Araba kullanmak istiyorum.....

çoğu erkek bagırmaktan başka bişii bilmiyo sanırım en iyisi teyzem var onunla trafiğe çıkmak
benim sorunum yok cesaretliyimde sürüyorumda ama yanımda bagıran biri olunca ister istemez elin ayağın dolanıyo kendine güven gidiyo
tşk ederimmm....

ayy arabayı ilk aldığımda babamdan neler çektim bir ben bir de Allah bilir.
tabii annem de şahit olup arada kaldı garibim.
arabayı kullanıyorum babam yanıma oturunca beni öyle bir geriyor ki
hopp stop etmeler, arabanın devrini düşürmeler filan.
çok şükür zamanla atlattık o süreci.
ama babadan, amcadan vs. araba kullanma öğrenilmiyor.
bir de en önemlisi bol bol pratik yapmak.
zamanla oturuyor her şey.
bulduğun her fırsatta kullanmaya çalış.
ve seni cesaretlendirecek birilerinin yanında olması da önemli.
benim eniştem trafik polisidir.
beni pat diye attı trafiğin ortasına.
bu şekilde güven kazandım.

unutma en usta şoförler bile hata yapabilirler.
zaten erkeklerin çoğu bayan şoför görünce kaçıyorlar:)
tabii bazı kazmalar da sıkıştırıyorlar ama onlara aldırmamak lazım.

baba ile koca ile kardeş ile olmaz araba kullanmak...
hoca tutacaksınız..trafiğe onunla çıkacaksınız...
ya da iyi bilen kız arkadaşınızdan olabilir...
biraz fedakarlık edeceksiniz... sanah erken saatlerde trafik yokken yola alışacaksınız...
3 haftaya kalmaz cirit atarsınız yollarda...
bende cahil cesareti vardı, ondan çok korkuttum babamı...
geri geri parketme özürlüydüm... 50 kez anlatırdı 50 kez yanlış yapardım...
sorun bende değil baba sende dedim ve hoca tuttum..
çıkamayacağım yokuş, park edemeyeceğim yer, sollayamayacağım adam yok şimdi..
azim, cesaret, sabır..
pes etmeyin...

arabayı ılk bındiğimde trafığe çoıktım..
emın ol güdüsel olarak ıyı gıdıyor kadınlar erkeklerden..
daha temkınlı ..
yavas yavas öğrenırsın babana kulak asma..

babayla ve kocayla bu is olmaz kaydirigubbakcemile3 en iyisi bir arkadasla cikmak...

yokus konusunda da trafik olmayan bir yere gidin.. yaninizdaki de size karismasin... kulaginizi sadece motordan gelen sese vererek bir kaz kez deneyin... eminim kendiniz cok daha cabuk kavrayacaksiniz durumu.. hatta sadece kalkmayi degil, bu sekilde yokusta frensiz durmayi deneyin... kulak, el, ayak koordinasyonunu saglamaniz gerek.

kendiniz deneyip anlayinca bir bakacaksiniz ki kirmizi isikta yokusta bekliyorsaniz farketmeden devriyajla frenliyorsunuz :)

İlk önce tek başına arabayı kullandığında çarpmak veya çizmek kaçınılmaz,babana bunu kabul ettirmelisin.Gözlemlerime dayanarak söylüyorum,arabanın başına gelecek herhangi bir zararadan sorun yaratacak bir eşeibabaya vaya ağabeye sahip insanlar genelde kendi arabasını alana kadar vazgeçiyor.Hatta bazıları kendi arabası üzerinde bile söz hakkına sahip olamıyor,ablam arabasını bir kere hafifçe çizdi diye eşinin çenesinden bıkıp araba kullanmaktan vazgeçti...
Canım yapacağın ikinci şey,babana en zor işin yokuş yukarı arabayı kaldırmak olduğunu söyle,neden sinirlenip panikliyorsun?Hatırlıyorum da çok kuyruk titrettim,çok dualar ettim yokuş başında bir kırmızı ışığa denk düşmeyeyim diye:eek:
Eşimle evlendiğimde arabasını elime verdi,canına bir şey olmasın,kır çiz yamult ama öğren dedi.O kadar anlayışlı olduğu halde,ben özel direksiyon dersi almıştım,çünkü birinci derece akrabalarla araba kullanmayı öğrenmekten ziyade harbe girildiğini yakinen görmüşüm..
Şimdi parasını eşim vererek bana araba aldığı halde,eşim ara sıra işe senin arabanla gidebilir miyim diye izin alıyor,yani arabayı sahiplenmiyor,yoksa ben hala bir yerine bir şey olacak diye araba kullanamıyor olurdum.
Kavrama noktasını kendin çalış,evinin yakınlarında dik bir yokuş bul ve dur kalk yap,en kötüsü baktın beceremedin,çek el frenini ver arabanın adresini,paşa paşa gidip alsın baban.Biraz kırıldığını belli et babana,gönül koy,küs,naz yap ama vazgeçme.
Kolay gelsin bu yolda çabaların seni usta bir şoför yapsınyerimseniben

