Eski eş ile yeniden nikah masasına oturmalı mı?

kulitta

İlahi Adalet
Kayıtlı Üye
17 Kasım 2008
12.049
2.248
Güzel arkadaşlarım - boşandıktan bir süre sonra - çocuklar ve çevre tarafından
boşanmanın sancılı sürecinde özeleştiri yapılarak sivriliklerin törpülemiş olacağı
yönündeki ön yargılarla - eski eşlerin yeniden birlikteliği konusunda - iyi niyetli
baskılar gelmeye başlıyor. Boşanmış olan pek çok kişinin bu baskıyla geçmişte
takılı ve umutlu kaldığını hatta yeniden nikah masasına oturduğunu düşünüyorum.
Elbette ben de zaman zaman bu yönde baskılara maruz kalıp kafa karışıklığı
yaşayabiliyorum. Bu güne kadar - aynı kişi ile ikinci kez evlenen hiç yakınım
olmadığı için artıları ve eksileri konusunda değerlendirme yapamıyorum. Yazılı ve
görsel basında dikkatimi çeken bir iki sanatçının başarısız denemelerinden başka
örnek bilmiyorum. İnternette yaptığım araştırmalarda da bu konu ile ilgili bir bilgi ve
istatistik bulamadım.
Bu konu ile ilgili varsa kendi tecrübelerinizi veya yakınlarınızın tecrübelerini paylaşırsanız
çok sevinirim. Yardımlarınızla kafamdaki pek çok soru işaretine cevap bulacağıma
inanıyorum.
Dilerim tüm evlilikler ömür boyu saadet içinde devam eder.a.s.

canim benim,,,
benim halamin kizi kac senelik tam bilemiycem ama buyukce 2 oglu var iken artik dayanamadi ve ayrildilar,gecimsizlik,,,,

ve hani sonradan kiymetli olunur misali halamin kizi kiymetli oldu ve eniste ne yapti ne etti ikna etti 2.kez nikah masasina oturdular,,,,

ama gel gelelim hersey 2 bilemedin 3 ay surdu,,,hersey eski tas eski hamam,,,,
son gene bosanma dairesinde oldu,,,,,,

yani huylu huyundan vazgecmiyo heralde,,,,tabi bunlarin icinde 2. baharinida yasayanlarda vardir eminim.....

herseyin hayirlisi olsun,,,bi kere degil bin kere dusunmek gerek,,,,mutluluklar seninle olsuna.s.

eşimin amcası ile yengesi ayrıldılar,tekrar evlendiler.mutlu olamadılar.yaşları da epey var.tekrar ayrılma noktasına geldiler ve zor barıştılar.bu bir örnek .ikinci kere aynı insanla evlenen ve mutlu olanları da duydum.tabii kimse evli kalan insanlar kadar birbirlerini tanıyamaz.içeride ne olmuş bitmiş bilemeyiz.iyi düşünmek,tartmak gerek.

benim böyle bir tanıdığım yok.
ama şahsi fikrim yürümeyeceği yönünde.

sonuçta adam aynı adam, kadın aynı kadın; ikinci seferde değişecek olan ne olabilir ki?
çocuklar için tekrar biraraya geliniyor diyelim; peki tekrar bir boşanma olursa o çocuklar için daha büyük bir travma olmaz mı bu sefer?

canim benim,,,
benim halamin kizi kac senelik tam bilemiycem ama buyukce 2 oglu var iken artik dayanamadi ve ayrildilar,gecimsizlik,,,,

ve hani sonradan kiymetli olunur misali halamin kizi kiymetli oldu ve eniste ne yapti ne etti ikna etti 2.kez nikah masasina oturdular,,,,

ama gel gelelim hersey 2 bilemedin 3 ay surdu,,,hersey eski tas eski hamam,,,,
son gene bosanma dairesinde oldu,,,,,,

yani huylu huyundan vazgecmiyo heralde,,,,tabi bunlarin icinde 2. baharinida yasayanlarda vardir eminim.....

herseyin hayirlisi olsun,,,bi kere degil bin kere dusunmek gerek,,,,mutluluklar seninle olsuna.s.

Paylaşımın için teşekkürler elisciğim. Ben de insanların aynı kişilere karşı tepkilerinin hep aynı olacağını düşünüyorum. Ama bu düşüncemin doğruluğundan emin değilim.
Boşanmanın zorluklarını yaşayan kişilerin - hangi sebeple ders alamadıklarını anlayamıyorum. kafamçokkarıştı

Benim çok yakın bir arkadaşımın ablası sevdi evlendi 2 çocuk yaptı ayrıldı sonra tekrar denedi ama sonuç değişmedi...
Ki değişeceğini de düşnümüyorum sonuçta bu iki insanda anlaşamayıp ayrıldılar yine aynı insanlar, aynı sorunlar devam edecektir...

eşimin amcası ile yengesi ayrıldılar,tekrar evlendiler.mutlu olamadılar.yaşları da epey var.tekrar ayrılma noktasına geldiler ve zor barıştılar.bu bir örnek .ikinci kere aynı insanla evlenen ve mutlu olanları da duydum.tabii kimse evli kalan insanlar kadar birbirlerini tanıyamaz.içeride ne olmuş bitmiş bilemeyiz.iyi düşünmek,tartmak gerek.

