Turşular Domatesli Acı Biber Turşusu

sdc10295.jpg

Bu da benim yaptığım,son 1 kavonoz kaldı :)

ya ben yarım ölçü yaptım, 1 kilo biibere yarım kilo domates az dedim ama tarife sadık kalmak için bozmadım, domates ve sirke karışımı kavanozların yarısına geldi, diğer yarısı boş kaldı 1 gün bekledi hala bişey yok bende açtım su doldurdum üstüne.
2 kilo bibere 1 kilo domates az zaten ki salçalık biberin suyu olmaz. nasıl bir tariftir anlmadım.

Arkadaşlar bu turşuyu elma sirkesiyle yapabilirmiyiz ? Acil cevap lazım bana bugün hemen yapacam delikafadulden

Konuyu önce şöyle bir hortlatayım :))

Geçen eltimde yedim resmen bittim ben bu turşuya yani şuan olsa sabah öğle akşam yerim ben bu turşuyu çok nefis bir şey ya :KK43:

Karar verdim birkaç gündür bende yapmayı düşünüyorum inşallah tutturabilirim :) Hayatımda ilk defa turşu kurucağım yapılışında pek bir zahmet yok ama sonradan su ekleme işini anlıyabilecekmiyim bilmiyorum eltimin tarifinde su ekleme yoktu 1 damla dahi su girmiyecek diye söylüyordu..

Dün yaptım turşuyu ama tuzu konusunda şüpheye düştüm konu sahibi veya bir yapan baksada beni aydınlatsa :KK43:

Tarifte 1kg domatese 6 çorba kaşığı kaya tuzu konuluyor.. Dün 3 kilo domates aldım kimisini rendeledim kimisini ufak ufak doğradım tombul biber yerine uzun ince yeşil köy biberi aldım rendelediğim domatese 2 su bardağı sirke,25 diş sarımsak,12 yemek kaşığı kaya tuzu attım tadına baktım iyi geldi ama sonra canım çekti bir tabağa koyup ekmek bandım tuzu çok gibi geldi.. Sizce tuz oranı normal mi? 10 gün çatlarım artık meraktan :KK43: Kavanoza koyup maydonuzunu ekledim ve kapağını sıkıca kapatıp buzdolabına yerleştirdim.. Bu benim ilk turşu yapışım :)

Dün yaptım turşuyu ama tuzu konusunda şüpheye düştüm konu sahibi veya bir yapan baksada beni aydınlatsa :KK43:

Tarifte 1kg domatese 6 çorba kaşığı kaya tuzu konuluyor.. Dün 3 kilo domates aldım kimisini rendeledim kimisini ufak ufak doğradım tombul biber yerine uzun ince yeşil köy biberi aldım rendelediğim domatese 2 su bardağı sirke,25 diş sarımsak,12 yemek kaşığı kaya tuzu attım tadına baktım iyi geldi ama sonra canım çekti bir tabağa koyup ekmek bandım tuzu çok gibi geldi.. Sizce tuz oranı normal mi? 10 gün çatlarım artık meraktan :KK43: Kavanoza koyup maydonuzunu ekledim ve kapağını sıkıca kapatıp buzdolabına yerleştirdim.. Bu benim ilk turşu yapışım :)

bence tuzu çok değil biberler tuzunu çekeceği için biraz tuzlu olmalı...

bence tuzu çok değil biberler tuzunu çekeceği için biraz tuzlu olmalı...

fena tuzlu oldu yiyemedik bende üzerine 4 kilo daha domates ekledim ancak yenilebilecek kıvama geldi.. Direk buzdolabına aldığımdan dönüşümede uğramamıştı rahatça eklemeyi yaptım kapaklarını sıkıca kapatıp raflarıma koydum gün sayıyorum açıp tadına bakmak için bu kadar hadiseden sonra bakalım olucak mı?