ayy iki haftadır bende de aynı konu var canım, abım bagara bagara araba sürdürüyor göya aglata aglata sürüyorum eve gelıyorum, tam fıstık gıbı surdum arabayı sonra nasılım ıyı mıyım bır ıyı de bana dedım hayır dıyor cok becerıksızsın berbatsın daha arabayı kaldıramıyorsun kaldır bakayım, tabı böle bagrınca kaldıramadım, al işte kaldıramadın bıle becerıksız rezıl senı gıt ın arabadan kımse senı işe almaz dıuyoır neler dedı sureklı aglattı en so n tabı calıstıramadım bıle arabayı böle bagarınca
zaten süremedım 2 defa denedık 2 defa da durmadan aglattı sımdıde vermıyor arabasını zaten kapalı alanda surdurdu tarla gıbı yer bır de demedıgı kalmadı yok balataları yakmısım da arabayı ters cevırcekmısım de ohoooo dert bunlar dert. ınsanı araba surmekten korkutup sogutuyorlar...
baska bırını bulmalıyız canım . az konusucak bırı.

En büyük hatan ne biliyormusun. nasılım iyi sürdüm demi demeyeceksin. o zaman öğreten şahıs ben süperim karşımdaki bişey bilmiyor bana soruyor diye düşünüyor. ha birde türk erkeklerinin hepsi kendini usta şöför benim benden başkası süremez gibi tuaf bir düşünceleri var ya ondan .

bende eşimle ilk denemelerimi yaptım mahvetti beni. sinir oldum yemin ederim. bir de arabaya sahip çıkıp ona vermem diye her aksam araba sürmenin çok stresli birsey oldugunu ve bana kıyamadığını söylüyor. :roflol: ben çok panik olur süremezmişim. niye bu kadar adam nasıl sürüyor, artık bu piyasada bende varım kendine buna alıştır kocacım :lepi:

Ben de istiyorum , ben dekaydirigubbakcemile2 Ehliyetimi alalı 1 yıl oldu, bende icraat yok ! Geç kaldım ehliyet için de, arabayla tanışmak için de..

Üstelik arabamız var ben kendimi bildim bileli..

Ama baba faktöründen dolayı çekindim ben.. Babam da kızar, öfkelenir , bağırır , çağırır...Sanki araba kullanmayı öğretmiyor da, bağıracak yer arıyor :)

Ben de olayı gurur meselesi yapar, kalkarım koltuktan :1closedeyes:

Bağırılmaya hiç gelemem , babam da olsa..

Beklediğim gün gelince başlıcam ben, Allah nasip ederse..

Keşkelerimden biridir araba , keşke üniversitede okurken öğrenseymişim.. Şimdi usta şöfor olurdum heralde.. benneyaptımki

Son düzenleme:
arkadaşlar araba nasıl kullanılıyo
şöyle bi özetle anlatabilirmisiniz
bi kere bana da babam anlatmaya çalıştı ve ben de soldaki taşların üzerine çıkınca gerisi kötü.........

Otomatik araba manuel arabaya göre kullanımı daha kolaydır ama burada anlatmakla olmaz ki canım..
Muhakkak göstererek olmalı bu işlem!!

