Örgü 5 şiş kulanamayanlar için 2 şiş ile pratik çorap yapımı...

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.815
60
fotoraf0019nz7.jpg

fotoraf0020vo3.jpg

wol_error.gif

fotoraf0021wh7.jpg

fotoraf0022vg8.jpg

fotoraf0023fv9.jpg

fotoraf0024hc6.jpg

Yapılışı :

56 ilmek şişe atılır....istenilen ölçüde önce tekli lastik iki parmak kadar sonra çiftli lastik örülür....yaklaşık bir karış kadar.. ki bu corabımızın bilekten yukarısı olck.. isterseniz dize kadar yapabilirsiniz...iki kenerdan 16 şar ilmek kesilip 24 ilmek ilmek bırakılır...burasıda lastik olarak devam edilir...bu kısımda ayağın üstü kadar olacak...sonra 24 olan ilmeğimizin iki kenarından birer kesmeye başlanır bu sırada düz örgüye geçilir...10 ilmek kalana kadar 10 ilmek kalınca tekrar 24 ilmeğe birer arttırarak ulaşılır .. bu yaptığımızda çorabımızın burun kısmı olacak....24 ilmağa ulaşınca ayağın alt kısmı yani tabanı öreceğiz düz örgü tabanımız kadar örülecek...
ve topuk kısmı için...tekrar 24 ilmek birer birer kesilerek her iki taraftan 10 ilmağe düşürülür ..10 ilmek kalınca tekrar 24 ilmek oluncaya kadar her iki taraftan arttırılır...bu da topuk kısmı olacaktır...
dikerken önce topuk kısmı dikilir...üçgenin heiki kenarı birleştirirlir...
sonra diğer kısımlar uygun şekilde birleştirilir...

arkadaslar bu corapi ormek cok kolay..arkadasimizda cok ayrintili ve anlasilir bir sekilde anlatmis gerek yazarak gerek resimlerle sagolsun..ormek isteyenlere tavsiye ederim..

yaa bunu eşime yapmak istiyorum ama ölcüler aynımı olmalı yoksa farklımı nasıl yapıcamı bilemedim yardımcı olurmusunuz?

yaa bunu eşime yapmak istiyorum ama ölcüler aynımı olmalı yoksa farklımı nasıl yapıcamı bilemedim yardımcı olurmusunuz?

esinin ayaginin buyuklugune gore oreceksin canim.bu olcu tahminen 38 numarali ayaklar icin..biraz daha buyuk orersin..

esinin ayaginin buyuklugune gore oreceksin canim.bu olcu tahminen 38 numarali ayaklar icin..biraz daha buyuk orersin..

çok tşk ederim :KK16:
valla hemen kalkıp baktım ayakkabılıktan numarasına :) şimdi 44-45 için ne kadar ilmek atmam gerekıyor şişe tahminen bişey soylermısınız acaba?

resme bakarak çözdüm işi sanırım.. suan 3parmak kadar ormustum bu ordugum yer bılek kısmı oluyor daha ayak kısmına gelmedim..burayıda uzun tutucam demi..doğru anlamısım yani?

resme bakarak çözdüm işi sanırım.. suan 3parmak kadar ormustum bu ordugum yer bılek kısmı oluyor daha ayak kısmına gelmedim..burayıda uzun tutucam demi..doğru anlamısım yani?

3 parmak az gelir bilek kismi icin, bir o kadar daha ormelisin bence..o kisim bilek kismi evet..ayak kismi esinin ayaklarinin buyuklugune gore buyutursun canim...birde ipin kalinligida ilmek sayisina etki ediyor..

