Çocuk Hastalıkları Topuk kanı

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

fklic

Nirvana
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2009
101
7
47
Bebeğim bugün 12 günlük oldu. Dün Sağlık başkanlığından aradılar. Hastanede verdiğimiz topuk kanında tiroid değerleri yüksek çıkmış tekrar kan vermemiz gerektiğini söylediler. Dünden beri çok üzgünüm. Dün tekrar kan verdik 15 gün içinde aranmazsan sorun yok dediler. Sonuç bukadar geç çıkarmıki? Ben haftaya sağlık ocağına gidip sorsam öğrenebilirmiyim acaba?
Birde ilk alınan kanda anne sütü çok emmeiği için hata olabviliyormuş, sizde böyle bir durum olmuşmuydu?

geçmiş olsun canım inşallah bişey çıkmaz..:teselli:

canım sen sonucu bekle.anca sana saglik bakanligindan telefonla haberdar ederler.başka sekilde ögrenemezsin.evet biraz geç cıkıyor.inş bu verdigin sonuc iyi cıkar.geçmiş olsun canim.

Aynı sorunu bende yaşadım. hastaneden cıkmadan topuktan kan aldılar. 1 hafta sonra arayıp sorun cıktığını ve acil olarak tekrar bir sağlık kuruluşuna gidip kan aldırmamı sölediler.
Dünyam başıma yıkıldı o kadar cok ağladım ki anlatamam size. hamileliğimde ne yanlış yaptım diye kızdım kendime.

kan aldırdık 15 gün sonra bişey cıkarsa ararız dediler. çok şükür hiçbişey cıkmadı. arkadaşım seninde dediğin gibi bebeğin anne sütünü almış olması gerekiyor onun için topuk testi bebek doğduktan sonra 2 veya 3 gün sonra yapılması gerekiyor.. bebekler daha tam olarak almadıkları içi anne sütünü testler pozitif cıkıyor.

Hiç kendini üzme. Allahın izniyle kötü bir sonuç cıkmaz. senin şuanki pskolojini çok iyi anlayabiliyorum. Olduki aksi bir sonuç cıktı tedavisi var hemde erken teşhis edildiği için ileride hiçbir problem kalmıyor.

Merhaba,

Bugüne kadar sadece misafir olarak ziyaret ettiğim bu siteyi, sizin mesajınızı okuyunca hemen üye olup cevaplandırmak istedim.

Benim kızım da Temmuz 2008 doğumlu ve aynı sıkıntıyı biz de yaşadık. Sağlık Ocağından arayıp tekrar kan vermemiz gerektiğini söyleyince, dünya başıma yıkılmıştı sanki.

İlk kan alımında bazen yanlış sonuçlar çıkabiliyormuş, biz tekrar kan verip sonuç gelene kadar yaşadığımız üzüntüyü kelimelerle anlatamıyorum.

Allaha çok şükür tekrar aranmadık ve şu anda çok sağlıklı bir kızım var. Sonradan araştırınca bu tip olayların çok olduğu ve tedbir amaçlı ikinci kez tekrarlandığını öğrendim. Lütfen üzülmeyin, şimdi bütün enerjinizi ve sevginizi çocuğunuza verin.

Eminim ki, Herşey çok güzel olacak.

cnm topuk kanını bebek doğduktan 3gün sonra yaptırın diyolar.ben doğum yaptığım hasatanede hemen aldırmak istedim.ama drum 3 gün geçmesi şart dedi.bencee yanılma vardır.beebğini allah bağışlasın

emin ol bi sorun yoktur çoğu kez böyle hatalı sonuçlar olabiliyor. gör bak 15 gün sonra seni kimse aramayacak ALLAHIN izniyle

Arkadaşlar çok teşekkür ederim, beni rahatlattınız . ınşallah hiçbişey çıkmazda rahat bir nefes alabiliriz. Uykularım kaçıyor şimdiden, aklımdan binbirtürlü şey geçiyor. Hiçbirşeye odaklanamıyorum. Allahım bütün hasta çocuklara ve ailelerine yardımcı olsun.

canım bizimde kötü cıkmıştı.ama sonra bi sorun cıkmadı cok şükür.yani ilk alınan kanda genelde bu tür sorunlar oluyooo.bide kanı tam olarak alamıyolar oda sorun oluyooo.yani böğle bi durumda oluşmuş olabilir bişeyciği cıkmaz ihşalalhhh .kendini üzmene değmez üzüldüğünde yanına kar kalır canımm (gerçi annelik duygusu hani insanın elindede değil ama aynı şeyleri yaşadığım için canımm).:teselli:

Arkadaşlar,
Dün öğrendim bebeğimden alınan 2. kan temiz çıkmış. Çok rahatladım. Allah'ıma şükürler olsun. Allah kimseye yaşatmasın. Tedavisi çok zor ve sabır isteyen bir hastalık. Allah bu bebeklerinde anne babasına sabır versin.

gözünüz aydın canım..çok sevindim bişey çıkmamasına tatlım:1hug:

10. gün ikinci topuk kanı için sağlık ocağına gittiğimizde bize hemşire dediki " erken alınınca bakanlık tekrar almamızı isteyebiliyor o yüzden 15. gününde alalım " bizde geri döndün, yani böyle geri aramalar olabiliyor. Allah ciddi şeylerle karşılaştırmasın.