Ben bu turşulardan bir arkadaşımda yedim. İlk başta acı diye burun kıvırdım ama zorla tadına baktırdılar. Sadece tadına bakmakla kalmadım tabi eve dönerken bir kavanoz turşuyu yanımda götürüyordum :KK1: Eve döndüğümde turşu kavanozu bir günde bitti. O günden beri tarifini arıyorum. Arkadaşıma da başkası yapmış o nedenle tarifini veremedi bana. Şimdi buradan aldığım tarifi hemen uygulayacağım. Umarım arkadaşımdan aldığımla aynı lezzettir. Tarif için teşekkürlerrrrrrrr :KK54:

bende yıllardır yaparım bunu küçük süs biberlerini doğrayarakta yapabilirsiniz ben yazdan yapar kışa yerim kışın acı biber bulmak mesele olduğundan ....ellerine sağlık canım :KK54:

Son düzenleme:
yorumlar baya eskimiş ama ben yeni gördüm arkadaşlar kusura bakmayın.tarifteki ölçülere uyarak yaptığınızda gayet güzel oluyor.sevgiler :KK16:

Domatesleri ikiye bölerek geniş bir kabın içine rendeleyin.
Biberlerin sapını kesin.
Domates rendesinin içine tuzunu, sirkesini, sarımsağını, biberleri katıp güzelce tüm malzemeleri harmanlayın ve ufak kavanozlara doldurun.
Maydanozu üzerine yerleştirin ve kapağını sıkıca kapatın.(Domates asit yapacağı için kavanozları bir tepsi üzerine yerleştirirseniz 2-3 gün kadar kavanozdan sızma yapabilir. Suyunu 1 hafta kadar sonra kontrol edin. Azaldığı kadar su üzerine ilave edebilirsiniz.
Serin bir yerde muhafaza edin.

hayatım boyunca acı yemeyen ben,geçen yaz tam da hamileliğimin ortasında acı düşkünü oldum :) bu turşuya hiç dayanamadım ve hep yedim.siz siz olun hamileyken acı yemeyin ya da sonuçlarına katlanın :)) (ben katlandım :KK66:)

2 kilo ufak açık yeşil acı biber
1 kilo domates (salçalık)
1 su bardağı sirke
15 diş sarımsak
6 çorba kaşığı kaya tuzu

acı severler için muhteşem bir lezzet.ilk kez geçen yaz yaptım çok kısa sürede tükettik.evime gelenlerede tattırınca,hiç kimse tatmakla yetinmedi ve herkese afiyet oldu.arkasından tekrar ve daha çoğunu yaptım ancak o da kısa sürede bitti.ben küçük sarı-kırmızı karışık tombiş biberlerden yaptım.isteyen süs biberde kullanabilir

canım ya, 2 kilo sebzeye 2 bardak sirke yetiyor mu kavanozda boşluk kalır tahminimce? onu neyle dolduruyoruz su mu ekliyoruz?

domates anca asitlenip kabaracak tabi :)

canım ya ben geçen hafta yaptım seninki gibi rendelenmiş domates ve çok az sirke vardı

ama süt şişesinde kurmuştum; cam şişeler olur ya uzun süt şişesi-ağzı vakumlu plastik kapaklı

1 cm boşluk vardı

2 gün sonra tadına bakmak için açtım; tuzu çok azdı ama patlar gibi açıldı

bir arkadaş bozulmuştur dedi, ama bence domatesin asididitesinden sızma yapıyor ve ben atmaya kıyamadım

2-3 hafta bekletip, tadına bakıcam bozulmuşsa zaten atarım

ama senin fikrini merak ediyorum bu çiğ- bol domatesli turşular böyle patlama ve sızma mı yapar?

zeytinyağı da vardı ,şeker de

canım ya, 2 kilo sebzeye 2 bardak sirke yetiyor mu kavanozda boşluk kalır tahminimce? onu neyle dolduruyoruz su mu ekliyoruz?

canım ya ben geçen hafta yaptım seninki gibi rendelenmiş domates ve çok az sirke vardı

ama süt şişesinde kurmuştum; cam şişeler olur ya uzun süt şişesi-ağzı vakumlu plastik kapaklı

1 cm boşluk vardı

2 gün sonra tadına bakmak için açtım; tuzu çok azdı ama patlar gibi açıldı

bir arkadaş bozulmuştur dedi, ama bence domatesin asididitesinden sızma yapıyor ve ben atmaya kıyamadım

2-3 hafta bekletip, tadına bakıcam bozulmuşsa zaten atarım

ama senin fikrini merak ediyorum bu çiğ- bol domatesli turşular böyle patlama ve sızma mı yapar?

zeytinyağı da vardı ,şeker de

tarifi aynen uyguladığında sorun yaşamıyorsun.ben öyle patlama filan yaşamadım hiç ama sızma yapması çok normal :KK34:

çok teşekkürler

pişirilerek yapılandan yaptım, hemen yeniyor demişlerdi

2 gün buzdolabında tuttum, bugun biraz yedim güzeldi ama aradığım tarif pişirilen turşu değilmiş bunu anladım

X