Evet tatlım birbirini çok iyi tanıyan ve isteyen iki kişi - bazı prensiplerinden hangi
sebeple taviz vermemiyor?
a.s.

benim böyle bir tanıdığım yok.
ama şahsi fikrim yürümeyeceği yönünde.

sonuçta adam aynı adam, kadın aynı kadın; ikinci seferde değişecek olan ne olabilir ki?
çocuklar için tekrar biraraya geliniyor diyelim; peki tekrar bir boşanma olursa o çocuklar için daha büyük bir travma olmaz mı bu sefer?

Aynı adam - aynı kadın bu acı tecrübeden mutlu olabilme adına niçin ders alamıyorlar canım. Bin pişman olsalar bile değişebilecek yönlerini inatla değiştirmemelerini anlayamıyorum. a.s.

benimde amcamın kızı boşandı 2 de kızı var şimdi tekrar eski eşiyle evlenecek bence yürümez gibi ama deniyecekler bakalım ama olan çocuklara oluyor her zaman....

teyzem de boşanmış eşimden 5 yıl ayrı kalmışlar 2 de çocukları varmış ;5 yıl sonra tekrar evlenmişler 2 çocukları daha olmuş hala beraberler..

Evet tatlım birbirini çok iyi tanıyan ve isteyen iki kişi - bazı prensiplerinden hangi
a.s.

Aynı adam - aynı kadın bu acı tecrübeden mutlu olabilme adına niçin ders alamıyorlar canım. Bin pişman olsalar bile değişebilecek yönlerini inatla değiştirmemelerini anlayamıyorum. a.s.

değişecek olan insan boşanma bahsi geçtiğinde karşısındakini kaybetmemek adına elinden gelen herşeyi yapar.
elinden gelenler evliliği kurtarmaya yetiyorsa zaten boşanmayıp yollarına devam ederler.
ama yetmiyorsa boşanma gerçekleşir.

bana göre bu yüzden ikinci şans boşanma arefesinde verilir; boşandıktan sonra değil

a.s.

aynen canım sana katılıyorumm....

Benim çok yakın bir arkadaşımın ablası sevdi evlendi 2 çocuk yaptı ayrıldı sonra tekrar denedi ama sonuç değişmedi...
Ki değişeceğini de düşnümüyorum sonuçta bu iki insanda anlaşamayıp ayrıldılar yine aynı insanlar, aynı sorunlar devam edecektir...
Maalesef - acı da olsa aynı sorunlar devam ediyor galiba....:çok üzgünüm:

benimde amcamın kızı boşandı 2 de kızı var şimdi tekrar eski eşiyle evlenecek bence yürümez gibi ama deniyecekler bakalım ama olan çocuklara oluyor her zaman....

teyzem de boşanmış eşimden 5 yıl ayrı kalmışlar 2 de çocukları varmış ;5 yıl sonra tekrar evlenmişler 2 çocukları daha olmuş hala beraberler..

Amcanın kızına mutluluklar dilerim. İnşaallah iyiki yeniden evlendik dedirtecek bir hayatları olur.
Teyzene de ömür boyu saadetler dilerim canım. a.s.

bence 2. bir hata gibi geliyor.ilkinde kıymet bilmeyen 2.de bilmez.belki ilk zaman özlediği ve boşandıktan sonra rahatı kaçtığı için birkaç ay iyi görünür.ama sonra herşey aynı olur.denenmişi denememek lazım bence.senin kıymetini boşanınca mı anlayacak çok zor.bir adam ne ise odur.yakınımda böyle bir durum yok ama ben öyle düşünüyorum.boşanma sürecine gelene kadar ilk eşe çoooooooooook şans veriliyor.hiçbirinide iyi kullanmıyorlar.boşanınca gidecek yeri olmayınca eşine dönmeye çalışıyorlar.bence böyle birşeyi aklınızdan bile geçirmeyin derim.

