Pratik Hızlı Cankurtaran Misafir Menüsü

bende zamanında hep difrizime herşeyi atanlardanım.. taze fasulye,bezelye,karnıyarık icin kızarmış patlıcanlar,biber ve domatesin kavrulmuşu,sigara böreği,mantı,barbunya,bezelye,kuru fasulye,yoğurt çorbası icin yarma,milföylerim, 250 grlık poşetlere ayırmış olduğum kıymalar ve dana sote etlerim,yıkayıp doğradığım ıspanaklarım...yani aklıma gelen herşeyi koyarım,misafirim geldiğinde hiç zorluk çekmem ki biz eşimle çok gezen insanlarız akşam çoğu zaman geç geldiğimizde yarım saatte yemeklerimi hazırlıyorum..
mesela tavuk sularını minik buzluk kaplarına döküyorum pilav yapacağım zamanda bir tablet hazırladığım kaptan atıyorum icine hem lezzetli hemde sağlıklı oluyor bilmediğim hazır satılan tabletlerden almıyorum..

Her zaman mutfağımda olmazsa olmazlarım
Tavuk
Kıyma
Patates
Mercimek
Süzme Yoğurt
Labne Peynir
Yufka
ırmik
Hazır Kek
Milföy Hamuru.
Hazır Garnitür
Pirinç
Ketçap-Mayanöz
Bende hemen tavuk haşlarım yada hazır kendi yaptığım köftelerim vardır buzlukta onları çıkarırım., pilav yanına mercimek çorbası veya domates çorbası artı hemen değişik değişik mezelerim vardır onları yaparım.haydari , kereviz salatası. normal mevsim salatası , ezme, rus salatası, patatesi püresi bol kaşarlı.Birde her hafta pazardan karalahana alırım onu güzel ince ince doğrar üzerine tuz, elma sirkesi, limonla iyice harmanlayıp bi kavanoza koyup buzdolaba kaldırırm onu çıkarıp zeytin yağlalarım sofradaki yerini alır.....Tatlı olarak hep hazır kekim vardır hemen tiramisu yaparım yada irmikten irmik tatlısı, milföy hamurundan da 15 dk kada tuzlumu çıkarırımmm...

Eğer gündüz gelecekse:
Hemen Hazır yufkadan sodalı böreğim vardır onu yaparım.
yine milföyden bir tuzlu daha yaparım.
Tatlı olarak hemen bir kek artı haşhaşlı tatlım vardır yada yoğurlu tatlı evde hangisinin malzemesi varsa, yine zamanım azsa bi tiramisu.
yanınada ya bol garnitürlü makarna salatası yada mercimek köftesi yada kısırrrr..
Bu kadar basit kızlar...hem misafir yukarıda arkadaşların dediği gibi umduğunu değil bulduğunu yermiş...yalnız bunlar acil durumlar için ama vaktim varsa netten uzun uzun araştırırım değişik neler yapsam diye....:))))))

meraba yenı uye oldum ben aranızda yenıyım dıkkatımı bısı cektı cok guzel herseyı buzlukta saklayabılmek ama ben buzluga koydugum hersey kokuo sızınkılere bısı olmuyırmu

şöyle yapabilirsiniz..boş bir zamanınızda kek ,kurabiye,börek ,poğaça yapabilirsiniz..vs...bunları buzluğa koyun ve misafir geldiğinde de çıkarıp sunun..ilk günkü gibi taze oluyorlar..içinizde rahat olur

Benim elim hiç aza gitmez ne yaparsam fazla yaparım yiyeceğimizi ayırır kalanını dondururum...
Kuru fasulye
Nohut
Buğday
Mısır
Bezelye
Barbunya
yazdan hazırlanmış
taze fasulye vb.
köfte ya da tavuk
mutlaka milföy
Sarma sigara böreği
hatat doldurulmuş hazır dolmalar bile vardır bende :roflol:

Diyelimki dışardayım akşama misafir varmış
Hemen yoğurtlu çorba ya da şehriye çorbası yaparım ki ikiside çok basit
pilav
salata
acılı ezmeyi çok severiz o nedenel sürekli yaparım kavanozlarda saklarım
mesela çok turşu kurarım ben çeşit çeşit masada göz doldurur
Cacık yaparım
Köfte ya da tavuk sote
Pratit bi börek sigara böreği yoksa
birde zeytinyağlı artık buzlukdan hangisini beğenirsem
en basitte etimek tatlısıdır tatlı sevmediğim için pek çeşit bilemem...

