Pratik Hızlı Cankurtaran Misafir Menüsü

Pratik yemekte üstüme tanımam.çok çalışıyorum, sık sık şehir dışında bulunuyorum,dolabımda buzluğum da hep boştur, hayatımda karnıyarık için kızarmış patlicanım fln olmadı buzluğumda.Zahmetli yemekler yapmam, vaktim de yok buna zaten.ama en kısa zamanda en az malzeme ile en az eforla şipşak yemekleri çok iyi bilirim :)

En kolayından birkaç tarif:

Domates çorbası: kettle da kaynattığınız 1 lt su tencereye alınır, koca 1 kaşık salça, tuz-biber-nane-kekik ve 2 bulyon ilave edilip salça eriyene kadar karıştırılır.1bardak süt ve 2 kaşık un pürüzsüzleşinceye kadar karıştırılır, yavaşça tencereye ilave edilir.fındık kadar da tereyağı atılır.5 dk da çorbanız hazır.rende kaşarla servis edilir.

Mantar çorbası: ufak doğradığınız mantarlar 2 kaşık sıvıyağda hızlı ateşte kavrulur.üstüne 1 litre kaynar su, tuz biber kekik ve 2 buluon atılır, yine un-süt karışımı yavaşça ilave edilir.çorba hazır.

Fırında sütlü patates: 5-6 patates soyulup halka doğranır,borcama yerleştirilir.1br süt, 1 paket krema, tuz biber karıştırılır, patatesin üstüne karışım dökülür, üstü kızarana kadar fırınlanır.

Mantarlı makarna:kettleda kaynattığınız su az yağ ve tuz biberle tencereye konarak makarnalar haşlanmaya bırakılır. mantarlar yıkanıp doğranır (ben doğranmış alıyorum bazen), kendi suyuyla kavrulur.üzerine 1 paket krema, tuz biber ilave edilerek birkaç dk daha pişirilir.süzülüp soğuk sudan geçirilen makarnayla karıştırılır.ve hazırdır :)

Sebzeli tavuklu noodle: noodle kaynar su ve tuzla beraber bir tencereye konur, 15 dk kendi haline bekler. O arada kuşbaşı tavuk ve dilediğiniz sebzeler pişme sırasına göre ilave edilerek wok tavada sotelenir, sebzeler diri kalacak.soya sosu ikave edilir.15 dk kaynar suda beklemiş noodlelar ile karştırılır.ve hazır :)

Fırında garnitürlü balık: somon dilimi veya arzu ettiğiniz balık, elma dilim doğranmış patates, bütün mantarlar, 3-4 parçaya böldüğünüz havuç parçaları üzerinde az zeytinyağı gezdirilerek ve dilediğiniz baharatlar ilave edilerek pişirme kağıdı serikmiş tepsiyle fırına verilir.o pişerken bi de salata patlattınız mı yanına tamamdır :)

Fırın poşetinde sebzeli tavuk: fırın poşetine tavuk ve arzu ettiğiniz sebzeler, baharatlar konur, ağzı bağlanıp poşete birkaç delik açılır.fırında hepberaber mutlu mesut pişerler :) onlar pişerken siz başka hazırlıklarınızı yaparsınız :)

Evde ne varsa böreği: serilen bütün yufkanın üzerine yağ-su karışımı sürülür, bir yufka daha serilir ve aynı karışım sürülür, 3. Yufkaya da aynı muamele yapıldıktan sonra evde ne varsa ondan hazırladığınız iç orta yere dökülür, 4 taraftan zarf biçimi katlanır, ters çevrilerek pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine konur.üstüne yumurta sarısı sürülüp fırınlanır, pişince 9 kare parçaya bölünerek servis edilir.(beyaz peynir-domates-yeşil biber ve üstü için ayırdığımız yumurta beyazı koyarım genelde baharatlayarak, böylece iç hazırlamak da zahmetli olmaktan çıkar)

Superfreshin mantıları da çok lezzetlidir, misafir için cankurtarandır :)

En kolay izmir köfte: borcama elma dilim doğranmış patatesler konur, hazır alınmış kasap köftelere elle izmir köfte şekli verilir, onlar da borcama dizilir.üzerini kapatacak kadar baharatlı salçalı yağlı su konur, en üste 4e böldüğünüz domatesle 2 ye böldüğünüz yeşil biberler konur ve fırına verilir.o pişerken siz de pilavı hazırlayabilirsiniz.pilav için de suyu hep kettlleda kaynatıp koyarım,çok zaman kazandırır.

Yaz misafirleri için elektrikli mangal hayat kurtarır.misafir balkonda ağırlanır,taze ekmek, yoğurt,karpuz, kola alınır. Ya bi çoban salata ya söğüş doğranmış domates salatalık biber eşliğinde tavuk-köfte veya sucuklar bi yandan kızartılır, bi yandan yenir :) mangalı herkes sever :) bu sofraya bir de kekik lazım :)

Tatlı-tuzlu krepler de candır ve marketlerde hazır karışımları çok ucuza bulunur.içine de Allah ne verdiyse onu koyarsınız, krepi de herkes severek yer :)

Son düzenleme:
kızlar ben ev hanımıyım ama buzluğum ağzına kadar dolu olur elime geçen herşeyi buzluğa atarım desem yalan olmaz

ilk önce haşlanmış nohut ve haşlanmış buğdayım olur yoğurt çorbası için değişik ve kolay oluyor

hazır yufkam olur börek için

imam bayıldı için kızarmış patlıcanım olur

eti kuşbaşı doğrayarak dondururum buda herzaman bana vakit kazandırır

mantım ve yaprak sarmam olur

gündüz misafirim için kurabiye ve ketem olur

ne kadar misafir perversiniz..ben nereye gitsem aç zor atıyorum kendimi eve bırakın yemek şimdikiler su dahi layık görmezler..yakın olsanız sadece yemek yemek için gelirdim..:KK1:

Tencerede kolay tavuk yemeği:
Haşka halka dilimlenmiş soğanlar tencerenin dibine dizilir, üstüne tavuk but veya bagetler dizilir, üstüne halka dilimlenmiş patatesler dizilir, su-baharat-domates püresi veya salçası ilave edilir, hepberaber pişerler.

