bebek 40'ı çıkmadan dışarı çıkarılır mı?

TLAYSI

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2008
283
0
Bebeğim 1 aylık evde çok sıkılıyorum. Bebeğim 15 günlük olduğunda beri arada sırada dışarı çıkıyorum. Beni her gören aaaa 40'ı çıktı mı? diye soruyor. acaba yanlış mı yapıyorum?
evde yalnızım kadınlar kulübü olmasaydı kafayı yerdim herhalde... bir de kızım galiba kucağa alıştı kucağımda uyuyor yatağına yatırdığımda uyanıp ağlıyor. Ben kucağıma alışmasın diye almıyorum ama hiç susmuyor ağlarken nefessiz kalıyor. kucağıma alınca susuyor ve iç çekiyor kıyamıyorum kuzuma,artık hiç iş yapamaz oldum ve sırtım felaket ağrıyor... bebekler 3 aylık oluncaya kadar kucağa alışmazlarmış doğrumu acaba tecrübeli annelerden yardım bekliyorum.

olur mu öyle sey canım benim oglum 10 günlüktü önce hastaneye gittik sonra da gezdik hatta bikaç sefer hafiften yağmur da yağıyodu ana kucağina koydum iyice sarmaladım bişey olmadı şimdi 2.5aylık üzerini iyice giydir çık bişey olmaz aklına kötü seyler alma 40gün dolmamıstı hatta disarı çıkardık güneş alsın dedik yüzünü açtık bişey olmadi hem şimdi havalar ısındı kucağa almaya gelince benimde oğlum basta öyleydi 1 2 gün kucaga almadım beşiğinde salladım uyudu alıştı beşiğe bide ben emzik veriyorum çok işime yarıyo.bebekler doğduğunu geç fark edermiş o yüzden kucağını istiyo kucağindayken kalp atışlarını duyuyo kendini anne karnında sanıyo ve rahatlıyo zamanla geçer kolay gelsin sana sağlicakla büyüt yavruşunu:kahve:

bende kızım 40 günlük olmadan ailemin yanına gitmiştim araba yolculuğu bile yaptık havalar güzeldi ve allaha şükür sorunla karşılaşmadık.Kucağa almamaya gelince ben kızımı her istediğinde kucağıma aldım sarmaladım onu şevkatimden hiç mahrum etmedim şimdide kucağa alınmak isteyen bi bebek değil ama her bebek farklı tabiki asla bebeğimin kendini bilmeden yani büyüyüpte ağlayarak bişeyler yaptırmaya başlayacağı zamana kadar ağlamasına izin vermem ayrıca bel ağrısı bende bu yüzden çok çektim ama şimdi geçti emeklemeye başladı gaz sancıları bitti bel ağrımda kayboldu birden

ben kasımda doğuım yaptım o havada bile çıkardım hep , eskidenmiş o 40 gün beklemek falan , artık çocuğu koruyabilecek bilince ve imkana sahip anneler , ben bol bol gezdirdim şimdi çocuğum hiç yabancılık çekmiyo hatta montumu giyince heyecanlanıyo gezicez diye :eek:

bende 13 günlükken cikarmistim disariya simdi 3,5 aylik bisey olmadi
kis bebegiydi birde
kucak konusunda ise benim kizimda kucakciydi hala öyle ama suan koyuyorum salincagina kendi kendine oyalaniyo salliyodum birde Allaha sükür yataginda uyumayada alisti bende rahatladim bende hic is yapamazdim ama onlarin sevgiye ihtiyaci var annesi bol bol kucakla kuzunu güle güle büyüt bebisini:emir_bebek:

cikarlirmi cikarilmaz mi bilmyiorum ama benim kizim 2 haftaliktan itibaren cikti ama mecburen.benim dikisler acilmisti o yuzden hastaneye baya bi gidip geldik.birakicak kimsem de olmadigi icin mecbur goturduk...cok sukurbirsey olmadi uzerini iyi giydirmistik..

Bebeğim 1 aylık evde çok sıkılıyorum. Bebeğim 15 günlük olduğunda beri arada sırada dışarı çıkıyorum. Beni her gören aaaa 40'ı çıktı mı? diye soruyor. acaba yanlış mı yapıyorum?
evde yalnızım kadınlar kulübü olmasaydı kafayı yerdim herhalde... bir de kızım galiba kucağa alıştı kucağımda uyuyor yatağına yatırdığımda uyanıp ağlıyor. Ben kucağıma alışmasın diye almıyorum ama hiç susmuyor ağlarken nefessiz kalıyor. kucağıma alınca susuyor ve iç çekiyor kıyamıyorum kuzuma,artık hiç iş yapamaz oldum ve sırtım felaket ağrıyor... bebekler 3 aylık oluncaya kadar kucağa alışmazlarmış doğrumu acaba tecrübeli annelerden yardım bekliyorum.

canim valla bende cikarmiştim kizimi 20 günlükken.kiş bebegidi bizimkide ama allaha sükür bişey olmadi.o eskidenmiş 40 ı cıkmadan cıkarilmaz falan diye.e 40 gün anne napsin evde sıkıntıdan.bide seninki tam bahara denk gelmiş.kendini fazla sıkma cık gez ara ara.hem senin için hemde bebeğin için değişiklik olur.kucağinada al bebegini canım.çok küçük yanlız hissedebilir kendini.ben hep aldım halada alıyorum.güle güle büyüt canım bebişini

Ben Nihat Hatipoğlu'nun bir konuşmasını dinlemiştim. "Bebeği hastane dışında 40 çıkana kadar çıkarmamaya özen gösterin" diyordu.. Ben hastane ve sağlık ocağı dışında çıkarmadım kızı.. Küçücük bişey arabada olsa, kucakta olsa çok hırpalanıyorlar bence... 3 ay 1 haftalığız daha yeni yeni gezmeye çıkıyoruz..

