Kuru kuru Türk kahvesi yiyen var mııı ?...

sahil

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Ocak 2009
114
1
arkadaşlar bildiğimiz türk kahvesini toz halinde yiyen varmı varsa herhangi bir zararı ya da yararı bir etkisi var mı vücuda çok merak ediyorum...
ya ben çok seviyorum daa:eek::eek::roflol:

korkuyorum ama bi zararı olur mu diefisfisfis

Canım nasıl yiyorsun yaa çok acı gelmiyor mu sana :bbo:

Ama bir zararı olduğunu sanmam :nazar:

ya ben alışkınım tatsız tuzsuz şeyler yemeye ondan heralde hiç garip gelmiyo her her kahvede güsel olmuyokaydirigubbakcemile3:roflol:

benim yedigim kahvenin haddi hesabi yoktur heralde,,
ama evlenince ,esimin kizmalari sonucu birakmak zorunda kaldim,icmek bi yana onu cig cig yemek ayri bi keyif ama zararli oldugunuda biliyorum,sende birakmaya calis,zor oluyo amaa.s.

ben ben ben ay canım cektı bayılıyorum yemeye nasıl yedıgıme gelınce kahveyı kaseye koyuyorum ıçınede toz seker koyup karıştırıyorum kasıkla yıyorum superrrr

yaa o kadar abartmıyorum ama arada bir kaşıklamak çok hoşuma gidiyooo....

eliscim zararı ne cnm yazabilir misin???

zararı olurmu bilmiyroum ama sınava girerken hani kahve içersiniz daha ayık olmak için ya biz arkdaşlarla sınavda tuvaletimiz gelmesin diye sınavdan önce kahveyi içmek yerine 1kaşık yerdik :eek:

aaaaaaaaayyyyyyyy kızlar inanamıyorum size şok oldummmm :)))))

ben bi kere çok kötü ishal olmuştum,bağırsak enfeksiyonu geçirdim yani , antibiyotikler içtim , sadece haşlanmış patates ve su vardı hayatımda ama nafile geçmiyodu geçmiyodu
artık bitmiştim sürekli yatıyodum

sonra annem nerden öğrendiyse kuru kahveyle geldi bi gün yanıma bunu yut dedi ıyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy nasıl zorla yutmuştum üstüne de su valla o gün kesti o ishali yaaa inanamadım

kuru kahve benim kurtarıcım oldu valla

Son düzenleme:
kıslar nasıl yiyosunuzya
merak ettim belli bi zamanda canınızmı istiyor anlamadım
benim kayınvalide de bi süre toprak yemiş

yaa o kadar abartmıyorum ama arada bir kaşıklamak çok hoşuma gidiyooo....

eliscim zararı ne cnm yazabilir misin???

buyur canim,zararlari tabi azicik yararlarida var,,,kaydirigubbakcemile3

ZARARLARI

Kalp

Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor.

Tansiyon

2003 yılında Edinburgh Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmayla, kahvenin tansiyona olan etkisiyle ilgili görüşler yeni bir ivme kazandı. Düzenli olarak günde dörtbeş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda kandaki basınç, yani tansiyon hızla yükseldi. Yapılan testlerde, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görüldü.

Mide

Kahve, ülser gibi mide rahatsızlıklarına neden olmasa da, bu hastalıkların varlığında kötüleşmesini tetikliyor. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarıyor.

Şeker hastalığı

Bu sene açıklanan iki raporda; kafeinin Tip 2 şeker hastalığı üzerindeki etkileriyle ilgili olarak farklı görüşlere yer verildi. Amerika'da yapılan araştırmalarda, yemek
zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. İngiltere ise, yapılan bu araştırmanın yetersiz olduğunu ve Tip 2 şeker hastalığının kahveden olumsuz yönde etkilenmediğini açıkladı. Uzmanlar kahvenin içindeki kafeinin değil, minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu savunuyorlar.

Su kaybı

Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğunu savunuyorlar.

Migren

Kahve uzun zamanlardan beri migreni tetikleyen uyarıcıların başında sayılıyor. Kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduğu, araştırmalarda görülüyor.
Vitamin ve mineral kaybı
Kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini engelliyor. Ayrıca, kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına neden oluyor. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırıyor.

Doğurganlık

Kafeinin doğurganlığı olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltıyor. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Bu konuda çarpıcı bir başka sonuç ise, Brezilya'dan geliyor. Brezilya'da bulunan Sao Paulo Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalarda, her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha güçlü spermleri olduğu kanıtlandı. Kafeinin spermin üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu savunan uzmanlar, bunun merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiğini iddia ediyorlar.

Hamilelik

Kafeinin anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu biliniyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg olduğunu belirtiyorlar.

FAYDALARI

Kanser

Yeşil ve siyah çay gibi, kahve de antioksidanlar içeriyor. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engelliyor.

Baş ağrıları

Migreni olumsuz yönde etkileyen kahve, şaşırtıcı bir biçimde baş ağrısına iyi geliyor. Baş ağrısı ilaçlarında bulunan bazı maddeleri içeren kahve, ağrı kesicilerle kıyaslandığında, yüzde 40 oranında baş ağrısında daha etkili oluyor.

Beyin uyarımı

Kahve konsantrasyona yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda, okul çağındaki çocukların az miktarda kahve ile süt içtiklerinde sabahki derslerinde daha başarılı oldukları görülüyor.

Karaciğer sağlığı

Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikayet ettiği görülüyor.

Safra taşları

Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretiyor. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taşından şikayet ettiği kanıtlandı.

Cilt

Yapılan çalışmalarda bilinenin aksine; kahvenin selülite karşı faydalı olduğu görülüyor.

a.s.a.s.

bende sadece kuru kahvenin kabızlık yaptığını duymustum ama toz sekerle karıştırıp yediğinde bu sorunda ortadan kalkıyormus :KK70:

topraksuu önce senin sorunu cevaplayayım walla bn normaldede türk kahvesini çok seviyorum ve kahve kavanozunu açıp miss gibi kokusunu içime çekince yemek geliyor içimdenhihoyyyt her zaman yem,yorum zatende arada bir krizim tutuo tabii kaydirigubbakcemile3
eliscim yazdıkların için sağol bunları bnde biliyorum hatta kahve hakkında çok çok şey biliyorumda ne bilim kuru kuru yemenin belki farklı bi leysi fln vardr die soruyorum:sm_confused:
neseee içelimmm :kahve: :asigim:

ufff bende yiyiciyim.. içici değil :KK70: zaten direk yutmuyorum önce biraz ağzımda bekletip kokusunu içime çekiyorum, siz de deneyin mükemmel oluyor.. yanlız şu doğurganlıkla ilgili zararlarını okuduktan sonra buna bi dur demeye karar verdim :KK43: ama istemiyorum, ama mecburum :KK43: :)

peki burda hem kahve yiyip hem çoğcugu olan veya hamile olan var mı henüz yaşım küçük olmasına rağmen bu konuda endişeleniyorum lütfen bana bir umut ışığı yakın :uhm:

genelde pika hastaları kuru kahve ve doyurucu özelliği olmayan maddeler yerlermiş mesela ben kuru kahveye bayılırım bide küçük plastik parçalrı yiyordum bunun pika adında bir hastalık olduğunu ve demir ve çinko eksikliğinden kaynaklandığını öğrenince tedaviye başladım umarım sizde bir an önce bırakırsınız

Yıllardır hergün kahve yiyorum içiyorum vazgeçemiyorum Çok seviyorum bi yerde kahvenin göğüsleri küçülttüğünü okudum geçen sene ama yine de azaltamadım :a015:

X