Bu kadar işte

Eğer misafir gündüz gelecekse gelecek olan kişiye göre hazırlarım

kızlar dolabımda mutlaka böreğim poğaçam bulunur
kızlar geçen gün tek kullanımlık plastik bardaklarda tavuksuyum hazırdır
domates sosum var
taze fasulyem var
sarma dolma

kavrulmuş unu buzluğamı dolap kısmınamı koyuyorsunuz

ne güzel bir paylaşım olmuş.
bende hemen kısır,yumurtalı veya mercimekli köfte falan yaparım,kek yaparım.pataes salatası yaparım.
aklıma gelince daha eklerim.

buzlukta hazır,haşlayabileceğin ya da kızartabileceğin yiyecekleri saklayabilirsin canım.. çatkapı misafirleri için çok iyi oluyo

kızlar ben ev hanımıyım ama buzluğum ağzına kadar dolu olur elime geçen herşeyi buzluğa atarım desem yalan olmaz

ilk önce haşlanmış nohut ve haşlanmış buğdayım olur yoğurt çorbası için değişik ve kolay oluyor

hazır yufkam olur börek için

imam bayıldı için kızarmış patlıcanım olur

eti kuşbaşı doğrayarak dondururum buda herzaman bana vakit kazandırır

mantım ve yaprak sarmam olur

gündüz misafirim için kurabiye ve ketem olur

valla size gelen misafirler çok şanslı yerimseniben

benimde dondurucumda yaprak sarmam,yapıp dondurduğum köfte,sulu köfte için minik yuvarladığım köfte,tatlı ve tuzlu kurabiyelerim,mantı,sigara böreği,biber dolması bulunur herzaman.birde taze fasulye,barbunya,bezelye.mısır,közlenmiş kırmızı biberimde bulunur.annem gelincede köy ekmeği açma ekmek.içli köfte yaptırıyorum ve atıyorum dondurucuma çok pratik oluyor acil zamanlarda.

merhaba bayanlar! bende aranıza bugün katıldım. paylaşımlarınız çok güzel. ben ve annemde difriz kullananlardanız. çok pratik ve rahatlık gerçekten. çalıştığım için zaman benim içinde çok önemli. soğanı bile doğranmış halde buzdolabı poşetinde difrizde saklıyorum. misafirine yada kendine hızlı menü çıkartmak isteyen bayanlar bence bu şekilde pratik olmak zorunda herşeyden önce. gerisi zaten gelir. bir de önemli olan, ne pişireceğine karar vermek.
dometes çorbası
biber dolması (difrizde malzemen varsa 15 dak. hazırlanıp ateşe konur.)
fırında makarna (ince makarnayı haşla garnitürle karıştırıp fırına)
kışın salata, yazın cacık yanına çok güzel bir menü (bencee)
sadece küçük bir örnekti.. bunları buradan çoğaltabiliz aslında. kolayy menü çeşitleri olarak nedersiniz???

şöyle yapabilirsiniz..boş bir zamanınızda kek ,kurabiye,börek ,poğaça yapabilirsiniz..vs...bunları buzluğa koyun ve misafir geldiğinde de çıkarıp sunun..ilk günkü gibi taze oluyorlar..içinizde rahat olur

vereliniortak

çok güzel ve faydalanabileceğimiz bir konu olmuş. teşekkürler..

Benim elim hiç aza gitmez ne yaparsam fazla yaparım yiyeceğimizi ayırır kalanını dondururum...
Kuru fasulye
Nohut
Buğday
Mısır
Bezelye
Barbunya
yazdan hazırlanmış
taze fasulye vb.
köfte ya da tavuk
mutlaka milföy
Sarma sigara böreği
hatat doldurulmuş hazır dolmalar bile vardır bende :roflol:

Diyelimki dışardayım akşama misafir varmış
Hemen yoğurtlu çorba ya da şehriye çorbası yaparım ki ikiside çok basit
pilav
salata
acılı ezmeyi çok severiz o nedenel sürekli yaparım kavanozlarda saklarım
mesela çok turşu kurarım ben çeşit çeşit masada göz doldurur
Cacık yaparım
Köfte ya da tavuk sote
Pratit bi börek sigara böreği yoksa
birde zeytinyağlı artık buzlukdan hangisini beğenirsem
en basitte etimek tatlısıdır tatlı sevmediğim için pek çeşit bilemem...

Bu kadar işte

Eğer misafir gündüz gelecekse gelecek olan kişiye göre hazırlarım

acılı ezmeyi nasıl yapıp kavanoza koyuyorsun ve kaç günde tüketilmeli bizde çok severiz ama böyle daha pratik olur

Bende koyarım buzluğa bişeyler ama bu kadarda değil...valla size imrendim hanımlar...yarından tezi yok buzluk için çalışıyorum....

bende hiç koymadım buzluğa yaprak sarması dayanıyor demek.peki birşey sorucam saramyı aldık buzluktan direk sosunu hazırlayıp tencereyemi atıyoruz.

bende hiç koymadım buzluğa yaprak sarması dayanıyor demek.peki birşey sorucam saramyı aldık buzluktan direk sosunu hazırlayıp tencereyemi atıyoruz.

benim annemde koyar buzluğa yaprak sarması.. çıkarınca sadece tencereye koyuo sosuyla birlikte bekletmio yani buzunun çözülmesi için.. ama suyunu normalden biraz az koyuo tabi buzu çözülüp su olduğ için a.s

benim annemde koyar buzluğa yaprak sarması.. çıkarınca sadece tencereye koyuo sosuyla birlikte bekletmio yani buzunun çözülmesi için.. ama suyunu normalden biraz az koyuo tabi buzu çözülüp su olduğ için a.s

teşekkür ederim.denemek istiyorum bende..cokacimcoook

X