Otomatik aracı çalıştırmak için;
Önce çalıştırıyorsun,frene basıp el frenini indiriyorsun sonra gaza basıyorsun ve araba hareket ediyor..
Manuel aracı çalıştırmak için;
Önce çalıştırıyorsun,sonra sol ayağın ile debreyajı sonuna kadar basıyor ve bu arada sağ ayağın frende olucak ve el frenini indirip ayağını frenden çekip yavaş yavaş gaz verip aynı anda da debreyajdan ayağını yavaşça çekiyorsun ve hareket ediyor.
Bu işlemi kavramak biraz zamanını alabilir.yerimseniben

ben de süremıyorum kızlar ya kaç yıllık ehlıyetım var ama arabam yok
okadar ıstıyorum kı ne sımdıye kadar param yettı ne de ımkanım oldu,
sagdan soldan bırı vercek de ancak yanımda oturcak da ozaman sürebılıcem

al şu arabayı kaldır dedıklerınde artık hıc guvenım yok kendıme de süremıyorum
:nazar: hayat işte, keşke ehlıyetı sımdı alsaymısım evvelden aldım
sımdı cerceveletıp asılcak konumda beklıyor benı.

otomatik en iyisi ama malesef babamın araba otomatik değil :1closedeyes:
bide bişe yapacam korkusu eklenince arabaya çünkü bişe olursa bidaha binemem o arabaya kaydirigubbakcemile3
onun için iyice telaş başlıyo ahh kendi arabam olsa vura çize iyice öğrenirdim

bende ıstıyorum ve artık mecburum işimden dolayı.
eskıden babam derdi hep al kullan çarp parçala gerekırse ama taksı tutar giderim diyordum iş başa düşünce öğrenmek zorunda olduğumu anladım .babam haftasonu için özel hoca ayarlayacak bakalım inşallah öğrenebılırım.benımde ehlıyetım var kasım ayında aldım ama içimde heves yoktu şimdi yumurta kapıya gelince inşallah öğreniriim.

Canım ya bende böyle bir konu açmıştım aylar öncesinde...
Sanki kendi konumu okur gibi oldum...
Benim babamda aynısını söylerdi....
Otururdu yanıma.. hadi takk 2yeeee taksanaa 3eeee
Sen arabayı sürüyom mu sanıyosun.. ne bu haller yok kasisde durrrr
Yokkk ayağını birden çekme derken.....tabi bunları yüksek sesle ve kızarak yapıyordu
Ben iyicene tırsmıştım.. balkondan araba bana bakıyor ben arabaya bakıyordum.
Şeytan al git diyo ama geri geri apt. önünden nasıl çıkıcam
Araba sıfır bişey olsa bir ton laf söyler babam....
Neyseki cesaretimi topladım.. arabayı kullanmaya mecbur olduğum anlar oldu..
Hiç sıkma kendini sana en büyük tavsiyem sakin biriyle çık kullan
Sakınnn sakınn babanla kullanmaaaaa......
Bak benim eski konularıma göreceksin orda neler yazmışım...
Senden beterdim..... şimdi kullanıyorum arabayı....
Pratik yapa yapa öğrendim.... şimdi kendi arabamı alıyorum.. bu ay
Düşünsene çocuğu okula bile götürebiliyorum o karmaşık okul yolunda
Kimseye rica minnet etmeme gerek kalmadı.. taksilerrrr artık size ihtiyacım yokkk :))

hihoyyythihoyyyt:eek::eek:

Tek başına sürmek en rahatı arkadaşlar...
Sadece çok işlek yollara girmeyin....
Nazınızın gectiği.. size gıkı çıkmayacak biriyle öğrenin
Heee birde ara vermeyin hergün 1 saat fiksleyin kendinizi
Böyle bir hafta 10 gün sürün... alışırsınız..
Kullanmasam ben kullanamazdımkafamçokkarıştı
Çok tırsıyodum... hele açtığım o konuya bakında görün

kesınlıkle pratıkle gelısecek arabayı guzel surmen daha sakın bırıyle her gun 1 saat suer bak nasıl alısacaksın

X