merhabalar benimde 27 mayısta bı oglum oldu:) dogdugu gun hastanede topuk kanı aldılar 3 gun sonra kontrole gıttıgımızde tekrar aynı kanı aldılar 10 gun sonra saglık bakanlıgı bıze yakın bı saglık ocagından hemsıre yonlendırmıs tekrar kan alınması gerekmıs test ya yanlıs yapıldı yada degerler yuksek cıktı dendı bıze 10 gun ıcınde gerı donulmezse bısey yok dendı pazartesı gunu 10. gun olucak beklıyoruz ınsallah kotu bısey yoktur yaa:KK43:

Bebeğim bugün 12 günlük oldu. Dün Sağlık başkanlığından aradılar. Hastanede verdiğimiz topuk kanında tiroid değerleri yüksek çıkmış tekrar kan vermemiz gerektiğini söylediler. Dünden beri çok üzgünüm. Dün tekrar kan verdik 15 gün içinde aranmazsan sorun yok dediler. Sonuç bukadar geç çıkarmıki? Ben haftaya sağlık ocağına gidip sorsam öğrenebilirmiyim acaba?
Birde ilk alınan kanda anne sütü çok emmeiği için hata olabviliyormuş, sizde böyle bir durum olmuşmuydu?

canım benim ilk başta gecmiş olsun fakat bebeğinin triod hastası olması cokta kötu bişi deil ben 20 yasındayım ve senelerdir triod hastasıyım ve suan 6 aylık bir bebeğim var onunda triod degerleri yuksek ama gelişimi diğer bebeklerle aynı hiç bir zararı yıok sadece her ay kan veriyoruz degerleri olculuyo ilac kullancak kadar yuksek deil buyuzden takip ediliyo her ay bende emziriyorum problem etme kendine allah baska dert vermesin bu ilacla duzelebilen bir hastalık duzenli kullanılırsa geciyor
kaydirigubbakcemile3

topuk kanı sadece hipertroid için değil Fenilketonüri hastalığının teşhisi için yapılır.ülkemizde çok görülen hastalığın tedavisi vardır ama erken teşhis çok önemlidir.Doğumdan yaklaşık 3 gün sonra bebeklere uygulanan topuk kanı testi ile teşhis edilebilen fenilketonüri hastalığı perhiz tedavisiyle zihinsel özür,yavaşlayan fiziksel gelişme,katarakt gibi belirtiler önlenebiliyor.

bizdede aynen oldu canım tekrar kan verdik ama çok şükür bişey çıkmadı banada anne sütü almadığından öyle çıkmıştır dediler merak etme bişeyi yoktur bebişinin inşallah

ben özel hastanede doum yaptım ve 7. gün bebeğimden kan alınarak guatır tahlili yaptırdım sonuç temiz çıktı aynı gün sağlıkocagına gittik ordada kan aldılar birkaç hastalık için tahlil yaptılar ancak 1 hafta sora aradılar guatır tahlili şüpheli çıkmış 2. kez kan almaları gerekiyomuş 2. kez kan verdik bakalım bizimki ne çıkıcak ben temiz çıkıcagını düşünüyorum çünkü hastanedeki temiz çıktı

sağlık ocagının bu konuda bilgisi olmaz geçmiş olsun tekrarı uygundur onuda istemişler sorun yoktur inşallah

benımde bebegımın kan degerlerı yuksek cıktı
fkü degerı yanı
bugun capaya gıdıp kan werdık 2 de ogrenecgız ınsallah temız cıkar bıze dua edın kızlar

bende özel hastanede doğum yaptım orda topuk testini yapmışlardı ancak sağlık ocağındada 10 gün sonra yaptırın mutlaka dediler bende nede olsa yaptırdım diye çocuğun canı acımasın diye yaptırmak istemedik.20,günde sağlık ocağından arayıp guatr testinde sorun var yeniden yapılması lazım diye aradılar tabi dünya başıma yıkıldı apar topar yaptırdık özellikle sordum herkezi arıyormusunuz diye .hayır sizinkinde sorun var diye aradık dediler.halbuki tamamen yalan nede olsa yaptırdık diye yaptırmayacağımızı bildiklerinden sorun var diyorlar yaptıralım diye çünkü burdanda aynı şeyleri okuyorum ve başkalarına sordum aynı şekilde onları da arıyorlarmış.ama eşim sağlık gurup başkanlığını aradı eşim çok ağlyor nedir bu durum demiş hatta yanlerına gidip beni telefonla eradı bayanla bende konuştum biz özelde doğum yapanların isimlerini bağlı bulundukları sağlık ocağına gönderiyoruz onlar arayıp herkezi çağırıyorlar sadece sizi değil dedi ayrıca biz onlara sadece isim yolluyoruz test sonucu değil onlar diyemezler guatr diye dedi çünkü bilmiyorlar dedi test anne sütü aldıktan sonra 7.günde oluyormuş devlet hastaneleri öyle yapıyormuş ama özeller hemen alıyor sorunda burdan kaynaklanıyor dedi ama oda aynı şekilde bu şekilde arama yanlış annelere bu şekilde bilgi verilemez dedi ama malesef öyle deyip dünyayı insanın başına yıkıyorlar tamamen vicdandızlık başka birşey değil

X