SSK izni ve doğum parası hakkında bildikleriniz neler?

htckasap

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2008
42
0
46
Merhaba arkadaşlar,
Ben 25 şubatta doğum yaptım doğumdan 8 hafta önce iş göremez raporumu almıştım şimdi doğum parası almak için neler yapmam lazım, hangi evraklar gerekli, tekrar doktora gidip çalışabilir raporu almam gerekli mi yoksa doğum belgesi ve önceki raporla gitsem yeterli olur mu? SSK lı olup bu işlemleri yapmış olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

htckasap anladığım kadarıla sen doğum öncesi 8 hafta iznini kullanmışssın doğumdan sonra 8 haftan kalmış.normalde senin doğumdan 8 hafta sonra işebaşlaman gerekiyor.yani ücretli iznin bitiyor.işe başlamak için çalışabilir raporu almana gerek yok. biliyorsun ki birde 6 ay ücretsiz izin olayı var. bu tamamen iş yerinle senin aranda olan bir şey. çoğu özel sektör bu izni vermiyor.ben 2 ay ancak alabildim.normalde 2 mayısta iş başı yapmam gerekiyordu.yıllık iznimle beraber 2 ayı ancak verdiler.

ssk alacağın parayla ilgili evraklar tam bir muamma ben doğum yaptıktan sora eşim takip etmişti bu işleri..ben özel hastanede doğum yaptım.ssk ben özel hastanenin doğum raporunu kabul etmem demiş.devet hastanesinden alacaksın demiş doğum raporunu.hiçbir hastanede tabiki bu raporu vermeyi kabul etmedi haklı olarak.çünkü hastanelerinde doğum yapmadım.bir arkadaşımın özel hastane doğum raporunu kabul etmişler. yani işini yapan memurlada alaklı biraz bence sen bağlı olduğun ssk kurumuyla görüş..en doğru yanıtı onlardan alırsın...

bildiklerm bu kadar ben çok zorlandım halada paramı alabilmiş değilim.allah kolaylık versin canım...

Canım çok teşekkür ederim, ben de 2 gündür bağlı olduğum sigorta müdürlüğünü arıyorum ama cevap alamıyorum, inşallah ikimiz de en kısa zamanda alırız. Allah sana da kolaylık versin...

8 hafta doĞum Öncesı 8 hafta soĞum sonrası toplam 16 hafta ıznın var doktorundan rapor alıyorsun ve ıŞverenıne verıyorsun ıŞverende muhasebeye verıyor muhasebe gereklı ıŞlemlerı yapıyor sende ıŞverenden ya da muhasebeden soruyorsun gereklı ıŞlemın yapılıp yapılmadıĞını (ınternetten bır onay ıŞlemı yapmaları gerekıyo) daha sonra ıŞyerın hangı sgk mÜdÜrlÜĞÜne baĞlı ıse arıyorsun ve paranı alıp alamayacaĞını soruyorsun onlar sıstemden bakıyor onaylanmıŞtır yada henÜz onaylanmamıŞ ıŞverenınıze tekrar sorun derler onaylandıysa herhangı bır ptt den paranı alabılırsın hepsı bu kadar...

htckasap ,okyanusderinin dediği gibi muhasebeciniz ssk işlemlerini yaptıktan sonra siz visite kağıdı doğum raporunuz ile birlikte bağlı olduğunuz ssk müdürlüğüne gideceksiniz oradan doğum işlemleri bölümü var evraklarınızla işleminz yapılıp size paranızı alacağınız günü söyleyecekler..3-4 gün sonra ptt den alabiliyorsun..ben 15 gün önce bu şekilde gidip aldım..

canım benim evraklarımı işyeri hazırladı hatırladıklarımı sana söyliyim başta vizite kağıdı imza silküsü rapor tarihlerinde işyerinde çalışmamıştır yazısı işyerinden aldıklarım bunlar bende kzımın doğum belgesini hastaneden aldığım işgörmemezlik raopurnu götürdüm sskya yalnız dikkat et doğum belgesinde aslı gibidir kaşesi bulunsun ben sırf oyüzden tekrar hastaneye gidip kaşe vurdurdum

Merhaba Kızlar, Ne kadar araştırdısam bir sonuca ulaşamadım ben ssk lı çalışanım. Eşimin özel sigortasından yararlanıp ssk ile anlaşması olmayan özel bir hastanede yapacağım doğumumu. Bu durumda doğum paramı alamaz mıyım?

canım ben henuz dogum yapmadım ama normalde ozel hastanenin dogum raporunu kabul etmem vs gibi bir durum yok, keyfi yapıyorlar herhalde, ız kardeşim international da dogum yaptı listeledikleri evraklarını eniştem götürdü ve sonra ptt den parasını aldı yani özeli kabul etmeme gibi bir durum yok, prosedürü mümkün olduğunca usülüne uygun takip etmeye ve ara evrakların asıllarını kaybetmemeye dikkat et, bir de doğum yapacağın hastane ile de gorus onlar bu tip işlemleri genelde hep yaptıkları için bilirler,

canım ben henuz dogum yapmadım ama normalde ozel hastanenin dogum raporunu kabul etmem vs gibi bir durum yok, keyfi yapıyorlar herhalde, ız kardeşim international da dogum yaptı listeledikleri evraklarını eniştem götürdü ve sonra ptt den parasını aldı yani özeli kabul etmeme gibi bir durum yok, prosedürü mümkün olduğunca usülüne uygun takip etmeye ve ara evrakların asıllarını kaybetmemeye dikkat et, bir de doğum yapacağın hastane ile de gorus onlar bu tip işlemleri genelde hep yaptıkları için bilirler,

cnm teşekkür ederim.:icecream:

Merhaba Kızlar, Ne kadar araştırdısam bir sonuca ulaşamadım ben ssk lı çalışanım. Eşimin özel sigortasından yararlanıp ssk ile anlaşması olmayan özel bir hastanede yapacağım doğumumu. Bu durumda doğum paramı alamaz mıyım?

Merhabalar

Benım meslegım Insan Kaynakları . Ve cevaplama geregı duydum.
Ssk parası denen sey burda. Yanı analık parası.Calısmadıgın surelere ıstınaden alamadıgın maası ssk dan alman ıle alakalı bır durum. Yanı nasıl odedıgının onemı yok. Ister ozel saglıkdan faydalan ıster ssk ındırımınden.

Sen gıt sıgortaya actır raporunu.. sonra gıt ozel hastanede ozel sıgortadan faydalanarak dogumunu yap. Dogum sonrası gıt sıgortaya kapattır raporunu al.
O rapor vızıte kagıdı ve dogum belgesını ssk ya gonder 2-3 gun sonra al paranı.

Yanı sonucta ne sekılde odersen ode sen ssk lı calısansın ve analıkdan dolayı calısamayacagın sure ıcersınde kı maasını ssk dan alabılırsın.

Sormak ıstedıgın bısey olursa buralardayım

arkadaşlar merhaba
bende yaklaşık 4 aydır çalışıyorum daha 12. haftamdayım 32 ye kadar bende calışmayı düşünüyorum ama
bir bebeğim daha var 11 aylık e bir bebek daha olacak 2 bebeğe birden annem bakamayacak onun için çalışmayı düşünmüyorum
pek her ne kadar paraya ihtiyacım olsada ve iş yerimden çok memnun olsamda
durum böyle olunca yaklaşık 3.5 aylık yardımı da almak istiyorum acaba doğum izni bittikten sonra çalışma şartı varmı o parayı alabilmek için

doğum sonrası çalışma şartı olayı hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi ????

X