Valla kısmetse haftaya salı günü doğum yapacağım. Bebeğim ilkbahar bebeği oluyor ne güzel. 40 gün evde insan acaip sıkılır yani. Hele benim gibi son günlerini bile dışarıda gezerek geçiren biri. Bende kızım hayırlısıyla bi doğsun, Allah izin verir de sağlığında bi sorun olmazsa alır çıkarım dışarı hihoyyyt

benim bebeğimde kış bebeğiydi hep çıkardım ben koruduktan sonra bişey olmaz,ayrıca 40ından önce dışarı çıkarılmak istenmemesinin sebebinide bilmiyorum açıkçası....

cnm benim oğlum 5 günlükken sarılık oldu mecburen çıktık dışarı hemde 2 günde bir.sonrada 1 ay olmadan gezmelere gitmeye başladık.hiç bişeyde olmadı çok şükür

o eskidenmiş canım ,ben de gezdim hep yoksa delirirdim heralde,kulaklarını tıka,keyfine bak:)
bence bebeğini ağlatma ,güven duyguları oluşuomuş şimdi ayrıca alışmıolar kucağa .ben hep kucakladım kızımı bi sıkıntısı yoksa hiç mızmızlamayan bi bebek..ve büyüdükçe o küçük haliyle kucağımda uyuduğu gibi uyumuo ve ben çook özlüorum...

canım eskı kadınlar evde doğum yaparlarmış onlar 40 gun dışarı çıkmazlarmış ama bız hastahaneler de doğum yaptığımız için eve gelıyorsun sonra 5 gunlukken topuk kanı aldırmak ıçın dışarı çıkıyorsun tut üşüttün o zaman da dışarı çıkıyor yanı anlayacağın hep dışardalar allaha emenet yavrularımız
kucak olayına gelınce kuzucun senı yonlendırecektır annesı benımkı de çok kucak delisi üç buçuk aylık oğlum var o senın kokunlar uyumak ıstıyorsa ona saarıl uyu sende :emir_bebek:

Sağolun ya içimi rahatlattınız, Allah hepinizin çocuklarına sağlıklı uzun ömürler versin

ben bu tür laflara asla inanmam. tamamen hurafe bunlar. ben oğuşum 20 günlükken işime başladım. kendi işim olduğu için onuda yanımda götürdüm. ben anaokulu işletiyorum ve düşünün yani ne kadar çok mikrop var ama allaha şükürhiç bişe olmadı. ayrıca nerdeyse her hafta sonu gezdik...

Canım arkadaşlarında dediği gibi eskiden çıkartmazlarmış ama bence artık öyle birşey yok.Eskiden kırkı çıkmamış çocuklarla anneleri bile bir araya getirmezlermiş.Artık hastanelerde doğum yapıyoruz, aynı gün, aynı hafta doğan bir sürü bebek karşılaşıyor.
Benim kendi işim olduğu için ofise sürekli yanımda götürdüm.3. gün zaten dr. a gittik.Ondan sonra da hiç evde oturmadık diyebilirim.
Çık dışarı, bebeğin güneş alsın.Sadece biraz özen göster, hasta olanları yaklaştırma, terleyip üşümesine engel ol. Gerisini takma kafana.
Kucağa alıştırma olayına gelince, bence alışırsa alışsın.Güven duygusunun gelişebilmesi için ağladığında yanında olduğunu bilmesi gerekiyor.Al kucağına sevgini ver.Zaten en fazla 1 yaşına kadar kucağında tutabilirsin, yürümeye başladığında sen isteyeceksin ama o gelmeyecek kucağına:))))

Dini bir engeli mi varmışki Nhat Hatipoğlu 40 ı dolmadan hastane dışında çıkarmayın demiş. alaka kuramadım da..

valla keyfim yoktu kimseye gitmedim 40 gün sadece hastane saglık ocagı dısında ama sıkılıcagına cık derim ben bence bu tam bir hurafe....

canım kucaga alıssın boşverrrr bidaha ne zaman alacaksın kucagına büyüyorlar günden güne...demişsin ki kucagımda uyuyor yerine yatırınca uyanıyor...canım benimde öyle oluyordu tam dalmadan yatırıyoruz çünkü.şimdi ben gözünü kapattıktan 20-25 dk daha tutuyorum sonra yatırıyorum o zaman iyi dalmıs oluyor kalkmıyor...bide öyle dene banada olumlu olumsuz özel msj at merak ederim...40 çıkması için bende cıkmam diyordum ama hastane harici 1-2 defa cıktım....cık ama karanlık olmadan eve dön...ben böyle biliyorum....bebişinin ve kendi camasıelarında aksam ezanından önce topla dısarıdan...birde 40 ın cıkmadan bebekle ilgi yani camasır suyu olur senin camasırlarının suyu olabilir aksam ezanından sonra dökülmemesi lazımmış...kanalizasyonda falan pis sulara karısmaması gerekiyormus...birde sen ve bebişinin aksam ezanından önce yıkanmanız gerekiyor...bu kadar şimdilik umarım yardımcı olabilmişimdir...bunlar söylenenler nekardar doğru bilemiyorum tabi...

X