3 parmak az gelir bilek kismi icin, bir o kadar daha ormelisin bence..o kisim bilek kismi evet..ayak kismi esinin ayaklarinin buyuklugune gore buyutursun canim...birde ipin kalinligida ilmek sayisina etki ediyor..

ayy maalesef ipim ince yaaa :KK43: umusak bebe yunlerınının ipi kalınlıgında ama evde baska siyah ipimde yok..kalın olanlar hep renkli (kız renklerı orsem gıymez ayagına :KK9: )
himm anladım çok tşkler :KK16:

elif harikasın.BAYILDIM.en çok istediğim şey eşime çorap örmek,5 şiş kullanamadığım için örememiştim.neden kimse ilgi göstermemiş şaşırdım.

eşimin ayakkabı numarası 41-42 ilmekleri nasıl ayarlıycam.
hemen örmek istiyorum.
teşekkürler.:KK9:

ee kizlar naptiniz ? ordunuzmu coraplari? guzel oldumu? ben bu kis 8 cift ordum 9. yuda hala ormekteyim..

ilk patikteyım hala daha...
yaa parmak ucundayım kesmeyı yaptım iyi hoş ama arttırmayı beceremdım bi turlu kendımede sınır oldum uffff... arttırmaları -boş ilmek atamıyorum bi turlu şişe- yapamıyorum :KK43:(

bir tarif edermısınız belkı becerebilirim?

ilk patikteyım hala daha...
yaa parmak ucundayım kesmeyı yaptım iyi hoş ama arttırmayı beceremdım bi turlu kendımede sınır oldum uffff... arttırmaları -boş ilmek atamıyorum bi turlu şişe- yapamıyorum :KK43:(

bir tarif edermısınız belkı becerebilirim?

ay canim simdi gordum biraz gec oldu kusura bakma..artirmak cok kolay canim, ipi kivirlip ilmek gibi takacaksin sise bir tane.her sira bi kenardan bu sekilde yapacaksin..kestigin kadar artacaksin sayi olarak yani..umarim anlatabilmisimdir canim..

Kızlar 56 ilmik yaptım ama bu az değil mi benim bileğimi asla dolamak..
56 ilmik tek mi yoksa çift mi olacak??

Kızlar 56 ilmik yaptım ama bu az değil mi benim bileğimi asla dolamak..
56 ilmik tek mi yoksa çift mi olacak??

56 tek ilmek olacak canim..bileklerin cok kalinsa 60 ilmek yapabilirsin..ama esnek oldugu icin bileklerine gelir canim bence..

merhaba ben geldım :) patiğimide bıtırdım çok güzel oldıu :nazar: resım yuklemeyı beceremıyorum oyuzden koyamayacagım kusura bakmayın.. eşimde çok beyendi hatta facebookumda paylaştım hehehehe :KK70::KK70::KK70:
bu arada tşkler frseker swenın sayende oldu birazda :KK70:

şimdi 6yasındakı yegenıme yapmak istiyorum .. şimdi 56 ilmeğin yarısıyla baslasam nasıl olur? yani 28 ilmekle baslasam çok mu kucuk olur yoksa bu bile buyuk kaçarmı daha mı kucultmelıyım sizce?

merhaba ben geldım :) patiğimide bıtırdım çok güzel oldıu :nazar: resım yuklemeyı beceremıyorum oyuzden koyamayacagım kusura bakmayın.. eşimde çok beyendi hatta facebookumda paylaştım hehehehe :KK70::KK70::KK70:
bu arada tşkler frseker swenın sayende oldu birazda :KK70:

şimdi 6yasındakı yegenıme yapmak istiyorum .. şimdi 56 ilmeğin yarısıyla baslasam nasıl olur? yani 28 ilmekle baslasam çok mu kucuk olur yoksa bu bile buyuk kaçarmı daha mı kucultmelıyım sizce?

yardimci olabildiysem ne mutlu canim...benimde 5 yasinda kizim var ben 28 veya 30 ilmek yeterli bence canim...ordukce ormek istiyor insan demi..cok zevkli ve kolay...ben 12 cift ordum inanmazsin...halada ormek istiyorum..hem ugras, hem ortaya ise yarar birsey cikiyor..

X