Sadece örnek verme anlamında söylüyorum,mutlaka en iyisini siz bilirsiniz,2 tanıdığım var biri benim diğeri annemin arkadaşı,arkadaşım genç yaşta evleniyor 18 inde 20 sinde ayrılıyor ve tam 8 sene sonra barıştılar ilk yıllar gayet iyilerdi,2-3 yıl, şimdi boşanmayı düşünüyorlar,annemin arkadaşı da 25 yıllık bir evlilikten sonra boşandı ,3.yıldan sonra tekrar barıştı,olmadı,:1no2: hatta aynı eski sorunlarına ilaveten başka sorunlarda etkili oldu,hallolmadı katlandı yani,tabiki herkes için geçerli değil,benim etrafımda gördüklerim bunlar...

bence 2. bir hata gibi geliyor.ilkinde kıymet bilmeyen 2.de bilmez.belki ilk zaman özlediği ve boşandıktan sonra rahatı kaçtığı için birkaç ay iyi görünür.ama sonra herşey aynı olur.denenmişi denememek lazım bence.senin kıymetini boşanınca mı anlayacak çok zor.bir adam ne ise odur.yakınımda böyle bir durum yok ama ben öyle düşünüyorum.boşanma sürecine gelene kadar ilk eşe çoooooooooook şans veriliyor.hiçbirinide iyi kullanmıyorlar.boşanınca gidecek yeri olmayınca eşine dönmeye çalışıyorlar.bence böyle birşeyi aklınızdan bile geçirmeyin derim.

Haklısın tatlım - boşanma gerçekleşene kadar - evliliğe pek çok şans veriliyor.
Ama nikah devam ederken şans vermekle - boşandıktan sonra hala geriye bakmak
çok farklı. Yeni düzenini kuramadığı için eski eşine dönme fikri ile - mükemmel bir
düzen kurduğu halde - dağılmış parçaları toparlama çabasında olmak da ayrı değerlendirilmeli belkide.
Çaresizlikten dönenlerin aynı sorunları görmezden gelmeleri
daha mı kolay oluyor acaba???
Ekonomik özgürlüğüm ve huzurlu bir düzenim olduğu halde - dağılmış parçalar içimi
acıtıyor.
Çok üzgünüm çoook

denenmişi denemeyeceksin diye bir söz vardır
bu durumlar için kullanılan
bence de denenmişi denemeyeceksin yıkıntıların üstüne yeni bir şey kurmak hiçte kolay değildir
temeli olmayan uzun ömürlü olmazmış
o temel yıllar öncesinden atılmalıydı şimdi geriye dönüp o temeli atmak için
herşeyi yıkıp yeniden kurmak gerek
yaşanmışlıklar unutulabilir mi ben zannetmiyorum unutulacağını
boşanmaya karar verilmişse geri dönüşü yoktur olmamalıda.

denenmişi denemeyeceksin diye bir söz vardır
bu durumlar için kullanılan
bence de denenmişi denemeyeceksin yıkıntıların üstüne yeni bir şey kurmak hiçte kolay değildir
temeli olmayan uzun ömürlü olmazmış
o temel yıllar öncesinden atılmalıydı şimdi geriye dönüp o temeli atmak için
herşeyi yıkıp yeniden kurmak gerek
yaşanmışlıklar unutulabilir mi ben zannetmiyorum unutulacağını
boşanmaya karar verilmişse geri dönüşü yoktur olmamalıda.

Bu güçlü - özgüvenli çümleler genç kızlığımı hatırlattı. :))
Bu güçlü - geçmişten dersler alarak - daima ileriye bakan genç kıza
neler olmuşta - geleceği inşaa etmek yerine - geçmişin enkazında debeleniyor???
Beni yıllar - yıllar öncesine ışınladığın için teşekkürler tatlım.
Dilerim tüm evlilikler sağlam temeller üzerine kurulur.
a.s.

Sadece örnek verme anlamında söylüyorum,mutlaka en iyisini siz bilirsiniz,2 tanıdığım var biri benim diğeri annemin arkadaşı,arkadaşım genç yaşta evleniyor 18 inde 20 sinde ayrılıyor ve tam 8 sene sonra barıştılar ilk yıllar gayet iyilerdi,2-3 yıl, şimdi boşanmayı düşünüyorlar,annemin arkadaşı da 25 yıllık bir evlilikten sonra boşandı ,3.yıldan sonra tekrar barıştı,olmadı,:1no2: hatta aynı eski sorunlarına ilaveten başka sorunlarda etkili oldu,hallolmadı katlandı yani,tabiki herkes için geçerli değil,benim etrafımda gördüklerim bunlar...

Birinci depremin yaralarını sararken - tekrar aynı fay hattından kırılmaaak???
Demekki!!! Enkazı kaldırıp - yerine daha dikkatli projelerle - yeni malzemeler
kullanarak - yepyeni bir bina inşaa etmeli....
Ya da enkazın yerine - inşaat yapmaktan vazgeçip - yemyeşil huzurlu bir park
kurulmalı....a.s.

denenmişi denemek zaman kaybıdır :nazar:

Bu fikrin doğru olduğu anlaşılıyor...

ben aynı kişiyle tekrardan nikah masasına oturmam...
anlaşamıyorsam anlaşamıyorumdur...
ne ben değişirim ne de o... hiç gerek yok... vakit kaybı...

X