Emzirirken Sigara İçmek

gurbetkusu35

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Mart 2009
31
0
arkadaşlar bebeğim 4.5 aylık emziriyorum.günde 4-5 tanede sigara içiyorum sonra çok pişman oluyorum bebişime zarar veriyormuyum diye .şu aralar bırakmaya çalışıyorum benim gibi olan varmı aranızda

ben hamile kalmadan önce günde 2 paket sigara içiyodum , hamile kaldığımı öğrendim 5 aylık olana kadar 1 pakete indirebildim anca , sonra da doğuma kadar günde 5-6 tane içmeye devam ettim , hatta doğuma gitmeden önceki gece camda kocamdan gizli gizli bile tüttürdüm ve kara kara doğumdan sonra o kalablıkta nasıl içicem diye düşünüyodum..
sonra doğurdum keratayı , beş aylık olcak bu haftasonu ve ben 5 aydır ağzıma bir tane bile sigara sürmedim , nasıl oldu bilmiyorum , mucize gibi bi durum , ben sigara içmiyorum insanlar o kadar şaşaırıyor ki ama yapamıyorum nedense içimden gelmiyo.. amaaaa emzirmeyi bırakır bırakmaz ilk işim bir sigara yakıp buz gibi bir bira açacağım yanına da

ben hamile kalmayı planlamaya başlamıştım tam eşimle gündemimizdeydi yani olsa falan ne iyi olur gibilerinden bu arada ikimizde o biçim sigara içiyoruz.eşimin bi arkadaşı bize geldi nişanlısıyla ben de sigara içtim onların yanında yani evimde (şimdi düşüncesi bile imkansız geliyo)onlar içmiyorlardı bana nasıl içebiliyosun dediler..çok klasik şeyler söylediler falan neyse.ben zaten bunları biliyordum herkes gbi ama işte bırakamıyorsun ya bi türlü.bende ayrıca faranjit şikayeti hiç geçmiyodu arkadaş işte bunun ilerisi eğer bırakmazsan gırtlak kanseri olcak dedi.biliyosun dimi dedi. :1shok: ben o anda bi karar verdim.yani daha önceleri imkansız bana çok acı vercek gibi görünen bişeyi aslında istemediğimi ve bana zarar verdiğini ne kadar saçma bişey yaptığımı falan düşündüm ve sigarayı yarım olarak onların yanında söndürdüm.ve dedim sizde şahitsiniz şu anda bıraktım yemin ederim bir daha içmeyeceğim.artık içmeme imkan yoktu yemin etmiştim çünkü.ayrıca da insanlara karşı içemezdim yediremem kendime lafımı yemem yani.veee bir daha asla içmedim.öncesinde tam 9 sene içmişim :KK43: sonradan çoook üzüldüm yaptığıma.inanın sadece 2-3 gün belki zorlandım.o da el alışkanlığı.kahve içerken sanki tek başına içilmezmiş gibi gelirdi.ne saçmaymış.allahıma bin şükürr bıraktım çok mutluyum benden bir hafta sonra eşimde bıraktı.o biraz sinirli gezdi ama idare ettik düzeldi yine.şimdi çok mutluyum.evde sigara içirtmem şu anda.bebeğime bu olaydan 1 sene sonra hamile kaldım.yani vucudum baya temizlenmişti.zaten doktor ilk bunları soruyo sigara içiyomusun bıraktım dediysen ne zaman? çok kötüü çook . ne olur bırakın içmeyi.hele ki emzirirken bebeklerinizi hiç düşünmüyormusunuz. hamile bi kadının plesentasıından bebeğe direkt geçen sadece iki şey varmış nikotin ve alkol. sütten de geçer bu meret.yazık ya daha tazecik onlar. :KK43: zor değill arkadaşlar yemin ederim değill.

hamılelıgım boyunca gunde 1-2 tane ıctım hep. dogumdan sonra 2 ay boyunca hıc ıcmedım. ama oyle lanet bır seykı bır tane ıceyım dıyosunuz ve gerısı gelıyo. 3 aydır ıcıyorum yıne bazen gunde 2 tane bazen 5. cok vıcdan azabı duyuyorum ama bazen oyle sıkılıyorumkı evdede yalnızım tek rahatlatan sey sıgara dıye dusunuyorum. cok uzuluyorum ama bırakamıyorum hep yarın ıcmeyecegım dıyorum ama olmuyor. bırakmak ıcın en guzel yontem yemın etmek benım ıcın :). egewr yemın edersem daha ıcemem o yuzden onuda yapamıyorum sımdılık bakalım ne olacak. eger bırbırımıze destek olup bırakalım dıyenler varsa bvuyursunlar hep beraber bırakalım

ben sigarayı bırakamadığım için emzirmeyi bıraktım.4 aydan snra emmek istemedi zaten bi ara bende zorlamadım.sigara içmesem bıraktırmazdım.hala vicdan azabı çekiyorum.hiç geçmeyecek gibi..senağlamasenağlamasenağlamasenağlamasenağlamasenağlama

Zor bi konu asorticim , valla ben kimseyi yargılayamam sigara içiyo diye bende hamileyken içtim çünkü , bende daraldım okuyunca nihayetinde gün sayıyorum tekrar sigara içmek için :nazar:

Hamileliğimde içtim.
Günde bazen 6-7 tane bazen 2 tane.
Doğumdan sonrada sanırım 3 ay falan hiç içmedim.
Sonra günde 2-3 tane şimdi bazen 4-5 gün hiç içmiyorum, bazen günde 1-2 tane.
Tamamen bırakmadım ama buna da şükrediyorum.

Mesela cumartesi günü 1 tane yaktım, kızım görmesin diye yarım yamalak içtim söndürdüm.
Mutfak karanlıktı, odaya girince yere yapışıyordum resmen.
Öyle bir başım döndü, gözüm karardı ki, tansiyonum fırladı birden.
Ama tabii bugün yine yaktım 1-2 çektim bıraktım.
Çok az içmeyi başarabildim ve şuan çevremde sigara içen kimse yok.
onlardan utandığımdan içiyorum diyemem zaten. ınşallah bırakabilirim.

Allah hepimize yardım etsin, sizin yine önünüzde birkaç aycığınız kalmış ben daha yolun basındayım:KK43:

hayır emzirmeyi bitirmeye birkaç aycığınız kalmış demek şstşyor o da yolun başındaymış daha

yokkk yaw şaka bi yana bi sene emzirebilsem kafi diye düşünüyorum , ama bazı hatunlar 3-4 yaşına kadar emziriyo -tatlicadiarzu- ama ben yapamam valla , iyi sabır lazım o iş için

sorma şekercim gittikçe azalıyo , bide sıpa biberona alıştıkça memeden emmek istemiyor , tüm gün işde sağdığım yetmiyomuş gibi evde de sağıyorum karşısına geçip , bide bi mutlu oluyo gülüp duruyo beni elimde sağma makinasıyla görünce kaydirigubbakcemile3 hem zaten sarktılar artık 1 seneden fazla emzirsem ne olurlar bilemem kaydirigubbakcemile3

aynen bende yasında kesmeyı dusunuyorum. goguslere gelınce ıcler acısı yere bakıyolar artık. emzırme ısı bıtsın bı operasyon sart.

X