzunu çıkartabilirsin, bebeği içeride oksijensiz bırakabilirsin, sezeryan dolayısıyla doğumu uzun tutamam seni tekrar sezeryana alırım baştan sezeryan diyelim dedi... sinir oldum çünkü çatı darlığı uzun boylularda dahi görülürken hiçbir kontrol yapılmadan olmaz 5cm daha uzun olmalıydın diyorlar....
ama kararlıyım izmirde beni sezeryan sonrası normal doğum yaptırmaya cesareti olan bi doktor bulacağım en azından çatı muyenemi yapacak bi doktor bulacağım...

bu forumda pek çok yerde gerek biraz sert bir tutumla (ki sert bir uslubum yoktur ama öyle anlaşılmış, çünkü sezaryeni prenses doğum olarak gören anneler sezaryene laf söyleyince bir değişik hassasiyete bürünüyor ve sizi onları korkutmakla suçlayabiliyorlar) gerek yumuşakçana (ki aslında çok fazla canım cicim de diyebilen bir insan değilim ama buna rağmen insanlar kırılmasın adına kendimden taviz vere vere canım cicim diye diye) pek çok topikte ikazımı yaptım. sezaryenin sakıncalarından doğal doğumun faydalarından bahsettim.

sezaryeni sadece annenin çekeceği acı olarak algılayan kitlelere aslında bebeğin neler hissedebileceğinin ve vücudunda nelere sebep olabileceğini açıklamaya çalıştım. bu açıklamaları da tabiri yerindeyse işkembeden sallayarak yapmadım. ama genelde umursamaz tavırlar ya da bizi korkuttun diyen yorumlarla karşılaştım. ya da herkes doktoruna çok güveniyordu, doktorunuzu biraz sorgulayın dediğimde ama ben çok güveniyorum dediler.

bununla birlikte, sözlerimin her bir kelimesini anlayan, idrak eden ve yorumlarıyla destek olan annelerle de karşılaştım, tabi sayı olarak kıyaslamak mümkün değil, 5-7 kişiyi geçmiyor maalesef beni anlayanlar. Forum üyeleriyle oranlarsak, anlaşılma oranım belki %1-2'dir :))

Ve sonra şu kanaate vardım ki, çok sayıda çok farklı insanların bulunduğu ortamlarda heşeyi açıkça konuşmak çok da doğru değil. Ama istiyorum ki herkesin kulağına bu konudaki araştırmalar bir şekilde fısıldansın. En azından bilsinler ki sezaryen iyi bir şey değil. Ve kesinlikle bundan kaçınmak lazım.

Dolayısıyla aslında ssvd'yi gerçekten isteyen ve konuyu kendisi araştıran annelerin başarma olasılığı daha yüksek. Yoksa buralarda aman dikkat edin sizi de kandırmasınlar demekle çok da anlaşılmıyorsunuz. ılla birinin başına o iş gelecek ki, sonradan iş işten geçince nerede hata yaptım diyecek :KK43:

genel de hayat da böyle zaten...

gene de elimden geldiği kadar doğruları yazmaya devam etmek isiyorum.

dertleşeyim dedim :)
sevgiler...

ssvd ben de cok istiyorum inşallah ikinci doğumumu normal yapabilirim gerçi büyük ihtimal yurtdısında yapacagım bu yuzden bıraz daha içim rahat bu konuda..sezeryan sonrası cok cektım yukardada anlattım..normal dogum olsaydı belkı baska seyler gelecektı basıma ama olsun..ben hala ogun bana sunni sancı veren docente kızarım..eşime de.. o zamanlar calısmıyordum ne kadar beni bayan dr a gotur desemde goturmedı..ozeller hep sezeryancıymıs devlette normale zorluyorlarmıs falan filan..hala eşimi affetmedım..herseye parası vardı doguma olmadı..

