Çatlaklar Çatlak da Neymiş Torunum?

Çatlaklar; nedenleri ve çözümleri
Bir buçuk aydır düzensiz bir şekilde kahve-limona devam ediyorum ve birçok şeye daha başladım. Bir önceki gönderimde yabancı forumları okuduğumu belirtmiştim. Tek bir uygulamanın çok da etkili olamayacağını idrak ettim ve bunlardan yola çıkarak doğal ve nispeten ucuz olan yöntemleri kendimce ayıkladım. Gerekirse ayrı bir başlık açabilirim(umarım gerekir:)). Öncelikle birçok kişinin hemfikir olduğu bir konu var: Ölü deriyi vücuttan temizlemenin(exfoliate) gerekliliği. Bunu en kolay ve hızlı yapmanın yolu bir vücut fırçası almak ve kuru cildi bununla dairesel hareketlerle fırçalamak. Sadece çatlaklar için değil cildin genel olarak daha sağlıklı olması için yapılması gereken bir işlem-miş. Hint yağı(castor oil), hindistan cevizi yağı, kakao yağı, zeytinyağı, bio oil, bebek yağı, badem yağı, kayısı yağı, fındık yağı en çok kullanılan yağlar. Bu yağlardan hangisi kullanılırsa kullanılsın önemli olan vücuda masajla sürülmesi ve mümkünse günde sabah ve akşam olarak iki defa kullanılması. Zeytinyağında e vitamini mevcut ve durulanması gerekmiyor, büyük bir artı. Kakao yağını çok eskiden alıp kullanmıştım, katı formda oluyor eritmeye üşenebileceğim için bunu eledim. Ben küçük şişeli yağlardan da pek hazzetmiyorum, tek tek bittikçe almak, bazen bulamamak canımı sıkıyor. Kayısı, badem gibi yağları da eledim. Hindistan cevizi yağını şans eseri haftasonu Watsons'ta indirimli bulup aldım. 300gram, epey gidecek gibi. Bio oili kullanıp fayda gördüğünü/göremediğini söyleyen birçok kişi vardı, denemek istiyorum ama şimdilik bunu erteledim (fiyatı 25 liraydı bu arada). Hint yağını almadığımaysa biraz pişmanım, çünkü 7 yıllık çatlaklarına hint yağı sürüp ardından yarım saat ısıtıcı pedle ya da sıcak su torbasıyla çatlakları ısıtan, buraya kan akışı sağlayarak yağın emilmesi yöntemini kullanan ve başarılı sonuç alan bir kullanıcıya rastladım. Hatta beyaz çatlaklarının ilk zamanlardaki gibi kırmızıya döndüğünden bahsetmiş. Kırmızı çatlaklarınsa bildiğiniz gibi iyileştirilmesi çok daha kolay. Yine de fotoğraf olmadığından doğruluğundan emin olamıyorum. Bunların dışındaysa ilginç ve nispeten ucuz başka bir ürüne rastladım: Vicks VapoRub-buharlaşan merhem. Firmanın böyle bir iddiası olmasa da kullananlar etki gördüklerini iddia ediyorlar. Tabi bazıları çok ütopik, dün gece sürdüm yattım sabah yarı yarıya küçülmüştü minvalinde. Genel olaraksa en az iki hafta kullanılması gerektiği söylenmiş. Kullananlar ikiye ayrılıyor: 1)Bir parça kumaşla 15-30dk arası masaj yaparak sürenler, 2)Hızlıca sürüp streç filmle saranlar ve geceyi bu şekilde geçirenler. İkisi birden yapılsa daha faydalı olur gibi geliyor bana. Prospektüste sürülen bölgede kılcal damarların genişlemesini sağlayarak orayı ısıttığı ve birikmiş toksinlerin atılmasını kolaylaştırdığı yazıyor, ayrıca içindeki yağlar ve kafur başka çatlak tedavisi reçetelerinde de yer alıyor. Bunlar bana mantıklı geldiği için kendisini listeme aldım. Yumurta kullandığımı yine bir önceki gönderimde belirtmiştim. Sonuç olarak ortaya şöyle bir rutin çıkarmış oldum:

1) Akşamları 10 dk süreyle vücudu fırçalama, kan akışı sağlama-ölü deriyi atma
2) Çatlak bölgelere bir kat vicks sürüp ardından ufak bir parça kumaş ya da havluyla dairesel hareketlerle masaj, bir kat daha vicks
3) Üstüne zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı sürüp ciltteki parlaklık geçene kadar yedirme ve streçle sararak ya da sarmayarak bu şekilde uyuma
4) Sabah bir yumurta beyazını çırpıp çatlaklara bir fırçayla dairesel hareketlerle sürme ve kuruyana kadar(10dk+) bekleme
5) Yumurtayı ılık suyla duruladıktan sonra kahve-limon karışımıyla peeling, sonrasında normal duş
6) Zeytinyağı-hindistan cevizi yağı-bebek yağıyla cildi nemlendirme

