dini nikah?

E

EU1

Ziyaretçi
kızlar bugun tvde belki izlemişinizdir bi kanalda hoca vardı ve gençlerin sorularına cevap veriordu gençlerden biri (ERKEK)
dediki hocam benim ciddi düşündügüm bir kız arkdaşım var ve onunla ilerde allah nasip ederse evlenecegiz.. ama erkekle bayan yanyana çok gnaha giriorlar ve bizim iiçimiz huzursuz oluor biz ikimizin arasında nikah yapsak(DİNİ)
OLURMU?hocada hanefi mezhebinde ailelerin bilmesi çokda önmli degil diger 3 mezhepde bilmesi lazım dedi.kız eger aklı yerindeyse bi noksanlıgı yoksa yapılabilir dedi ama 2 şahitin olması gerekli.??siz ne düşünüosunuz böle sevgililer arasında ben biraz garipsedim ya ilerde evlilik olmassa diye ama oda ciddiligne veya güvenligine baglı sanırım..:1shok:

Ben sevgililerin dini nikah yapmasına çok kızıyorum çok...:kızgın:
Yanyana olmak,sarılmak,öpüşmek,sevişmek için kendilerince çözüm bulduklarını sanıyorlar..
İnsan yaptıklarının arkasında durmalı,başka bir kavrama sığınmamalı..:nazar:

Dini nikah cocuk oyuncagi degilki...Allah huzurunda evli olmaktir:kahve:

Egerki resmi nikahda olacak ise yapilmali diye düsünüyorum...sadece vicdanen daha rahat birseyler yasamak icin dini nikah yapilmamali...hadi evlenmedin o kisi ile...ayrildin ama bos olmadin...Allahin huzurunda evli gözüküyorsun...baska biri ile evlenmen zina olmazmi?benneyaptımki

Canim böyle birsey bu zamanda gecerli olmamali.
Eskiden insanlara güven daha fazlaymis, Allah korkusuda öyle.
Ama simdi en yakinimiza güvenemiyoruz, kaldiki sevgiliye sonsuz bir güven tasiyalim.
Bugün iyiysen, bugünün yarinida var.
Neyin ne olacagi belli olmaz, neler var neler, hepimiz burdada sahit oluyoruz herseye.
Ben sevgiliyken dini nikaha karsiyim.
Madem ciddisin, git iste kizi ailesinden, takin iki yüzük, kiyin dini nikahinizi.
Ailelerden izinsiz dini nikaha dahada cok karsiyim.

madem işin günahını vebalini düşünüyorlar ellerine ayaklarına sahip çıkacaklar.
madem çıkamıyorlar 1 metreden fazla yaklaşmayacaklar.
dini nikah kisvesi altında kendilerini aklamaya çalışması bana yanlış geliyor..

inanç ayrı bişey bişey diyemem.. ama sevgiliykende sırf günah olmasın dini nikah kıyalım olayı sacma geliyo.. bi kac ay sonra anlaşamadık ayrıldık olunca ne olacak. ayrıca yasalarımızda yeri yok.. olurya bide kazara cocuk olur.. aldırmakta günah derler.. adamda kadını terkeder.. ee sonra ne olacak... sevgiliyse sevgili olur eşse eş olur.. resmi nikahını kıysın sonrada isterse dini nikahını yapsın.. kolaycılık var sanki bu işte..

ayrica nikahin amaci evliligi duyurmaktir. gizli yapilan nikahin iki sahit huzurunda olsa bile pek bir ehemmiyeti yoktur. bunu da baska bir hocadan duymustum...

ben yapamazdım şahsen .. ama yapana saygı duyarım ...

bende emin olamadım bi arkdaşımlada knştum oda kuran kursu hocasıdır dediki ailelerin bilmesi lasım bende bilemiorum bu konuyu sadece sizlerle paylaşmak istedim ama kesinlikle kolay yola kaçmaktır bu ....

nikahin amaci ailelerin ve cevrenin bu genclerin evli oldugunu duyurmaktir. eger duyurcaklarsa bi nikah yerine getirilmis olur zaten. yoksa obut turlu birbirimze gunah olmasin derken evlenmeden cocuk sahibi olanlari boll bol gorururz etrafimzda.

madem işin günahını vebalini düşünüyorlar ellerine ayaklarına sahip çıkacaklar.
madem çıkamıyorlar 1 metreden fazla yaklaşmayacaklar.
dini nikah kisvesi altında kendilerini aklamaya çalışması bana yanlış geliyor..

birebir katılıyorum tekrarlara gerek yok :kahve:

ben yapamazdım şahsen .. ama yapana saygı duyarım ...

ben duymuyorum sahsen.. cok yakinim bak teyze kizim nisanlanadigi gun gizlice nikah da yapmislar.. sonra da cocukla bi turlu anlasamadilar. kiz cok ayrilmak istedi ama cocuk nikahini vermem evlenemezsin omrun boyunca bosamam seni dedi tehdti etti. evlendi kiz mecburen.. yillarca ayrilmak istedi cok cekti..

bence yanlis cok derim dini nikah resmi nikahla olursa anlami olur. nikah cuzdanini gormeden aileler yaninda olmadan nasil dini nikah kiyiyor kiyan hoca bielmyiorum.. bunun vebalini nasil odeyecek.

senın kı kotu bır ornek olmus .. allah yardım etsınn

saol emoşcum önüne gelen tvye çıkıyo zaten..herkese inanmamak lazım

canım günümüzde imama hocayada gerek duyulmuorki normal bi kuran okuyan insanı alıp duasını okutuolar şahsen görüorum gözlerimle:1no2:

zaten dogru düzgün kendinde olan hocalar resmi nikah olmadan dini nikah kıymıyolar
dogrusu da budur
ama kendini bilmez sokakarası hocaları var dini nikah yapıp bundan para kazanan.........
zaten o nikah ne kdr geçerli olur o da bi tartışma konusu

zaten dogru düzgün kendinde olan hocalar resmi nikah olmadan dini nikah kıymıyolar
dogrusu da budur
ama kendini bilmez sokakarası hocaları var dini nikah yapıp bundan para kazanan.........
zaten o nikah ne kdr geçerli olur o da bi tartışma konusu

sanırım,evlendirme cüzdanına bakmadan dini nikah yapan hocaların yaptığı suçmuş. cezası varmış.

X