sezeryanla doğumu ben onaylamıyorum. evet bazı durumlarda gerekli ama çoğu kez gereksiz yere yapıldığını düşünüyorum. mesela ben boyum 145cm diye sezeryan oldum ve doktor çatı muayenemi yapmadan karar verdiler boy 150cmin altında normal doğum sakıncalı...
annem 142cmle beni doğurdu ve en yakın arkadaşımın annesinin boyu 148cm peki benim normal doğum yapamamın sebebi onlardan 22yıl sonra mı hamile kalmammı?
bence gereksiz sezeryan oldum şuandaki hamileliğimin ilerleyen dönemlerinde çatı muayenesi yaptırıp söylediklerinin doğru olup olmadığını öğrenicem biraz olsun içim rahatlasın diye...

bu topiğin böyle canlanmasına çok sevindim:))))

hep keşkelerimiz var dimi sezeryan olduğumuz için abuk sabuk nedenlere.

jaleselciğim dediğin gibi keşke eve gitseymişsin( bak yine keşke) benim nişanım geldikten 2 gün sonra sancım başlamıştı. doğumun en güzel habercisi nişan 1- 2 güne bebişin geliyor diyor negüzel:))

aysenfatoşcuğum yine seninkide abuk sabuk bir bahane herzamnki gibi. eskiden yapanlar yapıyordu nedense bize herşey cıs kaka bu doğum konusunda. eskiden suni sancımı vardı günü geçene veriyorlardı yada suyu gelene. eskiden sezeryanmı vardı köy yerlerinde boyu kısalar veya diyer bahanedekiler olsun diye.

doğum dediğin doğal olucak ne suni sancı ne su patlatma ne bişey. herşey kendiliğinden olucak. herşey cahilliğimizden geliyor başımıza. neyle karşılaşıcamızı bilmiyoruz ilk doğumda güveniyoruz dr lara onlarında bizi doğru düzgün bilgilendirdiği yok. zor durumda kalınca biz hemen sezeryan diyorlar bizde kabul ediyoruz.

benim sezeryan olmamın nedenleri doğum eylemim okadar güzel başlamışken 2 cm açıklık ve sancımla gitmişken suni sancı verilmesi. doğum esnasında kuvvetli ıkanamadığım için doğuramıyacağım korkusuyla sezeryan istemem. halbuki bana acele ettirmeyip daha zamanımın olduğunu söyleyip durmadan parmak atıp çekiştirip durmasalardı oğlumu normal doğumla kucağıma almış olucaktım. ama herşeyde bi hayır var işte kısmetse rabbim busefer izin verirse kızımı normal doğumla dünyaya getireceğim. ve belkide birilerine cesaret kaynağı olacağım.

benim ve diğer tüm normal doğum istiyenlerin Allah yollarını açık etsin güç kuvvet versin sağlıkla sıhatle doğurmamızı nasip etsin inş. amiiiin.....

bende ilk dogumunu sezeyan yapanlardanım. malesef.oğlum tersti dönmedi,son ana kadar bekleyecegim dedim(oysaki agrı eşiğimde düşüktür benim),bekledim artık dogum başlamış bebek ayaklarından geliyordu acil sezeryana aldılar.birdaha hamile olursam,normal dogum hatta dogal dogum istiyorum.ama riskleride korkutmuyor değil beni.ya ölürsem ya oglumu annesiz bırakırsam diye korkuyorum.iatanbulda ssvd yaptıran doktorlar kimler...
ssvd yapabilmek için bazı şartlarında oluşması yada oluşmaması gerekiyormuş,mesela sezeryandan sonra normal dogum yapamak için kaç yıl geçtiği,ilk dogumdaki sez. sebeplerinin hala geçerli olup olmadıgı gibi.

QUOTE=seda06]merhaba konunuzdan takip ettiğim kadarıyla sanırım sezeryandan sonra normal doğum yapmışsınız,öğrenmek istediğim bikaç şey var sizden,ilk doğumdan ne kadar sonra normal doğum yaptınız,risk varmıydı ikinci doğumda,sezeryan olmanızın nedeni neydi,bende ankaradayım doktorunuzdan memnun kaldınızmı,ikinci doğum zor oldumu,,,,biraz fazla soru oldu ama benim için gerçekten önemli çünkü bende ikinci doğumu normal yapmak istiyorum inşallah...şimdiden teşekkürler...[/QUOTE]

merhaba seda hanım,özelden cevaplayamıyorum, tam olarak 4 yıl 9 ay sonra ikinci doğumumu yaptım, ama bu süre olayına takılmayın, iki yıl yeterli bi süre..