Fesleğenli domatesli makarna:
Rende domates yağda pişirilir, tuz baharat eklenir, ocaktan almaya yakın kıyılmış fesleğen ilave edilir, haşlanıp yağlanmış makarnanın üzerinde servis edilir.

Acil durum çorbası:
Herhangi bir hazır çorba üzerine yağda kavrulmuş soğan-salça pulbiber eklenir.

Superfresh in börekleri candır, çok da lezzetlidir

Gelenler genelde tatlı getirdiğinden tatlı yapmam pek, meyve ve yazın dondurma bulundururum.krem şantili çilek sevmeyen yoktur, olamaz ve hazırlaması çok kolaydır :)

Jumbo sosis-patates salatası-salata üçlüsü hayat kurtarır :) çocuklar da bayılarak yer.Patates salatası: tuzla haşlanıp doğranmış patateslere doğranmış kornişon turşu ve mayonez ilave edilir, turşunun suyundan eklenir.parmaklarla beraber afiyetle yenir :)

Patates püresi kolaylığı ve lezzetiyle favorilerimdendir, haşlanan patatesler ezilir, süt-tereyağ-tuz ilave edilir.patatesler haşlanırken diğer hazırlıklarınızı yaparsınız.

Taze fasulye yine tüm malzemeleri çiğ ve aynı anda konduğundan hazırlık süresi kısadır.pişerken diğer hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.

Brokoli,karnabahar,havuç,kabak,taze fasulye gibi sebzelerden sevdiklerinizi veya elinizde olanları buharda pişmeye bırakarak sağlıklı garnitürler elde edersiniz.

Koca bir tepsiye bol bol tavuk kanat, 4e bölünmüş soğan-domates ve biberler koyup, tuzunu baharatını atıp fırınlayarak hazır lavaşlar üzerinde sunabilirsiniz.

Kavrulmuş kıyma ve yoğurt eşliğindeki makarnaya da kimse hayır diyemez :) kıymanız yoksa yoğurtlu makarnayı üzerine pul biberli salçalı yağ dökerek de ikram edebilirsiniz.

Haşlanmış patatesi ezip tuz baharat ilave ettikten sonra bir borcama yayıp üzerini süzme yoğurtla kaplar, buzdolabına koyarsınız.yine üzerine baharatlı salçalı yağ dökerek servis yaparsınız.yemek saatine de çay saatine yakışır.

Kolay ezogelin çorbası: mercimekleri haşlayıp aynı suya salça, rende soğan, baharat, bulgur, yağ ilave ederim.öyle yağı kızdır,soğanı kavur uğraşmam.

Brokolileri haşlayın, tuz baharat bulyon ve 1 br sütle çırpılmış un ilave edin.en son blenderdan geçirebilirsiniz.

Tencerede kolay tavuk yemeği:
Haşka halka dilimlenmiş soğanlar tencerenin dibine dizilir, üstüne tavuk but veya bagetler dizilir, üstüne halka dilimlenmiş patatesler dizilir, su-baharat-domates püresi veya salçası ilave edilir, hepberaber pişerler.

Koca bir tepsiye bol bol tavuk kanat, 4e bölünmüş soğan-domates ve biberler koyup, tuzunu baharatını atıp fırınlayarak hazır lavaşlar üzerinde sunabilirsiniz.
Bu ikisine bayıldım hem pratik hemde lezzetli,teşekkürler.

Hazır satılan domates püreleri de size çok zaman kazandırır.yine haşlanmış konserve barbunya-kuru fasulye de çok pratiktir.10 dk da sucuklu kurufasulye hazırlayabilirsiniz pekala.tüm bu önerilerim vakti çok az olan bayanlar için tabii ki.Yoksa buzluğunda el açması börekleri, sarmaları olabilen bayanların yanından bile geçemem kabul etmem lazım.knorrun hazır kısır harcını ve hazır mercimek harcını denedim, eh işte fena değiller, evde yapılmış gibi lezzetli olmuyor haliyle, yine de dolapta acil durumlarda çeşit olsun diye bulundurulabilirler.

buzlukta hazir onceden yapilmis su boregi, poaca, manti, sigara boregi, yaprak sarma, sebze corbasi icin redelenmis karisik sebze. haslanmis nohut. milfoy hamuru, tavuk, kusbasi et,kurbiye, icli kofte.

yani gunduzde gelse acil misafir aksamda gelse buzlugumdakileri cikartip pisirip kizartinca cogu yeterli oluyor zaten sadece aksamsa fazladan yanina eti kavurur bir nohutlu pilav yaparim. mercimek, tarhana veya yogurt corbasi. birde firina kek surdummu tamam. Buzluguma mesela serbetli tatli vardir ama serbetini dokmeden buzluga koyuyorum. misafir geliceginde serbeti kaynatip uzerine dokuyorum hemen hazir olur.

X