Turşular Domatesli Acı Biber Turşusu

SAPHIRA

Nirvana
Kayıtlı Üye
6 Ekim 2008
11.790
216
40
Domatesleri ikiye bölerek geniş bir kabın içine rendeleyin.
Biberlerin sapını kesin.
Domates rendesinin içine tuzunu, sirkesini, sarımsağını, biberleri katıp güzelce tüm malzemeleri harmanlayın ve ufak kavanozlara doldurun.
Maydanozu üzerine yerleştirin ve kapağını sıkıca kapatın.(Domates asit yapacağı için kavanozları bir tepsi üzerine yerleştirirseniz 2-3 gün kadar kavanozdan sızma yapabilir. Suyunu 1 hafta kadar sonra kontrol edin. Azaldığı kadar su üzerine ilave edebilirsiniz.
Serin bir yerde muhafaza edin.

hayatım boyunca acı yemeyen ben,geçen yaz tam da hamileliğimin ortasında acı düşkünü oldum :) bu turşuya hiç dayanamadım ve hep yedim.siz siz olun hamileyken acı yemeyin ya da sonuçlarına katlanın :)) (ben katlandım :KK66:)

2 kilo ufak açık yeşil acı biber
1 kilo domates (salçalık)
1 su bardağı sirke
15 diş sarımsak
6 çorba kaşığı kaya tuzu

acı severler için muhteşem bir lezzet.ilk kez geçen yaz yaptım çok kısa sürede tükettik.evime gelenlerede tattırınca,hiç kimse tatmakla yetinmedi ve herkese afiyet oldu.arkasından tekrar ve daha çoğunu yaptım ancak o da kısa sürede bitti.ben küçük sarı-kırmızı karışık tombiş biberlerden yaptım.isteyen süs biberde kullanabilir

ac_biber_turusu_1.JPG

ellerine emeğine sağlık cnm ben küçük biberler yerine büyük sivri biberleri küçük küçük doğrayarak yapmayı düşünüyorum böyle başka birinde yemiştim daha önce çok lezzetliydii
ama işte pişirerekte yapanlar oluyor yaa o konuda tereddütte kaldım...

nazarboncuğumcum bu pişirilmiyor tatlım,ben pişirerek hiç yapmadım,duydum ama denemedim.istediğin turşuluk biberler yapılabilir bence :)

kristaltanecim ben sadece resimde görünen biberle denedim ama hangisiyle istersen onunla da gzel olur bence :)) yeterki acı olsun :))

saphira tarif için teşekkürler.dün yaptım.suyu azalırsa sade su mu eklemek gerekiyor?suya tuz yada sirke eklenmiyor mu?birde ne zaman hazır olur ne zaman yiyebilirim.hamileyim dayanamıyorum baktıkça eriyorum :)

ah canım benim hayırlısıyla bebeğini kucağına al inşallah.bende hamileyken yapmıştım ,bak fazla yeme bundan,iyi olmuyor :) evet cnm sade su koyuyoruz,içine herhangi bir şey karıştırmıyoruz.ama zaten gerekirse de ,çok az bişey gerekir su.ama fazla su gerekirse o zaman tabi biraz tuz ve sirke ilave etmek lazım.ama zannetmiyorum o kadar çok su isteyeceğini

saphiracım ilk turşuyu yaparken su filan koyuyormuyuz yoksa domatesin kendi suyu yeterlimi?

maevescim yok sadece domatesin suyuyla yapılıyor.ayrıca su koymuyorsun.acı olan herhangi bi biberle olur.bende süs biberiyle karışık yaptım.

bence her türlü biberle olur bu tarif,yeterki turşuluk biber olsun :)
umutcanında yazdığı gibi hiç su konmuyor

saphira bende bugün denedim tarifini turşunun her türlüsünü yaptım ama bunu ilk yapıyorum umarım başarmışımdır altına tepsi koydum ve bekliyorum
ayrıca taşabilir dediğin için ağzına kadar doldurmadım kavanozlarııı
bide maydonoz yoktu onu koyamadım artık :KK43:

canım sızma yapıyor mutlaka ama seninki yapmazmı bilemicem.bir d eben maydnozsuz hiç denemedim.maydonoz lezzet katıyor gerçekten.yinde çok güzel olacaktır ellerine sağlık afiyetle yiyin inşallah

ben yapalı 5gün oldu.sızmaya daha yeni başladı.birde salçalık domatesten yapmak gerekiyor.etli kıpkırmızı olması lazım.ben iyi domates bulamadım,sulu sulu görünüyor.

X