sezeryan olma sebebime gelince bana göre bi sebep yoktu:) yani sezeryanı kabullenemeyişim ilk doğumumla başladı, 41. haftadaydım ve henüz hiç bi doğum belirtim yoktu, doktorum normalde çok kolay dğurabileceğimi çatımın iyi olduğunu ve bebeğin başının kanala girdiğini söylemişti, bizde suni sancıyla normal doğuma karar verdik, randevulu bi şekide hastaneye yatışım yapıldı, ama yapılır yapılmaz doktorum bebeğin fetal distress yaşadığını acele sezeryana alınmam gerektiğini söyledi, ama yalan tabi amaç bir an önce benden kurtulmaktı gelip gidip uğraşmak istemedi, neyse ben kabul etmeyince dışarda eşimi korkutup bebeği de anneyi de kaybederiz dediği için eşime sezeryan belgesini imzalatıp, benide apar topar doğuma aldılar, daha çok ayrıntı var ama bu kadarı yeterli sanırım..

doktoruma gelince doğrusu doğuma kadar sürekli endişelerim vardı, acaba doğumuma girer mi ya gece olursa gelir mi gibi, korkumun sebebi de hastanenin yoğun olmasıydı randevuyla kontrolda bile bi 40-45 dk sıra bekliyordum, ama herşey yolunda gitti benim için,

doğumumsa çok kolay oldu 39+2 gün bekledik sabah 6 da suyum geldi 12 de doğum yaptım, sancı çekme süreci tabii ki bira acılıydı ama sezeryandan sonra bana hiç koymadı, epizyotomi de yapıldı bu arada ama o kadar kötü değilmiş..

ben ilk doğum sebebiyle normal duğumu çok istiyordum eğer kararlıysanız buna göre bi doktor aramalısınız bu benim için en zor kısmıydı, çok doktor dolaştım hiç birisi kabul etmedi, riskli falan dendi, ama sezeryanında bi ameliyat olduğu ve daha fazla risk taşıdığı hiç gündeme gelmedi, doktorlar işlerine geldiği gibi işte..

sadece benim doktorum olabilir dedi 38. haftaya kadar bekleyelim dedi ve sonrasında her hafta kararlı mısın diye yineledi ve 40. haftaya kadar bekledik ve benim için mutlu son oldu umarım sizin için de öyle olur

her türlü sorunuzu seve seve cevaplarım aklınıza takılan bişey olursa yine yazın

Kararlılığınızdan ve başarmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. Bende aynı sizin gibi aslında hiçbir sebep yokken korkutulup yanlış yönlendirilen ve sezeryan olan bir anneyim. Ve inanın doğumu yaptığım günden bu yana bir yıl oldu ve hala düşündükçe doktoruma kızarım. İlk aylar yaşadığım üzüntü ve bunalımı anlatmak dahi istemiyorum. İnşallah ikinci bebeğimi normal doğumla dünyaya getirmek istiyorum. Doktorunuzun adını söyleyebilir misiniz ?

Kararlılığınızdan ve başarmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. Bende aynı sizin gibi aslında hiçbir sebep yokken korkutulup yanlış yönlendirilen ve sezeryan olan bir anneyim. Ve inanın doğumu yaptığım günden bu yana bir yıl oldu ve hala düşündükçe doktoruma kızarım. İlk aylar yaşadığım üzüntü ve bunalımı anlatmak dahi istemiyorum. İnşallah ikinci bebeğimi normal doğumla dünyaya getirmek istiyorum. Doktorunuzun adını söyleyebilir misiniz ?

doktorum lokman hekim hastanesinden Elif Terzi umarım gönlünüze göre bi doğum yaparsınız..

MaşaAllah verda, demek sez. sonra normal doğum yaptınız. Darısı ablamın başına inş. O da ilk çocuğunda dr tarafından aldatılarak sez. a alındı. Haftalarca yatakta kaldı. İkincisinde normal denedi ama dr lar tarafından yine kandırıldı, 9 ay meraklandırdılar ama suyu gelip te hast.neye gittiğinde sez. a zorladılar, son anda başka dr a gitti ama zamanında müdahale edilmediği için normal doğuramadı, sez. oldu yine. Üçüncü çocuğunda da normal deneyecek, inş bu sefer hayırlı normal bir doğum nasip eder Rabbim.