Bunların ikinci günündeyim. Aslında çatlaklarıma çok takılmıyorum, hiçbir erkeğin takıldığını da görmedim. Beni sadece kollarımdakiler rahatsız ediyor çünkü şu an bir kısmı hala kırmızı ve tşört giymem imkansız ama madem bir şey yapıyorum düzgün yapayım diyerek bu işe başladım. Birçok şeyi aynı anda yaparak da süreci bir nebze kısaltmak istedim. Tamamen geçmelerini beklemiyorum ama daralacaklar mı merak ediyorum. 31 Mayıs'ta bir fotoğraf çekmişim, bugün tekrar aynı açıdan çekip karşılaştırmaya çalıştım, daralıp daralmadığı pek anlaşılmıyor sadece biraz daha soluk duruyorlar. Umarım ufak da olsa bir sonuç alabilirim. Herkese kolay gelsin.
Yeni gördüm formu acaba şuan çatlak durumunuz nedir düzelme oldu mu?

canım yazalı uzun süre olmuş ama belki başkasının işine yarar önce doktora gitmeni tavsiye ediyorum.benimde kollarımda vardı herkes soruyodu usanmıştım milletin o bakışlarından ucube gibi bakıyolardı en sonunda göğüslerimdede çıktı ben evli bi bayanım ve çok zoruma gidiyodu .annem cilt kanseri sandı ve doktora gittim bi kaç krem verdi ve 15 senelik o hastalığım 2 haftada tamamen kayboldu izi bile kalmadı ilaç ismi vermek yasak olduğu için veremiyorum ama çekmenize değmez
İlaçların isimlerini özelden yazabilir misiniz?

Geçenlerde ananemin yanında soyunuyordum, vücudumda ki çatlakları görünce şok oldu büyükannem. Kızım sen genç kız olucaksın biraz bak kendine bunlar ne dedi.:1no2: Güldüm tabi büyükanne dedim onlar geçmiyor ki, sende yok mu dedim. O da 4 çocuk doğurmuş bir kadın olarak bana karnını gösterdi bak bakalım görebilecek misn dedi.kaydirigubbakcemileHiç bir şey yoktu. Çok şaşırdım dedim nasıl yani senin vücudun hiç mi çatlamadı dedim. o da ohooo harita gibiydi vessalam dedi. e dedim peki nasıl geçirdin.Yaptığı tek şey limonla kahve karışımını vücuduna masaj yaparak yedirmekmiş. tabi yaşıyla beraber görünümünün de kaybolduğunu düşünsem de en azından ince çizikler olması gerekir diye düşünüyordum ama onlar bile yoktu. şok şaşırdım aslında biraz da inanmadım hatta buraya da yazdım deneyen var mı boşuna uğraşmayayım diye. 2 haftadır yapıyorum ve sonuç inanılmaz:)

göğüsümde ve kalçalarımda derin olan çatlaklar incelmeye başladılar bile. delikafadulden
diz kapağımda ki ince çatlaklarsa bakın %100 diyorum tamamen yok oldular, yook oldular
:lepi:

:teytey::teytey::teytey::teytey::teytey::teytey::teytey::teytey::teytey::teytey::teytey::teytey:
çok güzel az önce başka bir başlıkta daha gördüm limon kahve kürünü, o hanım sonrasında vics de sürüyormuş. limon kahve oranınbı yazabilir misiniz

canım yazalı uzun süre olmuş ama belki başkasının işine yarar önce doktora gitmeni tavsiye ediyorum.benimde kollarımda vardı herkes soruyodu usanmıştım milletin o bakışlarından ucube gibi bakıyolardı en sonunda göğüslerimdede çıktı ben evli bi bayanım ve çok zoruma gidiyodu .annem cilt kanseri sandı ve doktora gittim bi kaç krem verdi ve 15 senelik o hastalığım 2 haftada tamamen kayboldu izi bile kalmadı ilaç ismi vermek yasak olduğu için veremiyorum ama çekmenize değmez
Özelden banada ilaçların ismini yazabilirmisiniz

Bahsettiğiniz kullandığınız çatlak kreminin adı ne acaba yazarmısınız doktor bir krem verdi yazmışsınız

X