Peki istanbul yada İzmirde ssvd yaptıran dr.lar kimler...Lütfen yardıııımmmm

merhaba arkadaşlar, bende kayseride ssvd yaptırabilecek, bu konuda deneyimli ve cesaretli doktor arıyorum , yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim, şimdiden tşk.

MaşaAllah verda, demek sez. sonra normal doğum yaptınız. Darısı ablamın başına inş. O da ilk çocuğunda dr tarafından aldatılarak sez. a alındı. Haftalarca yatakta kaldı. İkincisinde normal denedi ama dr lar tarafından yine kandırıldı, 9 ay meraklandırdılar ama suyu gelip te hast.neye gittiğinde sez. a zorladılar, son anda başka dr a gitti ama zamanında müdahale edilmediği için normal doğuramadı, sez. oldu yine. Üçüncü çocuğunda da normal deneyecek, inş bu sefer hayırlı normal bir doğum nasip eder Rabbim.

İstanbulda iki doktor ismine ulaştım. Dilek Yağmur ve Sare Davutoğlu. İki doktorunda çok sayıda ssvd yaptırdığını duydum. Bazı doktorlar da bir sorun yoksa denenebilir diyor ama yaptırıp yaptırmadıklarından haberim yok. Mesela Kaan kocatepe'nin ssvd ile ilgili bir röportajı var. Yapılabilir diyor ama teorik olarak mı söylüyor daha önce hiç denedi mi bilmiyorum. İzmir ile ilgili bir bilgim yok ama marmariste yaşayan ve türkiyenin birçok yerinde doğal doğum kursları veren Hakan Çoker var. Geçen yıl bir dergide ssvd yaptırdığını anlatıyordu. İzmire de geliyordur belki. Bir araştır brnce Hakan Çoker'i çünkü normal doğum konusunda çok ısrarlı bir doktor. Sen hamilemisin ikinci bebeğine ?

Peki istanbul yada İzmirde ssvd yaptıran dr.lar kimler...Lütfen yardıııımmmm

İstanbulda iki doktor ismine ulaştım. Dilek Yağmur ve Sare Davutoğlu. İki doktorunda çok sayıda ssvd yaptırdığını duydum. Bazı doktorlar da bir sorun yoksa denenebilir diyor ama yaptırıp yaptırmadıklarından haberim yok. Mesela Kaan kocatepe'nin ssvd ile ilgili bir röportajı var. Yapılabilir diyor ama teorik olarak mı söylüyor daha önce hiç denedi mi bilmiyorum. İzmir ile ilgili bir bilgim yok ama marmariste yaşayan ve türkiyenin birçok yerinde doğal doğum kursları veren Hakan Çoker var. Geçen yıl bir dergide ssvd yaptırdığını anlatıyordu. İzmire de geliyordur belki. Bir araştır brnce Hakan Çoker'i çünkü normal doğum konusunda çok ısrarlı bir doktor. Sen hamilemisin ikinci bebeğine ?

arkadaşlar bende ssvd isteyenlerdenm 23 yaşındayım we 3 çocuma hamileyim 28.haftamdayım we oturdum ilçede şiddetle beni doğurtucak birr doktor aradım neredeyse bütün kadın doğum drlarına gittim ama kimse bu riski almadı artık tam en son ewde doğuma kendimi hazırladım.:KK59: kii burAYA özel bir hastane açılana kadar dün sancın oldu we oraya gittim hiç ummadıım bir şekilde doktor beni destekledi we herşeyin şu anda gerektii gibi oldunu söledi epey konuştuktan sonraa ssvd yapabileceğimi söledi ama benim ilk doğumum normal olduu için şimdi son 7 hafta bakalım ne olacak ben çokk sewindimm. benim gibi ssvd düşünen arkadaslarla bunu paylaşmak istedim sonucu ben tekrar yazarım:KK66:

X